יום רביעי 29 יוני 2022  00:51
ברק מציע: נציבות זכויות אדם במוסד המבקר
נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס מציע כי מבקר המדינה יעסוק גם בענייני זכויות אדם אמנון רובינשטיין: לטפל בחסרי מעמד אישי ואזרחי
11/07/2013  |   דוד חרמץ   |   חדשות   |   זכויות אדם   |   תגובות
ברק. כמו במדינות נאורות [צילום: כפיר בולוטין]

▪  ▪  ▪
מהפכת ברק חורשת בשדה חדש: מוסד ביקורת המדינה. לראשונה בתולדות מוסד המבקר, הצהיר על עצמו מבקר המדינה כנציב זכויות האדם. משמעות הדבר כי המבקר אינו סבור להגביל עצמו לביקורת על מנהל תקין וטוהר מידות, אלא לעסוק גם בסוגיות של זכויות אדם.

הנשיא לשעבר של בית המשפט העליון, פרופ' אהרן ברק, נתן בהתלהבות רבה את ברכת הדרך. "בזמנו עלתה יוזמה של שר המשפטים לשעבר, יוסי ביילין, לייסד את נציבות זכויות האדם, כמו שיש במדינות נאורות רבות", אמר ברק, "אבל היוזמה לא צלחה".

"חסרון מוסד זה ניכר ולכן ראוי שמבקר המדינה יראה משימה זו כחלק ממשימותיו. זו לא תהיה תחרות לבית המשפט, כי אם השלמה בלבד. בלי זכויות אדם אין דמוקרטיה. אם לא נגן על הדמוקרטיה היא לא תגן עלינו. כל המרבה בהגנה על זכויות אדם הרי זה משובח", חתם ברק את דבריו.

תומך נוסף ליוזמה מהפכנית זו הוא פרופ' אמנון רובינשטיין, שגם היתווה דרך פעולה אופרטיבית למבקר בשני תחומים: טיפול בקבוצה של חסרי מעמד אזרחי בישראל, כלומר מסתננים, מהגרי עבודה ופליטים; וטיפול באנשים חסרי מעמד אישי החיים בארץ. במילים אחרות: עולים בעיקר מחבר המדינות שאינם יהודים, בכל הקשור למיסוד ברית הזוגיות. "החלשים שבחלשים אלה ילדי המהגרים", אמר רובינשטיין. "גם אם הוריהם הסתננו שלא כדין אין הם אשמים. הם זכאים לחינוך ולבריאות כמו גם הוריהם. חוק יסוד זכויות האדם כשמו כן הוא - זכות לכל אדם, גם אם אין הוא אזרח המדינה".

עו"ד מתן גוטמן ממשרד המבקר הדגיש כי חובת המבקר לבקר כל הליך שמתבצע ללא חוקיות, וזה כולל כמובן חוקי יסוד כמו כבוד האדם וחרותו". המשפטן ד"ר הלל סומר חלק על מגמה זו שבאה לביטוי בדברי כל הדוברים ואמר כי תופעה זו משולה בעיניו לשוער שעוזב את השער ומצטרף להתקפה. "אין מקום להוסיף עוד חוליה שיפוטית", אמר. "יש מרחב רב להעלות סוגיות מעין אלה לבג"ץ. זכות העמידה בו כמעט בלתי מוגבלת. אם המבקר יעסוק בזה הדבר יפגע במשימותיו כיום". גם לגבי קיומם של אסירי איקס הייתה מחלוקת בין שתי האסכולות. בעוד עו"ד גוטמן ראה התערבות פוטנציאלית של המבקר בנושא זה כטבעית וכנגזרת מהגדרת תפקידו, עו"ד סומר ראה בכך כהתערבות שאינה במקומה וקרא להשאיר זאת בידיה המנוסות והמורגלות בכך של בג"ץ.

הדברים נאמרו במהלך כינוס על מוסד מבקר המדינה בסביבה חברתית משתנה שנערך (יום ה', 11.7.13) במרכז הבינתחומי בהרצליה.

תאריך:  11/07/2013   |   עודכן:  11/07/2013
דוד חרמץ
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  זכויות אדם
הוועדה לפניות הציבור צפויה לקיים בכנסת דיון בתנאי כליאתם של חיילים בבתי הכלא הצבאיים. אל הדיון (9.7.13) הוזמנו בידי היושב-ראש ח"כ עדי קול (יש עתיד) גם נציגי משרד הביטחון כדי להשיב על טענות מצד חיילים בדבר מקרים של התעללות לכאורה באסירים.
29/06/2013  |  עידן יוסף  |   חדשות
נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, דחה (יום ד', 26.7.13) עתירה נגד שני מרכיבים מרכזיים ברפורמה בחוק המעצרים: ביטול הערעור בזכות לבית המשפט העליון בגלגול שלישי, ומתן אפשרות לעליון להאריך מעצר ב-150 יום.
26/06/2013  |  איתמר לוין  |   חדשות
הביטוח הלאומי יפחית מ-1.7.2013 את קצבאות הילדים שיוענקו לתינוקות שלא יחוסנו בחיסון המרובע נגד חצבת, אדמת, חזרת ואבעבועות רוח. בג"ץ דחה (יום ג', 4.6.13) שלוש עתירות נגד צעד זה, שנקבע עוד בחוק ההסדרים לשנים 2010-2009. יישומו של השינוי נדחה בעיקר בשל הצורך להגדיל את הנגישות לחיסונים של בדואים המתגוררים ביישובים לא-מוכרים בנגב.
05/06/2013  |  איתמר לוין  |   חדשות
פעילי זכויות אדם שביקרו בבתי כלא ממשלתיים נטושים בעיר הסורית הראשונה שנפלה תחת שליטת המורדים מצאו מכשירי עינויים וראיות אחרות לכך שהעצורים שם עברו התעללות. כך עולה (יום ו', 17.5.13) מדוח שפרסם ארגון משמר זכויות האדם (Human Rights Watch).
17/05/2013  |  עופר וולפסון  |   חדשות
השבוע עלתה להצבעה במליאה בקשת הממשלה להאריך בצו את תוקפו של חוק האזרחות והכניסה לישראל, אותו חוק המונע מפלשתינים איחוד משפחות עם ישראלים. הוראת שעה שנועדה למנוע מהם לנצל את האזרחות הישראלית לבצע פיגועים בישראל. המחלוקת בעניין חוק זה ישנה ואף הגיעה לפתחו של בית המשפט.
25/04/2013  |  עידן יוסף  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   זכויות אדם  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   כינוסים - ועידות  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   מבקר המדינה  /  מי ומי  
הורחב הפיצוי על אפליה גזענית במועדונים  /  איתמר לוין
"חמאס אחראי לפשעי מלחמה"  /  עופר וולפסון
אמנסטי: עשר שנים של עוולות בגוואנטנמו  /  יפעת גדות
בדיחה ושמה דוח האגודה לזכויות האזרח   /  פסח רויטמן
אשר יגורו בא להם  /  מרדכי קידר
על-רקע "כבוד המשפחה"  /  איתמר מרכוס