שבת 07 דצמבר 2019  17:34
"המצרי התמים" של בצלם היה מחבל
מחבל ג'יהאד איסלאמי

צילום מסך מתוך אתר בצלם

הלווית עבד אל-פתאח [צילום: אתר הג'יהאד האסלאמי]

ה"דייג" הפלשתיני של בצלם
יהונתן דחוח-הלוי
ארגון בצלם מדווח על "דייג" פלשתיני שנהרג באש ספינת חיל הים * בירור מעלה כי מדובר בפעיל בגדודי אל-קסאם שאחד מתפקידיו היה לארוב לספינות החיל הישראלי * דוגמה נוספת למהימנות הדיווחים של ארגון בצלם
לרשימה המלאה

מחקר: בצלם משכתב את ההיסטוריה
יהונתן דחוח-הלוי
ישראל הרשמית ויתרה על המאבק על צדקת דרכה והיא מותירה את הזירה פתוחה ליריביה ולמבקריה לרשום את תולדות ימי הסכסוך * ארגון בצלם מנצל את הוואקום ומפרסם נתונים מגמתיים ולא מדויקים על מספר ההרוגים הפלשתינים אשר הופכים ל"עובדות" בהיעדר מענה ישראלי * האחראים למחדל ההסברה הלאומי אינם מתפקדים
לרשימה המלאה

ארגון בצלם טוען: כוחות צה"ל הרגו אזרח מצרי באחד המחסומים מבלי להוסיף פרטים נוספים על האירוע והאיש בדיקה מעלה, כי אין מדובר באזרח מצרי תמים, אלא במחבל של הג'יהאד האיסלאמי שהיה מעורב בפיגועי טרור והכין עצמו לפיגוע התאבדות

▪  ▪  ▪
מהימנותו של מסד הנתונים של ארגון בצלם אודות ההרוגים באינתיפאדת אל-אקצה מפוקפקת, כפי שהראיתי בסדרת מאמרים שפורסמו באתר News1. במקרים רבים משמיט ארגון בצלם פרטים חיוניים ולעיתים אינו מדייק. הפעם אציג דוגמה בולטת נוספת לכך העשויה ליצור רושם של דיווח מגמתי.

ברשימת "האזרחים הזרים שנהרגו בידי כוחות הביטחון הישראלים בשטחים" מופיעה באתר בצלם הרשומה הבאה:

"עבד אל-פתאח עות'מאן מוחמד עלי - בן 25, נהרג ב-16.09.2002 בסמוך לגוש קטיף מירי. פרטים נוספים: אזרח מצרי. נפגע מירי צה"ל במחסום".

מנוסח הדברים, כפי שפרסם ארגון בצלם, עולה כי אזרח מצרי בן 25 נהרג מירי כוחות צה"ל במחסום שנמצא בסמוך לגוש קטיף. לא נמסר דבר אודות העילה לפתיחה בירי לעברו ולא נמסרו פרטים נוספים אודות האזרח המצרי, ובמשתמע מדובר באזרח תמים שנהרג על לא עוול בכפו.

מי באמת היה עבד אל-פתאח עות'מאן מוחמד עלי?

מידע רב פורסם אודות פעיל הג'יהאד האיסלאמי, עבד אל-פתאח עלי, בכלי התקשורת הפלשתינים והמצריים, שזכה לכינוי המתאבד המצרי הראשון באינתיפאדה. באתר הג'יהאד האיסלאמי נמסרו הפרטים הבאים אודותיו:

עבד אל-פתאח נולד בשנת 1977 בשכונת אל-מזינין כפר אל-קרין במחוז המזרחי של קהיר. הוא נסע עם אביו לעבוד בלוב כדי לסייע בפרנסה וכן עבד כספר ומאמן לקונג פו והיה סטודנט בפקולטה להלכה איסלאמית באוניברסיטת אל-אזהר בקהיר. בסוף שנת 2001 הסתנן עבד אל-פתאח עם מספר חברים לרפיח דרך גבול מצרים על-מנת להצטרף לפעילות נגד ישראל במסגרת אינתיפאדת אל-אקצה. הוא השתלב בפלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, ונטל חלק במספר "משימות ג'יהאד" ברצועת עזה. באחת מהן השתתף ב"פיגוע התאבדות" (פיגוע ירי שהסיכויים לחזור ממנו בשלום נמוכים) ממנו הצליח בסופו של דבר להיחלץ בשלום. עבד אל-פתאח נהרג בירי בידי כוחות צה"ל ב-16 בספטמבר 2002 כאשר עבר באחד המחסומים בדרכו לרפיח לאחר שביצע "משימת ג'יהאד" בעיר עזה.

הצוואה המצולמת לקראת היציאה לפיגוע התאבדות

ערב היציאה לפיגוע ההתאבדות הותיר עבד אל-פתאח קלטת ובה צוואה לקראת מותו הצפוי בפיגוע ההתאבדות, ולהלן עיקרי הדברים שאמר בקלטת:

"הו עמי האומה האיסלאמית, האם לא הגיע הזמן לשאת נשק ולצאת בדרכו של אללה, האם לא הגיע הזמן לצאת לפלשתין ולהגן על כבוד האיסלאם ומסגד אל-אקצה?... קומו התעוררו, שכן הג'יהאד הוא מצוות חובה על כל מוסלמי...

לבני משפחתי במצרים היקרה, לאמי, לאבי, לאחי ולחברי... אני מבקש מכם כאשר תקבלו את הידיעה על נפילתי חלל בדרכו של אללה, אנא סלחו לי...

ואני מבקש מאמי שלא תצטער עלי ושתשמח ותחלק ממתקים בחתונה של נפילתי חלל בדרכו של אללה [ע"פ האיסלאם המת בג'יהאד מתחתן עם 72 מבתולות גן העדן]...

ואומר לבני הקופים והחזירים [כינוי באיסלאם ליהודים]... הנה אני, פעיל פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של תנועת הג'יהאד האיסלאמי... עבד אל-פתאח עות'מאן מוחמד עלי סולימאן עדווי, הידוע בכינוי סייד עבדה, אומר לכם: זהו כתובת בית משפחתי, טוסו במטוסיכם והרסו את בית משפחתי... האם אתה יכולים להרוס את בתיהם של מיליוני המתאבדים בדרכו של אללה?...

הו בני הקופים והחזירים, הסתלקו מהארץ הזו... לפני שתהיה לכם קבר... הו אללה, עשני כדור שיחדור לגופם של הציונים... הו אללה, הפוך את נשותיהם לאלמנות, הו אללה, הפוך את ילדיהם ליתומים...".

השאילתה לארגון בצלם

אל: מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל
דוברת בצלם, שרית מיכאלי

ברשימת "האזרחים הזרים שנהרגו בידי כוחות הביטחון הישראלים בשטחים" מופיעה באתר בצלם הרשומה הבאה:

"עבד אל-פתאח עות'מאן מוחמד עלי - בן 25, נהרג ב-16.09.2002 בסמוך לגוש קטיף מירי. פרטים נוספים: אזרח מצרי. נפגע מירי צה"ל במחסום".

השאילתה

מדוע ארגון בצלם נמנע מלציין, כי מדובר בפעיל פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, אשר היה מעורב בפיגועי טרור, וייעד עצמו לפיגוע התאבדות?

מדוע ארגון בצלם נמנע מלציין, כי לטענת ארגון הג'יהאד האיסלאמי עבד אל-פתאח נהרג בעת שחזר מ"משימת ג'יהאד" בעזה?

עידכון

ארגון בצלם בחר שלא להשיב לשאילתה זו וטעמיו עימו. זכות התגובה שמורה ותישמר לארגון בצלם
.

תאריך:  01/12/2008   |   עודכן:  01/12/2008
יהונתן דחוח-הלוי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
באומרנו "מקרקעין" - יכול להיות שיהא מדובר, במסגרת זו, בקרקע לבנייה, כמו גם: במבנה הבנוי עליה, ובאומרנו "פגיעה במקרקעין" - במסגרת זו - לא יהא הבדל אם הפגיעה הינה בקרקע בגלל תוכנית מתאר פוגעת, או שהפגיעה בערך המקרקעין היא בשל קיומם של ליקויי בנייה בבניין.
30/11/2008  |  ד"ר אברהם בן עזרא  |   מאמרים
מנהג קבוע בארצנו, שאותם מפקדים צבאיים אשר יש להם מה לומר בתחום שבו הם עוסקים, אומרים זאת, ככה אני מניח, למפקדיהם ולא מסתפקים בכך. הם אומרים זאת גם לציבור הרחב. לא בשמם או בתוארם, אלא בהגדרה רחבה של מפקדים בכירים, וגם זאת באמצעות שליחי מצווה - עיתונאים ופרשנים צבאיים. זאת תופעה שיש לבער אותה, מכיוון שיש בה יותר משמץ של הכנסת יד גסה לבית הבליעה המדיני.
30/11/2008  |  צבי גיל  |   מאמרים
קיימת אחדות דעים בישראל ובעולם באשר לצעדים שיש לנקוט כדי להיחלץ מהמשבר הכלכלי. כל העולם כולו, פוליטיקאים, אקדמיה, תקשורת, "מומחים" והעסקים הגדולים – משדרים על גל אחד. אחדות דעים מדאיגה.
30/11/2008  |  מוטי היינריך  |   מאמרים
בין אלפי המִשרות בשירות הציבורי יש משרה אחת שעל הנושא בה מוטלת משימה משונה במיוחד – לקבוע מהי דרמה איכותית ומהו ריאליטי זיבלי. באזור התעשיה של ירושלים יושבים עובדי הרשות השנייה ומתחבטים בשאלה: האם האח הגדול הוא דרמה דחוסה או "דחקה" גרידא?
30/11/2008  |  אמיר חצרוני  |   מאמרים
כשנתבקש מקס פיקאר, פילוסוף מתחילת המאה ה-20, להסביר כיצד יכול היה היטלר לעלות לשלטון, הוא פתח את העיתון, הצביע על רשימת תוכניות הרדיו היומית, ואמר: זה ההסבר - חצי שעה התעמלות בוקר, שעה של דיווחים כלכליים, שעה של תרבות, שעה של ספורט, עוד שעה של מוזיקה, קטעים של בידור, חדשות, בישול, רכילות, פוליטיקה... עולם של אי-המשכיות. מציאות ללא רצף, המורכבת מקטעים שאין ביניהם קשר ולכולם ערך שווה. במצב כזה, אמר פיקאר, תופס האדם את המציאות כחסרת פשר ומשמעות, והיא משתקפת בנפשו - ככאוס. אם בעבר ניסה האדם להבין את המשמעות הנסתרת מאחורי התוהו ובוהו הנגלה, ולקשור בין האירועים השונים לכדי רצף היסטורי וסיפור בעל משמעות והסבר, הרי שהתרבות המקוטעת, תרבות שבימינו באה לידי ביטוי קיצוני ב-MTV, שוללת את ההמשכיות, את הזיכרון. ובהיעדר רצף ומשמעות, הכל הופך בעל ערך שווה, או הכל הבל הבלים. כל דבר ניתן להסבר רציונלי נקודתי. תרבות וערכים הם עניין אנתרופולוגי-יחסי. אין חוק, אין אמות מידה, אין סולם ערכים מחייב. הכל נקודתי. סובייקטיבי, קביל באותה מידה. גם הנאציזם.
30/11/2008  |  ניבה פון וייזל  |   מאמרים