יום ראשון 13 יוני 2021  05:40
"הפרדסנים" הפלשתינים של בצלם
צילום מסך מתוך אתר בצלם

בצלם: נהרג כאשר "עבד בפרדס"

אימון של פעילי ועדות ההתנגדות בפרדס ברצועת עזה

בצלם טוען: לישראל יש "ספינה-מטוס"
יהונתן דחוח-הלוי
ארגון בצלם טוען כי ספינת סיור של חיל הים במשקל של 60 טון זינקה ועברה מעל ספינת דיג פלשתינית תוך שהיא גורמת לה נזק כבד * דובר צה"ל מבהיר: ספינת הדבורה פגעה בשוגג בדופן הספינה הפלשתינית
לרשימה המלאה

"מקוששי העצים" של בצלם
יהונתן דחוח-הלוי
פעם נוספת ארגון בצלם "אינו מדייק" בתיאור נסיבות מותם של פלשתינים * בצלם טוען: צה"ל הרג שני "מקוששי עצים" תמימים * בדיקה מעלה שמדובר בפעילי טרור שעמדו לשגר רקטות קסאם
לרשימה המלאה

"המצרי התמים" של בצלם היה מחבל
יהונתן דחוח-הלוי
ארגון בצלם טוען: כוחות צה"ל הרגו אזרח מצרי באחד המחסומים מבלי להוסיף פרטים נוספים על האירוע והאיש * בדיקה מעלה, כי אין מדובר באזרח מצרי תמים, אלא במחבל של הג'יהאד האיסלאמי שהיה מעורב בפיגועי טרור והכין עצמו לפיגוע התאבדות
לרשימה המלאה

ה"דייג" הפלשתיני של בצלם
יהונתן דחוח-הלוי
ארגון בצלם מדווח על "דייג" פלשתיני שנהרג באש ספינת חיל הים * בירור מעלה כי מדובר בפעיל בגדודי אל-קסאם שאחד מתפקידיו היה לארוב לספינות החיל הישראלי * דוגמה נוספת למהימנות הדיווחים של ארגון בצלם
לרשימה המלאה

ארגון בצלם טוען: צה"ל הרג שני פלשתינים ש"עבדו בפרדס" בדיקה מלמדת, כי מדובר בשני פעילים בארגון טרור, אחד מהם מפקד הכוח המיוחד של ועדות ההתנגדות, ארגון שנטל חלק בחטיפת גלעד שליט שוב ושוב מוטל צל כבד על מהימנות מסד הנתונים של ארגון בצלם

▪  ▪  ▪
מהימנותו של מסד הנתונים של ארגון בצלם אודות ההרוגים באינתיפאדת אל-אקצה מפוקפקת, כפי שהראיתי בסדרת מאמרים שפורסמו באתר News1. במקרים רבים משמיט ארגון בצלם פרטים חיוניים ולעיתים אינו מדייק. הפעם אציג דוגמה בולטת נוספת לכך העשויה ליצור רושם של דיווח מגמתי.

ברשימת "הפלשתינים שנהרגו בידי כוחות הביטחון הישראלים בשטחים" מופיעות באתר בצלם הרשומות הבאות:

אחמד חוסיין מוחמד אל-מיסחאל - בן 16, תושב א-שאטי (מחנה פליטים), מחוז עזה, נהרג ב-09.08.2006 בעזה מירי טיל ממסוק. לא השתתף בלחימה בעת שנהרג. פרטים נוספים: נהרג בעת שעבד בפרדם בשכונת א-שיח' רדוואן.

רמדאן ג'יהאד מוחמד אל-מג'דאלאווי - בן 30, תושב עזה, נהרג ב-09.08.2006 בעזה מירי טיל ממסוק. לא השתתף בלחימה בעת שנהרג. פרטים נוספים: נהרג בעת שעבד בפרדם בשכונת א-שיח' רדוואן.

מנוסח הדברים, כפי שהם מובאים ע"י ארגון בצלם, משתמע כי צה"ל תקף שני עובדים פלשתינים תמימים, אחד מהם נער בן 16, בעודם עובדים בפרדס. עונת קטיף התפוזים הינה בד"כ מחודש נובמבר ועד סוף חודש מרץ, ולכן ניתן להסיק מתיאור בצלם כי ה"פרדסנים התמימים" עסקו בניכוש האדמה, סילוק ענפים מתים, השקיית הפרדס וכיוצא באלה. לכאורה, צה"ל ביצע "פשע מלחמה" על הריגה מכוונת של חקלאים פלשתינים אשר לא עוול בכפם.

מי באמת היו אל-מיסחאל ואל-מג'דאלאווי?

אבו מוג'אהיד, דובר ארגון הטרור ועדות ההתנגדות העממית (שנטל חלק בחטיפת החייל גלעד שליט), מסר (9.8.06), כי ההתקפה הישראלית כוונה נגד מספר פעילים בחטיבות א-נאסר סאלח א-דין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, אשר נמצאו באותה עת בפרס אל-ווחידי סמוך למסגד אסמאא בינת אבו בכר, הנושק לרחוב אל-נפק, צפונית מזרחית לעיר עזה. הוא ציין, כי בתקיפה נהרגו רמדאן אל-מג'דאלאווי ששימש מפקד הכוח המיוחד של חטיבות א-נאסר סלאח א-דין ואחמד אלמיסחאל, פעיל בחטיבות אלה. לדבריו, בתקיפה נפצעו מספר פעילים נוספים של הארגון (יש לציין, כי בתקיפה נהרגה לטענת הפלשתינים גם פעוטה בת שלוש מרסיס שפגע בראשה).

ארגון ועדות ההתנגדות פרסם פרטים נוספים אודות רמדאן אל-מג'דאלאווי. הוא הצטרף לשורות ועדות ההתנגדות בתחילת שנת 2002 והתקדם בתפקידים הפיקודיים ממפקד כיתה לסגן מפקד אזור שיח' רדוואן. במסגרתו תפקידו זה היה אחראי על הקמת כיתות לוחמים באזור שיח' רדוואן והוא היה ידוע בקשריו הטובים עם הארגונים הפלשתינים הלוחמים האחרים, ובפרט גדודי עיז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. לאחר זמן מונה למפקד אזור שיח' רדוואן ונטל חלק בשיגור טילים לעבר ישובים ישראלים. אל-מג'דאלאווי זכה לקידום נוסף. הוא מונה למלווה של המפקד הצבאי של ועדות ההתנגדות העממית ומאוחר יותר למפקד הכוח המיוחד של הארגון ברצועת עזה. כמו-כן, עסק בהכשרה צבאית של פעילי הארגון עד ליום בו נהרג.

אחמד אל-מיסחאל נולד ב-27 בדצמבר 1989 (הווה אומר: היה בן 16 ו- 8 חודשים בעת שנהרג) במחנה הפליטים שאטי ברצועת עזה. הוא הצטרף לשורות ועדות ההתנגדות העממית ובמסגרתו עבר אימונים צבאיים, אשר בסיומם שובץ לכוח המיוחד של חטיבות א-נאסר סלאח א-דין והיה מוצב בעמדות הקדמיות בגבול רצועת עזה עם ישראל. השהות בפרדס נועדה לצורך קורס צבאי לקראת ביצוע פיגוע נקם על חיסולו של מפקד ועדות ההתנגדות ג'מאל אבו סמהדנא. התקיפה בוצעה בעת הפסקה שערכו פעילי הטרור במהלך ביצוע האימון הצבאי.

האם גרסת בצלם מהימנה?

ארגון בצלם כשל שוב במהימנות הנתונים שהוא מפרסם ובהטחת האשמות חמורות נגד מוסר הלחימה של צה"ל. צה"ל תקף פעילים ארגון טרור שעסקו באימונים צבאיים בהדרכתו של רמדאן אל-מג'דאלאווי (המכונה גם "מאמן המחבלים המתאבדים") ולא פרדסנים תמימים כפי שמשתמע מגרסת בצלם.

ארגוני הטרור עושים שימוש תכוף בפרדסים הן לצורכי אימונים והן לצורך שיגור רקטות קסאם וטילים לעבר ישראל, וניתן ללמוד זאת מסרטוני וידיאו רבים שפרסמו ארגוני הטרור הפלשתינים המתעדים את פעילות האימונים ושיגור הטילים.

בסטטיסטיקה הכללית נכנסו בטעות מג'דאלואווי ומיסחאל לרשימת בצלם אודות האזרחים הפלשתינים שלא השתתפו בלחימה ונהרגו בידי צה"ל ומיסחאל נכנס גם לרשימת הילדים הפלשתינים שנהרגו בידי צה"ל. דווקא מהנתונים שהוצגו לעיל אפשר ללמוד כיצד ארגון טרור פלשתיני מגייס נער פלשתיני בן 16 להיות לוחם ומעבירו הכשרה צבאית. דוגמה זו אופיינית גם לארגוני טרור פלשתינים אחרים העושים שימוש בילדים ובנערים פלשתינים כלוחמים וסייענים.

השאילתה לארגון בצלם

השאילתה הבאה הופנתה על-ידי הח"מ למנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל ולדוברת בצלם, שרית מיכאלי:

מדוע ארגון בצלם נמנע מלציין, כי אל-מג'דאלאווי ואל-מיסחאל היו פעילים בארגון טרור פלשתיני וכי שהו בפרדס לצורך אימון צבאי כהכנה לקראת ביצוע פיגוע טרור נגד ישראל?

על אלו ראיות מסתמך ארגון בצלם בטענתו, כי שני פעילי הטרור "עבדו בפרדס"?

מדוע קובע ארגון בצלם, כי שני פעילי הטרור "לא השתתפו בלחימה בעת שנהרגו"?

ארגון בצלם בחר שלא להשיב לשאילתה זו וטעמיו עימו. זכות התגובה שמורה ותישמר לארגון בצלם.

תאריך:  15/12/2008   |   עודכן:  24/12/2008
יהונתן דחוח-הלוי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
יומיים לאחר הפריימריז בליכוד פורסם באחד העיתונים מעין "מיפוי" של הרשימה הנבחרת שבראשה יעמוד ביבי נתניהו. המיפוי כלל נשים מול גברים; חילונים מול דתיים-מסורתיים; נצים מול יונים; אשכנזים מול מזרחים; וכולי.
14/12/2008  |  עמוס שריג  |   מאמרים
כמו רבים, גם אני מתעב אנשים כפייתיים. משה פייגלין הוא איש כפייתי. החבר'ה מכנים טיפוסים כמוהו במילים "דבק", "קרצייה", "עלוקה" וכו'. לא רוצים אותו בליכוד, והוא כופה את עצמו על מפלגה שיש לה אג'נדה אחרת...
14/12/2008  |  נרי אבנרי  |   מאמרים
איני חבר במפלגה כלשהי, אך אצביע ליכוד מתוך חשש הפוקד רבים מהאזרחים.
14/12/2008  |  ד"ר אברהם בן-עזרא  |   מאמרים
כשהאטד כבר לא מצא חן בעיני העצים, הלכו הקוצים, והמליכו להם את ציפורה כמלכה. השופט קצת זייף, התקשורת קצת סייעה הרבה, כהרגלה, והציפור שבורת-הכנף הפכה למלכה, אך כולם יודעים, שאינה יכולה לעוף.
14/12/2008  |  אביתר בן-צדף  |   מאמרים
החרדה כי לעת זקנה ניהפך לסיעודיים, מניעה יותר מארבעה מיליון מאתנו, לשלם מדי חודש בחודשו פרמיות עבור פוליסות ביטוח סיעודיות.
14/12/2008  |  עו"ד חיים קליר  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   ישראלי-פלשתיני  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   פרשת בצלם  /  מי ומי  
בוטל הצו הזמני - 224 מחבלים ישוחררו  /  רותי אברהם
שקלים ישראלים בשימוש החמאס - הסוף?  /  עופר וולפסון
סוכל פיגוע דחפור וחטיפה בירושלים  /  איציק וולף
הניחו לדגשים ולדקויות  /  ח"כ בני אלון
גלעד שליט - נחוצה מדיניות ביטחונית אחרת  /  יעקב איציקוביץ
מכתב לידיד   /  ד"ר אברהם בן-עזרא