יום ראשון 20 אוקטובר 2019  23:07
"ישראל היום עלול להישאר העיתון היחיד"
"הם שוברים את השוק" [צילום: יח"צ]

בנט מסביר מדוע הוא תומך בחוק שימנע מישראל היום להיות חינמון: אין לו מודל כלכלי אפקטיבי משרד הכלכלה יציע ליזמים שירות עד הבית כדי להקים עסקים קטנים ולהתגבר על הרגולציה

▪  ▪  ▪
שר הכלכלה, נפתלי בנט, מזהיר, שאם לא תינקט פעולה מול ישראל היום - הוא יישאר העיתון היחיד בישראל. יו"ר סיעת הבית היהודי בכנסת, איילת שקד, היא בין החתומים על הצעת החוק להגביל הופעת חינמונים. בנט דיבר (יום ה', 29.5.14) במפגש עם סטודנטים באוניברסיטת בר-אילן, באירוע השקת תא הסטודנטים "ישראלים" של הבית היהודי.

לדברי בנט, "מה שאני רוצה, זאת מערכת של כלי תקשורת מאוד חיים, תוססים ומתחרים. לאורך שנות דור יש גם מצב של הטיה מהותית וארוכה בכלי התקשורת לכיוון פוליטי מסוים שהוא לא הימין, לכיוון שמאל. לכן, יש לי עניין מאוד גדול בחופש. מה שקורה כרגע מבחינתי, בניגוד למה שמדברים היום על חוק לסגירת ישראל היום, לא כתוב את זה בחוק, לא מדובר על זה.

"המצב כרגע שאם לא ייעשה משהו אחר, העיתון היחיד שיישאר הוא ישראל היום. מעריב נסגר, מקור ראשון נסגר ונרכש על-ידי הבעלים של ישראל היום. לכלי תקשורת יש שני מקורות להכנסות פוטנציאליים: מנויים ופרסום. יש מודל חינמונים בכל העולם, וזה מודל מקובל וראוי. המודל אומר שאתה מוציא סכום מסוים על התכנים וההפצה, ומוכר פרסום מעל אותו סכום ואז מהרווח הזה אתה חי.

"זה לא המודל של ישראל היום. לישראל היום, למיטב הבנתי, אין מודל כלכלי אפקטיבי. הם לא מתכוונים להרוויח, ועובדתית הם מפסידים בהיקפים בלתי מתכלים, כי הם מחלקים בחינם. מצד שני בפרסום, ואני יודע את זה, הם גם שוברים את השוק. יוצא שפה הם לא מרוויחים. מטרת החוק היא להשאיר את כל העיתונים, ולמנוע מצב שכל העיתונים חוץ מישראל היום יישארו. זה לא טריוויאלי, אבל זו מטרת החוק.

"מטרת החוק אינה סגירת ישראל היום, מי שאומר את זה לא מבין. מטרת החוק היא השארת שאר העיתונים חיים, אחרת מה שקרה למעריב ומה שקרה למקור ראשון יקרה לכולם, הכול ייסגר".


"עידן הקריירה הבטוחה נגמר"


בנט קרא לשומעיו שלא ללמוד עריכת דין אלא להפוך ליזמים, במיוחד לפני שהם מקימים משפחות. "לפני 20 שנה, אנשים ידעו שאם הם נכנסים לחברה גדולה כמו צים או קופת חולים או נוקיה, ואתה עושה את העבודה בצורה טובה, אתה מגדיל ראש, אז אתה בגדול תזרום בקריירה ותתקדם כל כמה שנים, המשכורת תעלה עד שתגיע לפנסיה.

"העידן הזה חלף. אני לא נותן ציונים אם זה טוב או לא; זאת עובדה. אין יותר חברות כאלה עם יציבות. לדוגמה: נוקיה הייתה אימפריה לפני שמונה שנים, וכיום היא לא קיימת. פינלנד נשענה על נוקיה וכעת היא במשבר. אין יותר את הביטחון הזה, ולכן זה מטיל על כל אחד ואחד אחריות על הקריירה שלו. לא לקחת את הדברים בקלות, כל הזמן לבנות את עצמכם בכישורים.

"לאורך החיים אתם חייבים להמשיך לרכוש תחומים וידע וכישורים ולא לנוח על זרי הדפנה. המפתח הוא בהקמת עסקים חדשים. עסקים חדשים מייצרים כפליים מקומות עבודה בכלל וטובים בפרט מעסקים קיימים.


2 מיליארד שקל הלוואות


"שמתי לעצמי כיעד לאומי להגדיל בצורה דרמטית את כמות האנשים שבוחרים להקים עסק. כדי להקים עסק אתה צריך יוזמה, הון ושהמדינה לא תציק יותר מדי. בעבר המדינה מאוד הציקה, היה מאוד קשה להשיג אשראי, כי איזה בנק יתן כסף למישהו שיש לו רעיון?

"אנחנו כבר הבאנו שני דברים דרמטיים בשנה הזאת. הגדלנו בצורה משמעותית קרן הלוואות ערבות לעסקים קטנים. עסק שקם יכול לבוא למדינה ולקבל קופון להלוואה, בערבות ל-85% מגובה ההלוואה. יכול להיות 50,000 שקל או 1.5 מיליון שקל. בשנה הראשונה שלי בתפקיד הוצאנו 2 מיליארד שקל של הלוואות כאלו לעסקים קטנים שקמו. כל עסק כזה מייצר מקומות עבודה טובים.

"הדבר השני: עשינו מהפכה בתחום טיפוח יזמות. עוד כמה ימים אני אצא עם הדבר הזה בעוצמה. מי שרוצה להקים עסק חדש, יתקשר לטלפון, יקבל עד הבית את הגוף שלנו שיבוא ויעזור איך להקים עסק ולייעץ. זה יעלה 100 שקל. החלק הכי קשה זה להפסיק להציק עם רגולציה. זה מאוד קשה וזוהי המלחמה היום-יומית לבטל רגולציות, כדי לתת לעסקים לנשום.

"כדי להקים עסק, בעיני הדבר הכי חשוב והמרכזי הוא לבחור שותף/ה בהתחלה, עוד לפני שיש רעיון. מישהו אופטימי, ביצועיסט ומחויב. אני לא ממליץ על הקמת עסק לבד, כי זה סיוט. הקמת עסק זה לא קל, יש מכות והפתעות רעות. אל תעברו את החוויה הזאת לבד. תנו את הצ'אנס הזה. יש סיכונים של חובות. אי-אפשר לבטל את זה, צריך להתנהל באחריות".

תאריך:  30/05/2014   |   עודכן:  30/05/2014
אריאל י. לוין
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  מלחמת העיתונים
הלקקנות של ישראל היום לבעליו מהווה שפל עיתונאי חדש. במישור המהותי, אדלסון משדר דורסנות חסרת מעצורים, המגובה בכספו הבלתי-מוגבל. חוץ מזה, הצורה בה הוא מאפיין את ישראל היום מלמדת שהוא משקר או מנותק מהמציאות
09/05/2014  |  איתמר לוין  |   מאמרים
מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס, הוא העומד מאחורי הצעת החוק שתאסור על הפצתו בחינם של ישראל היום. "אם חברי הכנסת יתנו להצעת החוק שלו לעבור, הרי שיהיה לנו מלך חדש - או למעשה דיקטטור בישראל". כך אומר (יום ו', 9.5.14) מו"ל ישראל היום, שלדון אדלסון, בראיון לעיתון שבבעלותו.
09/05/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות
שימו לב לנתונים הבאים:
24/04/2014  |  עידן יוסף  |   חדשות
יושב-ראש הבית היהודי, השר נפתלי בנט, תוקף (יום א', 30.3.14) בחריפות את החינמון ישראל היום, ואומר כי זה לא עיתון. במענה לשאלתו של רזי ברקאי בגלי צה"ל בדבר מכירת העיתון מקור ראשון לשלדון אדלסון, איל ההון המחזיק בישראל היום, אמר בנט: "ישראל היום זה פראבדה, שופר של אדם אחד – ראש הממשלה".
30/03/2014  |  עידן יוסף  |   חדשות
קבוצת חברי כנסת מן הקואליציה ומן האופוזיציה הגישה הצעת חוק שאמורה להגביל את פעולתו של העיתון ישראל היום.
19/03/2014  |  איציק וולף  |   חדשות