יום שלישי 27 אוקטובר 2020  20:13
הטקס נפתח תחת אבטחה כבדה ותמיכה רחבה:
ליפקין-שחק: אי אפשר להמשיך לחיות כדי
למות; ערפאת הודיע: תומך בהסכם

קרטר: על ישראל להחליט האם היא בעד התנחלויות או שלום

   רנית נחום-הלוי
ח"כ טיבי: ביילין - פטריוט ישראלי; לא אשתתף בז'נבה כי אני לא קישוט

   יפעת גדות
פרס, בנאום בבונדס: "אני מעדיף את מפת הדרכים על הסכם ז'נבה"

   מחלקה ראשונה
ערפאת בנאום ז'נבה: אנו עדיין מחזיקים בעלה הזית

ערפאת באגרת לז'נבה: קרא לשרון לתמוך בהבנות; קרטר: על ישראל להחליט אם היא ממשיכה בהקמת התנחלויות; אל-באז: אסור להפסיד את ההזדמנות הזאת; ביילין: המטרה - להביא לשינוי במדיניות

▪  ▪  ▪
טקס השקת יוזמת ז'נבה החל (יום ב', 1.12.03) בשעה 17:00 - בתמיכה רחבה של מנהיגים רבים בעולם, ותחת אבטחה כבדה. בטקס משתתפים נציגים מהשמאל הישראלי ומהרשות הפלשתינית, עשרות מדינאים, אנשי רוח ואורחים מרחבי העולם. מטוס שחכרה ממשלת שווייץ - במימונה, הטיס את האורחים, וכן עיתונאים רבים מישראל.

דבריו של יאסר ערפאת, הוקראו בטקס בז'נבה על-ידי אחד מחברי המשלחת הפלשתינית. באגרת, ציין ערפאת כי הוא תומך בהבנות ז'נווה וקרא לראש הממשלה, אריאל שרון, לתמוך גם הוא בהבנות ולנהל עמו מו"מ. כמו כן, קרא ערפאת קרא ליישום החלטה 194 של האו"ם המדברת על זכות השיבה וגינה את בניית גדר ההפרדה.

נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ימי קרטר אמר בנאומו, בין היתר: "ישראל צריכה להחליט אם היא ממשיכה בהתנחלויות או שהיא מיישמת את החלטות האו"ם 242 ו-338. הפלשתינים צריכים לוותר על האלימות. על הקהילה הבינלאומית צריכה לאפשר לשני הצדדים להגיע להסכם".

קרטר, חתן פרס נובל לשלום, דיבר בנאומו על החשיבות שבהשגת ביטחון עבור שני העמים, ובהקמת מדינה פלשתינית עצמאית.

אחר נאם אמנון ליפקין-שחק. בנאומו אמר ליפקין-שחק: "הטרור לא ישבור אותנו, אנחנו מוכנים לקיים הסכם הוגן אם מי שיתחום עליו יתחייב לקיימו. את העבודה הקשה צריך לעשות בבית כדי לשכנע את החברות. ההסכם ייחתם בין הממשלות רק לאחר תהליך כואב של וויתורים.

עוד הוסיף: "הפחד והשנאה מרעילים את שתי החברות שלנו. בשלוש השנים האחרונות צמח טרור מרושע ואכזרי שהצמיח פחד ושנאה, שהצמיח עוד פחד ושנאה. כעת מתחילה לחלחל בכולנו, פלשתינים וישראלים, ההכרה שאי אפשר להמשיך לחיות כדי למות, שצריך להגיע להסכם".

אוסמה אל-באז, יועצו של נשיא מצרים, חוסני מובארק אמר בנאומו: "אנחנו מוקירים את האומץ שלכם לסיים את שפיכות הדמים, והמאמצים שלכם יביאו לתקווה. אסור להפסיד את ההזדמנות הזאת".

טקס ההשקה נפתח באולם "אספס זכרון" בז'נבה, בהקרנת קליפ מצולם מהשיחות שקדמו לגיבוש ההבנות. את האירוע, מנחה השחקן האמריקני ריצ'ארד דרייפוס. בתחילת דבריו אמר דרייפוס: "השלום קשה ממלחמה ואני גאה להיות בין אלה שנלחמים על השלום".

אחריו דיברו ראש עיריית ז'נבה, נשיא המחוז השוויצרי ושרת החוץ השוויצרית. בהמשך יוצג משאל רחוב ישראלי ופלשתיני שיציג את תמיכת העם בהבנות.

שיר שחובר לרגל האירוע יבוצע על-ידי להקה ישראלית-פלשתינית. לאחר מכן יעלו לבמה אישי הציבור ויישאו דבריהם. כמו כן, יינשאו שני נאומים משותפים: האחד של אדריכלי היוזמה, יאסר עבד-רבו ויוסי ביילין.

בראיון לערוץ 1, אמר ביילין על ההסכם, כי "זהו מפגש של מחויבות של הרבה מאוד ישראלים והרבה מאוד פלשתינים... שהתחייבו לאותו הסכם... בעיני העובדה שבחברה הפלשתינית חזר הוויכוח בין אנשים פרגמטים לבין הקיצוניים זה הדבר החשוב ביותר".

על התמיכה בהסכם אמר, כי "... אנחנו כנראה הוכחנו להרבה אנשים... שיש על מה לדבר ויש עם מי לדבר... המטרה היא באמצעות התמיכה... להביא לשינוי במדיניות הממשלה".

במהלך היום פרסמו 58 נשיאים לשעבר, ראשי ממשלה, שרי חוץ ומנהיגים הצהרה התומכת בהסכם. עם מנהיגי העולם המשתתפים בטקס: נשיא רוסיה לשעבר, מיכאיל גורבצ'וב, נשיא דרום אפריקה לשעבר, פרדריק דה-קלארק ומנהיגים רבים ממרכז אירופה.

עם משתתפי המשלחת הישראלית נמנים: יוסי ביילין, הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק, חברי הכנסת מהעבודה אברהם בורג ועמרם מצנע, והח"כים ממרצ חיים אורון, אבשלום וילן וזהבה גלאון. כמו כן, משתתפים הסופרים עמוס עוז, א.ב יהושע ודוד גרוסמן, השחקנית גילה אלמגור, אנשי העסקים אהרן דברת ודב לאוטמן, הפעילה החברתית ויקי קנפו, ובתו של ח"כ שמעון פרס, צביה ולדן.

מהצד הפלשתיני ישתתפו כמה עשרות מאנשי הפת"ח, חברי המועצה המחוקקת הישאם עבד-רזאק, קאודרה פארס והיועץ לביטחון לאומי ברשות, ג'יבריל רג'וב.

נציגים מהממשל האמריקני לא הגיעו למעמד השקת ההסכם. מזכיר המדינה, קולין פאוול, שיגר מכתב תמיכה ליוזמי ההסכם. הממשל האמריקני הבהיר, כי פאוול אינו תומך בהסכם עצמו, אלא מעודד יוזמות מקומיות המביאות להידברות. במטה ההבנות התקבלו שני מכתבי תמיכה גם מנשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, וראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר. ג'ימי קרטר, נשיא ארה"ב לשעבר, ישתתף בטקס ההשקה.

תאריך:  01/12/2003   |   עודכן:  01/12/2003
מירב לוי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
סין צריכה לוודא שהצמיחה שלה תביא הזדמנויות חדשות לשאר העולם, ולא איום. כך אמר שר האוצר, הכלכלה והתעשיה הצרפתי, פרנסה מר, במהלך ביקורו בבייג'ין בשבת.
01/12/2003  |  הדר פרבר  |   חדשות
צרפת העלתה את רמת כוננות הטרור בעקבות אתראות בעולם ולקראת חגיגות סיום השנה האזרחית. למרות שלא הושמע כל איום הוחלט בצרפת להגביר את הכוננות כצעד של דריכות, מוכנות והגנה, כך לדברי גורמים במשרדו של ראש הממשלה, ז'אן-פייר רפרין.
01/12/2003  |  הדר פרבר  |   חדשות
חברת גיוון אימג'ינג קיבלה (יום ב', 1.12.03) את אישורו של משרד הבריאות, לאבחן בעיות במעי הדק אצל ילדים בין הגילאים 10-18 בעזרת קפסולת הוידאו M2A. כלומר, כעת גסטרואנטרולוגים יוכלו להשתמש בגלולה לאבחון מחלות במעי הדק באמצעות בדיקה לא פולשנית גם בקרב ילדים.
01/12/2003  |  גלית יצחק  |   חדשות
יונה לבון (60), ששימש מנהל מחלקת הרכש בבית החולים איכילוב, התרגז יום אחד משום שהתבקש על-ידי מנהלו לבצע עבודה, שלטעמו היתה מיותרת. בעקבות האירוע, לקה לבון באוטם שריר הלב. שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, אורלי סלעי, הכירה לאחרונה בעובד כנפגע תאונת עבודה, בהסתמך על חוות דעת של מומחה רפואי.
01/12/2003  |  נועם שרביט  |   חדשות
יו"ר סיסקו סיסטמס, חברת תשתיות התקשורת הגדולה בעולם, ג'ון מורגרידג' הגיע היום (ב', 1.12.03) לישראל להשיק את פרויקט "נטע" - מיזם משותף של הסוכנות היהודית, קרן היסוד, סיסקו ועמותת תפוח מקבוצת אי.די.בי. בו יושקעו שמונה מיליון דולר.
01/12/2003  |  הדר פרבר  |   חדשות