יום רביעי 28 אוקטובר 2020  08:54
סממן מיתון נוסף
ייסגר בית-הספר לתקשורת היחיד בארץ
דב יודובסקי. הקים את כותרת [צילום: פלאש 90]

מומחים לתקשורת טוענים כי אחת הסיבות הנוספות לסגירת בית-הספר הינו העובדה שמקצוע התקשורת אינו זוהר כמו בעבר מספר כלי-התקשורת הן המקוונת, והן הממסדית, הולך ומצטמצם וכן הסיכוי למצוא עבודה באחד מהם שואף לאפס

▪  ▪  ▪
תם עידן בתקשורת הישראלית כאשר הנהלת בית-הספר "כותרת" הודיעה (יום ג', 12.8.14) למרצים ולסטודנטים כי בשנת הלימודים הקרובה לא ייפתח מחזור חדש ללימודי תקשורת.

הסיבה לפרוץ המהלך

קיימות שלוש סיבות עיקריות לפרוץ המהלך:

1: קיימת ירידה עקבית בשנים האחרונות של רישום סטודנטים ללימודי תקשורת.

2: בית-הספר אינו יכול לממן את עצמו מבחינה כלכלית.

3: לא נמצא תורם מחו"ל אשר יממן את האחזקה השוטפת של בית-הספר.

בית-הספר כותרת הוקם על-ידי המו"ל האגדי של העיתון ידיעות אחרונות דב יודקובסקי בסוף שנת 1991, והוא נתמך על-ידי הקרן הגרמנית ברסלמן.

בתחילת דרכו שכן המוסד ברחוב ברודצקי ברמת-אביב, עד שבתאריך ה-11 בספטמבר 2006 הועבר המוסד לפעול תחת כנפיה של אוניברסיטת תל אביב,וזאת במטרה לייצב את אחזקת המוסד מבחינה כלכלית ופיננסית.

ניתן לומר כי זהו המוסד היחיד בארץ (מלבד מגמות התקשורת באוניברסיטאות ובמכללות השונות) אשר מכשיר באופן מקצועי עורכים ועיתונאים, במסלולים המתאימים לתחום עבודתם. בית-הספר "כותרת" הוציא מתוכו שורות של כתבים ועורכים העובדים כיום בכלי תקשורת מרכזיים.

בין השמות ניתן למנות את הפרשנית המדינית של הערוץ הראשון אילה חסון, הכתב הצבאי של ידיעות אחרונות יוסי יהושע, הכתב לעינייני משפט של ערוץ 10 ברוך קרא, ועוד.

שיטת ההוראה

בית-הספר "כותרת" שם דגש על-כך שמרציו יהיו עיתונאים פעילים בכלי תקשורת מרכזיים, על-מנת שהלה יוכלו להעביר לסטודנטים מניסיונם העשיר,ואת החוויה המקצועית אותה הם חווים בעת עבודתם השוטפת.

בין המרצים המלמדים ב"כותרת" ניתן למנות את איש הטלוויזיה והרדיו קובי מידן, הפרשן לעינייני ערבים של חדשות עשר צבי יחזקאלי, העיתונאי לשעבר ד"ר רפי מן, וכ"ו.

פירוט מסלולי הלימוד

במוסד קיימים שני מסלולי לימוד: מסלול המתמקד בעיתונאות רדיו וטלוויזיה, ומסלול המתמקד בדוברות ויחסי-ציבור.

1: המסלול הראשון משלב בין לימודים עיוניים למעשיים, בו לומדים התלמידים את יסודות הכתיבה העיתונאית, וכן כיצד לערוך כתבות למהדורות החדשות בטלוויזיה.

המסלול מיועד לבעלי תואר ראשון, ולסטודנטים הלומדים לתואר ראשון במוסדות אחרים המוכרים על-ידי המועצה להשכלה גבוהה.

2: המסלול השני משלב גם כן בין לימודים עיוניים ללימודים פרקטיים,בו לומדים הסטודנטים כיצד לדברר גופים מסוימים, וכיצד ליחצן מוצר או חברה כלשהי. מסלול זה מיועד אך ורק לבעלי תארים.

בשנת 2013 הוחלט לקצר את המסלול התלת-שנתי,ולהפוך אותו למסלול דו-שנתי (וזה בשל מיעוט נרשמים).

נסיונות להציל את בית-הספר

כדי להציל את בית-הספר מסגירה התקיים בינואר 2014 אירוע התרמה באוניברסיטת תל אביב כדי לגרום לכך שתורמים יפתחו את הכיס ויצילו את קופת המוסד המדולדלת. דבר זה נחל כשלון חרוץ.

גם הרעיון לבנות תוכנית משותפת שתאחד ולו באופן חלקי בין בית-הספר "כותרת" למחלקה לתקשורת שבאוניברסיטה עלה על שרטון.

הנהלת המוסד הודיעה שמי שהתחיל ללמוד את אחד המסלולים לימודיו לא יפגעו ומי שנרשם לשנת הלימודים הקרובה כספו יוחזר.

מומחים לתקשורת טוענים כי אחת הסיבות הנוספות לסגירת בית-הספר הינה העובדה שמקצוע התקשורת אינו זוהר כמו בעבר. כידוע לכולנו, מספר כלי-התקשורת הן המקוונת, והן הממסדית, הולך ומצטמצם וכן, סיכוי למצוא עבודה באחד מהם שואף לאפס (במיוחד אם אין לך ניסיון קודם או רזומה עשיר).

זהו עוד אחד מסממני המיתון במשק אשר מאפיין שנה זו.

תאריך:  13/08/2014   |   עודכן:  13/08/2014
רועי אורן
מועדון הבלוגרים עוקבים: 8 לקבלת רשימות רועי אורן לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
תנאי חיוני לכל פריצת דרך דיפלומטית היא להיפטר מחמאס, כך דבריו של שר החוץ אביגדרו ליברמן בראיון לג'רוזלם פוסט (ג', 12.8.14). כל עוד חמאס שולט בעזה, כך טוען ליברמן, פשוט אי-אפשר להתקדם.
13/08/2014  |  הדר פרבר  |   חדשות
משטרת ניו-יורק הודיעה (יום ג', 12.8.14) כי היא בודקת את הודאתם של שני אמנים גרמנים שטוענים כי הם אלו שהציבו את שני הדגלים הלבנים על ראש גשר ברוקלין בחודש שעבר במבצע לילי, שעורר דאגה רבה לגבי אבטחת הגשר.
13/08/2014  |  יפעת גדות  |   חדשות
היום לפני 200 שנים, נולד בשבדיה הפיזיקאי אנדרס יונאס אוֹנגסטרֶם, ממייסדי מדע הספקטרוסקופיה.
13/08/2014  |  מחלקה ראשונה  |   חדשות
מסוק סיוע של צבא עירק, עמוס בציוד הומניטרי המיועד לבני הדת היזידים שנמלטו מזרעות דאעש, התרסק. הטייס נהרג ונוסעים נוספים נפצעו, בהם מחוקקת עירקית מהמיעוט היזידי וכתבת של הניו-יורק טיימס.
13/08/2014  |  הדר פרבר  |   חדשות
חבר מועצת העיר גבעתיים לשעבר, רמי דרזיה, יפצה ב-40,000 שקל את ראש העירייה, רן קוניק, בשל לשון הרע. כך קבעה (7.8.14) שופטת בית משפט השלום בתל אביב, ריבה ניב.
13/08/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות