יום שישי 04 דצמבר 2020  07:31
ד"ר שמעון קורץ תגובות   |  המרכז הרפואי תל-אביב
קטרקט וגלאוקומה
קטרקט מתקדם בחולה גלאוקומה

שתי המחלות עלולות לגרום לפגיעה משמעותית בתפקודי הראייה, ואף שבקטרקט המצב עשוי להיות הפיך, הרי שבגלאוקומה הנזק הוא לרוב בלתי הפיך

▪  ▪  ▪
קטרקט (בעברית - ירוד) וגלאוקומה (ברקית), הינן מחלות הקשורות בתהליך ההזדקנות הטבעית. שכיחות גלאוקומה היא בממוצע כ-2% מהאוכלוסיה ועולה ל-10% בגיל 80.

לעומת זאת, קטרקט הינו תופעה אשר מתרחשת כמעט ב-100% מהאוכלוסיה המבוגרת בדרגה כזאת או אחרת. מטבע הדברים, לאחוז ניכר מהאוכלוסיה המבוגרת שתי המחלות קורות במקביל, אולם אין קשר נסיבתי בין שתיהן והאחת אינה גורמת או נגרמת על-ידי השנייה.

המשותף לשתי המחלות הוא בעובדה ששתיהן עלולות לגרום לפגיעה משמעותית בתפקודי הראייה, ואף שבקטרקט המצב עשוי להיות הפיך, הרי שבגלאוקומה הנזק הוא לרוב בלתי הפיך.

יש טיפול

הטיפול בקטרקט הינו מוצלח ביותר, במיוחד בטכניקה החדשנית של שיטת הפקואמולסיפיקציה (PHACOEMULSIFICATION), בו מבוצע הניתוח דרך פתח קטן ביותר (3-2 מ"מ) ואשר בסיומו מושתלת עדשה תוך-עינית במקום העדשה שהוסרה.

לעומת זאת, ניתוחי קטרקט בחולי גלאוקומה, הם על-פי רוב קשים יותר (אישונים צרים, עדשה לא יציבה וכדומה), ועלולים להיכשל אם יבוצעו בידיים לא מיומנות ולגרום סיבוכים.

כאשר עצב הראייה נפגע מגלאוקומה, לא ניתן עד היום לתקן או להחליף אותו. עובדות אלו נלקחות בחשבון בשיקולים של הטיפול הכירורגי בשתי המחלות בו-זמנית.

ישנן מספר אופציות טיפוליות בחולי גלאוקומה עם קטרקט והן נשקלות בהתאם למצבו של כל חולה באופן אינדיבידואלי.

ניתוחי הגלאוקומה מבוצעים על-פי רוב, כאשר קיים לחץ תוך עיני מוגבר או לחץ המעיד כי עדיין קיימת התקדמות משמעותית בנזק לעצב הראייה ולשדה הראייה, גם אם המטופל מקבל טיפול תרופתי מקסימלי, עם או בלי טיפול תומך בלייזר.

במידה והקטרקט אינו ברמה שמפריעה לראייה ולאיכות החיים, ניתן לנתח רק את הגלאוקומה, לעקוב אחר השינויים בראייה ולהחליט על ניתוח קטרקט בשלב מאוחר יותר.

במקרים של חולי גלאוקומה יציבים, עם נזק קל בשדה הראייה ומאוזנים עם תרופה אחת או לכל היותר שתי תרופות, ניתן לשקול את הוצאתו של הקטרקט בלבד. פעולה זאת יכולה להוריד את הלחץ התוך עיני ב-5-2 מ"מ כספית ובכך לשפר את איזון הלחץ, ובחלק מהחולים אף ניתן להפחית מהטיפול התרופתי או אף לבטלו לחלוטין. הורדת הלחץ מתרחשת לאחר הניתוח אצל מרבית החולים, בעיקר בחולי גלאוקומה עם זווית פתוחה.

בחולים עם גלאוקומה בזווית צרה, ניתן לקבל לאחר ניתוח הקטרקט, אף הורדות משמעותיות יותר של הלחץ התוך עיני, ולעיתים קרובות מוצע לחולים אלה שלא לעבור את הניתוח המשולב.
בקרב חולים עם גלאוקומה משמעותית יותר, עם נזק ניכר לעצב הראייה ועם קטרקט הגורם להפרעות בראייה, או אצל חולים המקבלים טיפול תרופתי עם מספר רב של תכשירים, אנו מציעים לעבור ניתוח משולב.

לפיכך, הגישה הטיפולית בחולי גלאוקומה וקטרקט, צריכה להיות שונה לחלוטין מחולים עם קטרקט בלבד. רצוי שהשיקולים בטיפול בחולים המשולבים יהיה בידי מומחה גלאוקומה, בעל יכולת להעריך נכון את ההבדלים בין המצבים השונים, למנוע תחלואה לא רצויה ואובדן ראייה חמור בחולים אלה.

יום הגלאוקומה העולמי יצוין ב-12 במרס 2009
מחבר המאמר הינו מנהל המרפאה לגלאוקומה במרכז הרפואי תל אביב
תאריך:  10/03/2009   |   עודכן:  10/03/2009
ד"ר שמעון קורץ
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
אחודה לכם חידה: רישיון הנהיגה של פלוני פקע ביום 01.01.2007, ובגלל מחלוקת על הקנסות הוא לא יכול היה לחדשו.
10/03/2009  |  עו"ד שמחה ניר  |   מאמרים
מסכת הייסורים רבת השנים שעובר הנשיא לשעבר משה קצב במסע המייגע, המכאיב ומורט העצבים, לטיהור שמו בפרשיות ההטרדה המינית, הגיעה בימים אלה לשיא חדש כאשר היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז הציג בפני הציבור המשתאה את החלטתו להגיש נגד קצב גיליון אישום הכולל גם את הסעיף הנורא מכל – אונס. ועוד בטרם נדמו קולות הרעם המתגלגל שהותירה הידיעה בתודעה הציבורית וכבר נמצאו רבים שקפצו על העגלה המידרדרת אל התהום המשפטי. חלקם תבעו, עוד בטרם הרשעה, לשלול מיידית את כל זכויותיו של הנשיא לשעבר. אחרים, בעיקר מבין מקורביו, כבר הודיעו כי הצדק ייצא לאור וכי קצב ייחלץ מן הדין זכאי וטהור כבדולח וכי בעצם, מטרת כל ההליך השיפוטי המיועד היא "לשתות את דמו של קצב" על לא עוול בכפו. היו אף מי שהרחיקו בטיעוניהם אל מחוזות ההזיה שלפיהם יש ליועץ מזוז "משהו אישי" נגד הנשיא לשעבר.
10/03/2009  |  עמי דור-און  |   מאמרים
הנה לכם תרחיש בלהות: גלעד שליט איננו בין החיים! על נסיבות מותו תהיינה אינספור גירסאות כמיטב הדמיון המזרחי. ההכרזה של החמאס כי לכל פיסת מידע על גורלו יש תג-מחיר, מחייבת אותנו לקחת בחשבון את האפשרות הזאת. מעניין מהו המחיר אותו יבקש ארגון החמאס תמורת המידע הפשוט אם גלעד שליט חי או מת, וכמה יעלה לנו דוח רפואי על מצב בריאותו.
10/03/2009  |  דודו אלהרר  |   מאמרים
יוזמתו של חבר הכנסת חיים אורון ממרצ לבטל את שפעת ההטבות וההוצאות הכרוכות במימון מוסד הנשיאות המנופח, לגבי נשיא שמצבו הפלילי הוא כשל משה קצב - היא יוזמה מבורכת, אך לא מספיקה. אורון צריך ללכת קדימה עוד צעד אחד.
10/03/2009  |  ד"ר אברהם בן-עזרא  |   מאמרים
ראובן הוא סטודנט אשר עובד במקביל ללימודיו כמאבטח במשרה חלקית. כבר בתחילה, ידע ראובן כי חוזה העבודה שלו יימשך שנתיים ימים בלבד. ואכן, בתום שנתיים של עבודה קשה, הגיע מכתב פיטורים לביתו, ובסופו - המשפט הקבוע: "אנו מודים לך על תקופת עבודתך אצלנו ומאחלים לך הצלחה בהמשך דרכך".
10/03/2009  |  יוסי עבדי  |   מאמרים