יום ראשון 03 יולי 2022  23:39
מינוי אומבודסמן לטיפול בתלונות על פקידות הסעד
ב-10 במאי 2009 פרסם דובר משרד הרווחה הודעה על דוח ועדת פרופ' סלונים נבו בעניין עבודתן של פקידות הסעד לסדרי דין הרקע למינוי הוועדה היו טענות של גורמים שונים בכל הנוגע לעבודתן של פקידות הסעד, העוסקות בגורלה של משפחה וענייני נפשות
24/05/2009  |   משה שלם   |   מאמרים   |   תגובות
המצאותם של ילדים כה רבים במוסדות צריכה להדליק נורה אדומה [צילום: דוברות רמת השרון]

האם פקידי הסעד אוהבים ילדים
עו"ד יעל גיל
חוק הנוער (טיפול והשגחה) מקנה, בין היתר, לפסיכיאטר המחוזי סמכויות מרחיקות לכת לשלול חירותו של קטין באשפוז פסיכיאטרי כפוי * הלהיטות של פקידי הסעד "להציל" ילדים, הורסת לעיתים קרובות את חייהם של ילדים אלו
לרשימה המלאה

▪  ▪  ▪
הוועדה הצביעה על ליקויים מהותיים בעבודתן של פקידות הסעד: בעלי הדין שעניינם נבדק על-ידי פקידת הסעד, אינם מקבלים את התסקיר שנכתב בעניינם, ואינם יכולים לערער עליו, אלא לאחר שהוגש לבית המשפט המקבל את המלצות התסקיר בד"כ במלואן; הכרות מוקדמת עם אחד מבעלי הדין במסגרת תפקידן כעו"ס; פקידת הסעד משמשת כחוקרת אך גם מתערבת טיפולית במשפחה; כתיבת תסקירים ללא מעקב, פיקוח, בקרה, תיעוד, ללא קיום הוראות התע"ס, ללא אבחנה ברורה בין עובדות לדעות, לא ברור תמיד מה המקור לקביעות עובדתיות חשובות, ובמקרה הצורך - אלו בדיקות נעשו כדי לאושש או להפריך אותן; פקידי הסעד חוקרים את בעלי הדין מבלי ליידע אותם כי חובת הסודיות והנאמנות של היותן עובדות סוציאליות אינה תקפה יותר; ועוד. משרד הרווחה הודיע כי יאמץ את רוב המלצות הוועדה בעניינים אלו.

הליקוי העיקרי והחשוב בדוח הוא העדר טיפול, או טיפול למראית עין בתלונות הציבור על עבודתן של פקידות הסעד לס"ד.

בעלי הדין מגישים תלונות על פקידות הסעד לגורמים שונים במשרד הרווחה או ברשות המקומית. בסופו של דבר מתנקזות התלונות אל פקידות הסעד המחוזיות או פקידת הסעד הארצית, ונבדקות בתוך המערכת. הלכה למעשה, הפיקוח המחוזי והארצי נותן גיבוי כמעט מוחלט לפקידות הסעד.

הוועדה המליצה על מינוי אומבודסמן חיצוני בנימוק שהצדק ומראית פני הצדק מחייבים שתלונות על המערכת ועובדותיה ייבדקו על-ידי גורם חיצוני, מקצועי, בלתי תלוי, נייטרלי, עצמאי, וללא משוא פנים.

השר ומנכ"ל משרדו דחו את המלצת הצוות למנות אומבודסמן למשרד הרווחה, שיוסמך לבדוק את התלונות בנוגע לפקידות הסעד. "תסקירי פקידי הסעד נעשים לבקשת בית המשפט ובית המשפט הוא זה שקובע אם התסקיר משקף את המציאות ואם לקבל את המלצות פקידת הסעד. אומבודסמן אינו יכול להתערב בהליך שבו מעורב בית המשפט" אמר המנכ"ל.

תגובת משרד הרווחה לא רק שוללת מינוי אומבודסמן חיצוני לבירור התלונות, אלא פוסלת כל בירור ע"י גורם כלשהו למעט בית המשפט. תגובת המשרד הנה גם בניגוד להוראות התע"ס הקובעות את תפקידן של פקידות הסעד המחוזיות וארציות כמבררות תלונות על פקידות הסעד. יתרה מכך, כיצד יוכל אזרח העומד כבעל דין בבית משפט, הדן בעניינים מהותיים על גורל משפחתו, ומקבל כמעט תמיד את המלצות פקידות הסעד במלואן, לשמש גם כמתלונן, וכתובע בתלונה על פקידת הסעד.

במשרד הרווחה חוששים מביקורת ציבורית, מקצועית ובלתי תלויה, על מערכת הרווחה המתנהלת בדלתיים סגורות. במשרד יודעים כי מינוי אומבודסמן חיצוני, לא יסתיים לפקידי סעד לסדרי דין, אלא עלול לגלוש גם לפקידי סעד לחוק הנוער ועוד, ולזה משמעויות מרחיקות לכת.

האומבודסמן עלול להיות הסיכה שתפוצץ את בלון תיאוריות "טובת הילד" ואחרות שבנו "מומחי הרווחה" הרחק מעיני הציבור. מספר הילדים המוצאים מביתם מידי שנה ירד בעשרות אחוזים, ויתיישר עם המקובל בארצות המפותחות. מאות פנימיות ומעונות יסגרו, תקציבי הרווחה יצטמקו בעשרות אחוזים.

משרד הרווחה יעשה כל שביכולתו להימנע מביקורת מקצועית שאינה בשליטתו.

תאריך:  24/05/2009   |   עודכן:  24/05/2009
משה שלם
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
נודע מהעיתונות כי רוסיה תקים עבור ירדן כור גרעיני למטרות שלום (ארז ליבנה, "ישראל פוסט", 24.5.09).
24/05/2009  |  ד"ר אברהם בן-עזרא  |   מאמרים
בפרויקט מיוחד שנעשה ב'וואלה' לפני הבחירות האחרונות התבקשתי לכתוב מי לדעתי רצוי להיות שר האוצר ומי כנראה יהיה. ברצוני ביקשתי לא להציב לדמיוני מגבלות פוליטיות ואחרות, ולכן כתבתי פרופ' עומר מואב. מדובר בכלכלן מבריק שהצטיין מאז לימודי התואר הראשון שלו בכלכלה. הוא מתבטא באופן רהוט ונטול משוא פנים - בעל-פה ובכתב; הוא בעל הגינות ומודעות חברתית, אך הפופוליזם ממנו והלאה. הדעות הפוליטיות שמורות לעצמו, הוא לא משתייך לשום מפלגה, אך בעברו היה חבר קיבוץ קלי"ה ואף שימש כמזכיר הקיבוץ.
24/05/2009  |  ערן בר-טל  |   מאמרים
דומנו כי הבסיס הנתנייתי (נתניהו) לשכלול הסכם כולל, המעניק זכות בינלאומית לגיטימית, לקיומה של מדינה פלשתינית, אינו מתנגש, כלל, עם השאיפות של הצדדים למשא-ומתן, שעומד בראשם ברק אובמה - נשיא ארצות הברית ואב בית הדין המזרח תיכוני. בקשתו של ביבי להכרה בינלאומית במדינה הישראלית כמדינת העם היהודי וביתו הלאומי, ולו בלבד. אינה גם מתנגשת, עם זכות השיבה, על אף שחותרת לשלילתה.
24/05/2009  |  עו"ד אמיר מסארווה  |   מאמרים
בכניסה של בית הכנסת עדת הארבלים בשכונת בית ישראל בירושלים יושבים אריה פנחסי וציון בן-שאול - שניהם מוותיקי בית הכנסת. בן-שאול ותיק יותר, הוא כבר בן 81, ומגיל 9 הוא מבאי בית הכנסת. עכשיו, לפי פסיקת בית המשפט הם מוגדרים כפולשים, מסיגי גבול. "זה פשוט מצחיק", אומר אריה פנחסי ומנענע בראשו כלא מבין, "שבעים שנה שאנחנו מתפללים בבית כנסת הזה על איזה פלישה הם מדברים?". הוא לוגם קצת מהקפה מדליק סיגריה ומביט אל חברו בן-שאול שהחל לספר על ראשוני קהילת הארבלים שבנו את בית הכנסת לבדם - בידיים - מהמגבית של אנשי הקהילה. "האנשים של קהילת ארבל היו אנשים צנועים מאוד, חלקם היו עובדי כפיים חלקם עסקו בבניין", אומר בן-שאול, זקן-החבורה, "הם התגייסו לבנות את הבית כנסת כדי שיהיה לקהילה מקום תפילה משלהם. וככה הם היו בונים לאט לאט, גם מי שלא ידע לעסוק בבניין בא לעזור לסלק את החול, להזיז את המריצה או להביא מים, כל אחד נתן משהו. כשסיימו לבנות, עשו חגיגה גדולה. אמותינו הטובות הכינו מאכלים טובים וכולם הגיעו לשמחה. איזו שמחה הייתה אז..", הוא מחייך לכמה שניות ושוב מרצין, "אני לא מבין איך אפשר להרוס בית כנסת כזה".
24/05/2009  |  ישי פרידמן  |   מאמרים
מעבר להבנה כי שתיית מים "חשובה לגוף", למים יש חשיבות במגוון אספקטים נוספים כמו הרזיה, עור פנים יפה יותר וחילוף חומרים טוב יותר.
24/05/2009  |  אולגה רז  |   מאמרים