יום חמישי 12 דצמבר 2019  06:54
על-רקע פרשת קינן:
יו"ר בנק הפועלים סרוסי צפוי לפרוש
מאת: אלי ציפורי, עירית אבישר  |    |  גלובס  |  תגובות
סרוסי. כהונה של 7 שנים [צילום: סיון פרג']

הרקע לעזיבה: אי-דיווח לבנק ישראל על התלונה על תקיפה מינית כנגד המנכ"ל לשעבר ציון קינן במשך 7 שנותיו כיו"ר הבנק נהנה סרוסי משכר בעלות של יותר מ-50 מיליון שקל

▪  ▪  ▪
יו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי, צפוי לסיים את תפקידו בחודשים הקרובים - כך נודע ל"גלובס". הפרישה הצפויה - על-רקע פרשת התלונה על תקיפה מינית של עובדת הבנק לשעבר נגד המנכ"ל לשעבר ציון קינן, והעובדה שסרוסי לא עדכן את דירקטוריון הבנק ואת בנק ישראל על האירוע.

עוד נודע כי בזמן הקרוב צפויה פגישה בין סרוסי למפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, שבה ידונו בסוגיה. מקורביו של סרוסי אומרים כי הוא ממתין לדוח המפקחת בפרשת קינן.

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "טרם הסתיים הליך הבדיקה של הפיקוח על הבנקים, כך שכל התייחסות לממצאי הבדיקה היא בגדר ספקולציה". מבנק הפועלים לא נמסרה תגובה לידיעה.

החוזה של סרוסי צפוי להסתיים באוגוסט 2017, והוא לא יוארך. ההערכות הן כי סרוסי יעזוב את תפקידו עוד לפני תום החוזה, על-רקע פרשת קינן שהתפוצצה לפני כמה שבועות.

בתחילת החודש נחשף כי עובדת לשעבר בבנק הפועלים
( 2,323 -0.43% )
התלוננה כי קינן תקף אותה מינית במסגרת נסיעת עבודה בקזחסטן לפני 10 שנים. הבנק אומנם מינה בורר לבדיקת התלונה, אולם סרוסי, שידע על הפרשה, לא עדכן את הפיקוח על הבנקים או את הדירקטוריון בסוגיה, דבר שעורר ביקורת חריפה.

בנק ישראל אף מסר בתגובה כי הוא רואה בחומרה את העובדה שבנק הפועלים לא עדכן את הפיקוח על התלונה, והודיע כי יערוך בדיקה בנושא. גם רשות ניירות ערך הודיעה כי תבדוק את הנושא.

סרוסי התנצל אז על כך שלא עדכן את בנק ישראל ואמר לערוץ 2: "התנצלתי בפני המפקחת על הבנקים ובפני דירקטוריון הבנק על כך שלא עדכנתי אותם בפרשייה. אנחנו נפיק לקחים ונשתף פעולה עם בנק ישראל ורשות ניירות ערך בכל בדיקה שתתבצע". אולם, ספק רב אם התנצלות זו תספיק לבנק ישראל לסגירת הפרשה.

העובדת לשעבר שהתלוננה על התקיפה המינית העלתה את הנושא במסגרת משא-ומתן שניהלה עם הבנק על תנאי עזיבתה. באותו זמן קינן עדיין היה מנכ"ל הבנק (אם כי כבר הודיע שיעזוב), סרוסי עודכן מיד בפרטים, ולאחר קבלת ייעוץ משפטי הוחלט למנות כבורר את השופט בדימוס סטיב אדלר, לשעבר נשיא בית הדין לעבודה.

אדלר אומנם לא מצא את התלונה כמוצדקת, אולם המליץ שהבנק ישלם לה פיצויים מוגדלים המוערכים בכ-3 מיליון שקל, ונימק זאת בתנאי העבודה הקשים שחוותה העובדת בזמן עבודתה בקזחסטן. קבלת הפיצויים המוגדלים נתפסה כמעין דמי שתיקה שקיבלה המתלוננת.

נוסף על כך, העובדה שסרוסי לא עדכן את הגורמים הרלוונטיים בפרשה, רק חיזקה את התחושה שהבנק ניסה לטייח ולהסתיר את הפרשה. גורמים משפטיים העריכו כי אם סרוסי רק היה נוהג בשקיפות בפרשה זו עם הגורמים הרלוונטיים, היה לכך הרבה פחות הד ציבורי וביקורת מכפי שאירע בפועל, בעת שנחשפה הפרשה בערוץ 2.

תאריך:  28/11/2016   |   עודכן:  28/11/2016
אלי ציפורי, עירית אבישר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
לקראת כנס שדרות לחברה שיערך ב-29-30 בנובמבר במכללה האקדמית ספיר ובסינמטק שדרות, זו השנה ה-14, נערך סקר "מדד שדרות" אשר בחן את מידת האהדה שרוכש הציבור למגזרים, בעלי התפקידים והגופים הבולטים במדינה.
28/11/2016  |  מירב ארד  |   חדשות
אתר האינטרנט של משרד ההסברה הסורי פרסם הלילה (יום ב', 28.11.16) הודעה ולפיה לקה נשיא סוריה, בשאר אסד, במחלה מדבקת ומסוכנת. זאת, בעקבות ניסיון שנעשה להרעיל אותו.
28/11/2016  |  איציק וולף  |   חדשות
כ-2,800 דונם נצבעו בימים האחרונים בשחור, אלפי תושבים נותרו חסרי בית, לאחר שכ-600 בתים נשרפו כליל, ומעל 1,000 דירות ניזוקו. כאבם וסבלם של הניזוקים מהשריפות שהשתוללו ברחבי הארץ, הפך לכאב קולקטיבי-לאומי. האמפתיה כלפי הנפגעים גדולה, והמדינה נרתמה לארח אותם, לדאוג להם לבגדים, מזון וכל דבר שיזדקקו לו בימים הקרובים.
28/11/2016  |  אלה לוי וינריב  |   חדשות
כלי טיס של חיל-האוויר תקף במהלך הלילה (יום ב', 28.11.16) מתקן צבאי נטוש בשטח הסורי של דרום רמת הגולן. זאת, בעקבות ירי מרגמות ומקלע שביצעו מחבלי דאעש אתמול לעבר חיילי צה"ל באזור משולש הגבולות שבדרום הרמה.
28/11/2016  |  איציק וולף  |   חדשות
נתונים מעודדים לציבור הישראלים עולי אתיופיה לקראת חג הסיגד האתיופי, שיחול ברביעי הקרוב, כפי שמפרסם שירות התעסוקה: מספר תובעי הבטחת הכנסה ירד מ-3,944 איש ואישה בינואר 2013, ל-2,387 בספטמבר האחרון. ירידה משמעותית של 39% במהלך ארבע השנים האחרונות, כאשר 13% מתוכם רק בשנה האחרונה.
27/11/2016  |  עידן יוסף  |   חדשות