יום שישי 22 ינואר 2021  21:23
בניגוד לדעת ארה"ב
יעלון: אירן היא עדיין האויב העיקרי
יעלון. הסכסוך הישראלי-פלשתיני לא רלוונטי [צילום: פלאש 90]

המצב הנוכחי במזרח-התיכון הפך את הסכסוך הישראלי-פלשתיני ללא רלוונטי, כאשר ישראל נמצאת באותה סירה עם האיסלאם הסוני "הדרך לפתרון הסכסוך הישראלי-פלשתיני הוא באמצעות שיתוף פעולה כלכלי"

▪  ▪  ▪
בעיני ארה"ב דאעש הוא האויב העיקרי במזרח-התיכון, אולם בעיני ישראל אירן היא האויב העיקרי בעוד שבראיית ארה"ב היא חלק מהפתרון. כך אמר אתמול (יום ב', 02..1.17) שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון. את הדברים אמר בכנס המכון למדיניות נגד טרור (ICT) במרכז הבינתחומי הרצליה.

לדבריו, המדיניות הפסיבית של הממשל האמריקני במזרח-התיכון יצר חלל שהתמלא בין-היתר על-ידי דאעש ואירן "אנחנו לא עם כולם באותו מישור של אינטרסים. כולם רואים את דאעש כאויב. מבחינתנו אירן היא עדיין האויב העיקרי והיא פתאום הופכת מבחינת ארה"ב לחלק מהפתרון במיוחד אחרי הסכם הגרעין שאנחנו מדברים עליו כטעות היסטורית, מנצלת את העניין כדי לצבור כוח עד כדי הגמוניה אזורית".

לפי יעלון, לממשל האמריקני החדש ישנה הזדמנות לתקן מצב זה, באמצעות שיתופי פעולה אזוריים "ארה"ב יכולה לשנות את מדיניותה ביחס לאותם גורמים, אולי למדיניות יותר פרואקטיבית ויוזמת במזה"ת שתסגרו את החלל שהתמלא על-ידי הגורמים הללו ותגיע להבנות עם רוסיה, עם טורקיה, ותהפוך את אירן לעיקר הבעיה ולא לחלק מהפתרון. זו דוגמה לשינוי שיכול להתרחש תוך שבועות ספורים באופן שמשליך על אתגרי הביטחון של מדינת ישראל".

עוד ביחס לאירן, דיבר יעלון על הקשר שנוצר בין ישראל למדינות הערביות הסוניות בהקשר זה. "כשאנחנו מדברים על המזרח-התיכון הנוכחי אנחנו מוצאים את עצמנו באותה סירה עם המחנה הסוני הערבי והחדשות הטובות בזה הוא שהמושג 'הסכסוך הישראלי-ערבי' איננו רלוונטי היום. העובדה שהמחנה הסוני הערבי רואה איתנו עין בעין קודם כל אויבים כמו אירן, כמו הציר השיעי". שאלה מרכזית, אומר יעלון, נוגעת למדיניות של המדינות הערביות הסוניות ביחס לממשל האמריקני הנכנס "המחנה הסוני הערבי שמתוסכל היום מאוד מהמדיניות האמריקנית, רואה את עצמו אפילו מופקר. השאלה האם ימצא עכשיו ממשל אמריקני אחר שמוכן להוביל את המחנה הזה כחלק מהניסיון להתמודד עם האתגרים של המזרח-התיכון. אני לא מדבר על לפתור את הבעיה במזרח-התיכון, אני מדבר על ניהול מדיניות מבוססת אינטרסים שבהחלט יכולה לשנות את המצב".

בנוגע למדינת ישראל, התייחס יעלון לסכסוך הישראלי-פלשתיני, וגם להחלטה אחרונה של מועצת הביטחון של האו"ם על ההתנחלויות. "אני מציע לעשות בדק בית איך הצלחנו 8 שנים מול אמירות מאוד מנוגדות לאינטרסים שלנו בשאלות כאלה ואחרות ברגע האחרון להרים להנחתה או לספק עילה דרך סוגיית עמונה או חוק ההסדרה, זו סוגיה מדינית שמקרינה על הביטחון. ברגע שהפלשתינים מקבלים החלטה מהסוג הזה, זו רוח גב שיכולה גם להביא להסלמה מסיבות כאלה ואחרות.

תאריך:  03/01/2017   |   עודכן:  03/01/2017
אריאל י. לוין
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
בית הדין האזורי לעבודה הורה להסתדרות המורים לעצור את השביתה שעליה הכריזה ולחדש את הלימודים בבתי הספר היסודיים בכל הארץ בשעה 09:00. השבתת הלימודים החלה בשעה 08:00 והייתה אמורה להימשך עד לשעה 11:00. זאת, במחאה על ניכויי היתר ממשכורות המורים ועל שיבושים בתשלומי המשכורות של המורים.
03/01/2017  |  איציק וולף  |   חדשות
שירותי בריאות כללית ומכבי שירותי בריאות מפלות מבוטחים בביטוחים המשלימים על-רקע מינם - נטען בבקשה לתביעה ייצוגית בסך 575 מיליון שקל שהוגשה (2.1.17) נגד השתיים.
03/01/2017  |  יצחק דנון  |   חדשות
פייסבוק ישראל סוגרת פרופילים באופן חד-צדדי, ללא התרעה וללא מתן הזדמנות לתקן את ההפרה הנטענת - נאמר בבקשה לתביעה ייצוגית נגדה בסך 300 מיליון שקל, שהוגשה (1.1.17) לבית המשפט המחוזי בתל אביב.
03/01/2017  |  יצחק דנון  |   חדשות
שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, מתריע (1.1.17) מפני שתי תופעות הגורמות לעיכובים ניכרים בשמיעת תיקים: יד רכה מדי של השופטים כלפי מתדיינים שאינם מיוצגים, והימנעותם מלשים קץ להליך גילוי המסמכים כאשר הוא מתארך יתר על המידה.
03/01/2017  |  איתמר לוין  |   חדשות
מליאת הכנסת אישרה (יום ג', 3.1.17) את התיקון לחוק השידור הציבורי הישראלי הדוחה את מועד תחילת השידור של תאגיד השידור הישראלי 'כאן'. התיקון אושר לאחר פיליבסטר ממושך וברוב של 32 חברי כנסת בעד אל מול 17 מתנגדים.