יום שלישי 13 אפריל 2021  09:38
מעצורים לנהגים צעירים
חוסר זהירות [צילום: Flash90]

מלחמת-חורמה בתאונות הדרכים
אבישי לוין
מספר ההרוגים והפצועים בקטל בדרכים - תוצרת ישראל - רק הולך ועולה. הגיעה העת לשנות את המצב, לחלוטין, על-ידי נקיטת פעולות בארבעה מישורים: חינוך, חקיקה, אכיפה וענישה * להלן הצעות לדריסת הקטל בדרכים
לרשימה המלאה

נהיגתם הפרועה וחסרת האחריות של נהגים צעירים, מהווה גורם מרכזי לתאונות הדרכים ולתוצאותיהן הקטלניות - להלן הצעת חוק לשרי החינוך והתחבורה - כיצד לסייע במניעת הקטל בדרכים

▪  ▪  ▪
ניסיון השנים האחרונות מלמדנו, כי נהיגתם הפרועה וחסרת האחריות של נהגים צעירים, מהווה גורם מרכזי לתאונות הדרכים ולתוצאותיהן הקטלניות. מתוך ההכרה כי קיימת סבירות גבוהה שאנשים הנוהגים בחוסר זהירות, בהיעדר משמעת ובחוסר גבולות, נוהגים כך גם בתחומים אחרים של חייהם, אבקש להציע הצעה.

כמורה בתיכון מזה שנים רבות, אני נתקלת לפרקים, לצערי, בתופעות של חוסר משמעת, היעדר אחריות אישית, התנהגות פרועה, אלימה ובריונית מצד תלמידים. על סמך פרסומי התקשורת, חוסר גבולות והיעדר משמעת הפכו, למרבה הצער, ל"מכת מדינה" במוסדות החינוך. עם זאת, גם במערכת החינוך אנו מבדילים בין שובבות נעורים לבין גילויים קיצוניים של אלימות, חוסר קבלת מרות וזלזול בחוקים ובגבולות.

ברצוני להדגיש כי אינני נדרשת לסיבות להתנהגויות חריגות אלו. במקרים רבים מדובר בתלמידים שחוו הזנחה רגשית ופיזית בביתם, שהוזנחו על-ידי המערכת ולא טופלו כראוי בעיותיהם האישיות ואו ליקויי הלמידה שלהם. אך תלמידים אלימים וחסרי אחריות אלו - מהווים פוטנציאל סיכון כשיאחזו הגה בידם וייצאו לכביש. הם עלולים לנהוג בצורה פרועה ומסוכנת, כפי שהם מתנהלים בחייהם.

הצעתי היא, שכל מועמד ללימודי נהיגה, עוד בשלב ההרשמה למבחן התיאוריה, יצטרך להציג את תעודת הלימודים שלו מהשנה האחרונה. במידה שבמהלך השנה שחלפה קיבל פעם אחת ציון התנהגות הנמוך מבינוני, ייאלץ תלמיד זה להמתין שנה מתום קבלת ציון ההתנהגות הנמוך. רק אז יוכל לגשת ללימודי הנהיגה.

לגבי מועמדים לנהיגה שאינם לומדים במסגרות חינוכיות, ואו- נמצאים מעל גיל בית הספר התיכון, יהיו אלו חייבים להציג אישור משטרה ביחס לעברם "הנקי" בפרק זמן קודם מוסכם (שנה או שנתיים).

בדרך זו נשיג שתי ציפורים במכה אחת:

יש בכך גורם הרתעתי שיגרום לתלמידים לשפר את התנהגותם בתוך כתלי המוסד החינוכי, מחשש שקבלת רישיון הנהיגה שלהם תידחה. כך תפחת האלימות בבתי הספר.

בנוסף, נפחית את הסכנה שצעירים אלימים, חסרי גבולות וחסרי משמעת, יעלו על הכביש ויהפכו את כלי רכבם למלכודת מוות. מוטב להניח כי עיכוב זה יועיל לחברה ולהם במידה שווה. יש לקוות, כי בשלב בוגר יותר של חייהם, הם ינהגו ביתר אחריות ושיקול דעת.

אבקש להדגיש כי אין מדובר כאן בנתונים מדויקים. בתאונות הדרכים מעורבים אנשים נורמטיביים, כמו גם צעירים אחראים ומיטב הנוער. כאלו, שרגע אחד של חוסר תשומת לב מספקת, או שגיאה, הפך עבורם לאסון. ועם זאת, ניתן לפלח ולבדל את קבוצת הסיכון של בני נוער אלימים, ותהיה בכך תרומה למאבק בתאונות הדרכים.

הצעת החוק הופנתה לשר החינוך ולשר התחבורה.
תאריך:  21/07/2009   |   עודכן:  21/07/2009
ד"ר אורנה מרקוס בן-צבי
מועדון הבלוגרים עוקבים: 5 לקבלת רשימות אורנה מרקוס בן-צבי לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

מושגים
 פגע וברח   צליפת שוט 
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
לאחרונה התוודענו לשיטה חדשה של קומץ של מתיישבים ביהודה ושומרון, לפיה על כל מאחז שתפנה המשטרה הם יגבו "תג מחיר" מהפלשתינים. והנה אנו עדים לאחרונה לעקירת עצי זית, לשריפת שטחים וכדומה שנעשים כתג מחיר זה.
21/07/2009  |  יניב אקרמן  |   מאמרים
בראשון לאפריל 2010 נכנסה פרופסור סמנתה פאוור (Samantha Power) לתפקידה החדשה כשרת ההגנה של ארצות הברית. יומיים לאחר ההשבעה כינס הנשיא אובמה בחדר הסגלגל פגישה משולשת בשש עיניים. בפגישה נכחו הנשיא בראכ חוסיין אובמה, מזכירת המדינה הגברת הילארי קלינטון, ומזכירת ההגנה, פרופסור סמאנתה פאוור.
21/07/2009  |  ד"ר יובל ברנדשטטר  |   מאמרים
ליד דלת הכניסה למערכת חדשות 10, בקומה ה-16 של בית-הוורד בגבעתיים, מונחת ערימה קטנה של שלטים העומדים על ראשם. "כחלון אל תפקיר אותנו", קוראות הכרזות, שהונחו שם בדרך חזרה מאחת ההפגנות להצלת זכיינית הערוץ וכעת ממתינות עד שיגיע זמנן להילקח אל ההפגנה הבאה.
21/07/2009  |  אורן פרסיקו  |   מאמרים
כשאתה טס ליעד מרוחק, לא אירופה או אמריקה (ארה"ב), אתה מצפה לראות משהו אחר. משהו בתולי. משהו שונה. לא עוד שכפול של הציוויליזציה המערבית. אתה מרגיש שסניפים של מקדונלדס מקלקלים לך את החוויה. תשתיות טובות. אנשים שיודעים אנגלית. תעשיית תיירות משופשפת. גנים לאומיים שעושים את הדרך אל פלאי הטבע קלה מתמיד. בתי מלון ברמה. כל אלה מאוד נוחים אבל באותו זמן הם יוצרים אצלך את התחושה שאתה לא חווה את הדבר האמיתי.
21/07/2009  |  ידידיה ארגמן  |   מאמרים
לא הספקנו "לעכל" את החשדות הכבדים נגד האם החרדית החשודה כי הרעיבה את בנה ואת המהומות שפרצו ברחוב החרדי בעקבות מעצרה של אותה אם, והנה בא פסק הדין הקשה של השופטת המחוזית נאוה בן אור (19.7.09) בקשר לאם חרדית אחרת - האם המתעללת מבית שמש, הידועה בכינוי: "אמא טאליבן".
21/07/2009  |  ד"ר שירלי בן שלמה  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   הקטל בדרכים  /  מי ומי  
6 הרוגים בתאונות דרכים  /  איציק וולף
נהג משאית זבל נסע לאחור ודרס הולכת רגל  /  איריס פרחי
6 הרוגים בתאונה ליד בית שמש  /  עידן יוסף
פיצויים בתאונת דרכים במקרה של נהיגה ללא ביטוח  /  ד"ר דוד סער
צומת גורלי  /  יוסי אחימאיר
נהגים חדשים - מחשבה חדשה  /  עו"ד אנושי אלי