יום רביעי 20 נובמבר 2019  07:33
רוצים לעבוד בהיי-טק? קבלו טיפים מאת עופר אלשיך לראיון העבודה
[צילום אילוסטרציה: AP]

סיימתם את התואר, נשמתם לרווחה, ועכשיו אתם רוצים למצוא עבודה בתחום הלימודים שלכם - אבל יש הרבה דגים בים ועולם ההיי-טק הוא תחרותי ומהיר. סביבכם קיימים עוד מאות או אלפי מועמדים שנמצאים בדיוק באותו סיטואציה, ואתם צריכים להפעיל את כל התותחים הכבדים כדי להתקבל לתפקיד החלומות שלכם.

עופר אלשיך, סמנכ"ל כספים בקבוצת סלע ומומחה בתחום הלימוד וההדרכה בעולם ההיי-טק, מאמין שיש לחלק את תהליך חיפוש העבודה לשלושה חלקים, ולהקדיש תשומת לב ראויה ומחשבה לכל אחד מהשלבים.

לפני הראיון

ראשית כל, עליכם לוודא שקורות החיים שלכם בנויים היטב, נעימים לעין ומרשימים. הכינו קורות חיים באנגלית והפיצו אותם בין חברים ובני-משפחה על-מנת שיחוו את דעתם ויעלו הצעות לשיפור.

אם אתם חשים צורך, תוכלו לשלוח את קורות החיים גם לאיש מקצוע שיערוך ויעצב אותם כדי שישקפו בצורה הטובה ביותר את הכישורים והניסיון שלכם - מדובר בהוצאה קטנה שעשויה להשתלם מאוד בעתיד.

עופר אלשיך ממליץ לא לשלוח בדיוק את אותו הנוסח לכל משרה. עליכם להתאים את קורות החיים שלכם לתפקיד המוצע ולהשתמש במילות המפתח המופיעות בתיאור המשרה על-מנת למשוך את תשומת לבו של המגייס ולהדגיש את התרומה האפשרית שלכם למקום העבודה הפוטנציאלי.

לאחר שזומנתם לראיון, התכוננו אליו כראוי. קראו שוב את תיאור המשרה, למדו כמה שתוכלו על החברה, העובדים והמראיין, הכינו תשובות לשאלות נפוצות ונסחו לעצמכם שלוש-חמש תכונות וכישורים שירשימו את המראיין ויבהירו לו שלא יוכל למצוא מועמד מתאים יותר מכם. נסו לשוחח עם אנשים שעובדים בחברה או הציצו ב-Glassdoor כדי לקבל מידע נוסף על הראיון ולהיות מוכנים ככל הניתן.

במהלך הראיון

מזל טוב! הגעתם לשלב הראיון הראשון. מדובר בבשורה משמחת, אבל לפניכם עומדים עוד מכשולים רבים. לאחר שהתכוננתם כראוי לראיון, זהו רגע האמת שבו תצטרכו לשכנע את המראיין היושב מולכם, שאתם המועמדים המתאימים ביותר לתפקיד, ולייחד את עצמכם לעומת עשרת המועמדים האחרים שהוא ראיין באותו היום.

זכרו שעליכם להקרין ביטחון עצמי לאורך כל הראיון, אבל השתדלו שלא להיתפס כיהירים או מתנשאים. הפגינו אנרגיה וחיוביות, ציינו את דעתכם החיובית על החברה והודו למראיין על הזמן שהוא מקדיש לכם. שאלו שאלות והראו התעניינות בתפקיד, בצוות ובתחום העיסוק של החברה.

בסוף הראיון, הדגישו בפני המראיין שאתם עדיין מעוניינים בתפקיד, במיוחד עכשיו, כאשר אתם יודעים את כל הפרטים על המשרה. הפרט הקטן הזה עשוי לשכנע את המראיין שאתם יודעים למה אתם נכנסים, מודעים לכל פרטי המשרה ובטוחים שהיא מתאימה לכם - ולפי עופר אלשיך, המידע הזה חשוב ממש כמו מידת ההתאמה שלכם לתפקיד.

אחרי הראיון

לאחר הראיון, עופר אלשיך ממליץ לכם לשבת בפינה שקטה ולנתח את החוויה מתחילתה ועד סופה. רשמו לעצמכם אילו משפטים ורעיונות הרשימו את המראיין, ואילו גרמו לו לתחושת אי-נוחות או לתגובה שלילית, ונסו לנסח תשובות טובות יותר עבור הפעם הבאה. מכל ראיון כזה תוכלו ללמוד עוד על האופן שבו אתם מציגים את עצמכם ולהשתפר לקראת ראיונות עתידיים.

גם אם לא תתקבלו לעבודה, קחו בחשבון שכל ראיון שלא צלח, משפר את הפרזנטציה שלכם ומכין אתכם לראיון הבא. למדו את כל הלקחים האפשריים מכל ראיון, ונצלו את התהליך כחוויית למידה פרודקטיבית וכנה. חשבו על כל ראיון כשלב במסע ארוך שסופו במשרה המושלמת עבורכם.

תאריך:  12/12/2018   |   עודכן:  12/12/2018
עופר אלשיך
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
בריונות מקוונת מוגדרת כפעילות תוקפנית, מכוונת וגלויה, שמטרתה לפגוע באדם אחר באמצעות האינטרנט ו/או באמצעי תקשורת נוספים. המילים נזרקות לאוויר, איומים ורפש מכתימים את הרשתות החברתיות, ללא רסן או גבולות. קל מאוד להכפיש, לפגוע ולהישאר בעילום שם וזהות. מאחורי המסכים והמקלדת, קל יותר לתת לאלימות להשתולל.
10/12/2018  |  עמי ג'רבי  |   כתבות שיווקיות
המטבח שבביתכם יכול להיות בסגנון כפרי או מודרני, מעוצב ודקורטיבי להפליא, עשוי מחומרי גלם יוקרתיים ומאובזר במוצרי החשמל מן המתקדמים בשוק - אך אם התוכנית לא תותאם באופן אישי למשתמשים במטבח ולפעולות היום-יומיות שמתבצעות בו (בישול, אכילה, אירוח ואפילו הכנת שיעורים), כל ההשקעה תאבד ממשמעותה.
מזה שנים יוצאי מדינות מרוקו, לוב ותוניס היו זכאים לדרכון אירופי באמצעות דרכון צרפתי, זאת משום שמדינות אלו במערב אפריקה היו בחסות צרפתית שנים רבות.
ישנם כיום לא מעט משרדי עורכי-דין, המעניקים שירותים משפטיים לכל דורש. מכיוון שההיצע בתחום כה משמעותי וניתן למצוא בכל תחום משפטי, לא מעט משרדים העוסקים במתן שירותים בו, הרי שכל משרד עורך-דין המתיימר לצבור קהל לקוחות גדול אשר יבחר דווקא בו על-פני המשרדים המתחרים בתחום, חייב לשווק ולפרסם את עצמו בצורה הטובה ביותר שיכולה להיות.
לתיקון 190 יש, בראש ובראשונה, שם מרתיע. האמת היא ששמו המלא של התיקון מרתיע אפילו יותר: "תיקון 190 לפקודת מס הכנסה". עכשיו לכו תסבירו מה זה ותתעקשו שזה בעצם הדבר הכי טוב שקרה לחוסכים שכבר חגגו יומולדת 60, חסכו סכומי כסף לא מבוטלים ומחפשים אפיק להשקיע אותם בחוכמה.