יום שלישי 21 מאי 2019  23:02
משפטנים מציעים: שדרוג הערבית לשפה רשמית
אליקים רובינשטיין. בכיר החותמים [צילום: איציק וולף]

במסמך אותו פרסמו אישים בראשות אליקים רובינשטיין, הם מבקשים לכלול בחוק הלאום את השוויון אותו דרשו במפלגות השמאל להוסיף, ולהכפיף אליו את סעיף ההתיישבות היהודית

▪  ▪  ▪
שורה של אישים מוכרים, רובם מתחום המשפט, גיבשו הצעת תיקון לחוק היסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי. אישים אלה, שפרסו את עמדותיהם כבר במהלך חקיקת החוק, שהתקבל סופית בכנסת הקודמת, אינם אומרים נואש ומבקשים לשכנע את ממשלת הימין הצפויה לקום לשנות את החוק, בטענה כי אינו דמוקרטי דיו.

האישים החתומים על נוסח הצעה הם המשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון לשעבר אליקים רובינשטיין, ראש המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן הפרופסור שחר ליפשיץ, הפרופסור סוזי נבות, הפרופסור אסא כשר, הפרופסור עמיחי כהן ותא"ל (מיל') אמל אסעד.

בין היתר הם מציעים הכרה בשפה הערבית כשפה רשמית שנייה ובכך למעשה לשדרג את מעמדה משפה משנית, פיתוח התיישבות יהודית ועידודה ברוח עקרונות חוק זה לטובת כל תושבי המדינה, דהיינו שההתיישבות תהיה כפופה לעקרונות השוויון עם הציבור הערבי.

"אנו, החתומים מטה, מאמינים באמונה שלמה שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. עם זאת, אנו מאמינים שחוק יסוד זה, המקבע את אופיה היהודי של המדינה, חייב לתת ביטוי גם לאופיה הדמוקרטי ועל כן יש לתקנו".

מנסחי התיקון סבורים כדעת אופוזיציית השמאל כי ישנו הכרח לקבע את ערך השוויון - שלדבריהם אינו מוזכר במפורש בחוקי היסוד של מדינת ישראל - בחוק יסוד זה, באופן שיתן גם למיעוט הלא-יהודי תחושה של שותפות במסגרת המדינה. מחברי הנוסח המתוקן מבהירים עם זאת כי בנוסח המוצע אין משום פגיעה או צמצום כהוא זה של הערך הלאומי-יהודי של המדינה, ומזהירים כי להשארת חוק היסוד במתכונתו הנוכחית יהיו השלכות חמורות בישראל ומחוצה לה.

השופט בדימוס אליקים רובינשטיין אמר כי "הדברים אינם באים לפגוע בחוק יסוד הלאום המקובל עלינו, ואין להם נגיעה לעתירות שבפני בג״ץ - תהא התוצאה בעתירות כאשר תהא - אלא להטעים שחיוני כי האזרחים הלא יהודים כולם ובוודאי אלה המשרתים בכוחות הביטחון - יחושו כי המדינה כמדינה היא ביתם. דבר זה הוא מעבר לפלפולי משפט, זו גם חובת ההגינות".

ההצעה האמורה צפויה להידחות, וספק אם בכלל תגיע לדיון בכנסת.

תאריך:  15/05/2019   |   עודכן:  15/05/2019
עידן יוסף

מועדון הבלוגרים עוקבים: 138לקבלת רשימות עידן יוסף לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןרשימות קודמות
ארה"ב לא תחתום על קריאה בינלאומית למאבק נגד הפצת קיצוניות ברשת האינטרנט, בנימוק שהדבר עלול להתנגש עם הזכות לחופש הביטוי המעוגנת בתיקון הראשון לחוק. כך הודיע (יום ד', 15.5.19) הבית הלבן.
15/05/2019  |  איתמר לוין  |  חדשות
בתום ישיבת מועצה סוערת של מועצת העיר חדרה, הופלה (יום ד', 15.5.19) הצעתו של ראש העירייה צביקה גנדלמן לתקן את חוק העזר העירוני כך שתתאפשר פתיחת עסקים בשבת באזורים מסוימים בעיר. רובם של חברי המועצה המסורתיים והדתיים לא תמכו בהצעה, והתיקון לחוק נפל ברוב של 11 מול שמונה. מחוץ לישיבה הפגינו כמאה מתושבי העיר המסורתיים והדתיים נגד הצעת גנדלמן, וקומץ חילוני הפגין בעדה.
15/05/2019  |  עידן יוסף  |  חדשות
פרטים חדשים נחשפו על ההתקפה על הקונסוליה האמריקנית בבנגזי שבלוב בספטמבר 2012, ובמהלכה נרצחו השגריר האמריקני ושלושה עובדים בקונסוליה. עד היום מעורר האירוע סערה בארצות-הברית. החשיפה הייתה במסגרת פירוט הגבורה של הנחת טייט ג'ולי ושל מאסטר-סרג'נט דיוויד האלברוּנר מהצבא האמריקני, שהיו בצוות התגובה, שהוזעק לקונסוליה, ועוטרו בצלב חיל-הים ובצלב השירות המצטיין - שני העיטורים השניים בחשיבותם בארצות-הברית.
15/05/2019  |  אביתר בן-צדף  |  חדשות
ראש עיריית ראשון לציון לשעבר וממייסדי חברת הכבלים מת"ב, חנניה גיבשטיין, ואחיו דב גיבשטיין תובעים 30.8 מיליון שקל מחברות הנדל"ן ישפרו וגב-ים, בטענה להפרת הסכם.
15/05/2019  |  יצחק דנון  |  חדשות
פרטים חדשים מחקירת מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס, במשטרה הובאו (יום ד', 15.5.19) ע"י גיא פלג בחדשות 12. על-פי הדיווח, התקיימו חילופי הדברים הבאים:
15/05/2019  |    |  חדשות