יום רביעי 23 אוקטובר 2019  22:51
מונסנטו תשלם יותר משני מיליארד דולר לזוג שלקה בסרטן
קוטל עשבים Roundup [צילום: הייבן דליי/AP]

כתוצאה משימוש בקוטל העשבים ראונד-אפ מתוצרתה זה פסק-הדין השלישי בקליפורניה נגד מונסנטו בעניין ראונד-אפ מונסנטו תערער על שלושת פסקי-הדין

▪  ▪  ▪
בית משפט באוקלנד שבקליפורניה השית ביום שני על מונסנטו, חברה-בת של קונצרן באיֶר, תשלום של שני מיליארד דולר כפיצויים לזוג מקליפורניה, שלקה בסרטן לאחר יותר משלושים שנות שימוש בראונד-אפ, קוטל העשבים הנפוץ מתוצרת מונסנטו. זה פסק-הדין השלישי נגד החברה באזור המפרץ בקליפורניה בעניין ראונד-אפ. כ-13,000 תביעות בעניין ראונד-אפ מחכות להכרעת שופט ברחבי ארצות-הברית.

אלווה פּיליוד ואלברטה, אשתו, אובחנו בשנת 2015 כחולי סרטן. הם השתמשו בראונד-אפ משך יותר משלושים שנה באדמותיהם. חבר המושבעים קיבל את תביעתם, והשופט השית על מונסנטו לשלם מיליארד דולר פיצויים לכל אחד מהם ועוד יותר מחמישים אלפי דולר על סבלם ועל הנזקים הכלכליים, שספגו בגין מחלותיהם. בחודש אוגוסט השית בית משפט בסן פרנסיסקו פיצויים של 289 מיליוני דולר על מונסנטו בתביעה של דוו̤ין ג'ונסון. הפיצויים הוקטנו אחר כך ל-78.5 מיליוני דולר. בחודש מארס בית משפט פדרלי השית על החברה תשלום פיצויים של יותר משמונים מיליוני דולר לאדווין הרדמן, שהשתמש בראונד-אפ משך יותר מ-26 שנה. באיר מסרה בתגובה, כי פסקי-הדין עומדים בסתירה לחוות-דעת של מומחים מובילים לרפואה ברחבי העולם, שראונד-אפ אינו מסרט̤ן. החברה הודיעה, כי תערער על שלושת פסקי-הדין.

הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן, שהנה חלק מארגון הבריאות העולמי, סיווגה בשנת 2015 את גליפוסאט, החומר הפעיל בראונד-אפ, כמסרטן. למרות זאת עדיין מותר להשתמש בקוטל העשבים. פרקליטי הזוג פיליוד הביאו הוכחות, כי מונסנטו עמדה מאחורי המחקרים של הסוכנות האמריקנית להגנת הסביבה, שדחו את פסיקת הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן.

החברה דחתה את הטענה, כי ראונד-אפ גרם לסרטן של בני הזוג, והצביעה על מקורות אחרים למחלותיהם. הפיליודים סבלו מסרטנים מסוגים אחרים, ולטענת החברה, אלברטה פיליוד מעשנת שנים רבות.

תאריך:  16/05/2019   |   עודכן:  16/05/2019
אביתר בן-צדף
מועדון הבלוגרים עוקבים: 51 לקבלת רשימות אביתר בן-צדף לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הודיעה כי האיחוד האירופי יוביל חקירה מעמיקה למציאת תכנים המעודדים הסתה לשנאה ואלימות בספרי הלימוד הפלשתינים החדשים מחשש לשימוש לרעה בכספי סיוע מצד האיחוד.
16/05/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
שורה של אישים מוכרים, רובם מתחום המשפט, גיבשו הצעת תיקון לחוק היסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי. אישים אלה, שפרסו את עמדותיהם כבר במהלך חקיקת החוק, שהתקבל סופית בכנסת הקודמת, אינם אומרים נואש ומבקשים לשכנע את ממשלת הימין הצפויה לקום לשנות את החוק, בטענה כי אינו דמוקרטי דיו.
15/05/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
ארה"ב לא תחתום על קריאה בינלאומית למאבק נגד הפצת קיצוניות ברשת האינטרנט, בנימוק שהדבר עלול להתנגש עם הזכות לחופש הביטוי המעוגנת בתיקון הראשון לחוק. כך הודיע (יום ד', 15.5.19) הבית הלבן.
15/05/2019  |  איתמר לוין  |   חדשות
בתום ישיבת מועצה סוערת של מועצת העיר חדרה, הופלה (יום ד', 15.5.19) הצעתו של ראש העירייה צביקה גנדלמן לתקן את חוק העזר העירוני כך שתתאפשר פתיחת עסקים בשבת באזורים מסוימים בעיר. רובם של חברי המועצה המסורתיים והדתיים לא תמכו בהצעה, והתיקון לחוק נפל ברוב של 11 מול שמונה. מחוץ לישיבה הפגינו כמאה מתושבי העיר המסורתיים והדתיים נגד הצעת גנדלמן, וקומץ חילוני הפגין בעדה.
15/05/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
פרטים חדשים נחשפו על ההתקפה על הקונסוליה האמריקנית בבנגזי שבלוב בספטמבר 2012, ובמהלכה נרצחו השגריר האמריקני ושלושה עובדים בקונסוליה. עד היום מעורר האירוע סערה בארצות-הברית. החשיפה הייתה במסגרת פירוט הגבורה של הנחת טייט ג'ולי ושל מאסטר-סרג'נט דיוויד האלברוּנר מהצבא האמריקני, שהיו בצוות התגובה, שהוזעק לקונסוליה, ועוטרו בצלב חיל-הים ובצלב השירות המצטיין - שני העיטורים השניים בחשיבותם בארצות-הברית.
15/05/2019  |  אביתר בן-צדף  |   חדשות