יום רביעי 23 אוקטובר 2019  22:59
סיקרו תביעת דיבה וחטפו תביעה מסוריאנו
עו"ד בומבך. זה לא ציטוט [צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי]

'מסוקים', לא 'נשק'
עיון בכתב ההגנה של רביב דרוקר, שסביבו העימות שבין סוריאנו, באמצעות עורך דינו אילן בומבך, לעין השביעית, מעלה תהיות רבות ביחס לטענות שהועלו בתביעה. News1 מציף להלן חלק מהן:

  • אחת הדוגמאות לפרסומים הללו - שהיו כביכול דיבה - היא כותרת משנה שהופיעה באתר העין השביעית ובה נכתבו המילים "פניות של סוריאנו לנתניהו על-רקע עסקות נשק". "מדובר בטקסט שכלל איננו מופיע בכתב ההגנה", כתב עו"ד בומבך בכתב התביעה. אולם עיון בכתב ההגנה שהגיש דרוקר לבית המשפט במסגרת תביעת דיבה שהגיש נגדו סוריאנו מעלה, כי הוא בהחלט כלל איזכור של עסקות צבאיות ואיזכור של התקשרות בין סוריאנו לארי הרו בהקשר הזה: "לדוגמה, יצוין, כי סוריאנו שימש כמתווך במכירת הליקופטרים של חיל-האוויר לספרד, ובהמשך במכירתם לצבא גאורגיה, כל זאת בסכום של מיליוני אירו. בתקופה זו קיימות תכתובות של סוריאנו אשר ביקש להיפגש עם מר נתניהו, בהיותו אז ראש האופוזיציה, בעניין השר הגאורגי", לשון כתב ההגנה.

  • כך גם ביחס לטענות אודות איזכור המילה 'האקינג' שנמחקה מכתב ההגנה והוזכרה בסיקור של העין השביעית - הרי שאין הבדל בינה לבין המילים 'פריצה למחשבים' המופיעים באותו סעיף שבו הייתה המחיקה (סעיף 22 לכתב ההגנה). משמעות המילה האקינג בעברית היא פריצה למחשבים. ביחס לשמות האוליגרכים שנמחקו מכתב ההגנה - אומנם שמותיהם נמחקו, אך תיאור ענייניהם לא נמחק. מה גם שמדובר בסעיף שולי ביותר הנוגע למיהם לקוחותיה של החברה USG שבבעלות סוריאנו.

  • בדיקה שערך News1 העלתה כי באתר העין השביעית מבהירים שלא היה כל קשר בינם לבין דרוקר, וכי כל הפרסומים נעשו על-סמך מערכת נט המשפט המאפשרת גישה לכתבי בית הדין, האמורים להיות פומביים על-פי עקרון פומביות המשפט. עוד ציינו כי בקשה של בומבך להסיר את השמות הללו ואת המילה 'האקינג' נענתה לפנים משורת הדין, תוך התחייבות של בומבך שלא תהיינה טענות נוספות בנושא.

  • בומבך תלה את הטיעון המשפטי שלו בכך שהנתבעים לא פנו אל סוריאנו או אל בא-כוחו לצורך קבלת תגובה. אולם אין כל חובה משפטית על עיתונאים לקבל תגובה על כתבי בית דין, שהתגובה עליהם אמורה להינתן על-ידי הצד השני בבית המשפט.
▪ איציק וולף

איש העסקים וולטר סוריאנו הגיש תביעת דיבה נוספת נגד רביב דרוקר, והפעם גם נגד אתר העין השביעית - לאחר שזה סיקר כתב הגנה שהגיש רביב דרוקר בתביעה אחרת שהגיש נגדו סוריאנו טוען שהעין השביעית איזכרו פרטים שנמחקו מכתב ההגנה של דרוקר ושדרוקר הדליף לאתר פרטי תכתובות אישיות העין השביעית: כל המידע נלקח מנט המשפט

>
▪  ▪  ▪
איש העסקים וולטר סוריאנו, שהגיש תביעת דיבה נגד העיתונאי רביב דרוקר, הגיש תביעה נוספת נגד רביב דרוקר. בתביעתו הוא תובע גם את אתר העין השביעית, עורך האתר שוקי טאוסיג ואת העיתונאי אורן פרסיקו הכותב באתר. זאת, בטענה כי בדיווח שלהם על התביעה נגד דרוקר פרסמו מידע שלא היה כלול בכתב ההגנה של דרוקר באופן שמהווה הוצאת דיבה. מנגד, טוענים באתר העין השביעית, כי מדובר בתביעת השתקה.

על-פי כתב התביעה, שהוגש על-ידי עו"ד אילן בומבך, שתי כתבות שפורסמו באתר העין השביעית אודות תביעת הדיבה נגד דרוקר אינן חוסות תחת ההגנה של סיקור נכון והגון של הליך משפטי. זאת, משום שלא הייתה בהן חזרה גרידא על שנכתב בכתב ההגנה אלא היה בהן 'פיתוח' של האמור בכתב ההגנה, ושימוש בתכתובות פנימיות שלטענת התובע העביר דרוקר לאנשי העין השביעית. תכתובות אלו, טען סוריאנו באמצעות עורך דינו, נועדו "להשלים את מה שכתב ההגנה נזהר מלהזכיר", כלשון כתב התביעה.

אחת הדוגמאות לפרסומים הללו היא כותרת משנה שהופיעה באתר העין השביעית ובה נכתבו המילים: "פניות של סוריאנו לנתניהו על-רקע עסקות נשק". "התובע הבהיר כי אומנם מוכרת לו ההגנה הקיימת לאמצעי תקשורת בשעה שהוא מצטט מתוך כתב הגנה שהוגש לבית המשפט, אלא שה"ציטוט" המופיע לעיל בתוך כותרת משנה בולטת ואדומה בגוף כתבתו זו של הנתבע 4, כלל איננו ציטוט ולא ברור על מה הוא נסמך. מדובר בטקסט שכלל איננו מופיע בכתב ההגנה", כתב עו"ד בומבך בכתב התביעה.

ביחס לכתבה שניה שפורסמה בהעין השביעית, ואשר כללה מידע שנחשף בנספחים שצורפו לכתבי בית הדין בתביעת הדיבה שהוגשה נגד דרוקר, טען בומבך כי אתר העין השביעית השתמש במילה האקינג, במילה אוליגרכים ובשמותיהם של כמה אוליגרכים שנמחקו מכתב ההגנה. מדובר בדמיטרי ריבולובלב ורות פרסול, ששמותיהם נמחקו תוך השארת מרווח נקי ולא מודפס ותוך השארת תיאור הפעילות הקשורה אליהם - סכסוך משפטי שניהל ריבולובלב מול אספן אומנות שוויצרי, וחקירה פלילית שהתקיימה נגד פרסול בארצות הברית.

לטענת בומבך, דרוקר בחר למחוק את שמותיהם של אותם אנשים - כאמור, ובחר להשאיר את התיאור של ענייניהם בסוגריים - ובאתר העין השביעית פרסמו את השמות בכתבה השנייה שפרסמו בנושא.

"עולה בבירור מהדברים הנ"ל, כי דרוקר סיפק לנתבעים 2-4 את המידע שאותו חיסה והסתיר בכתב ההגנה שהגיש, ובכך פעל, באמצעותם, לשחרר מידע שבכוונה לא פורט בכתב ההגנה ושממילא איננו רלוונטי להגנתו באותה תביעה ולמהות התביעה כלפיו. התובע נדהם מכך שהנתבעים 2-4 משמשים כלי שרת בידיו של דרוקר, והלכה למעשה הוא הבין כי דרוקר הזין את הנתבעים 2-4 במידע שבכוונה לא גולה בכתב הגנתו. דבר זה בדיוק עשה דרוקר גם בכל הנוגע לכתבה הראשונה", נכתב בתביעה. לא צורפה כל הוכחה לכך שהיה קשר בין דרוקר לבין העין השביעית.

מאתר העין השביעית נמסר בתגובה ל-News1 כי מדובר בתביעת השתקה וכי המידע כולו נלקח ממערכת נט המשפט.

תאריך:  16/05/2019   |   עודכן:  16/05/2019
איציק וולף
מועדון הבלוגרים עוקבים: 135 לקבלת רשימות איציק וולף לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
המשנה לשעבר לנשיאת בית המשפט העליון, השופט (בדימ.) אליקים רובינשטיין, טוען כי היוזמות הפוליטיות המתייחסות להגבלת בית המשפט מעוניינות להשמיד את יסודות המשפט בישראל, ולא לתקן את בית המשפט.
16/05/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
בית המשפט העליום דחה היום (יום ה', 16.5.19) את ערעורם של ארגוני השמאל "יש דין" ו"עמק שווה" וקבע, כי הארגונים לא יקבלו פרטים על החפירות הארכיאולוגיות ביהודה ושומרון ועל הארכיאולוגים המבצעים אותן. פסק הדין ניתן ברוב דעותיהם של השופטים יוסף אלרון ונעם סולברג, נגד דעת מיעוט של השופטת ענת ברון.
16/05/2019  |  איתמר לוין  |   חדשות
בנק יהב מפרסם (יום ה', 16.5.19) את דוחותיו הכספיים לרבעון הראשון של שנת 2019: הרווח הנקי של הבנק בסך של 36.3 מיליון ש"ח, לעומת 30.2 מיליון ש"ח בתקופה המקבילה אשתקד, גידול של כ-20%.
16/05/2019  |  מירב ארד  |   חדשות
בשל תקלה ברכבת פרברית, אשר יצאה בשעה 07:54 מרחובות ויעדה בנימינה, נעצרה הרכבת בסמוך לקיסריה, ודווח כי עולה עשן מקרון הכוח בו נמצא המחולל (גנרטור). פקח הרכבת פעל על-פי הנוהל, והוריד את הנוסעים בבטחה אל מחוץ לתחום המסילה. לפי שעה, ובשל האירוע, חלים שיבושים בקו החוף: רכבות מצפון תסתיימנה/תתחלנה את נסיעתן בתחנת בנימינה, ומכיוון דרום בתחנת חדרה.
16/05/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יחשוף היום (יום ה', 16.5.19) תוכנית לרפורמה כוללת בהגירה לארה"ב. התוכנית מצריכה את אישור הקונגרס וקרוב לוודאי שאישור כזה לא יתקבל, לנוכח שליטתם של הדמוקרטים בבית הנבחרים, אך היא תהווה בסיס למסע הבחירות של טראמפ באחד הנושאים הצפויים לעמוד במרכז הבחירות בשנת 2020.
16/05/2019  |  איתמר לוין  |   חדשות