יום שלישי 21 מאי 2019  23:01
הערעור נדחה ברוב דעות
"יש דין" לא יקבל מידע על חפירות ביו"ש
אלרון. חשש לחרם אקדמי [צילום: מארק ניימן, לע"מ]

עמדות פוליטיות?
יוסף אלרון מונה לבית המשפט העליון ביוזמתה של איילת שקד ונחשב לשופט שמרן. נועם סלוברג חובש הכיפה הוא תושב גוש-עציון ונחשב גם הוא לאחד השמרנים בעליון. ענת ברון (אם שכולה מפיגוע) נחשבת לאחת משופטי ה"שמאל" בעליון ובין היתר היא תומכת בדיון עקרוני מחודש על הריסת בתי מחבלים, ובשבוע שעבר הביעה תמיכה עקרונית בטקס הזיכרון המשותף לישראלים ופלשתינים. דעותיהם החלוקות של השלושה בנושא המידע על החפירות ביו"ש נראות, במבט מן הצד של הקורא, גם כשיקוף של עמדות פוליטיות אלו.

אלרון וסולברג דחו ערעור של ארגוני שמאל, וקבעו שיש סכנה ממשית לפגיעה בארכיאולוגים הפועלים ביהודה ושומרון אם יפורסמו שמותיהם ברון בדעת מיעוט: החשש אינו מצדיק את הסתרת המידע

>
▪  ▪  ▪
בית המשפט העליום דחה היום (יום ה', 16.5.19) את ערעורם של ארגוני השמאל "יש דין" ו"עמק שווה" וקבע, כי הארגונים לא יקבלו פרטים על החפירות הארכיאולוגיות ביהודה ושומרון ועל הארכיאולוגים המבצעים אותן. פסק הדין ניתן ברוב דעותיהם של השופטים יוסף אלרון ונעם סולברג, נגד דעת מיעוט של השופטת ענת ברון.

הערעור הוגש על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים (השופט יגאל מרזל, כיום מנהלת בתי המשפט), אשר דחה בסוף 2016 את עתירת חופש המידע של "יש דין" ו"עמק שווה". דעת הרוב, שאותה הוביל אלרון, מבוססת בעיקרה על הממצאים העובדתיים של מרזל ועל מידע נוסף שמסרה המדינה לבית המשפט העליון.

הערעור התמקד בשני עניינים מתוך אלו שהועלו במקור במחוזי: חשיפת שמותיהם של הארכיאולוגים הפועלים ביו"ש, ונתונים על כמות הממצאים המוחזקים בידי המנהל האזרחי לעומת אלו שהועברו לרשות העתיקות. הארגונים טענו, שיש למסור את הנתונים על-פי חוק חופש המידע, אך בית המשפט העליון קבע שקיימת סכנה ממשית לפגיעה בפרטיותם של הארכיאולוגים ולפגיעה ביחסי החוץ של ישראל - שני חריגים לחוק חופש המידע, המאפשרים להימנע ממסירתו.

אלרון אומר, כי אכן מדובר במידע בעל חשיבות ציבורית, לנוכח העובדה שהארכיאולוגים קיבלו ללא מכרז רשיונות חפירה רבי ערך וגם לנוכח המחלוקת הפוליטית בנושא יהודה ושומרון. אולם הוא השתכנע שחשיפת שמותיהם של הארכיאולוגים תסכן אותם בחרם אקדמי מצד גורמים בחו"ל, צעד שיפגע קשות בעבודתם המקצועית. "יש דין" ו"עמק שווה" יקבלו את שמות הארכיאולוגים שלא התנגדו למסירת שמותיהם וכן את שמותיהם של ארכיאולוגים שלא השיבו לפניית הארגון. לא יימסרו שמותיהם של 12 ארכיאולוגים נוספים. אלרון מעיר, כי העובדה שבסופו של דבר אמורים ממצאי החפירות להתפרסם, מקהה את הפגיעה בחופש המידע כרגע.

לגבי מספר הממצאים וחלוקתם בין המנהל האזרחי לבין רשות העתיקות, קיבל אלרון את עמדת המדינה ולפיה הפרסום עלול לפגוע ביחסי החוץ שלה. הפגיעה הנטענת נובעת מהמחלוקת המשפטית והמדיניות בנוגע לשליטתה של ישראל ביהודה ושומרון. כאמור, סולברג הסכים עם אלרון.

ברון אומרת בדעת מיעוט, כי משקלם של חששות אלו אינו מספיק כדי לגבור על עקרון חופש המידע. לדבריה, דווקא משום שהאחיזה ביהודה ושומרון מצויה במחלוקת יש חשיבות למסור מידע היכול לתרום לדיון בנושא. ברון מדגישה, כי החרם על ישראל הוא תופעה חמורה שיש להילחם בה, אך לדעתה החשש מפני חרם שכזה - להבדיל מחרם בפועל - אינו גובר כאמור על עקרון חופש המידע. את הארגונים ייצג עו"ד ישי שנידור, ואת המדינה - עו"ד רן רוזנברג.

תאריך:  16/05/2019   |   עודכן:  16/05/2019
איתמר לוין

מועדון הבלוגרים עוקבים: 430לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןרשימות קודמות
בנק יהב מפרסם (יום ה', 16.5.19) את דוחותיו הכספיים לרבעון הראשון של שנת 2019: הרווח הנקי של הבנק בסך של 36.3 מיליון ש"ח, לעומת 30.2 מיליון ש"ח בתקופה המקבילה אשתקד, גידול של כ-20%.
16/05/2019  |  מירב ארד  |  חדשות
בשל תקלה ברכבת פרברית, אשר יצאה בשעה 07:54 מרחובות ויעדה בנימינה, נעצרה הרכבת בסמוך לקיסריה, ודווח כי עולה עשן מקרון הכוח בו נמצא המחולל (גנרטור). פקח הרכבת פעל על-פי הנוהל, והוריד את הנוסעים בבטחה אל מחוץ לתחום המסילה. לפי שעה, ובשל האירוע, חלים שיבושים בקו החוף: רכבות מצפון תסתיימנה/תתחלנה את נסיעתן בתחנת בנימינה, ומכיוון דרום בתחנת חדרה.
16/05/2019  |  עידן יוסף  |  חדשות
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יחשוף היום (יום ה', 16.5.19) תוכנית לרפורמה כוללת בהגירה לארה"ב. התוכנית מצריכה את אישור הקונגרס וקרוב לוודאי שאישור כזה לא יתקבל, לנוכח שליטתם של הדמוקרטים בבית הנבחרים, אך היא תהווה בסיס למסע הבחירות של טראמפ באחד הנושאים הצפויים לעמוד במרכז הבחירות בשנת 2020.
16/05/2019  |  איתמר לוין  |  חדשות
0נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חתם (יום ד', 15.5.19) על צו נשיאותי שאוסר על חברות אמריקניות להשתמש בציוד שיוצר על-ידי חברות טלקום זרות שמהוות איום ביטחוני על המדינה. מדובר בצעד נוסף במלחמת המסחר בין ארצות הברית לסין, אשר נעשה זמן קצר לאחר שחברת התקשורת וואווי הוכנסה לרשימה האמריקנית השחורה האוסרת עליה לפעול בארצות הברית.
16/05/2019  |  איציק וולף  |  חדשות
יבגני יודשקין מואשם בהתחזות לעורך דין, קבלת שכר טירחה של 120,000 שקל במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף ושימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות. כתב האישום נגדו הוגש (14.5.19) לבית משפט השלום בבאר שבע.
16/05/2019  |  יצחק דנון  |  חדשות