יום רביעי 23 אוקטובר 2019  22:37
רובינשטיין: רוצים להשמיד את יסודות המשפט
רובינשטיין. "דברים שהביאו לי קבס" [צילום: איציק וולף]

שופט בית המשפט העליון לשעבר, אליקים רובינשטיין, תוקף את הגורמים הפוליטיים המבקשים לצמצם את כוחו של בית המשפט וטוען: את המהפכה החוקתית עשתה הכנסת

▪  ▪  ▪
המשנה לשעבר לנשיאת בית המשפט העליון, השופט (בדימ.) אליקים רובינשטיין, טוען כי היוזמות הפוליטיות המתייחסות להגבלת בית המשפט מעוניינות להשמיד את יסודות המשפט בישראל, ולא לתקן את בית המשפט.

"בית המשפט הוא נכס אסטרטגי של מדינת ישראל. היום אלה שמדברים על בית המשפט לא רוצים לתקן, מה שהם רוצים זה בעצם להשמיד את היסודות, והדבר הזה זו האמת לאמיתה", אמר (יום ה', 16.5.19) בראיון לכאן ב'.

לדברי רובינשטיין, הוא לא מכיר פסיקות של בית המשפט העליון שבהן הופר רצון העם. "אני קראתי שמייחסים לאהרן ברק למשל, שהוא 'אבי המהפכה החוקתית' ו-'מה קרה פה' ו-'בית המשפט מתערב'. אפילו קראתי מאחד מהמועמדים לשרים עכשיו דבר שממש הביא לי קבס וזה שהוא 'גנב את הדמוקרטיה'. הכנסת היא שעשתה את בית המשפט, בית משפט לחוקה. לא צריך להיות משפטן דגול, את המהפכה החוקתית עשתה הכנסת", אמר.

מנגד, אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ' כי מערכת המשפט שהתרגלה לקחת לעצמה יותר ויותר כוח בשנים האחרונות נמצאת בהיסטריה. "אנחנו הולכים לשנות את נקודת האיזון ולהחזיר אותה לאמצע, למקום הרבה יותר נכון ומאוזן, אז הם בהיסטריה", אמר גם הוא בראיון לכאן ב'. לטענתו, הסטנדרט הכפול שמערכת המשפט מכילה על עצמה גם בכל מה שנוגע לשופטים ולפרקליטים ויועצים משפטיים מופרכת לחלוטין. "הציבור לא מטומטם הוא רואה את הסטנדרט הזה והוא מבין שצריך לתקן את מערכת המשפט", אמר.

סמוטריץ' הוסיף כי הוא מדבר על שורה שלמה של רפורמות שנדרשות גם ביחס להסדרת הביקורת השיפוטית. "אני רוצה שיהיו שלוש רשויות, אני רוצה שיתקיים ביניהן דיאלוג ושהן יתגוששו ביניהן וחלוקת הכוח כדי לוודא שלא תהיה שחיתות. תהיה בהחלט הסדרה של איך, מתי, כמה ולמה בית המשפט יכול להתערב, באיזה הרכב הוא יכול להתערב, באיזה רוב הכנסת יכולה להתגבר עליו", אמר.

מבזקים / עדכונים
+ ח"כ שלח: ״‫גדעון סער הוא הסדק הראשון בחומה"

ח״כ עפר שלח (כחול לבן): ״‫גדעון סער הוא הסדק הראשון בחומה. האנשים הישרים בליכוד ובקואליציה לא יוכלו לסבול את הכיוון שביבי הולך בו. ‫לא נניח להם, עד שיעשו מה שצריך‬״. [ 22:00 16/05/19]

+ ח"כ שיר: הקרע בליכוד - פיקטיבי

חברת הכנסת מיכל שיר, מתומכיו של גדעון סער בליכוד: "בשעות האחרונות יש מי שמנסה לסכסך בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין גדעון סער, וליצור קרע פיקטיבי בתוך הליכוד. כל זאת מכיוון שח״כ סער התראיין והביע את דעתו בחדשות 12. הניסיונות הכי מביכים מגיעים מכיוון אנשי כחול לבן, שהוציאו הודעות עוד לפני שהמיקרופון של סער התקרר. אני מבינה שאתם רגילים למפלגה שבה אדם אחד מסדר את חברי הכנסת כמו רשימת מכולת, אבל מפלגת הליכוד היא מפלגה דמוקרטית, בה מותר לכל אחד להביע את דעתו ללא חשש". מנגד, צייץ ח"כ דוד אמסלם: "גדעון סער, תתבייש לך". [ 21:48 16/05/19]

תאריך:  16/05/2019   |   עודכן:  16/05/2019
איציק וולף
מועדון הבלוגרים עוקבים: 135 לקבלת רשימות איציק וולף לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  ממשלה 35
ממשלת ישראל תשנה ביום ראשון את חוק יסוד - הממשלה, ותסיר את המגבלה החוקית הקובעת מספר שרים מקסימלי בממשלה. כך עולה מתזכיר חוק שהפיץ (יום ד', 15.5.19) משרד המשפטים.
15/05/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
בעקבות הקשיים בהרכבת הממשלה והמו"מ הקאליציוני התקוע משגר (יום ד', 15.5.19) יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן מסר ברור לרה"מ נתניהו ואומר "קחו אותנו ברצינות - מי שמחפש אשמים במידה ולא תקום קואליציית ימין שיסתכל על עצמו במראה".
15/05/2019  |  מירב ארד  |   חדשות
הציבור החרדי והחילוני ניצב בפני אתגרים עצומים שצפויים להשפיע על דמותה של החברה הישראלית לשנים הקרובות. אפשר להגיע להסכמות ופתרונות אם כל צד יבין את צרכיו של האחר וינסה להכיל את האחר. כך מצהיר אלי ישי, לשעבר שר הפנים המציע את עצמו כגורם שינסה לסייע בפתרון המחלוקות
15/05/2019  |  חובב לויטס  |   כתבות
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אומרת (יום ג', 14.5.19), כי הלקחים ההיסטוריים מאירועי המשטר נאצי מחייבים שמירה על עצמאות המערכת המשפטית. הדברים נאמרו בכנס המתקיים באולם בו נערכו ב-1946 משפטי נירנברג והם באים על-רקע התוכניות המסתמנות של ממשלת נתניהו החדשה לפגוע בעצמאות בג"ץ. למרות שחיות אינה מתייחסת במפורש לאירועים הפוליטיים, מדובר במסר ברור ואולי אף חסר תקדים בחריפותו.
14/05/2019  |  איתמר לוין, נירנברג  |   חדשות
החשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים נתניהו מנסה בימים אלה להרכיב ממשלה שכל תכליתה, כך לפחות זה נראה, הוא להציל אותו ממשפט. זאת למרות דברי הרהב שלו בסגנון "אין כלום כי לא היה כלום". דָּבָּרֵי הליכוד ושותפיו, ממיקי זוהר ועד סטמוטריץ', טוענים כי זה "רצון העם" כי, לטעמם, ההצבעה לנתניהו של פחות מ-13% מאזרחיה ותושביה של מדינת מוכיחה זאת.
14/05/2019  |  זוהר בן-אשר  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   ממשלה 35  /  מי ומי  
ליברמן: לא נתמוך במועמד אחר בליכוד  /  עידן יוסף
נתניהו: בית משפט אינו כל-יכול  /  עידן יוסף
נתניהו קיבל 14 ימי ארכה להרכבת הממשלה  /  עידן יוסף
הקרב על השלטון  /  אליהו קאופמן
התשה  /  אברהם בנמלך
קווי היסוד  /  איתמר לוין