יום שלישי 18 יוני 2019  05:01
תוכנית המגירה של כחול לבן
הסכמה על המשך הסטטוס-קוו והגיוס
גנץ. יבליט את הכיפה? [צילום: נועם ריבקין פנטון/פלאש 90]

סיעת כחול לבן מגבשת תוכנית מרחיקת לכת שעשויה להתפרסם לפני הבחירות - הסכמה על חוק הגיוס על בסיס המתווה האחרון שהגישו המפלגות החרדיות לליברמן והצהרה שתאפשר להקים ממשלה עם הסיעות החרדיות

+ רז ופריג' יתמודדו במשותף על ראשות מרצ
+ איציק שמולי: אתמודד על ראשות מפלגת העבודה
+ ראשי סניפים בבית היהודי ידרשו מפרץ שריון לשקד במקום השני
+ סקר שווקים פנורמה: 59 מושבים לגוש הימין
▪  ▪  ▪
בסיעת כחול לבן מפנימים כנראה כי ללא שותפות עם המפלגות החרדיות, לא יצליחו לעולם להגיע לשלטון או לפחות להיות אחת השותפות הקואליציוניות של הליכוד. העיתונאי ישראל פריי חושף (יום ד', 12.6.19) ברשת "קו עיתונות" כי הבנה זו היא אחד הלקחים שהופקו ממערכת הבחירות האחרונה.

במפלגות החרדיות מצהירים כי לעולם לא ישבו בכפיפה אחת עם יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד ומספר 2 בסיעה. לכן, בכחול לבן מגבשים תוכנית מגירה מרחיקת לכת, אותה מקדם הצד המתון בסיעה - מפלגת חוסן לישראל של בני גנץ. על-פי הדיווח, הח"כית החרדית עומר ינקלביץ' מעורה בנושא ומצד יש עתיד דוחף ח"כ מאיר כהן להשקת התוכנית באופן פומבי.

על-פי התוכנית, סיעת כחול לבן תצא בהצהרה חד-צדדית המעניקה למפלגות החרדיות את כל מה שהמפלגה תהיה מוכנה להעניק להן לאחר הבחירות בעת מו"מ קואליציוני. ה"חבילה" תכלול הסכמה מוחלטת מראש לחוקק את חוק הגיוס, בדיוק מהנקודה האחרונה אליה הגיעו המפלגות החרדיות במו"מ מול הליכוד, מתווה מרוכך שגם אליו התנגד יו"ר ישראל ביתנו.


בנוסף, ההצהרה תכלול אמירה דרמטית, לפיה אם כחול לבן תקבל לידיה את הזכות להרכבת ממשלה, לא יינקטו שינויים בנושא הסטטוס-קוו מהמצב שהיה בממשלה היוצאת, מבלי שיהיו מוסכמים על כל הצדדים. לכן לא יחולו שינויים בנושאי השבת, הנישואים ברבנות, הכשרות ועוד.

על-פי גורם רשמי בכחול לבן, המהלך נועד לקנות את אמונם של מצביעים חילוניים הקרובים למסורת, שכבר לא רואים בכחול לבן חלופה שלטונית. "הן מבחינה פוליטית, והן מבחינה ערכית וציבורית, יהיה נכון לנו להציג בפני כולם עוד לפני הבחירות את החבילה השלמה ולהעניק לבוחרים את הזכות להחליט. אנחנו נפתיע את הציבור החרדי עוד לפני הבחירות", דבריו.

לפיד ואנשיו ממשיכים לנקוט קו אנטי-חרדי מובהק, בדומה ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, ואחת ההערכות במערכת הפוליטית מדברת על ברית חילונית שירקמו השניים, שיביאו לשותפות איש-איש את מפלגתו.

במפלגות החרדיות חוששים כי נתניהו חלש ואולי לא יצליח להרכיב ממשלה, ולכן שומרים חלופות לקואליציה חלופית עם גוש שמאל-מרכז.

בכחול לבן לא הכחישו את הפרטים ומסרו: "לכחול לבן יש יוזמה אחת חשובה ומובילה והיא מקדמת אותה בכל הרבדים - היוזמה להוביל את מדינת ישראל לעידן חדש - בחינוך, בביטחון, בכלכלה, ברווחה, בבריאות ולהחליף את השלטון במדינת ישראל. כחול לבן לא תתפשר על הרוח והערכים שמובילים אותה במטרה להפוך את ישראל למדינה טובה יותר וחברה ישראלית מאוחדת כמה שיותר".

+ רז ופריג' יתמודדו במשותף על ראשות מרצ

עיסאווי פריג' ומוסי רז החליטו הערב סופית להתמודד במשותף לראשות מרצ (אריק בנדר, מעריב). השניים יוזמים הנהגה משותפת, יהודית-ערבית, למפלגה. הדבר מצריך שינוי תקנון המפלגה. [מבזק: 19:35 12/06/19]

+ איציק שמולי: אתמודד על ראשות מפלגת העבודה

חבר הכנסת איציק שמולי הודיע כי יתמודד לראשות מפלגת העבודה וחוביל אותה לפרק חדש ומלא תקווה, כלשונו. ברשומה בפייסבוק רמז לחיבור אפשרי עם מפלגה אחרת: "הגיע הזמן לקחת את המושכות לידיים. זה הזמן שלנו להחזיר את האמון של רבים שאיבדנו בדרך, לחזק את הערכים עליהם גדלנו, לרקום שותפויות חדשות ולפרוץ יחד את גבולות המחנה כדי להגדיל את הסיכוי לשינוי עבור המדינה. אני מודע לגודל האתגר ויודע שאני האדם המתאים ביותר למשימה". [מבזק: 18:19 12/06/19]

+ ראשי סניפים בבית היהודי ידרשו מפרץ שריון לשקד במקום השני

גורמים בבית היהודי פועלים לקידום שריונה של שקד במקום השני באיחוד מפלגות הימין, באופן שידחק את יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' למקום השלישי. היום צפויים מספר סגני ראשי ערים ומועצות להיפגש עם הרב פרץ, וידרשו ממנו להודיע כי הוא מוכן לשריין את שקד אחריו ברשימה (אתר כיפה). [מבזק: 18:02 12/06/19]

+ סקר שווקים פנורמה: 59 מושבים לגוש הימין

סקר 'שווקים פנורמה" (יוסי ודנה) שנערך עבור מפלגת ישראל ביתנו: הליכוד 34; כחול לבן 30; הרשימה המשותפת 12; ישראל ביתנו 10; יהדות התורה, ש"ס 8; איחוד מפלגות הימין, העבודה 5; מרצ, הימין החדש 4. זהות לא עוברת. [מבזק: 17:31 12/06/19]

תאריך:  12/06/2019   |   עודכן:  12/06/2019
עידן יוסף

מועדון הבלוגרים עוקבים: 138לקבלת רשימות עידן יוסף לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןהתפתחויות נוספות בחירות 2019 (ב)
הוועדה המסדרת, בניהולו של מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ שלמה קרעי, החליטה (יום ד'12.6.19) כי היום האחרון של כנס הקיץ יהיה ביום ראשון י"ג בסיוון תשע"ט, 16 ביוני 2019. פגרת הבחירות תחל למחרת ביום שני ותימשך עד לכינונה של הכנסת ה-22.
12/06/2019  |  מירב ארד  |  חדשות
חבר הכנסת מהבית היהודי ח"כ מוטי יוגב פתח במתקפה חסרת מעצורים נגד שר החינוך לשעבר נפתלי בנט ונגד האפשרות של חזרתו למפלגה או לחיבור מחדש איתו. בראיון שהעניק לתוכנית רדיו ב"גלי ישראל", השתלח יוגב בבנט ואמר: "בנט בגד בנו. אני לא חושב שראוי שנקבל אלינו את מי שלא ספר אותנו".
12/06/2019  |  מירב ארד  |  חדשות
בתוכנית 'ארץ נהדרת' מציגים את ליברמן כמזגזג: מצד אחד ממליץ על נתניהו להקמת ממשלה ומצד שני מיד מפיל אותה... הכותבים של ארץ נהדרת הם נהדרים, אבל אף אחד מהם אינו עולה מברית המועצות. אחרת הם היו עוצרים לשאול את עצמם האם הציבור של האזרחים דוברי הרוסית בישראל רואה את פני הדברים כמותם, וכיצד זה עשוי להשפיע על מספר המנדטים של מפלגת 'ישראל ביתנו' בבחירות הקרובות?
12/06/2019  |  רדה חן  |  מאמרים
בקדנציה הקודמת של הפרלמנט הישראלי החרימו הח"כים החרדים את השבעתו של ח"כ אמיר אוחנה לח"כ. אבל מאז עברו לא מעט מי שופכין בנחל האכזב הפוליטי של הפוליטיקה החרדית הנירפת והנה כל אמצעי התקשורת החרדית מראיינים בהתלהבות את אותו אוחנה, שמי יודע מה היו פוסקים לגביו כל הצדיקים שבתמונות הבית והמשרד של הפוליטיקאים והעיתונאים החרדים. ועכשיו האיש אוחנה מונה על-ידי רה"מ נתניהו לשר המשפטים.
12/06/2019  |  אליהו קאופמן  |  מאמרים
ועדת הכספים אישרה (יום ג', 11.6.19) את תקציב ועדת הבחירות המרכזית. בהתאם להסכמות שהושגו בהליך הקדמת הבחירות, נקבע כי תקציב הוועדה יעמוד על 283 מיליון שקל בדומה לתקציב הבחירות לכנסת ה-21. במידת הצורך תוגש לוועדת הכספים בקשה להגדיל את התקציב בהמשך.
11/06/2019  |  איציק וולף  |  חדשות