יום שלישי 18 יוני 2019  04:57
בדרך להוזלת עלויות האנרגיה:
גז טבעי ממאגר לוויתן יימכר לחח"י
יוסי אבו [צילום: דניאל בר -און]

מדובר בכמות של כ-4 BCM, למשך כשנתיים, בהיקף משוער של כ-700 מיליון דולר

▪  ▪  ▪
דלק קידוחים הודיעה (יום ד', 12.6.19) כי השותפות בלוויתן חתמו עם חברת החשמל על הסכם למכירת גז טבעי, במסגרתו יספק פרויקט לוויתן כמות של כ-BCM 4 גז טבעי לחברת החשמל. אספקת הגז הטבעי תחל עם תחילת הפקת הגז הטבעי מלוויתן, ועד תום המחצית הראשונה של שנת 2021.

עם חתימת הסכם זה התמלאה כמעט לחלוטין קיבולת הגז אשר תופק בשלב הפיתוח הראשון של המאגר, במסגרתו יימכר הגז הטבעי מלוויתן ללקוחות במשק המקומי, במצרים ובירדן.

במהלך תקופת ההסכם תרכוש חברת החשמל גז טבעי ממאגר לוויתן בהתאם לצרכיה, מעבר לגז המסופק לה במסגרת ההסכם הקיים עם מאגר תמר, וזאת על בסיס קיבולת זמינה של המאגר, ומבלי שתשוריין עבורה קיבולת במערכת ההפקה של מאגר לוויתן.

על-פי דיווחי חברת החשמל, רכישת הגז הטבעי מלוויתן תביא לחסכון מוערך של כ-175 מיליוני דולרים למשך התקופה.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים: "עם החתימה על הסכם מכירת הגז הטבעי לחברת החשמל התמלאה כמעט לגמרי יכולת הפקת הגז במסגרת השלב הראשון בפיתוח לוויתן. גיוון מקורות הגז הטבעי וצריכה במקביל הן ממאגר תמר והן ממאגר לוויתן יבטיחו למדינת ישראל להבטיח ביטחון אנרגטי, ויאפשרו לחברת החשמל לצמצם את ייצור החשמל מפחם מזהם ולהוזיל את עלויות האנרגיה, והרווח כולו של אזרחי ישראל.

תאריך:  12/06/2019   |   עודכן:  12/06/2019
מירב ארד

מועדון הבלוגרים עוקבים: 31לקבלת רשימות מירב ארד לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןהתפתחויות נוספות גז טבעי
לקראת פרסום דוח מבקר המדינה על מפרץ חיפה אשר צפוי להתפרסם בקרוב, יצאו בז"ן בקמפיין ענק שמדגיש את הישגיה של החברה בשמירה על איכות הסביבה. באדם טבע ודין אומרים במסמך שהם מפרסמים, כי העובדות הן אחרות:
03/06/2019  |  עידן יוסף  |  חדשות
בדומה לסיפור המקראי על דויד הנער שיידה קליע אבן והביס את גוליית הפלישתי, כך עמותת "שומרי הבית", חברה אזרחית וולונטרית, נכנסת בימים אלו להילוך גבוה במאבקה על המיקום בו תוצב אסדת הגז של מאגר "לוויתן". המאבק נגד השותׇפוֹת בלוויתן: דלק, נובל אנרג'י, ורציו (להלן: השותפות) נבלע, דווקא בשלבו הקריטי, ברעש התקשורתי סביב האקטואליה (הרכבת הממשלה בראשות נתניהו), האירוויזיון והופעתה של מדונה.
19/05/2019  |  תרצה הכטר  |  מאמרים
בחודשים שלפני הבחירות התעצם מסע הציד על ראש הממשלה. העוסקים ללא לאות בפן הנבזי הזה של חיינו הציבוריים, איבדו כל חוש מידה. מאחרי הקמפיין הזה שהגיע לתהומות שלא נודעו עד כה, מסתתר כמובן הרצון להכחיד את הלגיטימיות של שלטון הימין. רצח האופי הזה מזכיר ימים וזכרונות עגומים מתקופת הסזון. אבל עכשיו מוצא קמפיין נאלח זה במה נוספת: המדיה החברתית. לצורך המחשה אצטט כותבת אחת ואביא ציטוט מפוסט שפורסם בשמה. כאשר מדברים על החרפות והגידופים הנמוכים עד לכדי השתכשכות במי רגליים, הנה לפניכם דוגמה מעשית (ציטוט):
30/04/2019  |  מרדכי ליפמן  |  מאמרים
בעלי שדה הגז הטבעי "תמר" מבקשים (יום ה', 18.4.19) מבית המשפט המחוזי בתל אביב לבטל את החלטתה של חברת החשמל לרכוש גז טבעי ב-535.5 מיליון דולר משדה "לוויתן". שדה תמר נמצא בבעלות ישראמקו, תמר פטרוליום וקבוצת דור, בעוד שדה תמר שייך לקבוצת דלק, נובל אנרג'י וחברת רציו.
חברת אנרג'יאן הודיעה על תגלית גז בקידוח כריש צפון. בהודעה שמסרה לבורסה (יום ב', 15.4.19) נכתב כי הבדיקות שנערכו בבאר שבקידוח חשפו מאגר גז המוערך כמכיל בין 28 Bcm ל-42 Bcm. החברה כבר חתמה על חוזה למכירת 5.5 Bcm מתגלית הגז החדשה. לא נמסר עם מי נחתם החוזה.
15/04/2019  |  איציק וולף  |  חדשות