יום שלישי 18 יוני 2019  04:57
מתקפה חריפה של הנשיאה
חיות נגד אוחנה: דרך קצרה לאנרכיה
חיות. "לראות בחומרה" [צילום: ליאב פלד]

"לא תמיד צריך לקיים החלטות בג"ץ"
איתמר לוין
אומר שהשיקול העליון צריך להיות שמירת חיי האזרחים * "אני נערך נפשית לכך שייתפר לי תיק, אבל אני מקווה ובמידה מסוימת מאמין שזה לא יקרה"
לרשימה המלאה

אוחנה: ייתכנו פסקי דין עם "דגל שחור"
איתמר לוין
שב ואומר, כי ייתכנו מקרים קיצוניים בהם לא יהיה מקום לציית לפסקי דין של בית המשפט העליון - כשם שאין לציית לפקודה בלתי חוקית בעליל
לרשימה המלאה

תוקפת את דבריו לפיהם יש מקרים בהם לא יהיה מקום לקיים פסקי דין של בג"ץ: כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא

▪  ▪  ▪
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, תוקפת בחריפות רבה (יום ה', 13.6.19) את שר המשפטים, אמיר אוחנה, בעקבות דבריו לפיהם יש מקרים בהם אין להישמע לפסקי דין של בית המשפט העליון.

חיות דיברה בהשתלמות שופטים המתקיימת בקיבוץ מעלה החמישה. היא אמרה: "בעקבות ראיון ששודר אתמול עם שר המשפטים, חשוב לי לומר לכם, כי בעיני יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים וחסרת אחריות, שלפיה לא את כל פסקי הדין הניתנים על-ידי בית משפט חייבים לכבד.

"במילים אחרות: כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד: בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' - הדרך קצרה".

חיות לא התייחסה לפוסט שהעלה הבוקר אוחנה בפייסבוק, בו אמר שהתכוון ל"מקרים קיצוניים ביותר", אותם השווה למצב של "דגל שחור" בפקודה בלתי חוקית בעליל. News1 מציין, כי דבריו של אוחנה היום אף חריפים מאשר אמש, שכן בראיון לחדשות ערוץ 12 דיבר על אפשרות של אי-ציות לפסק דין, בעוד במקרה של "דגל שחור" - קיים איסור פלילי להישמע לפקודה שכזאת.

ועד הפעולה של עורכי הדין הבכירים - שהוקם לאחר הבחירות ולפני שהוקדמו שוב הבחירות - הגיב גם הוא בחריפות רבה. "אנו רואים בחומרה יוצאת דופן – הן את מינויו של שר משפטים, שמטרתו המוצהרת היא להפוך את כנסת ישראל להיות עיר מקלט לעבריינים; והן את דברי הנאצה של השר הנכנס כלפי הפרקליטות ובית המשפט העליון.

"חמור ביותר הוא מינויו של שר משפטים, הבא במוצהר לקדם הענקת חסינות למי שמינה אותו לתפקיד. חמורה לא פחות היא השתלחותו חסרת הרסן של השר הנכנס בפרקליטות ובעורכי הדין המסורים העובדים בה. וחמורה לא פחות מאלה היא הצהרת השר, שאפשר לבחור אלו מבין פסקי הדין של בית המשפט העליון יש לקיים. לתוך משרד המשפטים הוכנס סוס טרויאני, המאיים להרוס מבפנים את מערכת המשפט ואכיפת הדין בישראל", דברי הפורום.

לעומת זאת, ח"כ בצלאל סמוטריץ' - הרואה עצמו כמועמד לשר המשפטים בממשלה הבאה - מתייצב לימינו של אוחנה: "יש לראות בחומרה רבה את העובדה שנשיאת בית המשפט העליון מרשה לעצמה לבקר את שר המשפטים הנבחר בצורה חריפה ובפומבי. לגופו של עניין, ציות לחוק חשוב הרבה יותר מציות לפסקי דין. כשפסקי דין יושתתו על בסיס ציות לחוקי הכנסת - לא תהיה שום בעיה לציית להם ככתבם וכלשונם".

תאריך:  13/06/2019   |   עודכן:  13/06/2019
איתמר לוין

מועדון הבלוגרים עוקבים: 431לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןהתפתחויות נוספות ממשלה 34
בשנות ה-50 של המאה ה-20 נפוצו בארץ שמועות על מחתרות קיקיוניות הצצות כפטריות אחרי הגשם. אפרים קישון הגיב במערכון על טרוריסטים חובבניים והזויים, המקבלים לשורותיהם חבר חדש. לשבועת האמונים למחתרת - "אלחם כל עוד כוחותי במותן בבריונים הפנימיים" - הלה מוסיף הסתייגות: "אבל ביום שבת אני לא יכול".
13/06/2019  |  איתמר לוין  |  כתבות
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר קיצוץ רוחבי. גובה הקיצוץ הצפוי הוא יותר ממיליארד שקלים - כך דווח (יום ד', 12.6.19) בכאן חדשות. עוד דווח כי הקיצוץ הרוחבי יממן בין היתר את המשך סבסוד הצהרונים. ההודעה הרשמית בדבר ההחלטה אמורה להימסר מחר (ה').
12/06/2019  |  עידן יוסף  |  חדשות
הנהלת בתי הדין הרבניים הייתה במשרד המשפטים, עברה למשרד לשירותי דת ואולי תחזור למשרד המשפטים. מינהל התכנון היה במשרד הפנים, עבר למשרד האוצר ואולי יחזור למשרד הפנים. נציבות שירות המדינה הייתה במשרד האוצר ועברה למשרד ראש הממשלה. ועכשיו אומרים לנו שאולי שר המשפטים לא יהיה יו"ר ועדת השרים לחקיקה.
12/06/2019  |  איתמר לוין  |  כתבות
האם ניסה מנכ"ל משרד האוצר להסתיר נתונים לא מחמיאים על הגירעון? כתבת חדשות 12 קרן מרציאנו חשפה מחלוקת פנימית בעניין במשרד האוצר. על פ הדיווח, במהלך דיון שקיימה (יום ב', 10.6.19) הנהלת האוצר סביב הצגת נתוני הגירעון שממדיו הולכים וגדלים בישיבת הממשלה.
12/06/2019  |  עידן יוסף  |  חדשות
האם סיכול מינויו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין), כלל לא היה קשור להכרזתו בדבר שאיפתו שמדינת ישראל תתנהל בטווח הארוך על-פי משפט התורה או לרצונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות לתפקיד את השר יריב לוין, אלא בכלל ממניע אישי הקשור לתיקי ראש הממשלה?
10/06/2019  |  עידן יוסף  |  חדשות

רשימות נוספות
"הרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית"  /  עידן יוסף
"פרץ הפר הסכם"; "הילד מביך"  /  איציק וולף
אמיר אוחנה התמנה לשר המשפטים  /  איתמר לוין
כשלון נתניהו   /  ארי בוסל
המהפכה השמרנית רק החלה  /  איילת שקד
רבנים יחליטו על עבודה בשבת?  /  עידן יוסף