יום שישי 06 דצמבר 2019  04:22
ליברמן בפתח ביתו בנוקדים [צילום: פלאש 90]
הסטטוס-קוו ישונה?
התנאים החדשים של ליברמן: הכרעות בנושאי דת ומדינה
דורש בין היתר מסחר בשבת, רחבה רפורמית בכותל ולימודי ליבה לחרדים טוען כי אין תיאום מול כחול לבן מאשים את נתניהו בעליית כוחה של הרשימה המשותפת
ליברמן במומו פוסל
עידן יוסף
הוא פוסל ישיבה באותה ממשלה עם יהדות התורה, ש"ס, הבית היהודי, האיחוד הלאומי, הרשימה המשותפת, עוצמה יהודית, המחנה הדמוקרטי, כחול לבן בממשלה צרה ואפילו עם הליכוד בממשלה צרה. יותר מאשר מעידה הפסילה על האחרים, היא מעידה על הפוסל עצמו
לרשימה המלאה

יושב-ראש ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מקשיח את עמדותיו. לאחר שבמו"מ הקואליציוני הקודם התנאי היחיד שהציב בנושאי דת ומדינה היה אישור חוק הגיוס ככתבו וכלשונו, וזאת בנוסף לכמה דרישות שנענו בנושאים ביטחוניים ואחרים, ממקד ליברמן את דרישותיו בנושאי דת ומדינה ואף מעלה את רף הדרישות.

"בסוגיות דת ומדינה הגענו לפרשת דרכים המחייבת הכרעה בין שתי הגישות", כתב ליברמן ברשומה שפרסם (יום ו', 20.9.19) בפייסבוק. "לא פשרה, אלא הכרעה". הוא הבהיר מהו סף המינימום ("לא נסכים לפחות מזה, גם במחיר של ישיבה באופוזיציה") מבחינת ישראל ביתנו בנושא דת ומדינה:
  • מסחר פתוח בשבת בסמכות השלטון המקומי בהתאם לאופי הקהילה;
  • נישואים אזרחיים;
  • מתן אפשרות לגיור על-ידי רבני עיר;
  • אישרור מתווה הכותל המאפשר הקמת רחבה מעורבת לרפורמים;
  • לימודי ליבה במוסדות החינוך החרדיים;

משמעות הדרישות היא למעשה שינוי של הסטטוס-קוו ההיסטורי בין חילונים לדתיים. על יחסו לחרדים אומר ליברמן: "בימים האחרונים, אני שומע לפתע נימות חדשות מצד מנהיגי המפלגות החרדיות. אין יותר כינויים כגון 'עמלק' ו'היטלר', וקיימת קריאה להפסיק את שיח השנאה. אני מברך על כך מכל הלב. מבחינתנו, וכבר הבהרתי בעבר, המפלגות החרדיות הן לא אויב, אלא יריב פוליטי. אנחנו דוגלים בגישות שונות. הם בבית שמאי ואנחנו בבית הלל".

באשר לדיבורים על היותו מתואם עם יאיר לפיד, ליברמן הכחיש כי קיים סיכום לפיו כחול לבן לא תצטרף לממשלה שישראל ביתנו לא תהיה חברה בה. "תודה על הדאגה, אין צורך בכך אנחנו יודעים להסתדר גם בקואליציה וגם באופוזיציה", כתב.

על המגעים להקמת ממשלה כתב ליברמן: "לכל המתעניינים, לא שוחחתי לא עם נתניהו ולא עם גנץ, ואני גם לא מתכוון לשוחח עם אף אחד מהם עד אחרי ישיבת הסיעה ביום ראשון".

למרות שבבחירות החוזרות אליהן הובלה המדינה תמכה גם ישראל ביתנו, ליברמן תולה את כל האשמה בעליית כוחה של הרשימה המשותפת בשלושה מושבים בליכוד, וכותב: "ההישג של הרשימה המשותפת רשום על שמו של נתניהו, ואני מציע לאיימן עודה לשלוח לו זר פרחים גדול לקראת שבת. 13 המנדטים הם בזכות הגרסה החדשה של קמפיין 'הערבים נוהרים לקלפיות'. זעקות השבר של נתניהו בנושא המצלמות והזיופים בקלפיות ביישובים ערביים עשו את שלהן. הציבור הערבי התלכד סביב הרשימה המשותפת והצביע באחוזים גבוהים".

תאריך:  20/09/2019   |   עודכן:  20/09/2019
עידן יוסף
מועדון הבלוגרים עוקבים: 145 לקבלת רשימות עידן יוסף לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  בחירות 2019 (ב)
לכאורה - זה רעיון נהדר: ממשלת אחדות. כולם, או לפחות המפלגות העיקריות, יעבדו יחדיו במקום לריב; משאבי הזמן ותשומת הלב יופנו לענייני המדינה ולא לקטטות פוליטיות; האווירה הכללית תהיה של שיתוף פעולה במקום של מחלוקות. אבל בפועל, ודאי בנסיבות השוררות כיום בישראל, ממשלת אחדות תהיה ממשלת שיתוק והנזק שהיא תגרום יהיה גדול בהרבה מן התועלת. זוהי המסקנה המתבקשת גם מן העבר וגם מן ההווה.
20/09/2019  |  איתמר לוין  |   כתבות
לאחר הליכי בדיקה ובקרה רבים ומדוקדקים שביצעה ועדת הבחירות המרכזית פורסמו לפנות בוקר (יום ו', 20.9.19) התוצאות הסופיות הלא-רשמיות. התוצאות הרשמיות יפורסמו ביום ד', ה-25.9.19, יוגשו לנשיא המדינה ויפורסמו ברשומות.
20/09/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
האם המפלגות החרדיות לקראת הסרת הווטו על יאיר לפיד ובכך יפרו הבטחת בחירות? חברי הכנסת של דגל התורה הגיעו לרב חיים קניבסקי, הנחשב כגדול הרבנים, אך לא ביקשו ממנו להסיר את הוטו מלפיד אלא עדכנו אותו בתוצאות הבחירות ובמצב הפוליטי. הרב קניבסקי אינו מושפע מלחצים פוליטיים, ואין לדעת מה יכריע אם יישאל על הסרת הווטו.
19/09/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
זוהי תחזית אפרים לכנסת ה22: הכנסת ה-22 תכהן מיום בחירת עד תום כהונתה הסדירה, לטעמי בתום ארבע שנים וכארבעה חודשים מהיבחרה.
נשיא המדינה, ראובן ריבלין, יתחיל ביום ראשון את סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות שנבחרו לכנסת ולאחריו ימשיך בשיח עם המועמדים המומלצים על-ידי הסיעות לקבלת המנדט להרכבת הממשלה.
19/09/2019  |  איציק וולף  |   חדשות