יום שני 09 דצמבר 2019  05:53
נתניהו. דורש שימוע מעמיק [צילום: פלאש 90] מנדלבליט. אחריות כבדה [צילום: פלאש 90]
חשיפת News1 / ההכרעה בינואר-פברואר 2020
התוכנית של פרקליטי נתניהו:
6-4 ישיבות לשימוע וסיכומים
תורת המספרים הנכונים
יואב יצחק
מרגע פרסום מדגמי ערוצי הטלוויזיה החלה פרופגנדה כאילו גוש הימין והליכוד הפסידו בבחירות * העובדות: 2,053,662 הצביעו עבור נתניהו לראשות הממשלה; 1,553,490 הצביעו עבור בני גנץ * נתניהו זוכה לתמיכת 55 חברי כנסת, גנץ זוכה ל-44 בלבד (אולי יקבל תמיכת הרשימה המשותפת) * כל זאת למרות פעילותם הדורסנית של המשטרה, הפרקליטות וכלי התקשורת * נתניהו יכול "לרבע את המעגל" אם יציע לליברמן מיזוג עם הליכוד * וגם: ראו מי בא ומדוע לחגוג עם ליברמן - ויז'ניצר וצ'רנוי
לרשימה המלאה

יואב יצחק
האם ליברמן נתון בסיכון; וכיצד מצטלבים מהלכיו עם עמדות הפרקליטות נגד נתניהו

ישיבות השימוע יתמשכו כפי הנראה עד סוף נובמבר לאחר מכן יידרש לפרקליטי נתניהו כ-30 ימים להגשת "סיכום טענות בכתב" היועמ"ש מנדלבליט יוכל לקבל החלטות סופיות לא לפני ינואר-פברואר 2020 (כמה שבועות לאחר סיום כהונתו של שי ניצן מתפקיד פרקליט המדינה) הממשלה החדשה עם נתניהו תוקם קודם לכן ו/או שהכנסת תפוזר והולכים לבחירות מועד ג'

▪  ▪  ▪
פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו דורשים ואף נערכים ל-6-4 ישיבות לקיום השימוע, לפחות, בתיקים 1000, 2000 ו-4000. כך נודע ל-News1. ישיבות השימוע - 8-6 שעות כל אחת, הראשונה תחל בשבוע הבא, יתפרסו בשל החגים לפחות עד סוף נובמבר. זמן נוסף המוערך ב-30 ימים נוספים יידרש לפרקליטי נתניהו להגיש "סיכום טענות בכתב".

הזמן הנחוץ לאחר השימוע בעל-פה והגשת הסיכומים לשם קבלת החלטות מצד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הינו 60-45 ימים. על-פי החוק, היועמ"ש הוא היחיד המוסמך להכריע בעניינו של נתניהו. ולפי הפרוצדורות הדרושות - החלטתו הסופית של היועמ"ש, אם אכן יבצע מלאכתו נאמנה ויקיים שימוע באופן הוגן ובתום לב ו"בנפש חפצה", תיתכן בינואר-פברואר 2020. דרישתו של פרקליט המדינה, שי ניצן - שלוחץ לקבל הכרעה סופית בתיקי נתניהו בתקופת כהונתו (ניצן מסיים בדצמבר קדנציה בת 7 שנים), לא תוכל להתממש.

היועמ"ש מנדלבליט מזה, ופרקליטי נתניהו מזה, מתיחסים, מטבע הדברים, ברגישות רבה להליכי השימוע. שני הצדדים חפצים בהליך זה - היועמ"ש, מחמת חששו מהגשת אישומים שיופרכו בבית המשפט, ויבזו את התביעה וראשיה (היועמ"ש חושש מהפתעות מצד פרקליטי נתניהו ומתקלות מצד הפרקליטות והמשטרה); פרקליטי נתניהו, ובראשם עורכי הדין רם כספי, יוסי אשכנזי ועמית חדד, בניסיון לשכנע את היועמ"ש כי כתב החשדות מופרך מיסודו. לכן דורשים פרקליטי נתניהו 6-4 ישיבות שימוע (לפרקליטי שאול אלוביץ' ולפרקליטי זאב רוזנשטיין, לדוגמה, המואשמים רק בתיק 4000, הוקצו שתי ישיבות שימוע בפני פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה עו"ד ליאת בן-ארי), כדי שניתן יהא להעלות בפני היועמ"ש את הראיות ו/או הטיעונים המפריכים, לדידם, את כתב החשדות שהוגש נגד נתניהו, כפוף לשימוע. השימוע נחוץ לשני הצדדים, כאמור, כדי לבדוק עצמם, וכן כדי להגיב לטיעונים מפתיעים ו/או מידע חדש שיובא בדיונים אלה. פרקליטי נתניהו יצטרכו לקיים עמו ישיבות רבות, בין לבין, כדי להכין טיעונים בעל-פה ו/או להשיב לטיעונים שיועלו מצד היועמ"ש וצוותו; היועמ"ש מנדלבליט מבקש להתייחס להליך השימוע בחרדת קודש, גם נוכח ההשלכות המשפטיות והפוליטיות הגלומות בהכרעתו - נוכח מעמדו של נתניהו כאיש ציבור בכלל ותפקידו כראש הממשלה בפרט.

תהליכי השימוע והחלטת היועמ"ש יתמשכו, כפי הנראה, עד ינואר-פברואר 2020. ההכרעה הסופית צפויה, אפוא, רק לאחר שתוקם ממשלה חדשה בישראל שבה נתניהו יכהן כראש ממשלה או יהא שותף בה (מנדלבליט כבר הכריע ומסר לנשיא המדינה ראובן ריבלין: אין מניעה מכניסת נתניהו שוב לראשות הממשלה החדשה); ו/או לאחר שתתקבל החלטה לפיזור הכנסת והליכה לבחירות חדשות בפברואר-מרס 2020.

תאריך:  25/09/2019   |   עודכן:  25/09/2019
יואב יצחק
מועדון הבלוגרים עוקבים: 1770 לקבלת רשימות יואב יצחק לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  פרשות נתניהו
המצב הפוליטי המורכב שאליו נקלעה מדינת ישראל הוא תוצאה ישירה, צפויה וכמעט בלתי נמנעת, של חקירת ראש ממשלה מכהן. גם אלו שמשוכנעים שבנימין נתניהו מושחת ומקומו בכלא וגם אלו שסבורים שהוא קורבן לקנוניה פוליטית יסכימו שהימשכות חקירת ראש הממשלה גרמה וגורמת לנזק למדינת ישראל.
24/09/2019  |  דוד ארגז  |   יומני בלוגרים
בדור עליו אני נמנה לא ידעו הפרשנים לנפק במהירות ובחידוד מלים ובקיצור תשובה לכל שאלה. לעתים נשארנו עם סימן השאלה, ובלי הנקודה שבסוף המשפט. כך אני חש גם לאחר בחירות ספטמבר 2019 בהן איבד הליכוד כרבע מיליון קולות או יותר. מה גרם לנחיל כה גדול של מצביעים לנטוש את ביבי?
24/09/2019  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
הפור נפל. נתניהו והליכוד נאחזים בקרנות המזבח למרות שברור לכל שהעידן הזה תם ונשלם. גם אם יעלה בידי נתניהו להקים קואליציה עתה, ולא יעלה, ממילא ימיה של הממשלה יהיו קצרים. אך, כאמור, אין ייתכנות לממשלה צרה בראשותו של נתניהו. זו אשליה. כבר באפריל היה ברור שנתניהו סיים את הקריירה שלו למרות שיש לו תשע נשמות. נכון, נדרשת הזהירות כי הפוליטיקה הישראלית מסוגלת להפתיע, ופתאום נראה את נתניהו מרכיב קואליציה צרה. לאחר שאמרנו זאת, צריך לקבוע: אחיזתו של נתניהו במושכות השלטון הולכת ונחלשת מאוד. פומבית הוא וחבריו בליכוד חד הם. כל מי שמכיר פוליטיקה יודע שמצבים כאלה הם אוטופיים. מתחת לפני השטח יש מי שרוקם את התרגיל הבא או את המהלך המנצח. זה עניין של זמן, אפילו מועט יחסית.
אם חפץ חיים הוא בנימין (ביבי) נתניהו ומי המבקש להימנע מלשרך דרכיו, בעתיד, בדרך ובסוג של 'חיים שלאחר המוות' ואם בטוח הוא בחפותו ובצדקת דרכו, הרי עליו להפקיד את מפתחות ראשות הממשלה בשלב זה בידיו של בני גנץ, לתקופה של מחצית קדנציה, להילחם על חפותו ולשוב לאחר מכן וכמנצח אל מימוש האופציה ואל כהונתו כראש ממשלת ישראל, לאחר מכן.
22/09/2019  |  חיים שטנגר  |   יומני בלוגרים
דומה שהפרקליטות לקחה הפעם ברצינות רבה מדיי את מבחן בוזגלו. שכן אם להסיק מהאופן שבו בנימין נתניהו, כראש ממשלה, מנצל את סמכויותיו ומעמדו באופן שעד כה לא נראה במקומותינו, כי אז צפוי שכנאשם נתניהו ייאחז בכל זיז משפטי באופן שיעמיד את חוק סדר הדין הפלילי ככלי חסר אונים.
21/09/2019  |  יוסי דר  |   יומני בלוגרים