יום שני 18 נובמבר 2019  09:46
האן. רוב הכסף אבד [צילום: יוטיוב] חרסט. "רישומים כוזבים" [צילום: לה"ב]
טליה האן נגד שמואל חרסט ואסף חרסט
מדענית בכירה במכון ויצמן: יועץ מס
ובנו עורך הדין גנבו ממני מיליונים

האן הייתה שותפה לגילוי חלבון שהוביל לייצור מספר תרופות, והתמלוגים שקיבלה הסתכמו ב-150 מיליון שקל שמואל חרסט היה יועץ המס שלה, ואחד ההסכמים איתו נחתם על שמו של בנו עורך הדין טוענת: חרסט הוציא במרמה 6.3 מיליון שקל, בעיקר באמצעות דיווח כוזב על יתרות מס מנופחות - ואז קיבל תשלום על "הצלחתו" להפחית אותן

▪  ▪  ▪
ד"ר טליה האן, מן המדעניות המצליחות והמתוגלמות ביותר במכון ויצמן, טוענת, כי יועץ המס שמואל חרסט ובנו עו"ד אסף חרסט גנבו ממנה 6.3 מיליון שקל. האן ובעלה, אולג האן, הגישו תביעה נגד השניים בסכום זה (7.10.19) לבית המשפט המחוזי מרכז.

לפני עשרות שנים הייתה האן בין הראשונים בעולם שהצליחו לבודד את החלבון TNF, האחראי על הרס תאים בגוף, שעד אז קיומו היה מוטל בספק. היא עשתה זאת באמצעות נוגדן שפיתחה כנגד TNF, נוקה, עבודה שהובילה לפיתוח תרופות ("רמיקייד" ו"הומירה") נגד דלקת פרקים שגרונית, דלקות מעי כרוניות ופסוריאזיס. כמו-כן, היא נטלה חלק בפיתוח התרופה "אנברל ויומירה" נגד מחלות דלקתיות.

על-פי התביעה, תמלוגיה של האן לאורך השנים הסתכמו ב-150 מיליון שקל. אולם לדבריה היא נפלה קורבן לתרמיות של עו"ד יורם יוסיפוב ועו"ד דניאל אזוגי, ולכך נוספה התרמית שהיא מייחסת לבני משפחת חרסט. לטענת האן, בשורה התחתונה היא איבדה את רוב כספה. שמואל חרסט היה יו"ר מרחב דרום בלשכת יועצי המס וממלא-מקום נשיא לשכה זו, ומשמש כסגן נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים). האן מייחסת לו את עיקר המעשים המתוארים בתביעה.

בתביעה נאמר, כי בשנת 2011 יצר פרקליטם דאז של בני הזוג האן, עו"ד אשר אפריאט, את ההיכרות בינם לבין שמואל חרסט, והם שכרו אותו לטיפול בענייני המס שלהם (באמצעות שתי חברות שבבעלותם) תמורת 5,000 שקל בחודש. התביעה מגלה, כי בשנים 2013-2012 היה להאן רווח לצורכי מס של 25.8 מיליון שקל, וכי בשנת 2014 היא קיבלה תמלוגים של 80 מיליון שקל. בגין תמלוגים אלו הנחה חרסט את בני הזוג להפריש 4 מיליון שקל לכיסוי חבות מס אפשרית נוספת.

האן טוענים, כי חרסט הגיש את דוח 2014 רק ב-2016, וניצל את העובדה שהם שכחו את הפרטים עליהם שוחחו בזמן אמת. באוגוסט 2016 הגיע חרסט להסכם עם פקיד שומה רחובות, לפיו ישלמו 1.9 מיליון שקל לסגירת השומות לשנים 2013-2011. אולם הוא הציג בפניהם מצג שווא, לפיו יידרשו לשלם 21 מיליון שקל בגין שנים אלו, ובהמשך טען שהצליח להפחית את התשלום ל-9.5 מיליון שקל.

חרסט הצליח לשכנע את האן להסכים לשלם סכום זה, מתוכו העבירו במישרין 4 מיליון שקל לרשות המיסים, ועוד 5.5 מיליון שקל הופקדו בידיו בנאמנות. במקביל נחתם עימו הסכם שכר טירחה, שהעניק לו תשלום בהתאם לסכום המס אותו יצליח להפחית; בצורה יוצאת דופן הופקד ההסכם בידי אפריאט, והאן נדרשו לשמור עליו בסוד. בפועל, טוענים בני הזוג, חשיפת המס המירבית שלהם הייתה 4.25 מיליון שקל; ובהתחשב בכך שהפסידו 13.5 מיליון שקל בעסקות שונות - היא הייתה עשויה לרדת כמעט לאפס. אלא שהנתונים הכוזבים שהציג חרסט, היו אמורים לזכות אותו בשכר טירחה של 7.6-3.4 מיליון שקל.

עוד נאמר בתביעה, כי כאשר החלו האן לחשוד במעשיו של חרסט, הם שכרו את משרד רו"ח יהודה ברלב (העוסק בביקורת חקירתית). בדיקתו העלתה, כי לחרסט היה הסכם סודי עם אפריאט שהבטיח לו מחצית משכר הטרחה ששילמו האן; הוא החתים אותם על הסכם עם בנו, כדי לעקוף את ההסכם עם אפריאט; הוא אמר שבני הזוג הם "רפי שכל ויחתמו על כל דבר שיתן להם מבלי לקרוא ולהבין". בדיקתו של ברלב העלתה, כי חרסט קיבל שכר טירחה של 4.6 מיליון שקל על בסיס מצגי המרמה שלו.

בהמשך התביעה נטען, כי חרסט הוציא במרמה מבני הזוג למעלה מ-500,000 שקל תמורת מה שהציג כהחזר מס - והיה למעשה רק השבת מקדמות ששולמו ביתר. חרסט גם קיבל הלוואות של 600,000 שקל מאחת החברות של בני הזוג על חשבון שכרו, לא הוציא חשבוניות בגינן ולאחר מכן גרם שאחת מהן תירשם כחוב של האן לחברה. עוד נטען, כי חרסט נטל מחברה נוספת שכר טירחה בסך 670,000 שקל - למרות שהיה זכאי לקבל ממנה 150,000 שקל בלבד - וביצע רישומים כוזבים בספריה כדי להסתיר עובדה זו.

על חלקו של אסף חרסט נאמר בתביעה, כי הוא טען שמעשיו היו תקינים ועמד על זכותו לקבל מיליוני שקלים במסגרת הסכם שכר הטרחה שנחתם על שמו. בני הזוג האן מייחסים לחרסט (האב ובנו) גניבה, מרמה, מצגי שווא ושקרים. התביעה הוגשה באמצעות עוה"ד יואב אוסישקין ושי כהן, וטרם הוגש כתב הגנה.

תאריך:  10/10/2019   |   עודכן:  10/10/2019
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 446 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הורה על נקיטת צעדים להפחתת הגודש שנוצר סביב מחלף פולג בכביש החוף, עם תחילת פעולתו של הנתיב רב-התפוסה (נר"ת, נתיב פלוס) לנסיעות צוותאות. גודש זה השפיע על תושבים שיצאו מדרום נתניה ועל משתמשי הנתיב המיוחד.
09/10/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, פרסם תוכנית בת ארבעה שלבים להקמת ממשלת אחדות לאומית.
09/10/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
חברת בואינג מתכננת לבצע ב-17 בדצמבר 2019 טיסת ניסוי ראשונה לתחנת החלל הבינלאומית. הטיסה תתבצע באמצעות מטוס ה-CST-100, ה'סטארליינר', שאמור לאפשר לארצות הברית לנתק את תלותה ברוסיה בכל הנוגע למשימות מאוישות בחלל.
09/10/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
היום לפני 25 שנה נחטף החייל נחשון וקסמן ז"ל הי"ד בידי החמאס. מדינה שלמה עקבה בדריכות אחר המאמצים לשחרורו והתפללה למענו.
09/10/2019  |  מחלקה ראשונה  |   חדשות
כוחות צבא טורקיה החלו לפעול נגד הכורדים בצפון סוריה. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הכריז לפנות ערב על פתיחת המבצע הצבאי הנועד, לדבריו, לחסל מסדרון טרור לאורך גבולה הדרומי של טורקיה.
09/10/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
AIG נגד הרצוג-פוקס-נאמן  /  איתמר לוין, יצחק דנון
עו"ד שמעון אזרד עשק לקוחה  /  איתמר לוין
התחרט - והכפיש את סניגורו  /  איתמר לוין
סכנת נפשות בגלימה  /  איתמר לוין
הזדהות, לא הגנה  /  איתמר לוין
דרור נטלה לעצמה חרות  /  איתמר לוין