יום רביעי 27 מאי 2020  05:41
"לא כל ביקורת היא פרסום אסור"
נוהל לטיפול ב"שיימינג" נגד שופטים
מרזל. רק בפגיעה משמעותית [צילום: ליאב פלד]

הנהלת בתי המשפט ומנדלבליט קובעים: צעדים להסרת פרסומים פוגעניים נגד שופטים ייעשו רק במקרים חריגים ובכאלו שבהם יתעורר חשד לביצוע עבירות פליליות

▪  ▪  ▪
הנהלת בתי המשפט תפעל להסרת פרסומים פוגעניים נגד שופטים ("שיימינג") רק במקרים חריגים ובכאלו שיתעורר בהם חשד לביצוע עבירות פליליות. כך קובע נוהל שפרסם (יום ג', 10.11.19) מנהל בתי המשפט, יגאל מרזל, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

מרזל מינה את אחת מעובדות הייעוץ המשפטי של הנהלת בתי המשפט לרכז את הטיפול בנושא. האמצעי העיקרי בו תוכל הנהלת בתי המשפט יהיה פנייה לגורם בו פורסמו הדברים, בבקשה להסיר אותם. הנוהל עוסק רק בשופטים ורשמים, ואילו כאשר מדובר בעובדי המערכת - הטיפול יהיה כמו לגבי עובדי מדינה זו.

הנוהל מדגיש, כי ההליך ייפתח רק "אם מדובר בפרסום אשר בחלקו הדומיננטי כולל השמצה, ביזוי, גידוף או העלבה של השופט או של בני משפחתו ועל-פי תוכנו יש בו כדי לפגוע, קרוב לוודאי, באופן ממשי במעמדו של השופט בעיני הציבור ובאופן שיש בו להביא לפגיעה משמעותית במערכת בתי המשפט". עוד יבחן היועץ המשפטי לבתי המשפט, ברק לייזר, האם בפרסום יש עבירה פלילית של הסתה לאלימות, איום, הטרדה מינית, פגיעה בפרטיות, הסתה לגזענות או מקרה חריג וקיצוני של זילות בית המשפט.

על-פי הנוהל, הבדיקה תיעשה תוך הגנה מירבית על חופש הביטוי: "לא כל ביקורת שיש בה כדי לפגוע ברשות השופטת, הגם שהיא כוללת ביטויים פוגעניים ולא נעימים, יראו בה כפרסום אסור שיש לפעול להסרתו". כמו-כן, תיבחן חומרת תוכנם של הדברים: "פעילות להסרה תיעשה רק כשההתבטאות מצויה במקום גבוה במדרג של קשת הביטויים הפוגעניים, והיא נוגעת לצנעת חייו או לענייניו הפרטיים של מושא הפרסום".

עוד תובא בחשבון זהותו של השופט המותקף: "פעילות להסרת פרסומים הנוגעת לציבור כללי של שופטים תיעשה רק כעניין חריג ביותר, במקרים חמורים במיוחד. בנוסף, ככל שמדובר בגורם בכיר יותר, מצופה סבולת גבוהה יותר ביחס לביטויים עולבים". לצד זאת, יהיה צורך להעריך את תוצאות הפרסום ואת מידת החשיפה אליו.

רק אם יתקיימו כל התנאים הללו, יפנה היועץ המשפטי אל מנהל בתי המשפט בהמלצה לפעול להסרת הפרסום. הוא גם יתייעץ עם המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, שעמדתו תובא אף היא בפני המנהל. ההחלטה כיצד לפעול נתונה בידי מנהל בתי המשפט, אשר יוכל לפנות לפלטפורמה בה פורסמו הדברים ולבקש להסירם. לייזר הבהיר, כי אם בקשות אלו לא ייענו - תשקול הנהלת בתי המשפט, יחד עם פרקליטות המדינה, האם לנקוט הליכים משפטיים.
נוהל עבודה ובקרה לטיפול בפרסומים פוגעניים ברשת / נוהל
כללים לטיפול בשיימינג באינטרנט נגד שופטים

תאריך:  11/12/2019   |   עודכן:  11/12/2019
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 471 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
הפריימריז לראשות הליכוד ייערכו ב-26 בדצמבר, כך הוחלט (יום ד', 11.12.19) בפגישה בין ראש הממשלה ויו"ר המפלגה בנימין נתניהו לבין יו"ר מרכז הליכוד חיים כץ. הצבעה במרכז הליכוד על אישור התאריך תיערך מחר בערב. בתוך כך נתניהו מינה את השר ישראל כ"ץ לראש מטה הפריימריז שלו.
11/12/2019  |  מירב ארד  |   חדשות
Google מפרסמת (יום ד', 11.11.19) בפעם ה-19 את רשימות סיכום "השנה בחיפוש". כבכל שנה, הסיכום מספק מבט מעניין ומרתק על המציאות בשנה החולפת באמצעות הנושאים, המושגים והאנשים שהכי עניינו את הגולשים.
11/12/2019  |  מירב ארד  |   חדשות
התביעה ברוסיה פנתה למשרד המשפטים בשוויץ בבקשה לקבל מידע בדבר נאמנויות וחברות קש שהוקמו על-ידי הנוכל הבינלאומי דיטר נויפרט עבור האוליגרך ראסן רסטופוב. בית המשפט העליון בשוויץ אישר מסירת מידע וכן פתיחת חקירה בשוויץ נגד הגורמים המעורבים. כך נודע ל-News1. לחקירה זו קשר עם חקירה אחרת המתנהלת נגד נויפרט, בחשד לגניבת כספים מגורמים בישראל.
11/12/2019  |  יואב יצחק  |   חדשות
מליאת הכנסת אישרה (יום ד', 11.12.19) בקריאה טרומית את הצעת חוק התפזרות הכנסת העשרים ושתיים. על-פי ההצעה מוצע לפזר את הכנסת ה-22 ולקיים בחירות לכנסת ה-23 ב-2 במרס 2020. מוקדם יותר אישרה הוועדה המסדרת לכנסת להצביע בנוגע להצעה לפיזור הכנסת - ולהקדמת מועד הבחירות. מדובר בתיקוני חקיקה שיביאו לקיצור מועדים לקיום פעולות שונות שיאפשרו את קיום הבחירות בתוך 82 ימים במקום 90.
11/12/2019  |  מירב ארד  |   חדשות
יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, פתח הבוקר (יום ד', 11.12.19) במתקפה חריפה נגד ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, בפוסט ארוך שהעלה בפייסבוק. בפוסט תוקף ליברמן בין היתר גם את התנהלותו הפוליטית והמשפטית של נתניהו. במיוחד מאשים ליברמן את נתניהו בחשיפות בעניינו שפורסמו ב-News1. בפועל ובמשתמע, וכפי שניתן עתה לגלות, במסרים שהעביר ליברמן לפני מספר שבועות הוא העמיד בפני נתניהו תנאי להתקדמות במו"מ הפוליטי: עצירת הפרסומים ב-News1. יודגש, כי בעקבות החשיפות ותלונת News1 פתח הנציב השופט (בדימ.) דוד רוזן בבדיקה ודרש תשובות מפרקליט המדינה שי ניצן: מדוע ליברמן לא זומן לחקירה בפרשת ישראל ביתנו ובעניינים נוספים.
11/12/2019  |  מירב ארד  |   חדשות