יום רביעי 27 מאי 2020  06:36
יומיים לפני כניסת התיקון לתוקף
היתרי הבנייה לבדיקת הרשות המקומית לעוד שנתיים
[צילום: דוברות הכנסת]

ועדת הכספים אישרה דחייה של שנתיים בכניסה לתוקף של תיקון לחוק הקובע כי כלל בדיקות היתרי הבנייה - למעט חריגים - יופקדו בידי מכוני בדיקה ולא יתבצעו על-ידי הרשויות המקומיות

▪  ▪  ▪
ועדת הכספים אישרה (יום ב', 30.12.19) תיקון הדוחה בשנתיים את מועד החלת החובה לפיה כלל בדיקות היתרי הבנייה, למעט כאלה שהוחרגו מראש, יופקדו בידי מכוני הבדיקה.

חובה זו הייתה אמורה להיכנס לתוקפה בעוד יומיים, ב-1 בינואר 2020. 'מכוני הבקרה' הוקמו במסגרת חוק התכנון והבניה, במטרה כפולה: לקצר הליכים ביורוקרטיים ולשפר את הפיקוח על טיב הבנייה. כך המכונים אמורים להחליף את הרשויות המקומיות במתן היתרי בניה, ולרכז עבור היזם את כל האישורים הנדרשים מול כל הגופים המאשרים, ובנוסף גם לערוך בדיקות של המבנים. מבקש היתר הבנייה יוכל לבחור מכון בקרה, והוא יבצע את הבדיקה וכן ירכז את הביורוקרטיה הקשורה להשגת היתר הבנייה.

במסגרת החוק, נקבע כי בשלב ראשון המכונים יטפלו רק בבקשות להקמת בניינים חדשים למגורים, בגובה של עד 29 מטר, וזאת באופן וולונטרי, ללא חובה לפנות למכונים. לעניין יתר הבקשות להיתרים שלעניינם הוסמכו המכונים, מבנים שאינם מבני מגורים - מבני תעשיה, מלונות ועוד, נקבע כי החובה לבקרת תכן וביצוע במכוני הבקרה, תחול מינואר 2020, כאשר בידי שר האוצר לדחות את כניסת חובה זו לתוקף, בשנתיים.

בבקשת הדחייה שהוגשה לוועדת הכספים, מציין שר האוצר, משה כחלון כי מכוני הבקרה אינם ערוכים לקלוט את כלל סוגי היתרי הבנייה, בעדר תקנות, מפרטים, הנחיות, אגרות ועוד, כך שהותרת חובת החוק על-כנה, "משמעה יצירת שיתוק וכאוס שלם בתחום הבנייה". כך ביקש שר האוצר לדחות את החלת חובת הנפקת ההיתרים בידי המכונים בשנתיים נוספות.

במהלך הדיון ביקרו מכוני הבקרה את בקשת המדינה, וציינו כי המכונים מצדם מוכנים, אך הרגולטור הוא זה שלא נערך כיאות, מה שהביא לדחיית תוכנותיהם העסקיות. נוכח כך ביקשו המכונים לקצר את הדחייה לעד שנה בלבד. מנגד, טענה מירי כהן, סמנכ"לית מטה הדיור, כי גם המכונים אינם מוכנים, וכי מראש הם התריעו שהמועד שנקבע אינו תואם את המציאות.

לאור הדברים אישרה הוועדה את הדחייה בת השנתיים. יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, קרא למטה הדיור לזרז את ההליכים.

תאריך:  30/12/2019   |   עודכן:  30/12/2019
איציק וולף
מועדון הבלוגרים עוקבים: 141 לקבלת רשימות איציק וולף לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים הוציא צו המונע פתיחת בית החלמה ליולדות בשכונת בית הכרם בעיר. זאת, לאחר שנקבע כי מדובר במבנה המצריך רישיון עסק ולאחר שרישיון עסק שכזה לא ניתן ליזמים על-ידי עיריית ירושלים משום שהפעלת בית החלמה ליולדות אינה תואמת את התב"ע ודורשת הגשת בקשה למתן אישור שימוש חורג.
30/12/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
רשת שופרסל העסיקה עובד קצביה באמצעות חוזה מלאכותי עם חברת כוח אדם, במטרה לקפח את זכויותיו. כך קובעת שופטת בית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב, שגית דרוקר.
30/12/2019  |  איתמר לוין  |   חדשות
מח"ש הגישה לבית משפט השלום בירושלים דוחות חקירה סודיים ובלתי חתומים בעת הארכות המעצר בפרשת רונאל פישר, בשנת 2015. כך חשפה ההגנה (יום ב', 30.12.19) בהמשך עדותו של החוקר אלון שפיצר. יצוין, כי בדיון לא עלתה השאלה האם ומדוע השופטים הסכימו לקבל דוחות אנונימיים.
30/12/2019  |  איתמר לוין  |   חדשות
הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן אישרה את בקשות ההתפלגות של סיעת יהדות ושל סיעת הרשימה המשותפת. בדיון שנערך (יום ב', 30.12.19) בוועדה הוחלט לאשר את בקשת חברי הכנסת מנסור עבאס ואחמד טיבי לפיצול סיעת הרשימה המשותפת לארבע סיעות: חד"ש, רע"ם, תע"ל ובל"ד.
30/12/2019  |  מירב ארד  |   חדשות
שר המשפטים אמיר אוחנה אמר בדיון בוועדה הכספים (יום ב', 30.12.19) על הקפאת תיקון חוק התכנון והבניה כי "החוק עובד, אין מקום לתקן אותו או לבטל אותו, אך יש כ"כ הרבה עבירות בנייה, שיש לעשות תעדוף. לכן ביקשתי מקמיניץ, שהיות שאי-אפשר לאכוף את כל העבירות, שעבירות מובהקות יהיו בעדיפות ראשונה. תגובש מדיניות אכיפה בתוך חודש ימים".
30/12/2019  |  מירב ארד  |   חדשות