יום שלישי 24 נובמבר 2020  15:20
נמחקה עתירה נגד חברי ועדת ההיתרים
בר-טל. המינוי אושר [צילום: ששון תירם]

המינויים של אנגלמן לוועדת ההיתרים: חמישה בעלי זיקה לליכוד ולאגודת ישראל
איתמר לוין
מבקר המדינה מינה לוועדה את שרה פריש, העומדת בראש בית הדין של ההסתדרות הלאומית; שמואל סלבין, שהיה מנכ"ל האוצר תחת נתניהו ומועמד הליכוד לכנסת; עדן בר-טל, שהיה מנכ"ל משרד התקשורת תחת כחלון; ישראל תיק, מנהל בכיר במכון בית יעקב השייך לאגודת ישראל; ואת אתי לוצאטו, ממלאת מקומו של הח"כ-לשעבר פיני בדש * משרד המבקר מסר פרטים חלקיים שהסתירו את הזיקה הפוליטית של שניים מבין החמישה * מינויים נוספים: נחמה מוניץ, מרדכי כהן והרב שרון שלום
לרשימה המלאה

התנועה לטוהר המידות טענה לזיקה פוליטית של שלושה מחברי הוועדה שמינה אנגלמן בג"ץ: אין מקום להתקפה תיאורטית; ניתן יהיה לעתור אם יתעורר חשש ספציפי

▪  ▪  ▪
התנועה לטוהר המידות מחקה (יום ב', 6.1.20) את עתירה נגד שלושה מחברי ועדת ההיתרים שמינה מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן. התנועה קיבלה את המלצת הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר והשופטת יעל וילנר.

אנגלמן הודיע לפני חודשיים על מינוי שמונה חברים לוועדת ההיתרים, הדנה בעיקר בבקשות כספיות של שרים וסגני שרים. בין היתר, תדון ועדה זו - בהרכב של שלושה מחבריה - בבקשתו המחודשת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאשר לו לקבל סיוע כספי במימון הגנתו. העתירה הוגשה בטענה לזיקה פוליטית של שלושה מבין החברים החדשים: שמואל סלבין, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר; עדן בר-טל, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת; ועורכת הפטנטים אתי לוצאטו.

מלצר הגדיר את הקושי שבעתירה: "לא הלכתם על עצם השיטה, אלא על שלושה מקרים קונקרטיים. אתם פוסחים לא על שני סעיפים אלא על שלושה: אם הייתם הולכים על עצם השיטה - זה לא רק נגד המשיבים. אם על המשיבים הקונקרטיים - זה בבוא היום יתעורר, לא עכשיו". השופטים הסבירו, כי לא ניתן לעתור על-רקע חשש אמורפי לניגוד עניינים ולזיקה פוליטית, אלא רק אם וכאשר הללו מתעוררים לכאורה בפועל.

וילנר הוסיפה, כי זיקה פוליטית פסולה היא לרוב בהווה ולא בעבר, ובוודאי שלא לפני שנים רבות כפי שנטען לגבי סלבין. "כל אדם שהייתה לו בעברו הרחוק איזושהי הבחנה - פסול?", שאלה רטורית. כאמור, בהמלצת השופטים חזרה בה התנועה מן העתירה, תוך שהיא שומרת לעצמה את הזכות לעתור אם יתעורר חשש קונקרטי. את התנועה ייצגו עוה"ד בעז ארד, אביה אלף ועומר מקייס, ואת משרד המבקר - עוה"ד אליה צונץ-קולר וישראל קליין.
בג"ץ 5639/19, התנועה לטוהר המידות נ' מבקר המדינה ואח' / פס"ד
מחיקה של עתירה נגד מינוי שלושה מחברי ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה

תאריך:  06/01/2020   |   עודכן:  06/01/2020
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 487 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מבקר המדינה
הפרקליטות לא פעלה לחקירת החשדות שהתגלו בדבר התנהלות בלתי תקינה מצד מבקר המדינה לשעבר, יוסף שפירא. כך עולה מבדיקת News1. העדויות ניתנו על-ידי מספר עדים בפרשת ישראל ביתנו וצוטטו בהרחבה בתקשורת:
21/12/2019  |  איילת פישביין  |   תחקירים
ועדת הכספים אישרה (יום ב', 9.12.19) את הצעת תקציב משרד מבקר המדינה לשנת 2020. על על-פי ההצעה גבוה תקציב המשרד יהיה כ-390 מיליון שקל, כאשר תקציב המשרד לשנת 2019 עמד על כ-382 מיליון שקל. במסגרת התקציב הוקצו לעלות ביצוע הביקורת במשרד המבקר כ-157 מיליון שקל, לתקציב האמרכלות הועמדו כ-121 מיליון שקל, לנציבות תלונות הציבור הועמדו כ-42 מיליון שקל.
09/12/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
עובדי מדינה יוכלו להסתיר מסמכים מעיני משרד מבקר המדינה, אם יעבירו אותו לתיקייה אישית במערכות המידע בהן הם משתמשים. אומנם יהיה עליהם להצהיר, שתיקיות אלו כוללות רק חומר אישי - אך לא תהיה כל בדיקה לאימות הצהרה זו. כך מלמד נוהל שמפרסמים היום (יום ב', 18.11.19) היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ומבקר המדינה, מתניהו אנגלמן.
18/11/2019  |  איתמר לוין  |   חדשות
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, יבדוק את השימוש שעושים מוסדות שלטון וגופים ציבוריים בכלים דיגיטליים. הביקורת תבחן האם מוסדות אלו מנגישים את שירותיהם לאזרח באמצעות פרסום מידע זמין ומהימן באינטרנט, מאפשרים שימוש בטפסים מקוונים לייעול התהליכים, מתן מענה באמצעות אפליקציות למכשירי הטלפון הניידים ועוד.
05/11/2019  |  איתמר לוין  |   חדשות
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומבקר המדינה האמריקני, ג'ין דודארו סיכמו על "בקרת עמיתים" (Peer Review) ובמסגרתה משרד המבקר האמריקני יבצע ביקורת חיצונית, מקיפה ומשמעותית על מוסד מבקר המדינה הישראלי. משרד מבקר המדינה האמריקני נחשב למוביל ולחדשני בעולם ושיתוף הפעולה נועד לשפר את תהליכי הביקורת במשרד מבקר המדינה הישראלי באמצעות ביקורת מקצועית אובייקטיבית.
30/10/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
רשימות נוספות   /   מבקר המדינה  /  מי ומי  
נדחו עתירות על דוחות המבקר  /  איתמר לוין
היועהמ"ש עוזב את המבקר  /  איתמר לוין
ממשקי עבודה להעברת חשדות מהמבקר  /  עידן יוסף
תפקודו הלקוי של מבקר המדינה  /  רועי אורן
מתניהו לנתניהו  /  איתמר לוין
מה הוא מתערב?!  /  איתמר לוין