יום שלישי 02 יוני 2020  05:10
הקרב על החסינות הגיע לעליון
בג"ץ הורה לינון להגיב עד יום רביעי לעתירת הליכוד
עו"ד איל ינון. "פועל בניגוד עניינים" [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]

בהחלטתו ציין השופט עמית: "ינון הודיע על כוונתו למסור חוו"ד בשעה 16:00" ח"כ מיקי זוהר: "על יועמ"ש הכנסת לפסול עצמו מלדון בעניין" בכחול לבן מאיימים בהדחתו של יו"ר הכנסת שטייניץ: ינון היה צריך לפסול עצמו גם מהליך אישור הקמת הוועדה

▪  ▪  ▪
שופט בית המשפט העליון יצחק עמית הורה (יום א', 12.1.2020) ליועמ"ש הכנסת עו"ד איל ינון וליתר המשיבים בעתירת הליכוד נגד יועמ"ש הכנסת להגיב לעתירה עד ליום רביעי בשעה 14:00. בהחלטתו ציין השופט עמית, "עובר למתן החלטה זו, התקבלה הודעת המשיב 1 (עו"ד איל ינון) על כוונתו להוציא את חוות הדעת היום בשעה 16:00". יו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדשלטיין הודיע כי הוא דוחה את מסיבת העיתונאים במסגרתה יתייחס להצהרה בנוגע לחו"ד יועמ"ש הכסת, לשעה 17:00.

תנועת הליכוד ויו"ר הסיעה, ח״כ מיקי זוהר, עתרו עתירה לבג״ץ נגד היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, בטענה כי הוא מצוי בניגוד עניינים בשל העובדה שאשתו, עורכת הדין עמית מררי, הייתה חלק מהצוות שהחליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

עו"ד ינון צפוי ככל הנראה להודיע כי לא ניתן למנוע הקמת ועדה שתדחה את בקשתו של נתניהו לחסינות פרלמנטרית, וכי ליו"ר הכנסת אדלשטיין, אין אפשרות למנוע את הקמתה של הוועדה. במקביל באפשרותו של אדלשטיין להטיל וטו על הקמת הוועדה, אולם, בכחול לבן מאיימים לפעול להדחתו של אדלשטיין.

ח"כ אבי ניסנקורן, יו"ר הוועדה המסדרת, התייחס בראיון ברשת ב' לדיון הצפוי בחסינות ואמר: "נתניהו ביקש חסינות ביום האחרון שהיה לו, אבל יש מספיק זמן לדון בה. נערוך דיון ענייני ויעיל. נפעל לפי הכללים המקובלים, יש די זמן לכך".

על הטענות כלפי היועץ המשפטי של הכנסת אמר ניסנקורן: "אנחנו בסיטואציה שיש התקפה על אנשי המשפט. אנחנו בהתקפה רבתי על שלטון החוק, עצוב מאוד שראש הממשלה מוביל אותה".

ניסנקורן מתכנן להתחיל בדיוני החסינות כבר בשבוע הבא, כשבמקביל תנהל הוועדה דיונים בבקשת החסינות גם של ח"כ חיים כץ (ליכוד) וגם של נתניהו, שצפוי להופיע באופן אישי בפני הוועדה.

ח"כ מאיר כהן (כחול לבן) אמר בראיון לגלי צה"ל: "לא רוצים ומקווה שלא נגיע למצב שנדיח את יו"ר הכנסת. משער שקשה לו ברגעים האלה, אבל התפקיד שלו קודם כל ממלכתי".

יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני מתנגד להקמת ועדת הכנסת, שתדון בחסינות ראש הממשלה נתניהו: "הדיון צריך להיות מקצועי והוא לא יהיה כזה כי הכל פוליטי לחלוטין. ועדה כזו לא נכונה בזמן זה ולדעתי אדלשטיין ייקח את זה בחשבון", אמר בגלי צה"ל.

השר יובל שטייניץ מהליכוד התייחס לדיון על החסינות ואמר כי "יועמ"ש הכנסת היה צריך לפסול עצמו גם מההליך שדן באישור הקמת הוועדה שתדון בחסינות רה"מ. אם תוקם ועדה כזאת, תהיה זו פעם ראשונה שמקימים אותה לאחר שהכנסת התפזרה. זאת רק כדי לנגח את נתניהו".

אמש פרסם נתניהו תיעוד וידאו בו האשים את עו"ד ינון בהימצאו בניגוד עניינים: "נסו לדמיין רגע את ההפך, שרעייתו לא הייתה פרקליטה בכירה בצוות התביעה נגדי אלא פרקליטהבכירה בצוות ההגנה שלי. היו אומרים מיד שזה לא רק ניגוד עניינים חריף, זה מרמה והפרת אמונים בנסיבות מחמירות, תיק 5000. כשתפסו אותו על חם על ניגוד העניינים הזה, מה הוא אמר? הוא אמר שהוא ורעייתו מעולם לא דיברו על התיקים האלה. אתם מאמינים לזה? התיק המפורסם ביותר של תולדות המדינה ששניהם עוסקים בו והם מעולם לא דיברו על זה. הם חושבים שאנחנו טיפשים?ֿ".
ח"כ מיכאל מכלוף זהר, הליכוד תנועה לאומית ליבראלית נ' יועמ"ש הכנסת, הוועדה המסדרה / עתירה
עתירה בדרישה למנוע מעיומ"ש הכנסת מלדון או לחוות דעתו בכל הנוגע להקמת וועדת הכנסת על מנת שזו תדון בבקשת חסינות לאור ניגוד עניינים חמור בו הוא מצוי

תאריך:  12/01/2020   |   עודכן:  12/01/2020
מירב ארד
+ניסנקורן: דיוני החסינות יתקיימו בצורה הוגנת ויעילה
בעקבות הודעת היועמ״ש לכנסת, הודיע יו״ר הוועדה המסדרת, ח״כ אבי ניסנקורן: ״אפעל להקמת ועדת הכנסת ממחר ונקיים את דיוני החסינות בצורה הוגנת ויעילה״.
[עידן יוסף, 16:59 12/01/20]
▪  ▪  ▪
+העבודה-גשר: היום סומן הגבול לתעלולי נתניהו
מפלגת העבודה-גשר: ״יש גבול גם לתעלולים של נתניהו, והיום הוא סומן. כל הספינים וכל האיומים וכל השקרים לא עזרו - ועדת הכנסת תתכנס בהקדם, כפי שהחוק דורש, דיון החסינות יתקיים, ואזרחי ישראל יזכו לדבר הבסיסי המגיע להם לפני הבחירות - לדעת האם המועמד-נאשם נתניהו יעמוד לדין או שלא. רצית דיון חסינות, קיבלת”.
[עידן יוסף, 16:43 12/01/20]
▪  ▪  ▪
+גנץ על החסינות: נתניהו ביקש - נתניהו יקבל
יו"ר כחול לבן חה"כ גנץ: ״הנחיתי את יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן, לכנס בהקדם האפשרי את הוועדה המסדרת ולהקים את ועדת הכנסת כדי לדון בחסינות נתניהו. נתניהו ביקש - נתניהו יקבל".
[עידן יוסף, 16:29 12/01/20]
▪  ▪  ▪
מועדון הבלוגרים עוקבים: 36 לקבלת רשימות מירב ארד לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  פרשות נתניהו
מי שעוקב אחר המאבק הקונסטיטוציוני המתפתח בישראל בין הכנסת והרשות המבצעת לבין שתלטנות המערכת המשפטית, בוודאי אינו מופתע מהמקום אליו הגיע בימים אלה ומן הכיוון המסתמן לגבי ההמשך. המאבק הוא על עליונות פוליטית בדמוקרטיה הישראלית, אולם בפועל הוא מתנהל כביכול על "שאלות מוסריות" כגון: האם זכות החפות היא מוחלטת (מוגדרת כפשוטה בחוק) או שהיא זכות "בערבון מוגבל" - מותנית בפרשנות יעודית המתאימה לתפישת בג"ץ ברגע קבלת ההחלטה. האם זכות החפות שמורה לכל באותה מידה, או שהיא מותנית בשאלה מהו תפקידו של הטוען לזכות? אם הוא יריב פוליטי, זכות החפות שלו היא על תנאי, או "בתנאי ש..." אבל אם הוא איש המחנה הנכון או ההשקפה הנכונה, היא מוחלטת ובלתי-מותנית בדבר.
10/01/2020  |  רפי לאופרט  |   יומני בלוגרים
היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, צפוי להגיש ביום ראשון הקרוב את חוות הדעת שלו ביחס לסמכות יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, להקמת ועדת הכנסת. כינוס ועדת הכנסת נדרש לצורך דיון בשתי בקשות חסינות שהוגשו בחודשים האחרונים - בקשת החסינות שהגיש השר לשעבר חיים כץ, ובקשת החסינות שהגיש בשבוע שעבר ראש הממשלה, בנימין נתניהו.
09/01/2020  |  איציק וולף  |   חדשות
שר המשפטים אמיר אוחנה שיגר לאחרונה מכתב אל היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון בעניין הטענות לניגוד עניינים מצד יועמ"ש הכנסת בעניין הקמת ועדת הכנסת לצורך דיון בחסינותו של ראש הממשלה. מתוך מכתב התשובה של היועמ"ש עצמו עולה לכאורה, שלמרות הכחשתו - הוא אכן נמצא בניגוד עניינים.
09/01/2020  |  יוסי דר  |   יומני בלוגרים
המסתורין מאחורי מהלכיו הפוליטיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנה האחרונה בנושא חסינותו מעסיק מדינה שלמה. התמרונים, השקרים וסיבובי הפרסה שלו לא יודעים שובע והכף עוד נטויה. בעבר הודיע כי לא יעסוק בחסינות, ובהווה אנחנו כבר עמוק בתוך ניסיונותיו לקבלה. כבר בזמן מערכת בחירות מועד א' הוא הצליח לדחות את השימוע בענייניו המשפטיים. הוא אף ניסה שוב, אך הפעם הדבר לא הניב לו פירות.
09/01/2020  |  טל בן-יעקב  |   יומני בלוגרים
הוזמנתי להתארח אצל חברים. זוג המארחים, אנחנו (זוג) ועוד ארבעה זוגות שלא היכרתי. כולם נראו לי מה"מילייה" החברתית שלי. גיל פרישה, מבוססים כלכלית, משכילים, תרבותיים, נראים אשכנזים ואוהבי המדינה. כבר בתחילת הערב העלו איזושהי "בדיחה" בנושא נתניהו (כאילו שלח ווטסאפ שהוא דואג עכשיו למילוי הכנרת...) ושאלתי אם אי-פעם מישהו מהם הצביע לליכוד. התשובה הייתה שלילית, כלומר הם לא תמכו מעולם בליכוד, ולכן גם אין לצפות שיתמכו הפעם בליכוד בעיקר לנוכח ההתרחשויות שגורמות גם לכמה אנשי ליכוד לא להצביע לליכוד.
09/01/2020  |  ד"ר גד פניני  |   יומני בלוגרים
רשימות נוספות   /   פרשות נתניהו  /  מי ומי  
אוחנה לינון: משוך ידיך מתיקי נתניהו  /  עידן יוסף
ליברמן: אם לא תהיה ברירה נחליף יו"ר  /  עידן יוסף
ינון: פוסל עצמי מדיונים בחסינות נתניהו  /  עידן יוסף
החסינות של נתניהו  /  עו"ד יוסף פנדריך
תחת מטריית החסינות  /  עו"ד אברהם פכטר
משהו עובר על הימין  /  טל בן-יעקב