יום שישי 10 אפריל 2020  22:44
"פרסום נכון והוגן של ההליך"
נדחתה תביעה נגד יואב יצחק
האוניברסיטה הפתוחה. מאבק על מכרז

בית המשפט: הפרסום של כתב טענות מתוך הליך בעניינם של האוניברסיטה הפתוחה ואלדד ברקוביץ, היה מוגן על-פי חוק לשון הרע נדחתה טענתו של ברקוביץ ולפיה הפרסום גרם לו נזק

▪  ▪  ▪
שופטת בית משפט השלום בחיפה, מירב קלמפנר-נבון, דחתה (יום ב', 27.1.20) תביעת לשון הרע שהגישו האוניברסיטה הפתוחה ואלדד ברקוביץ נגד יואב יצחק, המו"ל והעורך הראשי של News1.

התביעה נגעה להליך משפטי שהתנהל בין הפתוחה ואלדד ברקוביץ, המנהל מטעמה של הקורסים לנהיגה מונעת, לבין מכללת אפיק במחלוקת על מתן שירותים למשרד התחבורה. במסגרת סיקור ההליך, פרסם News1 מסמכים משפטיים ובהם השלמת טיעון מצידה של אפיק, בו נכללו טענות נגד ברקוביץ. בתביעה נטען, כי מסמך זה הוא התוצאה השלישית בחיפוש שמו של ברקוביץ בגוגל, וכי הוא מהווה לשון הרע ופוגע בו בחפשו עבודה.

קלמפנר-נבון קיבלה את טענתו של יצחק, לפיה מדובר בפרסום מוגן ומותר על-פי חוק איסור לשון הרע. החוק מעניק הגנה ל"דין וחשבון נכון והוגן על מה שנאמר או אירע כאמור בפסקאות (5) או (6) בישיבה פומבית". בפסקאות אלו מדובר על "ב"פרסום ע"י שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על-פי דין, שנעשה תוך כדי דיון בפניהם או בהחלטתם, או פרסום על-ידי בעל דין, בא-כוחו של בעל דין או עד, שנעשה תוך כדי דיון כאמור".

לדברי קלמפנר-נבון, "תוכן הכתבה בשלמותה באתר, מהווה פרסום נכון והוגן של ההליך, אשר סוקר את האירועים, כפי שהתרחשו, לרבות הצגת כתב התביעה, פסק הדין הסופי שניתן בהליך, ואף תוצאות הערעור על פסק הדין, אשר נמחק לאחר המלצת בית המשפט שלערעור". לגבי המסמך העולה בחיפוש בגוגל, היא מדגישה: זהו "כתב בי-דין. הנתבע לא שינה במאומה את תוכנו. מהות המסמך - כתב טענות בהליך משפטי - ברורה לכל קורא כבר מכותרת המסמך, אשר נותרה ללא כל שינוי, כך שכל קורא סביר המעיין במסמך יכול בנקל להעריך את מהימנות הפרסום בהתאם לחובה המוטלת על המפרסם".

קלמפנר-נבון מוסיפה: "המסמך נושא התביעה, נלקח מפרסום במערכת נט המשפט כיוון שההליך אינו חסוי, כך שממילא המסמך פתוח לציבור, בשים לב לעקרון פומביות הדיון. צירוף המסמך לכתבה המפרטת את ההליך המשפטי, מצורף לכתבי טענות נוספים, מהווה דיווח על התנהלות ההליך המשפטי, דיווח נכון והוגן שכן המסמך הובא כלשונו ללא שינויים כלשהם מידי הנתבע". היא גם מציינת, כי הפתוחה וברקוביץ דחו את הצעתו של יצחק להעביר לפרסום מסמכים מטעמם שיציגו את הסתייגויותיהם מאותו מסמך.

ברקוביץ טען, כי הפרסום ב-News1 הוביל לפסילת הצעתו במכרז - אך קלמפנר-נבון דוחה טענה זו על-פי דבריו שלו: "לא הובא ולו עד אחד אשר יאשר את הנטען בידי התובע 2. שנית ועיקר, התובע בעצמו העיד כי הטרוניה עליו מטעמה של הוועדה במכרז הייתה, כי לא דיווח אמת במכרז ואף הדגישו בפניו, כי לא הצהיר על אודות ההליך אשר התנהל בכל הנוגע ללימודיו באנגליה ולתואר אשר קיבל. התובע העיד, כי נאמר לו שבשל העדר הדיווח לא סומכים על שיקול דעתו. במילים אחרות, התובע הודה כי הלכה למעשה, הסיבה אינה עצם הפרסום ע"י הנתבע אלא הסתרה של התובע בעצמו את הדברים הללו".

הפתוחה וברקוביץ חויבו בתשלום הוצאות בסך 16,500 שקל. את התובעים ייצג עו"ד צחי פיסטל, ואת יצחק - עו"ד מנחם אברהם ממשרד עו״ד יורם מושקט.
ת"א 35784-07-18, האוניברסיטה הפתוחה ואח' נ' יואב יצחק / פס"ד
דחיית תביעת לשון הרע נגד יואב יצחק בשל פרסום מסמך משפטי בהליך הנוגע לתובעים

תאריך:  27/01/2020   |   עודכן:  27/01/2020
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 465 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
בסין עלה מספר המתים הרשמי מנגיף קורונה ל-81 ול-3,000 נדבקים. מחוץ לסין נרשמו עד כה 42 מקרי הידבקות, והרשויות הסיניות מקימות המהירות בתי חולים באזורים מבודדים לקלוט את החולים.
27/01/2020  |  עידן יוסף  |   חדשות
איש העסקים דן פרופר, אחד התעשיינים הגדולים ומבעלי השליטה לשעבר בקונצרן אסם, יחד עם משפחתו, יוצא בחריפות נגד מועמדות שמואל דונרשטיין לנשיאות התאחדות התעשיינים.
27/01/2020  |  יואב יצחק  |   חדשות
במבצע רחב היקף פשטו לפנות בוקר (יום ב', 27.1.20) כוחות של משטרת ישראל והיחידה לחקירות פנים בצה"ל על בתיהם של חשודים בהברחות, בתחומי יהודה ושומרון וישראל הקטנה. במהלך המבצע נעצרו לחקירה 22 חשודים - שישה חיילים המשרתים במעברים, שמונה אזרחים ישראלים ושמונה פלשתינים.
27/01/2020  |  עידן יוסף  |   חדשות
צו איסור הפרסום על תוצרי הטלפון הנייד של ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, יישאר ללא שינוי. כך קובע (יום ב', 27.1.20) שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ציון קאפח. הוא דחה את ערעור עמותת "ועשית הישר והטוב" על החלטתו הזהה של שופט השלום עלאא מסארווה.
27/01/2020  |  איתמר לוין  |   חדשות
הותר לפרסום (יום ב', 27.1.20) כי בשבועות האחרונים נחשפה תשתית ריגול של חמאס רצועת עזה, שהפעילה אזרחים ישראלים כסוכנים בתוך ישראל. זאת במסגרת פעילות שירות הביטחון הכללי בשיתוף משטרת ישראל.
27/01/2020  |  עידן יוסף  |   חדשות