יום שלישי 26 ינואר 2021  07:47
מחקר: הקורונה פוגעת בחושי הטעם והריח
מה קורה לחוש הטעם והריח? [צילום אילוסטרציה: AP]

מנתוני הסקר שנערך באוניברסיטה העברית עולה, כי חוש הריח ירד בממוצע בכ-90% וחוש הטעם ירד בכ-75% יחסית למה שחשו לפני שחלו

▪  ▪  ▪
מחלת הקורונה פוגעת בחוש הריח ולעיתים גם בחוש הטעם. כך עולה מסקר שנערך באוניברסיטה העברית.

פרופ' מאשה ניב מהאוניברסיטה בעברית, הקימה ביחד עם שמונה עמיתים, מאגד בינלאומי (GCCR) המונה כיום מאות שותפים בכ-40 מדינות בעולם, מתוך מטרה להבין את היקף התופעה, סיבותיה והשפעותיה.

התוצאות הראשונות של המחקר התפרסמו השבוע בשרת טרום-ביקורת עמיתים medRXiv שחשף את נתוני סקר אינטרנטי של 4,000 משתתפים המאובחנים עם הנגיף. המחקר מתאר את השפעת המחלה על חושי הטעם והריח שלהם. בסקר השתתפו עד-כה (11.5.20) כ-30 אלף משיבים, כשהנתונים ממשיכים לזרום וינותחו על-ידי החוקרים המשתתפים במאגד העולמי בפעימות מסודרות.

לדברי פרופ' ניב, "השאלון בסקר לא מיועד לתת הערכה ושיעורים לגבי אחוזי הסובלים מפגיעה בחוש הטעם והריח מבין כלל חולי הקורונה, אלא ללמד עד כמה חושי טעם וריח נפגעים, אילו טעמים נפגעים יותר מאחרים במהלך המחלה, ואיך זה קשור לאף סתום ולתסמינים אחרים".

במסגרת המחקר, הנשאלים דירגו את יכולתם לחוש ריח, טעם ותחושת צריבה או עקצוץ (כמו של פלפל חריף או סוכרית מנטול) על סקלה מ-0 עד 100.

על-פי הממצאים, חוש הריח ירד בממוצע בכ-90% וחוש הטעם ירד בכ-75% יחסית למה שחשו לפני שחלו. כמו-כן, נמצא קשר הדוק בין שני חושים אלה.

החוקרת משערת, כי נגיף הקורונה משבש את התקשורת בין קולטני הטעם והריח למוח, בין אם זה בהשפעה על עצבים, בכלי הדם סביבם או בתקשורת עם המוח. ייתכן שזה חלק מההסבר לכך שהירידה היא בחוש ריח, טעם וצריבה ביחד. נמצא כי היכולת לחוש חריפות או צריבה דווחה רק על-ידי מי שהרגיש פגיעה גם בטעם וגם בריח, וירדה בכ-45% בממוצע.

עוד עולה מהנתונים, כי משתתפיו בחרו לסמן טעמים ספציפיים שעברו שינוי בזמן תקופת המחלה: ציינו לעיתים קרובות את המליחות, אך רובם דיווחו על פגיעה לפחות בשני סוגים של טעמים (מלוח, מתוק, חמוץ, מר והטעם החמישי והפחות מוכר לישראלים - אומאמי). כמו-כן, התוצאות מעידות באופן מובהק כי הפגיעה בחושי הטעם והריח אינה קשורה ואינה תלויה בגודש באף. זאת ועוד, אחוזים קטנים מהמשתתפים דיווחו גם על פנטוסמיה (הרחה של ריחות שלא קיימים במציאות, כמו ריח עשן כשאין כלל עשן באוויר) או פארוסמיה - תופעה נפוצה בשלבי ההריון (תפיסה מעוותת של ריחות, הזיות של חוש הריח, ריחות מוכרים נתפסים כשונים מהרגיל).

נכון להיום (11.5.20) השאלון זמין ביותר מ-30 שפות - כולל בעברית, בערבית ורוסית שהוספו ממש לאחרונה. הישראלים, כך מציינת פרופ' ניב, מתחילים לענות על השאלון רק עכשיו. "אני מקווה לגידול בכמות הישראלים העונים לסקר. באופן אולי לא מפתיע, הצרפתים הסתערו על השאלון מייד כשתורגם לשפתם. אני מניחה שזאת בשל החשיבות התרבותית שיש לשינויי טעם וריח עבורם, אך חושים אלה משמעותיים לכולנו. שפות נוספות בהן מספר המשיבים הוא רב הן אנגלית, איטלקית וספרדית".

השאלון מיועד למי שסבל ממחלה נשימתית כלשהי (כולל קורונה) בשבועיים שלפני מילוי השאלון.

שאלון למעוניינים להשתתף
תאריך:  11/05/2020   |   עודכן:  11/05/2020
גלית יצחק-אוגנוב
+המשטרה קנסה 30 איש שניסו להגיע למירון
[צילום: דוברות המשטרה]
30 חשודים בניסיון להגיע למירון בניגוד להנחיות נעצרו בדרכם מחדרי אירוח בצפון. החשודים עשו דרכם במספר כלי רכב ובהליכה רגלית. מדובר בתושבי ירושלים ובני ברק בגילים שונים. הם עוכבו, חלקם נקנסו וכולם עזבו באוטובוס שהוזמן על-ידי המשטרה כדי להרחיקם מהמקום.

משעות הבוקר אותרו כ-70 בני אדם שהפרו את ההנחיות וניסו להגיע למתחם ציון קבר רשב"י במירון. משטרת ישראל שבה ומבקשת מהציבור להימנע מהגעה לאזור. במקום פרוסים מאות שוטרים.

[עידן יוסף, 17:24 11/05/20]
▪  ▪  ▪
+משרד הבריאות: המנכ"ל לא שוקל לפרוש
משרד הבריאות מכחיש את הדיווח ב-ynet לפיו מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שוקל לפרוש מתפקידו, ולא להמתין למינוי שר בריאות חדש שימנה מנכ"ל תחתיו. "מדובר בתהליך טבע מוכר בעת חילופי ממשלות. כמו בר סימן טוב, המשך תפקידם של כל מנכ"לי משרד הממשלה מוטל כעת בספק וייקבע לפי החלטת השרים הממונים החדשים", לשון ההודעה.
[עידן יוסף, 15:49 11/05/20]
▪  ▪  ▪
+דרעי הורה לח"כים מש"ס לא להגיע להילולה במירון
יו״ר שס, השר אריה דרעי, הודיע כי לא יגיע למירון לחגיגות ל״ג בעומר ויישאר בביתו. דרעי הורה גם לכל חברי הכנסת של ש"ס לא להגיע למירון. דרעי: ״יש הנחיות ברורות של משרד הבריאות בקשר לל״ג בעומר, ואנחנו כנבחרי ציבור חייבים לקיימן. למרות שהחגיגות במירון חשובות לנו מאוד, חשוב יותר להישמע להנחיות משרד הבריאות ולעשות הכל כדי למנוע את התפשטות הנגיף״.
[עידן יוסף, 14:53 11/05/20]
▪  ▪  ▪
+אנשי עולם התרבות, האירועים והמופעים הפגינו מול הכנסת
שיירת רכבים ארוכה של מפגינים מכלל הענפים בתעשייה יצאה מת"א והגיעה לירושלים שם הקיפה את קריית הממשלה ועברה מחוץ למשרד ראש הממשלה והאוצר, תוך שהיא צופרת הפלת חומות האדישות של ממשלת ישראל. יו"ר איגוד האמרגנים ומפיקי הבמה, ומראשי מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים יוני פיינגולד: "אנחנו לא נתעייף עד שלא נקבל את המענה האיכותי ביותר. התחום הזה נחות כבר שנים, הוא ספוג ופצוע ובימים האלה הוא פצוע במצב קשה. לא נפסיק עד שממשלת ישראל תבין, לא ניתן להם להרוג את עולם התרבות והמופעים בישראל. אנחנו באפס פעילות ובאפס פרנסה."
[מירב ארד, 12:27 11/05/20]
▪  ▪  ▪
+עיריית ירושלים: יום הסטודנט 2020 נדחה
בעקבות מגבלות הקורונה ואיסור על ההתקהלויות התקבלה החלטה בעיריית ירושלים הוחלט לדחות את יום הסטודנט (לילה לבן) המסורתי שמתקיים כל שנה ביום ירושלים בעיר. בכוונת העירייה לקיים את האירוע המסורתי עם הסרת המגבלות על התקהלות.
[מירב ארד, 11:55 11/05/20]
▪  ▪  ▪
מועדון הבלוגרים עוקבים: 17 לקבלת רשימות גלית יצחק-אוגנוב לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מגיפת הקורונה
בנק הפועלים ובנק לאומי מציבים בפני לקוחותיהם דרישות גבוהות מאלו שקבעה המדינה במסגרת תוכנית הסיוע בשל הקורונה. כך נטען (11.5.20) בבקשה לתביעה ייצוגית נגדם, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.
11/05/2020  |  יצחק דנון  |   חדשות
הממשלה פשוט בורחת. בורחת מבשורה טובה שהקורונה לא כצעקתה. הממשלה משחררת את הסגר לא כפי שתיכננה אלא משניגלה קלונה. ביבי ומשה בר סימן טוב דיברו על 10,000 נפטרים. הם הטילו ענן של תבהלה בערוצי הטלוויזיה, וכך הרסו את המשק. לא היה להם את השקט הנפשי והשכנוע הפנימי ללכת בדרכה של שוודיה.
11/05/2020  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
הוצאת העובדים לחל"ת מסתמנת כהחלטה אומללה אשר המשק ובעיקר החלשים ישלמו עליה ויסבלו סבל רב בעקבותיה. של מי הרעיון האווילי הזה? האם ניסו לקצר תהליכים או פשוט עצלנות?!
11/05/2020  |  יובל לובנשטיין  |   מאמרים
ההודעה על ההקלות בסגר ופתיחה מדורגת של עסקים, היא על פניה בשורה טובה לבעלי עסקים רבים, אבל בפועל צפויה להניב גל נוסף של עסקים שיקרסו דווקא ברגע שייפתחו מחדש. המחשבה לפיה המשק נכנס למשבר הקורונה כשהוא יציב וחזק, איננה מדויקת בנוגע לעולם הקמעונאות ובפרט לענפים כגון אופנה, מסעדות ובתי קפה.
שופטי בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, דפנה ברק-ארז ודוד מינץ דחו (יום א', 10.5.20) שלוש עתירות נגד המגבלות שהוטלו על הילולת ר' שמעון בר יוחאי במירון (יום ב', 11.5.20) בשל הקורונה. בג"ץ שב וקובע, כי מדובר בזמני חירום המצדיקים הפעלת אמצעים בלתי שגרתיים.
11/05/2020  |  איתמר לוין  |   חדשות