יום ראשון 01 נובמבר 2020  03:24
ביקורת תיאטרון: "ארוחה בהפתעה"
אין רגע דל [צילום: בית צבי]

קומדיית מצבים קולחת ותזזיתית, המועלית לראשונה בארץ לצפות, לגעות בצחוק פרוע, לצאת מהאולם עם חיוך טיפשי ולשכוח כעבור שעה קלה את כל מה שהתחולל על הבמה

▪  ▪  ▪
ארוחה בהפתעה היא קומדיית מצבים, קולחת ותזזיתית, שבה כולם בוגדים עם כולם ונאלצים לחפות איש על רעהו מבלי שאיש ידע על כך ובעצם כולם חושבים שהם יודעים את הכל.

המחזאי הצרפתי מרק קאמולטי רקח את ההצגה המבדרת הזו בשנת 1985 והיא הועלתה תחילה בפריז ובלונדון ונדדה למדינות נוספות ועדיין מציגה ברחבי העולם. בימים אלה היא מועלית בהצלחה בשיקאגו. שמה המקורי של ההצגה הוא DON'T DRESS FOR DINNER והיא הייתה להיט מסחרי, לא פחות ממחזהו הידוע יותר של קאמולטי שזכה בפרס הטוני, "בואינג-בואינג", קומדיה שהועלתה בכל רחבי העולם - וגם בישראל - ושגם הופקה לסרט קולנוע. קאמולטי מת בגיל 79 בשנת 2000 וזו לראשונה שהקומדיה הזו מועלית בארץ, בבית צבי ברמת גן.

גילי אמיתי נשאר נאמן לספר הבימוי המקורי ולמחזה, והצליח להעלות קומדיה מבדרת ומצחיקה שאין בה רגע דל. למען האמת, זה כל מה שיש בהצגה: לצפות, לגעות בצחוק פרוע, לצאת מהאולם עם חיוך טיפשי ולשכוח כעבור שעה קלה את כל מה שהתחולל על הבמה. זוהי פשוט הצגת בידור שנועדה להצחיק ולהקת השחקנים, תלמידי השנה השלישית, הצליחה במשימה בצורה מרשימה.

במקור ישנה הפסקה בין שתי מערכות ההצגה, בבית צבי החליטו תחילה שהיא תתנהל ברצף וללא הפסקה, אך חזרו בהם וקיימו את ההפסקה הקצרה. לדעתי, כדאי היה יותר לוותר על ההפסקה, שכן החלק השני הוא מייגע בהתחלה עד ששוב הוא מתפתח לסצנות פרועות.

המחזה מועלה על-ידי שני צוותי שחקנים, המתחלפים ביניהם מדי יום, למעט השחקן הראשי.

ההצגה עוסקת בנושא הוותיק והמוכר בהצגות רבות: הבעל והמאהבת. במקרה שלנו מדובר גם באישה ובמאהב. מה עושים כאשר המאהב מתבקש לשמש אליבי לבעל וכיצד הופכת הטבחית שנשכרת לארוחת הערב לחלק ממסכת ההחלפות המבדרת, כל אלה תורמים לטעויות ולתסבוכת שנפתרת רק לקראת סיום המחזה.

טל דנינו כברנרד, המתכנן סוף שבוע חלומי עם מאהבת יפיפייה ונאלץ לשנות תוכניותיו כאשר אישתו, מחליטה להישאר בבית - מגיש משחק מצוין. הוא מבדר ויודע להצחיק מבלי שיניע שריר מיותר.

שי גברי כרוברט החבר והמאהב של האישה, מפגין דמות קומית, משחק משובח וקולח.

אירית דקל כז'קלין האישה הנבגדת, אך גם הבוגדת, היא טובה מאוד, מאופקת וגם רותחת כשצריך, יודעת לנוע על הבמה בהצלחה ויש לה נוכחות מעולה.

מאיה לוי כסוזאן המאהבת היא נאה ומוצלחת, משחקה קולח ומעוצב היטב.

ענת גופמן כטבחית המוצאת עצמה בין הסירים לבין חדרי המיטות היא תגלית של ממש והיא מגישה משחק משובח ויוצא דופן.

עידו אדלר כג'ורג' בעלה של הטבחית, מגלם דמות אפיזודית מוצלחת מאוד.

מירב יצחקי אחראית לנוסח העברי וגם לעיצוב התפאורה. היא גם מנהלת ההפקות של בית צבי. התרגום שלה הוא מוצלח, עכשיווי וברור. התפאורה מינימליסטית ופרקטית.

קארין דוד אחראית לתלבושות, המוצלחות והיפות. יתכן שהיה אולי מקום לשנות את המכנסיים של רוברט ואולי לצייד אותם גם בחגורה.

זוהי בהחלט הצגה שנועדה לבדר. היא אולי לא חינוכית במיוחד, אבל מציאותית לא פחות. ייתכן שאם הייתי יודע בדיוק את עלילת המחזה, אולי לא הייתי בוחר לקחת איתי להצגה דווקא את בתי. אבל היא נהנתה מאוד, געתה מצחוק ואפילו דאגה להסביר לי כמה פרטים פיקנטיים שייתכן וסברה שכבר נשתכחו ממני.

מחבר המאמר הוא עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.
תאריך:  13/01/2010   |   עודכן:  13/01/2010
חיים נוי
מועדון הבלוגרים עוקבים: 25 לקבלת רשימות חיים נוי לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
שלוש אופציות רקדו את מחול החרבות בדמיונו של אופיר פינס, בטרם קיבל את ההחלטה. כל אחת, קשה מרעותה. הראשונה: התפייסות עם שנוא נפשו אהוד ברק, השנייה: המתנה לשעת כושר, והשלישית: פרישה זמנית (?) מהכנסת. ההחלטה על האופציה השלישית מעידה על המסקנה שלו: אני לא נהנה, הבטרייה שלי זקוקה לטעינה.
13/01/2010  |  נרי אבנרי  |   מאמרים
סבוריאה הינה מחלת העור, המאופיינת באודם, גרד וקשקשת על העור, לרוב מלווה בשמנוניות של העור. הסבוריאה מופיעה באזורים העשירים בבלוטות חלב כמו: הקרקפת, קו השיער, מעל הגבות, בכנפות האף והסנטר, ולעיתים אף על החזה העליון והכתפיים. סבוריאה יכולה להתפשט בכל אזורי הגוף, לרוב מופיעה בקפלי העור.
13/01/2010  |  הרמן וויס  |   מאמרים
אף שקולו הנוזף של סגן שר החוץ, דני איילון, נשמע ברמה - הידיים הן ידי אדוניו, אביגדור ליברמן. זה האחרון נושא, אומנם, בתואר הנכבד של שר-חוץ - אלא שלמראית-עין בלבד. שהרי לאיש המופקד על מערכת-יחסים בינלאומית רגישה כל-כך - אין אפילו מושג ירוק בדרך-ארץ דיפלומטית, שאם לא כן לא היה יורד לשפל המדרגה שאליו ירדו הטורקים עצמם. בדרכו הנלוזה רק שיחק ליברמן לידיהם של אלה, ברמה הכי-אינפנטילית, וגרם לכך שגם שגרירנו בטורקיה יוזמן, כקונטרה, למה שקרוי בלשון דיפלומטית "שיחת-הבהרה", ובלשון מעשית - זובור נגדי.
13/01/2010  |  ראובן לייב  |   מאמרים
אולי ישראל זקוקה למלחמת אופיום נגד ארה"ב המשעבדת אותנו באופיום הירוק (דולרים)?
13/01/2010  |  פרד כהן-קידר  |   מאמרים
נפל דבר בישראל. זו לא הפעם הראשונה שנחשפה ההוכחה המוחצת באשר להטיה חריפה, חד-צדדית של מערכות על-שלטוניות חתרניות הנתונות בצבת אידיאולוגית קיקיונית. זו הפעם הראשונה שאנו חוזים בעדות מיד ראשונה בסיכול ממוקד של הדמוקרטיה הישראלית. וראה זה פלא, אנו, החרדים לדמותנו בעולם, אנו המחשיבים עצמנו כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אנו הם אלו אשר מפנים כתף קרה להוכחות למעשי העוולה הנעשים בשמנו, כלפי עצמנו, מתוך עצמנו, המקעקעים את אושיות קיומנו הדמוקרטיות.
13/01/2010  |  אהרון רול  |   מאמרים