יום רביעי 17 אוגוסט 2022  09:36
פרופ' הלל ברזל [צילום: באדיבות המשפחה]
פרופ' הלל ברזל מת בגיל 96
בסוף השבוע הלך לעולמו חוקר ומבקר הספרות פרופ' הלל ברזל מגדולי חוקרי הספרות בארץ הוא נפטר 3 חודשים לפני יום הולדתו ה-97 ברזל זכה בפרס ביאליק לחוכמת ישראל, ובשנת 1998 הוענק לו התואר "יקיר תל אביב"
14/02/2022  |   אלי אלון   |   חדשות   |   תגובות

▪  ▪  ▪
הלל ברזל, דור שביעי בארץ, נולד בצפת ב-9 במאי 1925 לצפורה ולזלמן יהודה לייב ממשפחת ברזל (בני רבי זלמן יהודה לייב). סבו מצד אביו היה ממייסדי מוסדות החינוך של אגודת ישראל בטבריה. הלל למד בתלמודי תורה בצפת ובטבריה. בגיל 10 לערך התייתם מאביו שמת ממחלה ועבר לגור עם אחותו ואמו בתל אביב. הוא למד בבית הספר הדתי ביל"ו בתל אביב וסיים אותו בהצטיינות ואף קפץ כתה. בהמשך עבר לירושלים שם למד בסמינר מורים "מזרחי" ובשנת 1943 הוענק לו תואר מוסמך להוראה מטעם הסמינר.

באותה השנה החל ללמד בבית הספר "דורש ציון" בירושלים ובמקביל החל ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים ספרות (מקצוע ראשי) ומקרא ופסיכולוגיה (מקצועות משניים). בין מוריו באוניברסיטה העברית היו הפרופסורים יוסף קלוזנר, שמחה אסף, וישעיהו ליבוביץ'. לצד לימודיו היה פעיל בארגון הגנה בירושלים ועבר קורסים של מפקדי כתה ומחלקה. ב-1947, עם סיום לימודיו, קיבל תואר מוסמך בספרות עברית מטעם האוניברסיטה ועבר לתל אביב. שירת בצה"ל כקצין תרבות בנח"ל.

ב-1951 מונה לתפקיד מנהל לשכת הנוער של עיריית תל אביב. במקביל שימש בתפקיד ראש תנועת "הצופים" בתל אביב. בתחילת שנות ה-60 מונה לסגן מנהל מחלקת החינוך בעירייה. לאורך השנים התמיד הלל ברזל בכתיבת מאמרים ומסות בנושאי חינוך, ביקורת ומחקר של הספרות העברית בשורה של כתבי עת ובהם "אשמורת", "עין", "מבואות" ועוד, כמו-כן כתב מאמרי ביקורת במוספי הספרות של העיתונים הארץ, "הבוקר" ולאחר מכן בידיעות אחרונות וכן כתב מסות על מחזאות עברית וכללית בכתב העת "במה" בעריכת ישראל גור. כמו-כן השתתף דרך קבע בכתב העת הספרותי "מאזניים".

בינואר 1954 נשא לאשה את בינה מיורסקי בוגרת סמינר לוינסקי, לימים בינה ברזל עיתונאית כתבת לענייני מפלגות ופרשנית פוליטית של ידיעות אחרונות.

הדוקטור הראשון ב"בר-אילן"

בשנת 1958 התקבל כתלמיד מחקר באוניברסיטת בר-אילן במטרה לכתוב את עבודת הדוקטור בהדרכתו של פרופ' ברוך קורצווייל על הנושא הזיקה בין השירה העברית לתנ"ך. בשנת 1963 היה לבעל התואר הדוקטור הראשון שהעניקה אוניברסיטת בר-אילן. נושא עבודת הדוקטורט: "היסודות האנטי תנ"כיים בשירה העברית החדשה".

ב-1963 הוזמן הלל לשמש פרופ' להוראת לשון וספרות עברית באוניברסיטת אינדיאנה בארצות הברית, שם שימש כמרצה בדרגת פרופסור חבר ולימד גם ספרות משווה.

[צילום: באדיבות המשפחה]

בתמונה
הלל ברזל במרכז התמונה עם צופי תל-אביב.


מרצה בכיר בספרות עברית וכללית

במחצית שנות ה-60 הוזמן הלל לחזור לאוניברסיטת בר-אילן כמרצה בכיר בספרות עברית וכללית. בשנת 1971 הועלה לדרגת פרופסור חבר באוניברסיטת בר-אילן ובהמשך הועלה לדרגת פרופ' מן המניין.

הוא היה פרופסור לספרות עם ישראל ולספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן בין השנים 1965-2002 וכן לימד באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה והטכניון בחיפה ובמכללות להכשרת מורים.

לאורך השנים לצד היותו מרצה עסק בחקר השירה העברית, הסיפורת והמחזאות. הוא חיבר למעלה מ-30 ספרי מחקר שהרימו תרומה חשובה ביותר לחקר הספרות העברית. גולת הכותרת של פעילותו המחקרית היא הסדרה "תולדות השירה העברית מִדור חיבת ציון ועד ימינו". בסדרה זו ראו אור כעשרה כרכים עבי כרס.

חתן פרס ביאליק לחוכמת ישראל

בשנת 1985 הוענק לו פרס ביאליק לחוכמת ישראל. בשנת 1998 הוענק לו התואר "יקיר תל אביב". ב-2014 הוענק לו פרס רמת-גן למפעל חיים. בנימוקי ועדת השופטים נכתב: פרופ' הלל ברזל מאוניברסיטת בר-אילן ברמת-גן הוא מחוקריה החשובים של הספרות העברית בכלל, ושל השירה העברית החדשה בפרט. הוא חיבר ספרים רבים שהרימו תרומה חשובה ביותר לחקר הספרות העברית. גולת הכותרת של פעילותו המחקרית היא הסדרה "תולדות השירה העברית מִדור חיבת ציון ועד ימינו", הרואה אור, כרך אחר כרך, בהוצאת ספריית פועלים. בסדרה זו ראו אור כבר עשרה כרכים עבי כרס.

פרופ' ברזל עסק כל השנים גם בדרמה העברית, בקשר שבין ספרות לתנ"ך, בפרשנות עגנון וקפקא. פרופ' הלל ברזל הוא גם המחבר של הטרילוגיה "המאה החצויה - ממודרניזם לפוסט-מודרניזם, הספרות ורוח התקופה". ספרי מחקר נוספים שכתב: תנועת הנוער: קורותיה בעמים ובישראל, בין עגנון לקפקא: מחקר משוה (1972),משוררים על שירה (1970),סיפורי אהבה של שמואל יוסף עגנון - עיוני מחקר (1975) משוררים בגדולתם: מסות מחקר על משוררים עבריים (1979) אמיר גלבוע: מונוגרפיה (1984) חיים נחמן ביאליק, שמואל יוסף עגנון: מחקר ופירוש (יחדיו, 1986) ועוד.

"ידע פנומנלי מורה נפלא"

במרוצת שנות עבודתו הברוכה העמיד פרופ' ברזל דורות של תלמידים. בין תלמידיו חוקרת הספרות פרופ' תמר (תמי) וולף מונזון פרופסור מן המניין באוניברסיטת בר-אילן. היא מספרת: "לצד היותו חוקר מובהק של הספרות העברית, פרופ' ברזל היה מורה נפלא. מורה בכל רמ"ח אבריו. ברזל היה המרצה הראשון שפגשתי כשהגעתי לאוניברסיטת בר-אילן, כעתודאית בת 18. זכיתי ללמוד אצל פרופ' ברזל כבר בשנת לימודי הראשונה באוניברסיטה.

לצד ההלם, הקושי והאתגר, אני זוכרת היטב את חווית ההשתאות שלי מהידע הפנומנלי שלו, מרוחב היריעה העצום, ולצידם - גם מהעין הטובה שלו ומסבר הפנים הנעים, מהפְּניות שלו לכל סטודנט שישב בקורס, מהסבלנות הרבה בה ענה תמיד לשאלות. השיעורים שלו היו סדורים ושיטתיים לתלפיות, חוויה אינטלקטואלית צרופה, ופתוחים לתיאוריות חדשות ולגישות עדכניות. הוא היווה עבורי דגם מופת למרצה באוניברסיטה - שכדאי ללמוד אצלו וממנו".

לפני יותר משנה בנובמבר 2020 נפטרה רעייתו של פרופי ברזל העיתונאית והמשוררת בינה ברזל. השניים הם היו נשואים זה לזו קרוב ל-70 שנה. אהבתו לבינה הייתה עצומה תמיד דאג לה והיא דאגה לו. פרופ' הלל ברזל הובא למנוחות (11.2.22) בבית קברות ירקון לצידה של רעייתו האהובה בינה. הותיר אחריו שתי בנות: שרי אילן ועתליה רובין, נכדים ונינים.

פרופ' הלל ברזל ורעייתו בינה ברזל [צילום: באדיבות המשפחה]
תאריך:  14/02/2022   |   עודכן:  15/02/2022
אלי אלון
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות נוספות פַּנְדוֹרָה
מועצת המנהלים של רשת שופרסל מינתה (יום ד', 9.2.22) את מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, למנכ"ל החדש של הרשת. בלוך, שצפוי לעזוב את תפקידו בחברת החשמל שבו הוא מכהן משנת 2015, יחליף בתפקיד את איציק אברכהן, שהודיע לאחרונה על פרישתו בתום 10 שנות כהונה.
09/02/2022  |  איציק וולף  |   חדשות
הזמרת הלבנונית פיירוז - שם הבמה של נוהאד חדאד - מן המפורסמות ביותר שבאומני העולם הערבי, מצאה את דרכה לפסיקתו של בית המשפט העליון בישראל. פיירוז בת ה-86 פעילה מזה למעלה מ-70 שנה, הופיעה בכל העולם הערבי וגם במדינות רבות מחוצה לו והאלבום האחרון שלה יצא ב-2017.
06/02/2022  |  איתמר לוין  |   חדשות
שינויים ברצועת הבוקר של גלי צה״ל: העיתונאי ספי עובדיה ומגישת החדשות והעיתונאית, טלי מורנו, יגישו את רצועת הבוקר המתחדשת של גלי צה״ל בתוכנית אקטואליה חדשה, שתשודר מדי בוקר, בימים א׳ עד ד׳, בשעות 08:00 עד 10:00.
01/02/2022  |  עידן יוסף  |   חדשות
העיתונאי ישי שנרב, המגיש מדי בוקר את התוכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל, הודיע כעוד שבועות אחדים יסיים להגיש את התוכנית. בציוץ בטוויטר כתב: "אחרי ארבע שנים הגיע הזמן להתקדם. עידכונים מעניינים בהמשך". הוא לא פירט האם יעזוב את התחנה הצבאית ומדוע הוא עוזב.
29/01/2022  |  עידן יוסף  |   חדשות
אלוף בדימוס אורן שחור הלך (יום ו', 28.1.22) לעולמו. בן 76 היה במותו. שחור כיהן בין השאר בתור מתאם פעולות הממשלה בשטחים ומילא מגוון תפקידים בחיל המודיעין, כולל קצין מודיעין ראשי. לאחר שחרורו מצה"ל, שחור כיהן כיו"ר החברות הממשלתיות עמיד וקצא"א.
29/01/2022  |  עידן יוסף  |   חדשות