יום ראשון 07 מרץ 2021  14:56
רזולוציה ברבולוציה של האבולוציה
דע מאין באת...

כשהמדען הראשי במשרד החינוך חובש כיפה ו"מעז" לומר שמוצא האדם אינו מן הקוף, יש, כמובן, בקרב השמאל מי שיחשיבו אותו להזוי

▪  ▪  ▪
"אם ימשיכו לכתוב בספרי הלימוד שכדור הארץ מתחמם בגלל פליטת פחמן דו-חמצני - אני אתעקש על כך שזה לא המצב". ו- "אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף - ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן. יש הרבה אנשים שלא חושבים שתורת האבולוציה היא נכונה".

אלה הדברים שיצאו מפי המדען הראשי במשרד החינוך, ד"ר גבי אביטל, ועיתון 'הארץ' כמרקחה. ביחס לדברים האלה אמרה הפרופ' חוה יבלונקה, מאוניברסיטת תל אביב, שהדבר מקביל ל"אמירה שצריך לתת מקום בספרי הלימוד לדעה שכדור הארץ הוא שטוח ושהשמש מסתובבת סביבו. מפתיע שמדען ראשי של משרד ממשלתי אומר דברים כל כך הזויים" ('הארץ', 21.2.10).

הפרופ' יבלונקה משווה בכך, בצמצום השכל, ואין דרך אחרת לומר זאת, בין הידיעות המדעיות המוכחות לבין השערות מדעיות מפוקפקות, שיש להן תומכים ומתנגדים בקרב אנשי המדע עצמם. שאלת התחממות כדור הארץ בכלל והתחממותו בגלל התנהגותנו כלפיו, עומדת בימים אלה במרכזה של סערה ומחלוקת מדעית כשהכף ההולכת ומכריעה את הוויכוח היא דווקא חוסר הקשר בין מצבו של העולם לבין השפעת האנושות עליו. כל תורת 'הירוקים' עומדת כיום על כרעי תרנגולת באחרית ימיה והיא הולכת ומצטיירת כדת משיחית-פנאטית-שקרית, שעתידה מאחוריה.

יהודי, מדען?!

"כאשר התורה שלך מתבססת על תורת ההתפתחות של דרווין והנגזרות שלה, אתה מתבסס על יסודות לא-אמוניים, כלומר, אין אלוהים, יש משהו מקדם, והיו התפתחויות כאלה ואחרות אקראיות, שהביאו אל היצור שהוא נזר הבריאה - שזה האדם". כך, הד"ר אביטל, מוסיף שמן למדורת המדענים. הוא מואשם כיהודי שומר מצוות רחמנא לצלן עם הכיפה שעל ראשו כאחרון החשוכים, ואסור מכל וכל להפקיד בידיו תפקיד של מדען. כלומר, יהודי דתי במדינת-ישראל פסול לתפקידים הנושקים למדע. מה היינו אומרים לו זה היה קורה בכל מדינה אחרת?

"אביטל צריך להתפטר מתפקידו", מוסיפה ד"ר ליה אטינגר, ממרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית. "הדבר דומה למדען הראשי של משרד הבריאות שהיה מכריז שכל המחקרים על הקשר בין סיגריות לסרטן הם עורבא פרח. ברור שמטבעו של המדע, אין הסכמה מוחלטת והמחלוקות מקרבות אותנו לאמת, אבל אין לכך כל קשר לדברים שאומר אביטל. אם אלה עמדותיו, הוא לא יכול לקדם את החינוך הנדרש לאיכות סביבה וקיום המערכות האקולוגיות. אביטל הוציא עצמו מהקונצנזוס" (שם).

מהו אפוא ה"קונצנזוס"? הלא הד"ר אטינגר עצמה טוענת שאין הסכמה מוחלטת והמחלוקות קיימות. מדוע דעה שנויה במחלוקת בסוגייה שנויה במחלוקת מהווה סטייה מהקונצנזוס? אם יש קונצנזוס בכל הנוגע לתורת האבולוציה, ניתן להגדירו בפירוש כמחלוקת, וכל דעה, גם זו השנויה במחלוקת, תואמת לחלוטין את הקונצנזוס. מדוע לא תפוטר לאלתר הד"ר ליה אטינגר, ממרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית? הרי היא יוצאת נגד עצמה!

ימין דוחה ושמאל מקרבת

והנה דברי הפרופסור ישעיהו ליבוביץ באותו נושא: "אם אנו מקבלים את האבולוציה כעובדה היסטורית, עדיין לא קבענו שאנו מכירים את המכאניזם שלה. יש הרבה פרצים בחומת התיאוריה הניאו-דרוויניסטית הרווחת היום בביולוגיה, וההשגות עליה אף הולכות ורבות". מדוע דברי ליבוביץ מאומצים כ"נאורות" ודברי ד"ר גבי אביטל מושמצים ונדרשת התפטרותו? הלא שניהם מפקפקים בתורת האבולוציה, ושניהם מייחסים משמעות מכרעת לאמונה באלוקי ישראל, לתורה ולמצוות, לרבות כיסוי הראש. מדוע זה מקובל בעוד רעהו דחוי?

התשובה פשוטה בתכלית והיא טמונה בהשתייכות הפוליטית של כל אחד מהם. הראשון לשמאל והשני לימין. הדבר הזה כשלעצמו, שאין לו כל קשר למדע, מספיק די והותר בשביל לתקוף אדם ודעותיו, יהיו אשר יהיו.

תאריך:  22/02/2010   |   עודכן:  22/02/2010
דודו אלהרר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
כתב הערעור שהגישו אילנה דיין, מערכת "עובדה" וחברת "טלעד" על הרשעתן בבית המשפט המחוזי, בתביעה שהוגשה נגדם בגין לשון הרע, לוקה בשחצנות, ביוהרה ובגבהות לב.
22/02/2010  |  מנחם רבוי  |   מאמרים
המאורעות הקשים של הימים החולפים יכולים להיות סממן שבירה לציונות הדתית ועלולים לרסק את תדמית הרבנות לטווח הקצר, אך דומני שהסתכלות נכונה עליהם תשמש מנוף להתעלות רוחנית וציבורית. אני כותב מתוך כאב עצום ומתוך הוקרה גדולה לתרומתו של הרב אלון למרחב הציבורי הציוני-דתי במהלך העשורים שחלפו. איני מצוי בפרטי המקרה שבו דן פורום 'תקנה' ולכן אמנע מלהיכנס לגופו של עניין ומקביעת עמדה כלשהי. אתייחס רק עקרונית לעצם נחיצותו של גוף כפורום 'תקנה'.
22/02/2010  |  דניאל הרשקוביץ  |   מאמרים
שבר גדול, ולא בטוח שלמבוגרים קל יותר להתמודד איתו. אולי להפך. פורום תקנה היה ראוי לכל שבח עד יום שני. אחר כך הוא נגרר למאבק יוקרה מיותר, ואולי צריך לחשוב מחדש על דמות הרב החדשה שצמחה פה לאחרונה
22/02/2010  |  אורי אליצור  |   מאמרים
חזרתי אמש ממפגש ישראלי-פלשתיני בן יומיים, דיון משותף בבעיות הפוליטיות והכלכליות שעל סדר היום שבין שני הצדדים. היינו חבורה של כשלושים וחמישה איש ואישה, רובם עתירי ניסיון במפגשים מסוג זה.
21/02/2010  |  שלמה גזית  |   מאמרים
מי שקבע את התוואי של שביל ישראל דאג שזה לא יחרוג בשום אופן מן "הקו הירוק", ואמנם השביל הוסט מערבה ככל האפשר, ואף אינו מגיע לירושלים בירת ישראל. כאשר נזהרו מתכנניו מחדירה לאזורים שנויים במחלוקת, הם שידרו בפועל את הקו הפוליטי שלהם. גם תיקונים מאוחרים שנעשו, בדמותם של שביל ירושלים ושביל הגולן, לא שינו את העובדה ששביל ישראל הוא למעשה שביל עוקף ישראל, והמטיילים לאורכו עוקפים את לב הארץ. למען האמת, גם תוואי כביש חוצה ישראל (כביש 6) נמצא כולו ממערב ל"קו הירוק", כולל במקומות שבהם התכנון המקצועי וההגיוני חייב תוואי מזרחי יותר.
21/02/2010  |  ד"ר רון בריימן  |   מאמרים