יום רביעי 17 אוגוסט 2022  10:51
"כל פעם מנהלי שקיים עלי-ספר"
נדחתה על הסף עתירת ועדת הרבנים לענייני תקשורת
הגוף החרדי עתר נגד ביטול "הקומה הכשרה" בטלפונים הסלולריים - אך סולברג קבע שעליו לבקש להצטרף לעתירה הקודמת ולא להגיש עתירה משלו השר הנדל: בעוד חודש יתאפשר ניוד מספרים כשרים
22/06/2022  |   איתמר לוין   |   חדשות   |   תגובות

▪  ▪  ▪
שופט בית המשפט העליון, נעם סולברג, דחה על הסף (יום ד', 22.6.22) את עתירת ועדת הרבנים לענייני תקשורת נגד ביטול "הקומה הכשרה" בטלפונים הניידים עליו החליט שר התקשורת, יועז הנדל. זאת, בשל קיומה של עתירה קודמת באותו נושא.

סולברג מתאר את העתירה כ"מחזיקה 104 עמודים, 55 נספחים, ו-19- עמודי נספחים" ואת עמדת העותרים כ"החלטות האמורות לוקות כמעט בכל פגם מנהלי שקיים עלי-ספר", החל מחריגה מסמכות וכלה בפגיעה בחופש הדת. הוועדה - הגוף המוביל במגזר החרדי בתחום הסלולר - ציינה בעצמה שהיא יודעת על קיומה של עתירה קודמת. בתגובה להערתו של סולברג טענה, כי יש לה "זכות עמידה ייחודית" ולכן יש לדון בנפרד בעתירתה שלה.

בדחותו את העתירה על הסף אומר סולברג, כי הוועדה יכולה לבקש להצטרף לעתירה הקיימת. הכלל הוא "שכאשר תלויה ועומדת עתירה הנוגעת למדיניות ציבורית-כללית, לא ניתן לפנות בעתירה חדשה באותו עניין, וזאת גם אם סבור אדם או גוף כלשהו, כי קיימת חשיבות לשמוע את טענותיו-שלו באותה סוגיה", מזכיר סולברג. הוא מצטט דברים שכתב אשתקד בפסק דין דומה:

"מלבד סרבול ההליך שלא לצורך, תוך בזבוז משאבים וזמן שיפוטי יקר ערך, והטרחת הצדדים כולם, פעם אחר פעם, באותה סוגיה, יש בכך גם משום עקיפת ההלכה הפסוקה, שנשתרשה זה מכבר, בנוגע לצירוף צדדים נוספים לעתירה התלויה ועומדת באותו עניין", ולפיה על המבקש להסביר מה יהיה הערך המוסף מאישור הצטרפותו. "המבקשים להצטרף אינם רשאים להעמיד את בית המשפט בפני עובדה מוגמרת, ו'לדלג' מעל משוכה זו, באמצעות הגשת עתירות נוספות, העוסקות באותו עניין, ובכך לחמוק מן הצורך להגיש בקשת הצטרפות, על כל המשתמע מכך".

במקרה זה, ממשיך סולברג, "ככל שסבורים העותרים, ובראשם ועדת הרבנים, כי להם משפט הבכורה, וכי תרומתם הסגולית לבירור הנושא שעל הפרק רבה ומשמעותית, הרי שפתוחה לפניהם הדרך להגיש בקשת הצטרפות לעתירה הראשונה. בגדרי בקשה זו, יוכלו העותרים לשטוח את כלל טענותיהם, להבהיר את מידת תרומתם לבירור הסוגיה, המצדיקה לשיטתם את צירופם לעתירה הראשונה, ואת החיסרון שבאי-הצירוף". השופטים גילה כנפי-שטייניץ וחאלד כבוב הסכימו עם סולברג. את ועדת הרבנים ייצגו עוה"ד אבי רימון, יעקב בן-שמש ואפי מיכאלי.

שר התקשורת יועז הנדל, התייחס אתמול (ג') במליאת הכנסת לדיווחים על ביטול כביכול של "הקומה הכשרה", ואמר לחברי הכנסת החרדיים: "אם הציבור החרדי רוצה לנייד את המספר שלו, הוא ינייד את המספר שלו, וגם אם תמכרו להם בעיתונות שזה לא הולך לקרות – זה הולך לקרות בעוד חודש. אז אתם יכולים לספר איזה סיפור שאתם רוצים אבל המציאות אחרת. ודווקא זה שהכנסת מתפזרת, זה רק מחזק את זה, סתם לידיעתכם".
בג"ץ 4031/22, ועדת הרבנים לענייני תקשורת נ' שר התקשורת ואח' / פס"ד
דחייה על הסף של עתירה נגד ביטול "הקומה הכשרה" בטלפונים הסלולריים, בשל קיומה של עתירה קודמת

בהכנת הידיעה השתתף עין יוסף
תאריך:  22/06/2022   |   עודכן:  22/06/2022
איתמר לוין
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
מחירי המוצרים בבריטניה התייקרו ב-12 החודשים שהסתיימו בחודש מאי ב-9.1%. מדובר בשיעור האינפלציה הגבוה ביותר שנרשם בבריטניה בארבעים השנים האחרונות.
22/06/2022  |  איציק וולף  |   חדשות
ועדת החוקה אישרה (יום ד', 22.6.22) פה אחד לקריאה ראשונה את הצ"ח לאיסור צילום חשוד לפני כתב אישום בשטחי בית המשפט למעט באישור מטעמים מיוחדים.
22/06/2022  |  מירב ארד  |   חדשות
ועדת הכלכלה אישרה (יום ד', 22.6.22) לקריאה ראשונה שלוש הצעות חוק שנועדו לחייב סימון תוצרת חקלאית שאינה ארוזה. מדובר בשתי הצעות לתקן את חוק הגנת הצרכן ולאפשר סימון של תוצרת חקלאית שאינה ארוזה, האחת של ח"כ ינון אזולאי וח"כ משה ארבל, השנייה של ח"כ רם בן ברק, ח"כ נירה שפק, ח"כ רם שפע וח"כ אופיר סופר, שמוזגו עם הצעה שלישית של ח"כ יעל רון בן-משה, לתקן את החוק לפיקוח על ייצור הצמח ושיווקו, במטרה דומה לחייב סימון ארץ הייצור של צמחים שנמכרים בתפזורת.
22/06/2022  |  מירב ארד  |   חדשות
הממשלה ושר הביטחון ח"כ בני גנץ פתח (יום ד', 22.6.22) את כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה, והקדיש את רוב נאומו לצורך בחיזוק הנגב והגליל. במסגרת זו סקר את פעילות מערכת הביטחון לחיזוק האזורים ואמר: ״אני יודע שאנו מוכנים לכל אתגר ביטחוני - מאירן ועד הפלשתינים אך אני מודאג מהחוסן הישראלי החברתי והכלכלי ומהסולידריות הפנימית בחברה הישראלית .אני חרד לעוצמה הפנימית שהובילה אותנו עד לכאן.״
22/06/2022  |  מירב ארד  |   חדשות
הוועדה המיוחדת לפניות הציבור קיימה (יום ג', 21.6.22) דיונים מיוחדים לציון יום נציב תלונות הציבור בכנסת. הוועדה קיבלה את דוח נציב תלונות הציבור ה-48 לשנת 2021 במעמד יושב-ראש הכנסת, ח"כ מיקי לוי ומבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, מתניהו אנגלמן.
22/06/2022  |  עידן יוסף  |   חדשות