יום ראשון 28 פברואר 2021  17:42
הם לא יצטרכו לוותר על לימוד התורה, אלא להוסיף ללימוד זה את מקצועות הליבה [צילום: AP / למצולמים אין כל קשר לנאמר במאמר]
האיום מבפנים: פצצת זמן חרדית-כלכלית

הם צעירים, בריאים ונבונים אך לא עובדים, וכתוצאה מכך נזקקים לחסדי משלם המיסים הישראלי קריאה להנהגת עבודה עברית-חרדית

▪  ▪  ▪
שיעור השתתפותם של גברים חרדים בכוח העבודה הוא הנמוך בעולם. מספר גדל והולך של צעירים, בריאים ונבונים, הנזקקים למתנת חסד של משלם המיסים הישראלי, החלה להטריד את ראשי המדינה נותני החסד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ, מדברים על כך - אך אינם עושים כלום. נגיד בנק ישראל סטנלי פישר מטיף מוסר לראשי החרדים ונשיא המדינה שמעון פרס מפתיע ומעורר כעס: הוא מאשים את החילונים שאינם מוכנים כאילו "לקלוט" חרדים במקומות העבודה.

אבל האמת נמצאת במקום אחר! האמת היא שישנו פתרון פשוט בתכלית לבעיית תעסוקתם של החרדים. הממשלה צריכה רק לרצות ליישמו. הפתרון מתמקד במילה אחת: חינוך.

יש להטיל על החרדים ללמוד מגיל צעיר את מקצועות הליבה, הנחוצים לכל: בגרות במתמטיקה, באנגלית, באזרחות ובהיסטוריה. לא במקום תלמוד, חס וחלילה, אלא בנוסף ללימודים הנהוגים היום בישיבות. אין סיבה שלא ינהגו כאן, כנהוג בקהילות החרדיות ברחבי העולם, שבהן החרדים הם גורם יצרני, בנוסף להיותם גורם למדני.

כדי להשליט מערכת חינוך יצרנית על החרדים, הממשלה צריכה לקבל החלטה נחושה. היא צריכה לשלול את תמיכתה הכספית ואת תמיכת הרשויות המקומית, מכל מוסד חינוכי שלא יכלול את לימודי הליבה. מורים חרדים, שאינם מסוגלים לעמוד בתוכנית ההוראה הממלכתית, לא יורשו ללמד. אם העסקתם של מורים כשירים בלבד תחייב את בתי הספר החרדים לבטל תוכניות הסעת תלמידים וארוחות - יש לפעול כך: להעדיף את החינוך הנכון על פני פיתוי ההורים באמצעים, שאינם ניתנים לבתי הספר הממלכתיים.

תלמידי הישיבות נאלצים לקבל על עצמם עבודות פחותות ערך, לרוב בתוך מגזרם שלהם, בהיעדר כל ידע מקצועי אחר. לפיכך, יש לעודד את יציאתם לעבודה המחייבת ידע מקצועי, הנדרש במקומות עבודה רגילים. לשם כך, חייבת הממשלה להעניק לבני משפחותיהם סיוע מיוחד תמורת מעברם לעבודה, בצורת משכנתות מיוחדות לדיור. יש לעודד יציאת תלמידי ישיבות צעירים לשירות לאומי ויש להגביר את מסגרות מתן ההשכלה האקדמית לחרדים.

תוכניות אלה, המקיפות כיום מאות חרדים במוסדות שונים, חייבות לקלוט אלפים ואף עשרות אלפי חרדים. רק כך ישתלבו החרדים בחיים היצרניים של ישראל.

כותב המאמר הוא עיתונאי ותיק שספרו, "האיום מבפנים - החברה הישראלית בצבת החרדים", יוצא לאור בימים אלה בהוצאת כרמל.
תאריך:  14/03/2010   |   עודכן:  14/03/2010
יובל אליצור
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
עורך דין גנב כסף מלקוחותיו. למרבה הצער, לא מדובר במקרה הראשון מסוג זה המתפרסם והמטיל כתם על מקצוע עריכת הדין. יום אחד בא למשרדי אחד מלקוחותיו התמימים לבדוק האם זה סביר שלאחר שנה בה חתם על הסכם עם חברת הביטוח לקבלת פיצויים, הכסף עדיין לא הועבר לו. שיהוי כזה הוא בהחלט בלתי סביר לחלוטין. בתוך זמן קצר, הוברר כי חברת הביטוח שילמה הפיצוי במועדו, הכסף הופקד כדת וכדין אצל עורך הדין שפשוט גנב אותו ובתואנות שונות מרח את הלקוח בהסברים מפוקפקים.
14/03/2010  |  עו"ד משה גולדבלט  |   מאמרים
אריאנה מלמד היא דעתנית שמפיצה את דעותיה בנושא אמנות (על נגזרותיה) באתר ynet. מדי פעם יצא לי לדלג בקפיצות קנגורו בין השורות שכתבה. לא זוכר שעוררו בי דחף לקרוא בעיון. תמונה משותפת של שני במאי הסרט "עג'מי" ירון שני וסכנדר קובטי, גרמה לי לקרוא את רשימתה האחרונה: "מונולוג" מתחכם מפיו כביכול של קובטי, פרי דמיונה של אריאנה מלמד...
14/03/2010  |  נרי אבנרי  |   מאמרים
כיום הערבים כובשים ושולטים על לפחות ארבעה עמים: קביליה (אלג'יר), מערב סהרה (מרוקו), כורדיסטן (עירק וסוריה), ולבנון (סוריה). ממשלת מרוקו אף מנהלת מדיניות התנחלות אגרסיבית בשטחי הברברים. סין שולטת על טיבט, ואוגוריה, ואין פוצה פה. הרוסים משליטים את מרותם בצ'צ'ניה באכזריות, הספרדים שולטים על חבל הבאסקים, והסכם השלום שנחתם בצפון אירלנד לא כלל 'שטחים תמורת שלום', ולא כלל את פינוי ההתנחלויות הבריטיות באי האירי. ואולם, העולם חי במוסר כפול כאשר הדברים נוגעים לישראל.
14/03/2010  |  ד"ר אריה אבישור  |   מאמרים
ביום שישי טלפנה מזכירת המדינה הילארי קלינטון לראש הממשלה בנימין נתניהו, נזפה בו קשות, והציבה שורה של דרישות שעליו לבצע. הראשונה - הודעה פומבית על ביטול תוכניות הבנייה במזרח ירושלים. יתר הדרישות הן למעשים, ולא להצהרות, שיוכיחו כי נתניהו רוצה שלום. קלינטון הבהירה לנתניהו כי המהלך האמריקני גובש ביום חמישי בפגישתה השבועית עם הנשיא, ונדחה כדי לאפשר לסגן-הנשיא ביידן לסיים את ביקורו בישראל.
14/03/2010  |  יגאל לביב  |   מאמרים
אנו לא יודעים ממש מה יש לנו בארון ופעמים רבות שוכחים להשתמש או ללבוש בגדים כי לא רואים אותם, או כי המידה כבר לא מתאימה או כי זה כבר לא באופנה. העומס בארון מכביד ולא טוב לזרימה אנרגטית. תקופת האביב זהו זמן אידיאלי להתחדש, להתרענן, לנקות ולהיפגש מחדש עם הארון שלנו.
14/03/2010  |  שרית גושן-פנטי  |   מאמרים