יום חמישי 28 ינואר 2021  08:17
צוחקים על אמריקה
ענן חולף [צילום: AP]

תשע שנים
מתקפת ה-11 בספטמבר 2001, שזעזעה את ביטחונם העצמי של האמריקנים, והוציאה אותם למלחמת חורמה בביצת הטרור האפגנית.

לסבול ולהקריב
"מסע הצלב" של ארה"ב שהחל בתרועה רמה לפני כתשע שנים הולך ומתגלה ככישלון חרוץ ומשפיל שהתנפץ אל מול הנחישות והנכונות המאפיינת את לוחמי הטליבאן.

לאחר שכוחות נאט"ו הודיעו על חיסול "מנהיג הטרור" חכימוללה מחסוד, השבוע פורסם סרטון ובו הוא נוהג רכב "האמר" אמריקני שנפל שלל בידי הטליבאן, ומזהיר את אובמה שעליו לסגת מאפגניסטן

▪  ▪  ▪
כישלון המערב באפגניסטן, בפקיסטן, באירן, בעירק, בתימן, בלבנון, במרוקו ובעזה, הוא כישלון אל מול הנחישות האיסלאמית, המבוססת על התחושה שהמערב הוא ענן חולף בשמי ההיסטוריה העולמית, אשר יחוסל באמצעות הכלים הקטלניים שהוא עצמו פיתח: פצצות, מטוסים ורכבי "האמר" משוריינים.

כאשר עלה ג'ורג' וו. בוש לכס הנשיאות האמריקנית בינואר 2001, הוא הצהיר על כוונתו להתמקד בענייני הפנים של ארה"ב. הוא לא הכיר את העולם הרחב ולא הייתה לו השקפה ברורה על הפוליטיקה הבינלאומית. די היה לו ששנתיים קודם התפרקה ברית המועצות, ושלכל העולם היה ברור כי וושינגטוון ניצחה בתחרות עם מוסקבה על ההגמוניה בעולם. השיטה הדמוקרטית הקפיטליסטית המערבית יצאה מחוזקת משנות התחרות והמלחמה הקרה, ואילו האידיאולוגיה הטוטליטרית הקומוניסטית קרסה והתפוררה.

בוש הגיע לבית הלבן כדי לנוח על זרי הדפנה של הניצחון ההיסטורי של המערב, וההגמוניה האמריקנית יצרה עולם חד-קוטבי תחת דגל הפסים והכוכבים.

אלא שמנוחתו לא האריכה ימים: שמונה חודשים לאחר שהתיישב במשרד הסגלגל, נחתה על ארצות הברית מתקפת ה-11 בספטמבר 2001, שזעזעה את ביטחונם העצמי של האמריקנים, והוציאה אותם למלחמת חורמה (ובלשונו של בוש - "מסע צלב") בביצת הטרור האפגנית שבה בוססו במהלך 150 השנים האחרונות צבאות רוסיה הצארית, בריטניה, ברית המועצות, וכיום - כמעט תשע שנים אחרי תחילת המלחמה - ארה"ב.

הקרבות העיקריים שהתנהלו בדצמבר 2001 נגד כוחות השלטון של המולא עומר, שליט אפגניסטן בימי הטליבאן, נמשכו מספר ימים, והפצצה כבדה מהאוויר כתשה את בסיסי אל-קאעידה של בן-לאדן קודם שחוסלו על-ידי כוחות הקרקע האמריקניים. אחרי שבועיים של מלחמת בזק, שלט צבא ארה"ב באפגניסטן ללא עוררין, אך במקום לחלק את המדינה לאמירויות עצמאיות על בסיס שבטי - נכנסה ארה"ב למסע אל הבלתי אפשרי: יצירת שלטון לגיטימי שיהיה בכוחו לשלוט במדינה המלאכותית ולמנוע שוב את הפיכתה למדינת טרור.

אירופה גוייסה לעניין, וכיום נלחמים באפגניסטן כוחות מצבאות אירופיים שלא נשאו חרב ולא ידעו מלחמה מאז מלחמת העולם השנייה.

מה הם לא ניסו כדי לייצב את השלטון? בחירות, ושוב בחירות, תשלום לשבטים כדי שיבואו לקלפי, תשלום לשבטים אחרים כדי שלא יתקפו את הקלפי, מינוי נשיא וממשלה ושפיכת מיליארדים לבור בלי תחתית כדי להקים צבא, מערכת חינוך ומנגנון ממשלתי, וכל זה תוך כדי קרבות נגד שרידי הטליבאן שחזרו לקנן בקרב האוכלוסיה, להתחמש, להתאמן ולבצע פיגועים נגד כוחות נאט"ו שאיבדו עד היום באפגניסטן כאלפיים חיילים.

והנה, תשע שנים כמעט לאחר תחילת המלחמה - וקיצה אינו נראה באופק האמריקני: שלטונו של הנשיא קרזאי נגוע בשחיתות מהמסד עד הטפחות, בנוי על בחירות שזויפו, ממשיך לתמוך בגידול סמים ואינו מתפקד מול המיליציות השבטיות שבצילן חוסים לוחמי הטליבאן. כל זה כאשר צבאות נאט"ו עדיין על אדמת אפגניסטן.ומה יקרה אחרי שהם יעזבו? השאלה אינה אם המדינה תהפוך שוב לחממת טרור אלא כמה זמן יימשך התהליך - שבועות או חודשים.

מדי פעם אנו מתבשרים על "חיסול מנהיג הטרור", רק כדי לקבל תוך ימים את הידיעות על מחליפו האכזר והנורא יותר ממנו. לפני מספר שבועות חוסל ביתוללה מחסוד, ואותו ירש אחיו - חכימוללה מחסוד. אחרי מספר ימים הודיעו כוחות נאט"ו על חיסול חכימוללה, אך השבוע הוא פרסם סרטון ובו הוא חי וקיים, ונוהג רכב "האמר" אמריקני שנפל שלל בידי הטליבאן. אין הוא חושש לנוע ברכב משוריין שבזז מהאמריקנים, ושעלול להסגיר את מקומו ולמשוך אש ממטוסים המחפשים אותו יומם ולילה. יתר על כן, הוא הפנה אזהרה לאובמה שאם לא ייסוג מאפגניסטן הוא - מחסוד - יעביר את המלחמה לערי ארה"ב.

ואכן, הפיגוע שכמעט יצא לפועל במוצאי השבת האחרונה בכיכר הטיימס בניו-יורק, היה הפיגוע הראשון שביצע "בוגר" אחד ממחנות האימונים החדשים של הטליבאן, שהוקמו לאחרונה במחוז וזיריסטן שבגבול פקיסטן ואפגניסטן. פייצל שהזאד, החשוד העיקרי בניסיון הפיגוע, הוא אזרח ארה"ב ממוצא פקיסטני, שנסע לפקיסטן מדי פעם, כנראה כדי להתאמן בייצור פצצות ובהרכבת מכוניות תופת.

למרות שהפיגוע היה חובבני משהו, אילו פוצצה המכונית כפי שתוכנן, הבהלה הייתה חוזרת למנהטן, מרכז העצבים של הכלכלה האמריקנית, ומעלה מחדש ובעוצמה רבה את השאלה: מה השיגו מדינות המערב, וארה"ב בפרט, במלחמה ארוכת השנים ועקובת הדם והדמים באפגניסטן. השאלה המנקרת כיום בציבוריות האמריקנית היא כמה עוד מפגעים דוגמת שהזאד מסתובבים באופן חופשי בארה"ב, ומתי והיכן יהיה הפיגוע הבא.

כיום שולטים כוחות הטליבאן במרבית שטחה של אפגניסטן, ולכל ברור שהם יקימו מערך אימונים חדש לטרוריסטים אשר ישתתפו בהמשך הג'יהאד העולמי נגד כוחות הרשע המערביים, ובראשם ארה"ב. הממשלות בפקיסטן ובאפגניסטן לא יהוו גורם משמעותי בחיסול הטרור, ולכן לא יהיה מנוס מנוכחות צבאית ומפעילות מלחמתית אמריקנית ואירופית במדינות אלה למשך תקופה ארוכה. מכיוון שהטרוריסטים מסתתרים בקרב האוכלוסיה המקומית, אזרחים תמימים במדינות אלה ימשיכו להיפגע, ומותם ישפוך שמן על מדורת השנאה נגד המערב שתתורגם לפיגועים בערי ארה"ב ואירופה.

"מסע הצלב" של ארה"ב שהחל בתרועה רמה לפני כתשע שנים הולך ומתגלה ככישלון חרוץ ומשפיל שהתנפץ אל מול הנחישות והנכונות לסבול ולהקריב, המאפיינת את לוחמי הטליבאן.

הדמיון בין אובמה לגורבצ'וב

השבוע התקיים במרכז האו"ם בניו-יורק המפגש החמש-שנתי של המדינות החתומות על האמנה למניעת הפצתו של הנשק הגרעיני. האוזניים כרויות והעיניים נשואות אל תוכנית הגרעין האירנית, שמדינות רבות רואות עצמן כנפגעותיה הישירות או העקיפות. אחמדינג'אד לא היסס להיכנס לעימות חזיתי עם שרת החוץ האמריקנית, ואין ספק שהוא שמע על הפיגוע בניו-יורק ומודע למצבם של האמריקנים במדינות השכנות לו, אפגניסטן ופקיסטן.

בשלב זה לא נראה שאירן תקבל על עצמה להגביל את תוכניתה הגרעינית על-פי תכתיבי הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ועובדה זו מגבירה את שאיפתו של הבית הלבן לקדם את הרעיון התורן: ניקוי המזרח התיכון מנשק גרעיני. לכל ברור שהכוונה לישראל, והכוח המניע של רעיון זה הוא מצרים, שמזה שנים רבות מעלה את סוגיית הכור בדימונה על כל בימה בינלאומית אפשרית. סברתו התמימה של אובמה היא, שאם ישראל תתפרק מהנשק הגרעיני שיש לה כביכול, אזי האירנים יתנדבו גם הם לוותר על האופציה הגרעינית שלהם.

עמידתה של מצרים מאחורי המסע הזה נובעת מהתבטאויותיהם הבלתי זהירות של כמה ישראלים, ובראשם שר החוץ אביגדור ליברמן, בדבר "הפצצת סכר אסואן". בשל צורת הסכר ניתן לתקוף אותו רק בפצצות אדירות עוצמה, וכאן הקשר לעניין הגרעיני הישראלי, אך לא רק הישראלי: פצצת אטום אירנית שתגיע לידי ארגון טרור עלולה להתפוצץ במכונית או במשאית הנוסעת על הכביש שעובר על הסכר, ולהביא לפריצתו ואולי גם לקריסתו.

הפצצת סכר אסואן מהאוויר או ממכונית תיצור גל מים ענק, בגובה עשרות מטרים, שישטוף את כל עמק הנילוס, מאסואן ועד חוף הים התיכון, ויגרוף במים אדירים עשרות מיליוני בני אדם - על-פי אחת ההערכות: חמישים מיליון אנשים, נשים וטף. גם אם הסיכוי שתסריט אימים כזה יתרחש הוא קטן למדי, די בו כדי להדיר שינה מעיני מנהיגי מצרים.

החשש המצרי אינו רק מהגרעין הישראלי, אלא גם מהגרעין האירני, שכן התסריט של משאית הנושאת פצצת אטום אינו נחשב בלתי אפשרי בעולם שבו אירן מצליחה כבר שנים לכפות את סדר היום שלה על המערב, על הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית, על האו"ם ועל מועצת הביטחון, על מדינות אירופה ועל ארה"ב. אירן של האיאתוללות אחראית באופן ישיר למותם של אלפי בני אדם בעירק - אזרחים מקומיים כמו גם חיילים זרים, שכן היא הכוח, ספקית הכסף, הנשק, התחמושת והאימונים, שמאחורי רבים מלוחמי הג'יהאד בעירק. נכון שגם מדינות אחרות - דוגמת סעודיה - תרמו את חלקן לאנדרלמוסיה רוויית הדם בעירק, אך חלקה של אירן גדול יותר. היא זו העומדת מאחורי המרידה של החות'ים בתימן, מאחורי העברת הטילים לידי חיזבאללה בלבנון, מאחורי לוחמי הפוליסריו הנלחמים נגד ממשלת מרוקו על עצמאות הסהרה המערבית, והיא זו שסייעה לחמאס להקים את האמירות האיסלאמית ברצועת עזה.

קו אחד קושר את כישלון המערב באפגניסטן, בפקיסטן, באירן, בעירק, בתימן, בלבנון, במרוקו ובעזה: בכולם נכשל מאבקו של המערב אל מול הנחישות האיסלאמית. נחישותם של לוחמי הטליבאן בהרי ואזיריסטן, של האיאתוללות האירניים במסדרונות טהרן, של הג'יהאדיסטים של "מדינת עירק האיסלאמית" בבגדד ושל כל הלוחמים האיסלאמיסטים האחרים, מבוססת על התחושה שהמערב אינו אלא ענן חולף בשמי ההיסטוריה העולמית, ושבמהרה - אינשאללה - ייכלה. הם חשים שניתן לחסל את המערב - ואת אלו המשתפים עמו פעולה, כגון השלטון המצרי, העירקי, האפגני או הפקיסטני - באמצעות הכלים הקטלניים שהוא עצמו פיתח כדי להשתלט על העולם: פצצות מכל הסוגים, מטוסים מתפוצצים אל תוך מגדלים, מכוניות עמוסות בחומרי נפץ, רכבי "האמר" משוריינים.

ה"תיק הגרעיני" הוא רק חלק ממסכת כוללת של תמונת עולם איסלאמית המריחה הזדמנות היסטורית לחזור ולכבוש את בימת ההיסטוריה, וזאת באמצעות הטכנולוגיה המערבית. המשבר הכלכלי בארה"ב ובאירופה מגביר בקרב האיסלאמיסטים את התחושה שבקרוב ממש יראה העולם שינוי רדיקלי במאזני הכוחות, כאשר מדינות רבות עוצמה - רוסיה וסין - מצטרפות לקואליציה המוסלמית נגד אירופה וארה"ב.

עשרים שנה עברו מאז שארה"ב הייתה "הקוטב היחיד" שהניע את הפוליטיקה העולמית לאחר קריסת בריה"מ. ספרים ומאמרים שנכתבו בתחילת שנות התשעים על "עולם חד-קוטבי" נראים כיום בלתי רלוונטיים כנבואות שווא, שכן ארה"ב איבדה את יכולתה להנהיג את העולם, והיא הופכת להיות מדינה ככל המדינות. נראה כי הכרזתה של הילרי קלינטון שיש בידי ארה"ב 5,113 פצצות גרעיניות נובעת מתחושת משבר זו, שבה אין די בכוח האמריקני כדי לגרום ליריביה לכבד את ארה"ב, ולחדול מהאיומים כלפיה כפי שמשמיעים מדינות דוגמת אירן וארגונים דוגמת טליבאן.

יש מי שמשווה את אובמה לגורבצ'וב, הנשיא האחרון של בריה"מ: שניהם רצו לתקן את מצבן של מדינותיהם, אך הביאו לתוצאות הפוכות.

להפריד את האקדמיה מהפוליטיקה

לאחרונה פרסם החוקר היהודי-אמריקני נורמן פינקלשטיין, המוכר מהתקפותיו שלוחות הרסן נגד ישראל ונגד פעולות ההגנה העצמית שהיא נוקטת כדי לשרוד בסביבתה העוינת, ספר חדש. הספר, העוסק במבצע "עופרת יצוקה", מבקש לאשש את ההאשמות שהופיעו בדוח גולדסטון, יהודי גם הוא, שהאשים את ישראל (אך גם את חמאס) בביצוע פשעי מלחמה.

בעבר סולק פינקלשטיין מהארץ כשנחת בנתב"ג, לאחר שביקר בלבנון והביע הזדהות עם חיזבאללה. ספריו הקודמים מטילים ספק בלגיטימיות תקומתה של מדינת ישראל, בסגנון "ההיסטוריונים החדשים" דוגמת אילן פפה ואבי שליים, שפרסומיהם משמשים את שונאי ישראל בתעמולתם נגד עצם קיומה של המדינה.

כידוע, באקדמיה הישראלית יש כמה עשרות אנשים הנושאים את התארים דוקטור ופרופסור, אשר מתארים את ישראל בעולם כ"מדינת אפרטהייד", וקוראים בגלוי להחרים אותה, להטיל עליה סנקציות ולמשוך ממנה השקעות. יש ביניהם אפילו כאלה הקוראים להטיל סנקציות על האוניברסיטאות שבהן הם עובדים ושמהן הם מקבלים את משכורותיהם. את דבריהם הם מפרסמים בחסות "החופש האקדמי" ו"חירות הבעת הדעה", כמו נגר שבשם "חופש העיסוק" קודח חור בדופן הספינה שבה הוא שט עם שאר הנוסעים.

כמה מהתורמים הגדולים לאוניברסיטאות בישראל - וביניהם יהודים חמי לב ונדיבים היושבים בחו"ל - חשים מנוצלים, מרומים ונגזלים כאשר הם רואים כיצד החוקרים הישראלים מהמוסדות שבהם הם תומכים מסתובבים בעולם על חשבון קרן המחקר שלהם או על חשבון ארגונים אנטי-ישראלים, ומפיצים בעולם תעמולה אנטי-ישראלית, אנטי-יהודית או אנטי-ציונית. וכך, חוקרים אלה בפעילותם הפוליטית, מסכנים למעשה את המשך התרומות למוסדותיהם ולפעילותם האקדמית של עמיתיהם.

לאחרונה קמו שני ארגונים המבקשים לחשוף את אותם "מהרסייך ומחריבייך" המתפרנסים מתקציב המדינה המוזרם למוסדות להשכלה גבוהה, ופעיליהם נפגשים עם ראשי האוניברסיטאות כדי להתריע בפניהם על הסכנה הנשקפת למדינה ולמוסדות עצמם עקב פעילותם של "עייפי הנפש" הללו. כותב שורות אלה, הפעיל באחד מהם, סבור כי אין לנצל את החירות האקדמית לרעה וכי אל לה למדינה לממן את פעילותם ה"אקדמית" של אנשים המבקשים לקעקע את קיומה או את התנהלותה כפי שקבע הבוחר ביום הבחירות. שימוש באקדמיה למטרות פוליטיות פוגע הן באקדמיה והן בפוליטיקה.

ד"ר מרדכי קידר הוא מרצה במחלקה לערבית וחוקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן.
תאריך:  07/05/2010   |   עודכן:  09/05/2010
מרדכי קידר
מועדון הבלוגרים עוקבים: 207 לקבלת רשימות מרדכי קידר לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
מחזמר עברי מקסים לילדים, מאת אפרים סידון, עם שירים שמרנינים את לב ההורים לא פחות מלב הילדים.
07/05/2010  |  עליס בליטנטל  |   מאמרים
גבי גזית הגדיר לאחרונה את החרדים כתולעים.
07/05/2010  |  עו"ד יוסי דר  |   מאמרים
בפסק דין שניתן השבוע בערעור שהגישו אחים על פסק דינו של ביהמ"ש המחוזי, אשר קבע שעורך דינם לא התרשל, נכתב, בין היתר כי:
07/05/2010  |  ענבל בר-און  |   מאמרים
הם נמנים עם השורה הראשונה של נגנים בארץ וקנו את עולמם כ"חמישיית המתכת הישראלית", על שום כלי הנשיפה שבהם הם מפליאים לנגן. כולם בוגרי בתי-ספר יוקרתיים מעבר לים, המרבים לנגן בתזמורות המובילות בישראל. מזה 12 שנים רצופות הם מציבים לעצמם מטרה ייחודית: להביא את המוזיקה הקלאסית למודעותו המוגברת של הקהל הרחב.
07/05/2010  |  ראובן לייב  |   מאמרים
ראוי להתחיל מאמר זה בדבריו של השופט צבי א' טל בת"א 469/88 זעפרני ואח' נ' רמט בע"מ, בית המשפט המחוזי בירושלים, אשר מדברים בעד עצמם:
07/05/2010  |  יואל בן עזרא  |   מאמרים