יום רביעי 19 מאי 2021  00:15
ספרו של פרופ' דוד פסיג
העתיד מי יישורנו [צילום: AP]

לא תהיה שום התפוצצות אוכלוסין כמו שנצפה על-ידי חוקרים בעבר הלא רחוק העולם הולך ומאבד ממספר תושביו

▪  ▪  ▪
ככול שההווה עגום יותר וגורם לנו לחוסר ביטחון גדול יותר נעדיף להתעסק בעבר (נוסטלגיה, אירועים היסטוריים, ניסיונות להבין את ההווה על-פי העבר), או לחילופין לחלום על העתיד, גם זה הרחוק מאוד.

יש שיחפשו תשובות אצל הרנטגן או הבאבא (בעיקר בעניינים אישיים או בתאריכים המיועדים ל"סוף העולם"), יש שיחפשו חדוות-הווה בהתמכרות לכסף ולהתפארות באייפון הכי חדש, בבית חכם ובמכונית הורסת. לקרוא את ספרו המרתק של פרופ' דוד פסיג הוא אחד מהתענוגות של 2010. מזהיר, מעניין, מאלף ומלא תובנות על העבר ועל העתיד. ספר נושא אותנו על גלי דמיונו של המחבר, מבוסס על עובדות, ניתוחים ומסקנות. 2048 היא תחזית מעולם הדמיון הספקולטיבי. לא מסוג "נבואות נוסטרדמוס" ונבואות זעם של קנאות מאיימת, אלא בעל ראייה אופטימית, מנומקת ומעניינת ביותר.

פרופ' פסיג נולד לפני 53 שנים במקנס במרוקו. בוגר אוניברסיטת מינסוטה, בעל תואר שלישי בחקר העתיד. מרצה באוניברסיטת בר-אילן ומפתח שיטות לחקר העתיד. 2048 תהיה שנת המאה למדינת ישראל. הספר עוסק בישראל בדגש מיוחד והרחבה מתבקשת ביחס למיקומה בעולם וכחלק מהעניין שיש לסופר-החוקר בעתידה. כמו-כן מפורטים ההיסטוריה וניתוח העתיד של ירדן, סוריה, מצרים, הרשות הפלשתינית וסעודיה, ארה"ב, רוסיה ויפן על עברם, ההווה והעתיד.

יותר מן ההווה והעתיד קל להבין את העבר או לפחות להתעסק בו, לנתח אותו, להישען עליו, לפרש אותו. מן הידועות הוא שכל אירוע היסטורי עולמי רב משמעות שהתרחש לא נצפה מראש ו"נפל" תמיד כהפתעה על מנהיגים ואזרחים, על חכמים ומלומדים, על "מומחים" וחכמים שלאחר מעשה, שלא ראו דבר מראש. כך היה בנושא מלחמות, הדת החדשה - הנצרות, שאף אחד לא שיער שתהיה בכלל דת, בנושא המצאות כמו המצאת המכונית (שגרמה להערות לעג בנוסח: כמה זמן תוכלו לנסוע ללא סוסים) המצאת הטיסה שנחשבה קוריוז ברמת קרקס, הטלפון והמחשב ועוד.

דעות ותחזיות

דוד פסיג סבור כי מלחמות פורצות מכיוון שמדינה מסוימת נכנסת לפחדים גיאוגרפים-מדיניים-כלכליים ומתקיפה כדי לחפות על חוסר יכולת השליטה שלה במצב.

דוד פסיג סבור כי ארה"ב הייתה ותהיה האימפריה החזקה בעולם כפי שהיא גם היום וכפי שהיא מזה כמאה שנה ובמדויק מאז שנת 1991 בנפול חומת ברלין. היא ירשה את האימפריה האנגלית, הצרפתית, הספרדית, ההולנדית והפורטוגזית שנמוגו במאה ה-20 ולפניה. ארה"ב תמשיך להתחזק ולא תאבד את כוחה בין השאר בגלל הצי הגדול שלה, החזק ביותר בעולם, בגלל המדיניות של שמירה על סכסוכים בין מדינות, כאשר היא השולטת בסכסוכים. ארה"ב שולטת על העולם באמצעי המידע שעומדים לרשותה, שלטון ללא מיצרים.

הטכנולוגיות המפותחות מאפשרות לה לדעת כל דבר שקורה על-פני כדור הארץ בכול רגע נתון ושליטתה בחלל ואפשרויות הפיתוח בתחום הזה הן הגבוהות בעולם. ארה"ב תהיה הראשונה לשים את ידה על מקורות אנרגיה חדשים שלא יזדקקו עוד לנפט. הוא מזהה ברוסיה שאיפה מובהקת להשתלטות מחדש על ארצות במזרח אירופה ורצון להיות אימפריה בעלת השפעה, לחזור למצב המלחמה הקרה ולזכות בנתחים מן העולם תחת שליטתה.

בשל ניסיונותיה המחודשים של רוסיה להשתלטות על חלקים שונים בעולם תיהפך ארה"ב חשדנית וחרדה במיוחד. היא תפתח מערכות הגנה המסוגלות לגלות כל תזוזה בתוך הים, באוויר, על היבשה ובחלל ותהיה מוכנה לתקוף כל מי שינסה לאיים על מערכות אלה. יחסיה החשדניים של ארה"ב עם ארצות ידידותיות - יפתיעו.

לא תהיה שום התפוצצות אוכלוסין כמו שנצפה על-ידי חוקרים בעבר הלא רחוק. העולם הולך ומאבד ממספר תושביו. הילודה קטנה בכול הארצות ומספר תושבי העולם בעשורים הבאים לא יעלה על 7 מיליארד.

ישראל

מחצית מהעם היהודי תחייה בישראל עד שנת 2020. מתוך אוכלוסיה זו שני שליש של צעירי העם היהודי בכלל.

המחבר צופה מלחמה בין סוריה וישראל תוך 10 שנים. ישראל תכבוש חלק מסוריה ותשב שם. ישראל תסרב לסגת בלי ערבויות של ארה"ב וטורקיה. מכאן תתחיל סדרה של הסכמי שלום עם ארצות מוסלמיות אחדות, הראשונה תהיה סעודיה.

רוסיה תכבוש את פולין (שוב) בערך בסוף העשור השני למאה ה-21, אז יגיע הסכסוך בין ארה"ב ורוסיה לשיאו.

החורף הדמוגרפי

העולם יכנס לסוג של "הקפאת ילודה" ואוכלוסיית העולם תרד במספר.

ארה"ב תחזק את טורקיה ותהפוך אותה למעצמה אזורית כדי שתמלא תפקיד מאזן במזרח התיכון. היחסים בין ישראל וטורקיה יהיו יחסים קשים.

סך הכול אין חדש תחת השמש ומה שהיה הוא שיהיה. יהיה מעניין, קשה, מייסר, מלא מאבקי כוח, לא צפוי, קשה לדעת. וככל שהעתידנות היא תורה חשובה ומבוססת - העתיד מי יישורנו.

תאריך:  18/07/2010   |   עודכן:  18/07/2010
שולמית קיסרי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
התבטאויותיו של נתניהו בחודשים האחרונים סביב תהליך השלום הישראלי-פלשתיני אינן יכולות שלא לעורר תמיהה. נתניהו נשמע כמי שיוצא מגדרו כדי להביא לפתיחת משא-ומתן ישיר עם הפלשתינים בהקדם האפשרי. על-פי הבהרותיו המדובר במשא-ומתן אינטנסיבי, לקראת הסדר כולל (נתניהו מבהיר כי שיטת 'ההסדר בשלבים' נכשלה ולא תחודש). אליבא ד'נתניהו, המצב במזרח התיכון 'נזיל' מאוד. עתידן של מדינות מפתח כמו אירן, טורקיה ומצרים, לא ברור. זוהי, אפוא, כך הדגיש, 'שעת כושר' להגיע להסדר. על הפלשתינים, הדגיש נתניהו, לחדול מן האמונה/אשליה שגורם חיצוני, כלומר ארצות הברית, יביא לידיהם הסדר מן המוכן. אין תחליף למשא-ומתן ישיר ישראלי-פלשתיני.
18/07/2010  |  זכי שלום  |   מאמרים
האם הרמטכ"ל גבי אשכנזי חרד לביטחון ישראל פחות משר הביטחון אהוד ברק? איזה הסבר יש לנכונות אשכנזי לקיצוץ בתקציב הביטחון בשיעור שברק התנגד לו בכל תוקף? בסוף ההכרעה הייתה כפי שאשכנזי הציע. האם ברק באמת התנגד לכל קיצוץ, או רצה להפגין לפני האלקטורט שלו כי הוא נלחם למענו?
18/07/2010  |  יגאל לביב  |   מאמרים
מה שמצליחים למכור לנו בעיקר בעשרים ושלוש השנים האחרונות הוא, שמינויים פוליטיים הם שחיתות שלטונית ושיוצרי ומובילי השחיתות הזו הם אנשי ליכוד בעבר ובהווה, ושהשחיתות הזו החלה עם עליית הליכוד לשלטון בשנת 1977. האמת החבויה מאחורי שטיפת המוח הזו היא - כי השחיתות האמיתית של מינויים פוליטיים חגגה בגלוי עד יוני 1977, אז עלה הליכוד לשלטון. מאז ועד היום ממשיכים לחגוג בחשאי מינויים פוליטיים על ימין ועל שמאל, למעט אלה של הליכוד המבוצעים בשלומיאליות ובפומביות, מה שמאפשר ל"מערכת המשפט" ול"תקשורת", או נכון יותר - לרוב השמאלני שבהם, להתמקד ב"שחיתות" של מינויים אלה ולהביאם לדין. זאת, בעוד שבעולם כולו, בעיקר בארה"ב ובאירופה, נהוגים ומקובלים מינויים פוליטיים, בשיטות ובהיקפים מסוימים, ולא רק שאין הם נתפסים כשחיתות אלא הם עניין יומיומי ראוי.
18/07/2010  |  זאב בן-יוסף  |   מאמרים
השופט בדימוס אורי שטרוזמן פרסם מאמר מכונן, ממצה ומסכם על אודות הגירוש והחורבן מגוש קטיף וצפון השומרון תחת הכותרת: "אין כמו הינתקות למירוק פשעים" (מגזין 'מראה', גיליון 106). ואכן, היה נחוץ מאוד שיבוא אדם בעל שיעור קומה כמותו וייתן סימנים בעוול הגדול ביותר שנגרם למדינת-ישראל חמישים ושבע שנים אחר הקמתה. זהו האירוע החשוב ביותר שקרה לנו והוא מאפיל, תרתי משמע, על כל תולדות תקומת ישראל בעת החדשה, ומעלה זיכרונות מימי החורבנות שעברו על עם ישראל בימים אפלים בתולדותיו.
18/07/2010  |  דודו אלהרר  |   מאמרים
לאחר מספר ימים של מתח, ומספר שעות של דיווחים מורטי-עצבים בעת העימות בלב ים בין ספינות חיל הים הישראלי והאונייה הלובית "אל-אמל" (התקווה), הושג הסכם. האונייה ויתרה על תוכניתה לפרוק את מטענה ברצועת עזה, והפנתה חרטום לעבר אל-עריש.
18/07/2010  |  שלמה גזית  |   מאמרים