שבת 05 דצמבר 2020  08:40
הטבלה לא משקרת: מערכת המשפט פגומה
פגמים מהותיים במערכת מורידים את אמון הציבור בה [צילום אילוסטרציה: AP]

השופטים נטשו את מלאכת השיפוט והניחו לתביעה להעמיס על שולחנם תביעות נלעגות נגד אנשים נורמטיביים במקום לעסוק במשפט עקרוני נגד עבריינים אמיתיים

▪  ▪  ▪
הטבלה לא משקרת. שופטי ישראל התנערו בהדרגה ממלאכת השיפוט והניחו לתביעה להעמיס על שולחנם תביעות מגוחכות נגד אנשים נורמטיביים במקום להתעסק במשפט מהותי נגד עבריינים אמיתיים. להלן הנתונים שאי-אפשר להתעלם מהם:


אנשים שלא פשעו - הורשעו

ברור כי יותר שוטרים, הרבה יותר עורכי-דין ויותר שופטים כתבו פחות הכרעות דין מנומקות. למרות המחשבים, ההקלטות והקלדניות שנכנסו לשימוש. מרבית השיפוט נעשה מחוץ לבית המשפט בעסקות טיעון בין עורכי-הדין לתובעים. השופטים כמעט שאינם שומעים ובוחנים עדויות. כתוצאה מכך מורשעים אנשים רבים שלא פשעו! התהליך, הנמשך כבר עשרות שנים, מדרדר את האמון בבתי המשפט עד לרמה שאין סיכוי מעשי לחזור ממנה.

גם השופטים כבר מבינים

שופט בית משפט השלום ברמלה, עמי קובו, כתב עבודת דוקטורט המבוססת על 400 ראיונות עם נאשמים שהשיבו לכתבי אישום. נוסף לכך ראיין 29 סניגורים, 8 תובעים, 5 שופטים, וערך תצפיות במשך 110 ימי דיונים. עיקרי מסקנותיו פורסמו בספרו "נאשמים בלתי עקביים בבתי המשפט - מודים באשמה וטוענים לחפותם". על-פי ספרוף יש סניגורים המנהלים את הנאשם כך שיסכים לעסקת טיעון נוחה שהם תופרים עם התובע. האמצעים להשגת העסקה הם הפחדת הנאשם, הסתרת מידע מהנאשם, וכפייתו לגרסה שאינה שלו עד אשר הוא עומד מאחוריה בבית המשפט. אחרי המשפט הנאשם ממורמר מחומרת העונש וטוען לחפותו, הסניגור נחפז לגבות שכר טירחה ולהתקדם לתיק הבא. גם התובע שמח בחלקו להסיר עוד תיק משולחנו, והשופט חש הקלה כאשר נמחק עוד תיק מסדר יומו. פחות מ-9% אחוזים מהתיקים הפליליים מגיעים לשלב כתיבת הכרעת הדין. שלב שבו השופט אמור באמת להסביר בכתב מדוע אדם אשם במה שמיוחס לו.

ההודאה מלכת הראיות - האומנם?

משטרת ישראל יודעת כי כל הודאה שהיא תצליח להחתים עליה את החשוד, תתקבל לרוב בבית המשפט ללא עוררין על בסיס סעיף 10א', שנועד במקור למנוע חזרת עדים מעדותם עקב איומים. בפועל, לרוב השוטרים הם שמאיימים בעצמם על הנחקרים ומטילים עליהם אימה, עד אשר הנחקרים חותמים על מסמך שקר. כל אדם סביר מבין כי הסיכוי שפושע יבוא לתחנת משטרה ויודה באשמה מרצונו הטוב שואף לאפס. דווקא כאשר מונחת לפני שופט הודאה באשמה, עליו לחקור היטב אם זו אמיתית, האם נגבתה באופן סביר והאם הנאשם מודה שכך היו הדברים. דילוג על שלב זה במשפט מוביל מדי יום להרשעות רבות של אנשים חפים מפשע. כמובן שעבריינים אמיתיים כלל אינם חוששים מהמשטרה. הם יכולים לשים קץ לכל חקירה בהשלכת רימון יד לביתו של החוקר, או באיום כזה. לכן, קורבנות חקירה הם בעיקר אנשים רגילים שהמשטרה החליטה בנסיבות העניין להעביר את יומה בחברתם ועל-חשבון עתידם.

הרשע משתכלל ומשתולל

בהצעת חוק שאולי תעבור בשבוע הבא בכנסת ישראל בקריאה שנייה ושלישית, מוצע לבטל חלק מהותי מהליך השיפוט. על-פי הצעת החוק, עבירות רבות מסוג "פשע" שנדונו עד כה בבתי משפט השלום ובעיקר בבית משפט מחוזי, בהרכבים של שלושה שופטים, יעברו לדיון בפני שופט יחיד. מדובר בעבירות רבות שהעונש עליהן הוא 10 שנות מאסר ויותר. מכאן ועד להרשעה קלה בלא דיון עמוק הדרך קצרה ביותר. כבר אמרו חכמים בפרקי אבות; "אל תהי דן יחידי, שאין דן יחידי, אלא אחד...". לא ייתכן כי ידון שופט אחד בתוך דקות אחדות ויכריע בנושא שעשוי לכלוא נאשם לעשר שנות מאסר. נראה כי מערכת המשפט מאבדת עצמה לדעת בהניחה לעצמה לשקוע בהדרגה למצב שבו היא אינה שופטת כלל באמת. שעות השיפוט הנחסכות יתמלאו מיד בשפע של אישומים מגוחכים כנגד קורבנות חקירה חדשים שהמשטרה תמצא. הפשע האמיתי ימשיך להשתולל ולהשתכלל. המחוקקים מתבקשים לדחות את ההצעה בטרם יחזרו למזנון הכנסת.

מניפולציות של עורכי-דין

כתוצאה מהעובדה שהשיפוט הפך לתופעה נדירה, עסוקים עורכי-הדין במלאכת רמייה מסועפת על-חשבון לקוחותיהם. רבים מהם מפחידים את הלקוח כדי לקבל שכר טירחה שמן. הם מחתימים את הנאשם הנורמטיבי על הסכם ייצוג, לפיו הם יקבלו שכר טירחה מלא גם במקרה של פשרה או עסקת טיעון. מרגע שכך סוכם, הם עושים הכל כדי להתפשר על-חשבון הלקוח, ולנוחות התובע שמשתף עימם פעולה. שיטה זו גורמת לנאשמים רבים להסכים לאשמה מופחתת שאינה מוצדקת וממנה יוצא האדם שבור ושונא חוק.

עדויות שקר ללא ענישה

בפני שופטי ישראל מוצגים מדי יום שלל תצהירי שקר בכל תחומי המשפט. לעתים קרובות ברור לכל הנוכחים באולם שלא היו הדברים מעולם. ובכל זאת כולם משחקים את המשחק לטובת שכר טירחת עורכי-הדין ושכר התובעים. השופט שלי טימן אמר כי ב-27 שנות שיפוטו טרם נתקל במקרה אחד שבו נענשה אישה אשר העלילה עלילת כזב על הגבר בחייה, או על גבר מזדמן. הרי ידוע לכולנו כי עשרות אלפי תלונות השווא מוגשות כל שנה למחלקת חקירות אלימות במשפחה (אלמ"ב). רובן מתבררות כשקרים גסים. רבות מהמתלוננות מודות בעצמן כי העלילו על הגבר שקר. לפיכך עסוקים שוטרי, תובעי ושופטי ישראל בעומס עבודה מדומה ומזיק, כאשר "חומר הגלם" שלהם הוא גברים נורמטיביים שחייהם נהרסים! הדרך לפינוי זמנו של בית המשפט פשוטה. השופטים צריכים רק לחקור היטב את העדים ולהעניש עדי שקר, כאשר ברור שכך הדבר, ומיד יירד העומס על בתי המשפט.

תאריך:  21/07/2010   |   עודכן:  21/07/2010
ירון זכאי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
גולשים יקרים, ודאי שמתם לב לשמה של העונה הזו של הישרדות, שלא נקראה, ככל עונה, על שם המקום האקזוטי בו היא התרחשה - אלא התהדרה בכינוי "הישרדות אולסטארס". "אוהדים מול שורדים". ובבחירת השם הזה חבוי - אם כי באופן די גלוי יש לציין - מסר. שלא לומר, הבטחה: שמשתתפי העונה האלו הם המעולים שבמעולים. הטופ שבטופ. הבסט אוף דה בסט.
21/07/2010  |  גדי להב  |   כתבות
כשאני חושב על פיטר ביינארט אני נוטה להשוות אותו לצעיר יהודי אמריקני אחר, ברט סטיבנס. ביינארט פרסם לפני כחודש וחצי מאמר גדול ולא חכם במיוחד ב'ניו-יורק ריוויו אוף בוקס' נגד הממסד הציוני בארצות הברית. מטרה עומדת, גדולה וקלה. אבל המאמר הפך אותו לפיגורה, ולפני שבוע הוא כבר התראיין ל'הארץ'. האמירה שלו מתמצית בדיווח על מסר שנשלח אליו מסטודנט יהודי בעקבות מאמרו הגדול: "מה שהם (הממסד היהודי, כמובן) לא מבינים זה שלרוב האנשים בקולג' שלי, באוניברסיטה, הסטודנטים היהודים, אובמה חשוב יותר מישראל". "כלומר, אובמה הוא נוכחות חשובה יותר בחייהם מישראל", הדגיש ביינארט.
21/07/2010  |  אמנון לורד  |   כתבות
לפני שמונה חודשים, בעיצומה של פעילות ועדת החקירה הממלכתית לקחר הטיפול במגורשי גוש-קטיף, קיבל בנצי ליברמן פנייה מפתיעה - לבוא ולעמוד בראש מנהלת סל"ע. "כבר היו מסקנות ביניים שהצביעו על כישלון מנהלת סל"ע", מספר ליברמן. "לי היו שני דברים שהצבתי לאייל גבאי (מנכ"ל משרד רה"מ; א"ו) כתנאי: ראשית, לראות שבאמת יש רצון לעשות שינוי אסטרטגי ביחס למגורשים. שנית, שלא אהיה נתון בסד תקציבי, אלא אוכל לטפל במה שצריך לטפל".
21/07/2010  |  אבינדב ויתקון  |   כתבות
בשעה שהתקשורת הישראלית ניסתה לייצר פרשה סביב הכרוז שהפיצו רבני דרום תל אביב נגד השכרת דירות לשב"חים באזור - ניסיון שגווע די מהר בשל העובדה שרוב המגיבים צידדו בעמדת הרבנים, מועצות מקומיות בארצות הברית היו טרודות בחקיקה במטרה להיאבק בהגירה הבלתי חוקית. אחת היוזמות שכבר אושרה במספר מקומות היא איסור על השכרת דירות למהגרים בלתי חוקיים. נושא ההגירה מתחמם כעת שוב בארה"ב. לאחר הנושא הכלכלי, עניין זה עשוי לתפוס מקום מרכזי בבחירות הקרובות בנובמבר.
20/07/2010  |  עמיאל אונגר  |   כתבות
"צחי, נכון שהוא חמוד?". כך אמרה לי בחיוך שובה לב גאולה כהן, כשמבטה עוקב אחרי בנה באירוע ציבורי שבו יצא לנו להיפגש לפני שנים מספר. כן, השבתי, בוודאי. זאת לא הייתה תשובה ללוחמת הלח"י האגדית, שדרנית הרדיו במחתרת בימי הבריטים ומנהיגת 'התחייה'. זאת הייתה תשובה לאמא. כי ילד הוא ילד הוא ילד, גם אם הוא גבוה, תמיר, רחב כתפיים ו-עבר מפלגה. אגב, מסלול מוכר. נסיכי הליכוד עוברים שמאלה. הנגבי, שהרחיק מהאנדרטה שבראשה התבצר ערב פינויה של ימית עד לצמרת קדימה, אינו יוצא מן הכלל.
20/07/2010  |  סופיה רון-מוריה  |   כתבות