יום רביעי 08 אפריל 2020  13:27
בג"צ פלייבוי
האם פגיעה בכבוד האישה וניצולה יכולים להיחשב כחופש ביטוי? כן, לשיטת השיח הליברטני שמיוצג בידי דורנר

יש לאסור סחר בבני אדם לצורך השתתפות בצילום או הצגת פורנוגרפיה
נועם שרביט
הוועדה הגישה את הערותיה לתזכיר הצעת תיקון לחוק העונשין, בנושא סחר בבני אדם; בין היתר, מציעה הוועדה לקבוע איסור כולל על סחר בבני אדם ולא לפרט מטרות ספציפיות לסחר זה, וכן לא להשתמש במונח "תועבה" אלא "פורנוגרפיה"
לרשימה המלאה

האם יש לאפשר את שידורי ערוץ פלייבוי, חרף פגיעתה הקשה של הפורנוגרפיה בכבוד האישה? לדעת דורנר, שידורים בשעות הלילה, אשר מוזמנים על-ידי הלקוח ואינם 'נכפים עליו' מאזנים איזון ראוי בין חופש הביטוי לבין כבוד האישה

▪  ▪  ▪
בג"צ פלייבוי ( בג"צ 5432/03 ש.י.ן - לשויון ייצוג נשים ועוד11 אח' נ' המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין (ניתן: 3.3.2004)) דן באיזון הראוי בין ערכים מתנגשים - חופש הביטוי מחד, וזכת האישה לכבוד מאידך.

בשנת 2004, בעקבות ההיתר שניתן מצד המועצה לשידורי כבלים ולוויון לשדרת את ערוץ "פלייבוי" בכבלים, עתרו שניים עשר ארגוני נשים - וכן ח"כ גילה גמליאל ועוד כ 52 גופים, כנגד היתר זה, אשר לדעתם מנוגד לחוק אשר אוסר על הצגת "אדם או איבר מאבריו כחפץ זמין לשימוש מיני".

השאלה שעמדה לדיון הייתה האם היתר השידורים עומד בניגוד לחוק זה.

השופטת דורנר קבעה כי:

  • "הפורנוגרפיה מוגנת ע"י חופש העיסוק כמו גם ע"י חופש הביטוי. חופש הביטוי יסוג מפני פגיעה ברגשות אולם אך ורק פגיעה קשה ברגשות יכולה להסיג את חופש הביטוי והמבחן הינו נורמטיבי, קרי ערכים נורמטיבים ולא מידת הפגיעה וסבל האישי של הנפגעים. יחד עם זאת, כאן הקהל אינו 'שבוי' אלא בוחר את הצפיה בשידורים.

    שידורים פונוגרפים פוגעים פגיעה קשה מאד בכבוד האישה אך הזכות לכבוד אינה מוחלטת.

    יש לזכור שתכנים פורנוגרפיים קשים אף יותר מוצגים "תחת כל עץ רענן". עוד יש לזכור כי פרשנות נוקשה מידי של ההגבלות על חופש הביטוי יכולה להוות 'מדרון חלקלק' שיוביל לצנזורה. מרבית מדינות המערב מתירות את שידורי הפליייבוי".


היא מצאה כי "החלטת המועצה מגשימה את האיזון האנכי בין חופש הביטוי וחופש העיסוק של 'פלייבוי' לבין אינטרס הציבור שלא לפגוע ברגשות ע"י כך שמגבילה באופן מידתי את תכני השידורים ואת הנגישות להם. היא מגשימה באופן אופקי את האיזון על-ידי כך שמאזנת בין חופש הביטוי והעיסוק של פלייבוי לבין זכויות אחרות כגון הזכות לכבוד".

עמדתה של השופטת דורנר הייתה דעת הרוב בדיון, ורק השופט חשין, בדעת מיעוט, סבר כי "ספק אם חופש הביטוי פורש הגנתו על הפורנוגרפיה" - עמדה מקינונית משהו - אשר מרפררת לביקורתה של המשפטנית קת'רין מקינון ולפיה התייחסות להשפלת נשים דרך משקפי החשיבה הליברטנית כגילום של 'חופש העיסוק' ו'חופש הביטוי' הינה שגויה מיסודה.

תאריך:  17/09/2010   |   עודכן:  19/09/2010
ענבל בר-און
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
בג"צ 104/87 ד"ר נעמי נבו נ' בית הדין הארצי לעבודה, פ"ד מד(4) 749 (1991) הינו פסק דין מכונן לעניין איסור אפליה מטעמי גיל ומין גם יחדיו.
17/09/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים
כלל "הדבר מדבר בעדו" הינו כלל - אשר מעוגן בסעיף 41 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] ואשר נועד להתמודד עם קושי של התובע בתביעת נזיקין, להוכיח את הקשר הסיבתי בין התרשלות הנתבעים לבין הנזק שנגרם לו. כך קובע סעיף 41 לפקודה:
17/09/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים
הלכת אטינגר ידועה בעיקר בזכות 'הלכת השנים האבודות' אשר התגבשה במסגרתה: הלכת אטינגר היוותה את התקדים, אשר ממנו והלאה, עזבונם של ניזוקי-גוף אשר נפטרו כתוצאה מהתאונה, נמצא זכאי לפיצוי בגין 'אובדן ההשתכרות בשנים האבודות'. מותו הטרגי של אטינגר, אשר היה בן 12 כאשר נפל לבור בעיר העתיקה בעת משחק, הוביל לדיון משפטי מרתק על אודות סוגיות אשר אז היו בגדר חידוש בדיני הנזיקין, כגון פיצוי בגין השנים האבודות ופיצויים עונשיים.
06/09/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים
בהלכת אלסוחה הוכרה לראשונה האפשרות לפצות קרובי משפחה בשל הנזקים הנפשיים אשר נגרמו להם עקב מעורבות יקיריהם בתאונת דרכים.
03/09/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים
הלכת שרון נ' בנזימן דנה בשתי סוגיות משפטיות עיקריות: האחת- בהבדל בין דעה לעובדה, והשנייה- ההבדל בין אמת היסטורית לבין אמת עובדתית.
22/08/2010  |  ענבל בר-און  |   מושגים