יום ראשון 28 פברואר 2021  21:19
ד"ר מיכאל פלדמן תגובות   |  מרכז רפואי הלל יפה
המעקב הרפואי בפג לאחר השיבה הביתה
הפגייה מהווה מרחב בטוח
[צילום: דוברות מרכז רפואי הלל יפה]

לקראת יום הפג הבינלאומי שחל היום, ד"ר פלדמן מסביר מדוע יש לחזק את המערכת הרפואית הקהילתית הקיימת ולהתאימה לצרכים של בוגרי הפגיות ומציע דרכים פשוטות להתמודדות עם המצב

▪  ▪  ▪
כמעט 10% מכלל התינוקות הנולדים בישראל הם פגים. נתון שהוא משמעותי מאוד ויש לו השלכות לגבי בריאות התינוק בהמשך חייו. כמו-כן, כ-10% מכלל הפגים יזדקקו לטיפולים שונים, מורכבים יותר או פחות, גם לאחר השחרור מבית החולים.

הימים הראשונים בחיי פג הינם ימים בלתי פשוטים - הן לצוות המקצועי והן להורים. עם זאת, הטיפול הכוללני והמקיף שמציעה סביבת הפגייה, תורמת ניכרות לבריאות הרך הנולד ולהרגשת הביטחון אצל הוריו. הפגייה מהווה מרחב בטוח בו מסופקים לתינוק התנאים האידיאלים לוודא התפתחותו התקינה מחוץ לרחם, תוך השגחה של 24 שעות ביממה.

כל ייעוץ שהפג זקוק לו, כל היבט טיפולי וסיעודי, כל צילום רנטגן או פעולה רפואית - מרוכזים כולם תחת קורת גג אחת ונעשים ברגע הנדרש, ללא עיכוב ובהשגחה רפואית וסיעודית מלאה ולאורך 24 שעות ביממה. הפגייה מהווה מעין רחם חיצוני המספק את כל צרכי הפג - במזון, בחמצון, בנוזלים, באנרגיות ובכל תחום שמסייע לו להתחזק ולהתפתח בצורה תקינה. גם ההורים זוכים ליד תומכת - רגשית ועניינית, ולרוב גם מתפתחת מערכת יחסים אישית ובלתי אמצעית עם הצוות המטפל שמקלה על ההורים לעבור את התקופה הראשונית והמורכבת, ובהתאם מקלה גם על הפג הטרי. הפגייה הופכת לבית שני, כזה שעונה על הצרכים המדויקים והמיידיים של כל הנוגעים בדבר.

השאלה הנשאלת, מה קורה כאשר הפג מסיים את שהייתו בפגיה ועובר, לאחר מתן הגושפנקא הרפואית, לבית הוריו? בשלב זה, שלכאורה אמור כבר להיות השלב ה"טבעי" יותר, נתקלים הורים רבים במצבים בהם הם נדרשים למענה לפתרונות ייחודיים לתינוק שנולד פג, פתרונות שהיו עד לא מזמן זמינים, מהירי החלטה ורב מקצועיים, ואילו כעת ההורים הם אלו שצריכים לתת את הדעת לכל מיני בעיות, לנסות לזהותן בזמן אמת, ולוודא קבלת הטיפול המיטבי בקהילה. לעניין זה, פונים ההורים לרופא הילדים של התינוק, שמפנה אותם, להמשך בירור אצל מומחים נוספים.

המעקב הוא הכרחי

יש להבין, כי המעקב אצל רופא הילדים בקהילה הוא הכרחי, וכי הוא זה המרכז את כל הבעיות בטיפול בילד. עם זאת, בתינוק שנולד פג, חשוב מאוד שהרופא המטפל הקבוע ייעזר במומחה לרפואת פגים, בדיוק כפי שנעזר במומחה למערכת העיכול במקרה של מחלת הצליאק או במומחה במחלות כליה בילד הסובל מתסמונת נפרולוגית.

תחום הנאונטולוגיה הולך ומתפתח ומשתנה בקצב מסחרר ובנוסף לזה, לפגים ישנם צרכים ייחודיים, כגון: תזונתיים, נשימתיים, חיסונים מיוחדים ומעקבים נוירולוגיים, התפתחותיים ועוד המצריכים מיומנויות ספציפיות גם במרחק של שנה-שנתיים לאחר השחרור. הנאונטולוג בקהילה ידע להפעיל, במידת הצורך, גורמי רפואה וסיעוד נוספים כולל בטיפת חלב בכדי לתת מענה ייעוצי רב מערכתי מהיר, בדומה לזה שקיבלו ההורים בעת השהות ביחידת הפגייה.

בהקשר לזה, יש חשיבות ליצור בשינוי התפישה המערכתית של ההמשכיות בטיפול בפגים בקהילה עצמה וההכרח לשתף רופא מומחה בתחום רפואת הפגים, לפחות בשנה-שנתיים הראשונות לחיי הפג / תינוק.

רופאי הילדים נדרשים בכל ההיבטים הרפואיים הרגילים כגון מחלות ילדות שונות, מחלות עונתיות וכדומה. תפקידו של מומחה הפגים הוא בעצם יצירת שיתוף פעולה על-מנת לוודא כי לא נוצרות בעיות אופייניות לפגים, ואם כן, למצוא להן פתרון ביעילות מרבית, תוך שיתוף כל הנוגעים בדבר. שיתוף הפעולה המקצועי בין הרופאים והמומחים השונים בקהילה הוא שיביא את הפג למצב תקין ואף למעלה מזה, ואפילו מבחינת עלות / תועלת יוזיל השירותים למבטחים.

מחבר המאמר הינו מנהל יחידת הפגים במרכז הרפואי הלל יפה
תאריך:  09/11/2010   |   עודכן:  09/11/2010
ד"ר מיכאל פלדמן
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
החודשים האחרונים היו קשים להרבה מאוד אנשים, כיוון שכוכבים רבים היו בנסיגה וכל כוכב הביא את קשייו שלו, או יותר נכון לומר - הביא את הדרך הייחודית שלו עבורנו על-מנת שנראה, נפעל ונתכנן כמובן, בהתאם לאנרגיה של הכוכב המפעיל.
09/11/2010  |  צילה שיר-אל  |   כתבות

09/11/2010  |  ד"ר פינק  |   כתבות
אלה האייטמים שהופיעו בתקציר אחר-הצהריים של תוכנית הבוקר של רשת: דליה מזור התארחה ושוחחה עם המנחים אברי גלעד והילה קורח על חוויותיה ב"רוקדים עם כוכבים". לאחר שפינתה מזור את האולפן, התיישב על כיסאה אקי אבני שסיפר על חוויותיו ב"רוקדים עם כוכבים". אחרי אבני התארח אדם מן היישוב שסיפר על פועלו המבורך - סדנאות טיפול בילדים עם קשיי למידה והתנהגות. שיטת הטיפול - ריקוד. בתום האייטם של מרקיד הילדים הצטרפה לאולפן הבשלנית פיליס גלזר עם הצעות לאכילה מזינה בתום פעילות פיזית. אם תהיתם לאיזו פעילות פיזית מכוונים עורכי התוכנית, הופיעה שקופית עם הכיתוב "אוכלים עם כוכבים, מה לאכול לפני שעולים לרחבה".
09/11/2010  |  מורן שריר  |   כתבות
רישמו את התוצאה הבאה: סטודנט למדעי רוח מתוקצב בלפחות 32,633 ש"ח בשנה על-ידי המדינה. לעומת זאת משקיעה המדינה 8,085 ש"ח לכל היותר באברך כולל בממוצע. הנתונים מופיעים בשחור על גבי לבן במקומות שונים בתקציב המדינה, אולם איש לא טרח השבוע לתמחר את הצביעות של הסטודנטים לכסף קטן או גדול.
08/11/2010  |  יצחק שטיינר  |   כתבות
הכרעת הדין במשפטם של השר לשעבר צחי הנגבי ומנכ"ל משרדו שמואל הרשקוביץ הינה ביטוי מובהק למהפכה שחלה במשפט הפלילי בישראל כתוצאה מקליטת דוקטרינת ההגנה מן הצדק. דוקטרינה זו קובעת כי לבית המשפט סמכות לבטל כתב אישום מקום שהגשתו או ניהול ההליך הפלילי כנגד הנאשם עומדים בסתירה מהותית לעקרונות של צדק והגינות משפטית. הנה כי כן, אם בעבר היה השופט הדן במשפט פלילי מוגבל לבחינת השאלה האם הנאשם שבפניו הינו אשם או חף מפשע, הרי שמאז הפכה ההגנה מן הצדק לחלק ממשפט ארצנו, מוסמכת הערכאה הדיונית לבחון את שאלת עצם צדקתה של הגשת כתב האישום. שאלה זו תפסה מקום נכבד בהכרעת הדין בעניינם של הנגבי והרשקוביץ, שעה שההעמדה לדין - היא עצמה, בנפרד משאלת האשמה או החפות - נבחנה על-ידי בית המשפט. כדברי השופט אריה רומנוב בפסק דינו בפרשה זו: "אם שאלת בירור האשמה נעשית 'בתוך התיק', הרי שההגנה מן הצדק מורה לנו להשקיף על התיק 'מבחוץ'. היא דורשת מאיתנו לראות את פרשת האישום ואת עלילותיה בהקשר רחב".
08/11/2010  |  ישגב נקדימון  |   כתבות