יום שישי 05 מרץ 2021  03:26
"אֵלּוּ עֲרָגוֹת" - ספר שירים עם ערגה לזכר האהבה
אלו ערוגות. משורר רומנטי

בספר שיריו החדש מתגלה יוסף אלרן כליריקן עדין, כמשורר רומנטי. בספרו הצליח אלרן, להקיף נושאים שונים הקשורים לעולם האהבה, וכי ללא ספק עולם זה הוא כה חשוב בהווייתו של בן-אנוש עלי אדמות

▪  ▪  ▪
יוסף כהן אלרן קנה את עולמו בפרוזה, בספרי עלילה שובי לב כמו "אספירונס" ו"שמועות על אושר", ועוד. בספר שיריו החדש מתגלה אלרן כליריקן עדין, כמשורר רומנטי.

בדומיית לילות צצות מילות השיר, האוצֵר כמיהות מאורות האתמול. אך אותו שיר המאיר חשכת לילותיו של המשורר ומובילו עדי שקט נפלא של מקדשו, הופך להיות תכלית חייו וכן למותו. כך משתקף ממילות הפתיחה לספרו של מחבר ספר השירה "אלו ערגות", ואני מצטט:

כִּי מִי אֲשֶׁר פָּקַח עֵינָיו
אֶל הַנִּגּוּן שֶׁל שִׁירָתוֹ
בִּבְלִי דַּעַת הָפְכוּ מִלָּיו
לִהְיוֹת חַיָּיו וְגַם מוֹתוֹ

הערגה לזכר אהבה עם מתיקות החוויות האצורות בה, משתקפת נאמנה בשיר "הערגה ההיא", עמ' 12, אך בכרוך למתיקות זו נמצא הכאב הצורב כמו כאב הניתוק, הפרידה, ושיממון הבדידות. ואני מצטט מתוך השיר את הבית האמצעי:

הַאִם הָזִיתִי אֶת עֵינַיִךְ
אֶת הַחוּם הַהוּא
שֶׁהִכָּה סָבִיב
שֶׁמָּא דִּמִּיתִי אֶת שְׂפָתַיִךְ
וְהַצְּלִילִים הָהֵם
הַנְּעִימִים לְהַכְאִיב

אהבה גדולה היא כמו חלום נעים, שהאדם חפץ להמשיכו עדי אין סוף, אך כמה חבל שמתקו של חלום זה גז ונקטע בנשוב צפרירי הבקר. חלום האהבה הגדולה מאכלס את הנשימות השקטות של האהוב וההפך, וכן את רחף היד על השפתיים. כל הנאמר מתבטא בשיר "שעת החושים" (עמ' 20), ואצטט את הבית החותם את השיר:

אוֹ אָז מֵאִיר עָלַי הַיּוֹם
אַכְזָר מִדַּי נִמְהָר מִדַּי
הֲגַם אַתָּה אוֹתוֹ חֲלוֹם
עָנֹג כָּל כָּךְ חָלַמְתָּ עָלַי

רשפי הקנאה הבוערת בלב האוהבים עד כלות, משתקפים בשיר "מחול הקנאה", (עמ' 22), בו נותרת האהובה בבדידות צורבת, נושאת את כאב הנטישה ומתקשה להשלים עמו, ואצטט את הבית החותם את השיר:

אֶשְׂנָא אֶת הַלַּיְלָה הָאָפֵל
שֶׁלּוֹקֵחַ אוֹתְךָ אֵלֶיהָ
אֶבְחַל גַּם בַבֹּקֶר הַתָּפֵל
שָׁבוּ תָּקִיץ אַל יָמֶיהָ

האהבה האמיתית וכן גם הזוגיות, יש בהן מעין הדדיות שחשיבותה גדולה לאין ערוך, והיא תמיד תצוץ ותתגלה בעת צוקת הלב. כשהאדם או בת הזוג זקוקים לעצה וכן למילת עידוד, כל אחד מן השניים יתקשה להשלים עם חסרונה של המילה הטובה. ועל כך נאמר בקהלת פרק ד', "טובים השניים מן האחד". דבר זה משתקף בשיר "כי בצלמו", (עמ' 48) ואצטט את שתי שורות של הבית השלישי בשיר:

הֵיכָן יִשְׁפֹּךְ לִבּוֹ זֶה שֶׁחָסֵר אוֹהֶבֶת
אֵיךְ יִפְרֹק כְּאֵבוֹ מִי שֶׁלֹּא פֶּתַח לִבּוֹ

אסיים ואומר שיוסף כהן אלרן הצליח בספר, להקיף נושאים שונים הקשורים לעולם האהבה, וכי ללא ספק עולם זה הוא כה חשוב בהווייתו של בן-אנוש עלי אדמות.

תאריך:  31/01/2011   |   עודכן:  31/01/2011
יחזקאל מוריאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
יובל שנות יצירה שירית מכונסים בספר "השתוות" בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בכל פרק יש שירים מכל מיני ספרים, לפי הנושא. אלה שירים שנוצרו במהלך מסלול החיים, ואף על-פי כן הם אינם השתקפות מדויקת של מה שהתרחש במציאות
31/01/2011  |  שושנה ויג  |   ספרים
אפלטון טען שהאמנות מדברת לחושים. החושים הם שקריים ואשלייתיים ולכן גם האמנות בכלל והשירה בפרט שקריות הן. יש משהו בדבריו של אפלטון. למשוררים אמצעים פואטיים באמצעותם הם מסוגלים בקלות להניף שרביט קוסמים ולתמרן את המציאות כרצונם. אבל השירים של טל איפרגן משדרים אותנטיות, תמימות צעירה ולא מקולקלת. השירים נסובים בעיקר על רשמיה של מלצרית צעירה בבית קפה. רשמים עזים ומלאי חיים המובאים דרך איחוי של תחושות, רגשות ומחשבות לתוך הניחוחות והטעמים הגשמיים הממלאים את האוויר בבית קפה.
20/01/2011  |  אליעז סגל  |   ספרים
המוזיקה מנגנת את השירה, והשירה נאחזת בקולות. 'הדממה' היא תרחיש ההרפיה ממתחים סמויים אין סופיים בהן נרקמים יחסי גומלין בין מעורבות אישית לקולקטיבית ויוצרים אנדרלמוסיה מערכתית בפיוזים הקצרים או הארוכים הזורמים שתי וחזור מתאי המוח אל תאי הנפש, נארגים בחוטי כסף סמויים של השכל והרגש ויוצרים מילים שמנסות לגעת ולדלות את העיקר מהטפל.
20/01/2011  |  אדלינה קליין  |   ספרים
כתב העת "שחרית" מגלה עקביות והתמדה - והאור של הבנות היוצרות מבית היוצר של המכללה מנסה לתור אחר המופלא, לשזור חוטים של חן וחסד, ואנו נוכחים עד כמה העברית היא מעבדה אמיתית לתיאור רוח האמונה, רוח העם. רוח היוצר.
20/01/2011  |  הרצל חקק  |   ספרים
המשוררת חיה בנצל חובקת ספר שירים חדש. לרגל הופעת הספר קיימנו ריאיון החושף את דמותה של המשוררת, אישה רגישה האוהבת את המילה, שמנסה להדביק את כל מה שהחמיצה במהלך שנות חייה. הכתיבה מעניקה לה צוהר לעולם אחר בו מתגשמות משאלות לב ובו גם ניתן לכתוב על העבר ועל העתיד. בכתיבה מחייה חיה את האנשים שהיו קרובים אליה ואינם. חיה כותבת על בדידותו של האדם. הכתיבה משמשת מעין מרפא לנפש והספר החדש אלבום הנפש מעניק הצצה לעולמה של היוצרת, לעולם המראות שאותו היא טווה יום יום. פרץ כתיבה שנובע ומעשיר את עולמנו.
20/01/2011  |  שושנה ויג  |   ספרים