יום שלישי 18 מאי 2021  07:52
ניתוחים פלסטיים בקרב הדור הצעיר
ניתוח הגדלת חזה - הפופולרי ביותר [צילום: פלאש 90]

הניתוחים הפלסטיים הפופולריים בקרב צעירים וצעירות המבקשים/ות לעבור ניתוחים ובכלל, מאיזה גיל מומלץ להתחיל?

▪  ▪  ▪
בעידן המודרני שבו יש שימת דגש על המראה והחיצוניות, גובר הצורך בקרב צעירים וצעירות רבים לשדרג את המראה החיצוני שלהם ולעבור "מקצה שיפורים" באמצעות ניתוחים פלסטיים שהפכו עם השנים לזמינים יותר. צעירים אלה נחשפים ומושפעים מדוגמניות ודוגמנים, סלבס ומהזוהר ההוליוודי המופיע בכל מדיה כתובה ודיגיטלית.

התופעה מתרחבת וניכרת לעין ב-20-15 השנים האחרונות. הדבר ניכר בחודשי הקיץ ובחופשות החגים, קיימת עלייה במספר הצעירים המבקשים לעבור פרוצדורות או ניתוחים (כ-20%-30%), והגילאים - יורדים. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בחדירת אמצעי התקשורת לכל בית ובלחץ החברתי הגובר בעיקר בשנות הנעורים.

האינטרנט והטלוויזיה שינו את תרבות ההתנהגות והחשיפה של בני הנוער לאופנות משתנות בעולם ועוררה בהם את החשיבות להראות במיטבם ככל האפשר - בדומה לכוכבי התרבות שלהם.

אם בעבר היו הניתוחים הפלסטיים נחלתם של בני העשירון העליון בלבד, הרי שכיום עלותם מאפשרת גם לבני המעמד הבינוני והנמוך לעבור את הפרוצדורה המבוקשת מבלי להיקלע לקשיים כלכליים נרחבים ולעיתים אף בעזרתן של קופות החולים המממנות חלק מהטיפול.

בנים לעומת בנות:

לעומת האוכלוסיה הבוגרת, שבה הנשים הן עדיין עיקר המנותחות, בקרב הצעירים החלוקה שווה למדי, שכן תדמית הגוף החשובה אינה פוסחת על הבנים המבקשים להראות טוב לפחות כמו הבנות. גם בנים רבים עוברים ניתוחים להצמדת אוזניים או ניתוחי אף, בעוד מגילאי 20 ואילך הבנות מתחילות לפתוח פערים בעיקר עם הניתוחים להגדלת חזה.

מגוון הניתוחים הפופולריים בחופשת הקיץ

  • ניתוח להצמדת אוזניים: מדובר בניתוח שהפציינטים שלו הם כמעט תמיד הצעירים ביותר - בני 12-7, והם עושים הכל כדי להסתיר את האוזניים הבולטות, אם על-ידי חבישת כובעים או גידול שיער ארוך. ניתוח להצמדת אוזניים נעשה בהרדמה כללית ואורך כשעה. במהלכו מבצעים חתך מאחורי האוזן, מסירים את הסחוס העודף ותופרים בתפרים הנעלמים מעצמם שבוע-שבועיים לאחר-מכן. לאחר הניתוח, נדרשת חבישה של שבוע. לאחר מספר שבועות, הנפיחות יורדת ואפשר לחזור לשגרה;

  • ניתוח אף: אחד הניתוחים הוותיקים והשכיחים ביותר. האף הוא האיבר שקובע את מראה הפנים יותר מכל, ועל כן ניתן לבצע את הניתוח מגיל 16 ואילך - הן כי בתקופה זו מסתיימת צמיחת הפנים וגם בשל המרכיב הנפשי והצורך להבטיח כי המנותחים יהיו בוגרים דיים לעבור את השינוי. גם במקרה זה, הניתוח מתמקד בהסרת הסחוסים מהם בנויות עצמות האף הבולטות. הניתוח נעשה בהרדמה כללית או מקומית ואורך כשעה וחצי עד שלוש שעות (תלוי במקרה). מבצעים את הפעולה דרך הנחיריים - מה שמונע את הצלקות החיצוניות. בסיום הניתוח, מונח גבס קל על האף למשך שבוע ולאחר שהוא מוסר, הנפיחות יורדת בהדרגה וצורתו הסופית של האף מקבלת את צורתה החדשה הקבועה;

  • גינקומסטיה: ניתוח להסרת רקמת שד עודפת בקרב נערים מתבגרים. למרות שהתופעה חולפת ברוב המקרים מעצמה עד גיל 20, הרי שמרבית בני הנוער הסובלים ממנה אינם מעוניינים להמתין עד אמצע השירות הצבאי. זאת בשל המראה המביך המקנה להם תדמית גוף ירודה מאוד - עמידה מכופפת ושמוטה, ובשל הימנעותם מבילוי בים והשתתפות באירועים חברתיים. על כן, במקרים יוצאי דופן, כשהמדובר בבעיה אמיתית ניתן להתנתח בגילאים צעירים יותר. הניתוח האורך כשעה וחצי, מתבצע בהרדמה כללית ובמהלכו מסירים את רקמת השד העודפת דרך העטרה. במקרים מסוימים משלבים גם שאיבת שומן מהאזור;

  • הגדלת חזה: ניתוח הגדלת חזה הוא הפופולרי בין הניתוחים שמבקשות לעבור צעירות בגילאי 30-20 לחייהן. הניתוח נעשה בהרדמה כללית ואורך כשעה ובמהלכו מוחדרים שתלי סיליקון אל המישור שמתחת לשריר החזה. התפרים נספגים לאחר כשבועיים, המנותחת נחבשת ולאחר-מכן עליה להתהלך בחזיית ספורט לתמיכה בחזה החדש. לאחר מספר שבועות, הנפיחות והמתח יורדים והתוצאה מתחילה להיראות. למעלה מ-50% מהמנותחות מבקשות לעבור הגדלת חזה בתחילת שנות ה-20, כחלק משדרוג המראה;

  • תיקוני א-סימטריה בשדיים: מבוצעים בגילאים צעירים יותר - בהתאם למקרה ולהמלצת הרופא המטפל. במקרים אלה, מעורב בקבלת ההחלטה פסיכולוג, והניתוח יוצא לפועל אם אומנם מדובר בעיוות קשה של א-סימטריה או כאשר שד אחד לא מפותח או מעוקם, לדוגמה. במקרים כאלה, יש מקום לבצע תיקון על-ידי החדרת שתל לצד הלא מפותח ולעיתים אף לבצע הרמה;

  • הקטנת חזה: מדובר בניתוח מורכב שבו מזיזים את הפטמות ומפסלים מחדש את מראה השד, מה שמותיר צלקת "עוגן" ועלול ליצור קשיים בהנקה בעתיד בשל הסרה של חלק מרקמת השד וצינוריות החלב. על כן, ניתוחי הקטנה מבוצעים רק במקרים נדירים של נערות צעירות עם חזה גדול בצורה יוצאת דופן שמפריעה להן, ובהתאם להמלצת הרופא המטפל ופסיכולוג.

הכותב הוא מומחה לכירורגיה פלסטית ברשת מרפאות כללית אסתטיקה
תאריך:  07/11/2011   |   עודכן:  07/11/2011
ד"ר עמי ברק
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
המחזה מתרחש בלנינגרד (שכיום חזרה לשמה המקורי - סנט פטרבורג) בתקופת מלחמת העולם השניה. ברקע -הפצצות לנינגרד בידי הגרמנים, ששמו מצור על העיר, שארך שלוש שנים. התושבים האמיצים עמדו בגבורה בהרס הכמעט טוטלי, ברעב האיום שבו נספו מאות אלפים. בדירה שמצאה בבית שרובו נהרס, מנסה ליקה בת ה- 16 לשרוד את הכפור הרוסי. כשמגיע לדירתו מאראט בן ה-18, הוא נדהם לגלות שהדירה כמעט ריקה מרהיטים, ובמיטה נמצאת הנערה. את הרהיטים שרפה בתנור כדי להתחמם.
07/11/2011  |  עליס בליטנטל  |   כתבות
בשעה טובה החורף הגיע, והגיע הזמן לתכנן את חופשת הסקי שלכם. לצד ההחלטה הרת הגורל בנוגע לצבע חליפת הסקי ואחרי האימונים המפרכים על הסקימולטור, כדאי להקדיש כמה דקות ולקרוא מספר המלצות שיעזרו לכם להגיע בשלום לאתר הסקי (ובחזרה).
07/11/2011  |  גיל שגיב  |   כתבות
עם בואו של החורף, אנשים רבים חשים לפתע ירידה במצב הרוח, עייפות מתמשכת, היעדר מרץ, שינה ותיאבון מופרז וירידה בתפקוד כללי וחברתי. תסמינים אלה שכיחים ואין סיבה לבהלה, כנראה שמדובר בדיכאון עונתי הידוע גם כ'דיכאון חורף' (S.A.D. -Seasonal Affective Disorder).
07/11/2011  |  ד"ר ציפי דולב  |   כתבות
"מזה חודשים שמתנהל נגדי מסע השמצות המבוסס על אמירה שלי ש"הפנתרים אינם נחמדים", כך כתבה ראש הממשלה גולדה מאיר בנובמבר 1971 במכתב לשאול בן שמחון. היא הכחישה את כוונת האמירה המיוחסת לה, הסבירה את הנסיבות שבהן אמרה מה שאמרה וסיימה במילים אלו: "אני בוודאי מוכנה לשמוע דברי ביקורת, אולם אינני מוכנה לשמוע השמצות המבוססות על עובדות מסולפות".
06/11/2011  |  נורית מדר, חגי צורף  |   כתבות
ידיעות אחרונות מזכיר לסבא"א כי חשף לפני חמש שנים את הפרטים שיכללו בדוח הארץ מצא פתרון לבעיית עובדי הקבלן ויאיר לפיד מסביר מדוע מבקרים אותו פחות מבעבר
06/11/2011  |  אורן פרסיקו  |   כתבות