יום רביעי 23 אוקטובר 2019  14:38
אבן הבוחן
נוער הגבעות. לא מצטרף למקהלת המגנים [צילום: פלאש 90]

לגמרי השתגעו
אני לא מצטרף למקהלה הענקית שמגנה אתכם בהיסטריה חסרת פרופורציות כאילו אתם עומדים בעוד רגע להחריב את המדינה. לא מפני שאין לי מה להעיר לכם ואפילו לכעוס עליכם, אלא בגלל ההיסטריה הקיצונית וההכללה, והיציאה מהכלים, ותופעת העדר, שבה התקשורת גוררת את כל זרועות המדינה והחברה לאיזה גל שחור, נקמני ומקארתיסטי נגדכם, שמסוכן לדמוקרטיה הרבה יותר מכל הפגנה אלימה. ארגון טרור? אלימות חסרת תקדים? הם השתגעו לגמרי

לבי עם נוער הגבעות שלקח על עצמו את כל האחריות למאבק נגד הריסת יישובים. צונאמי הגינויים חסרי הפרופורציה נגדם לא סוחף אותי איתו, אבל מי שזרק את האבן על ראש הסמח"ט צריך לשבת בכלא

>
▪  ▪  ▪
נוער גבעות יקר, בגדול אני איתכם.
תמשיכו להתנגד לפינוי יישובים בנחישות ובעוצמה ובכל מאודכם. תחסמו צירים, תשבשו פעילות, תבעירו צמיגים, תתקהלו בלתי חוקית, תצעקו על חיילים ועל שוטרים. זה לא יפה ולא נחמד אבל הריסת יישובים היא לא עניין לנחמדות, וכבר למדנו בגוש קטיף שהאהבה לא תנצח. מאבקכם צודק עד מאוד ואתם מנהלים אותו בבדידות מזהירה ובגבורה. גם זריקת בקבוקי צבע וכתובות גרפיטי לא פסולים במאבקכם הצודק. ואפילו התפרצות למחנה צה"ל לא מפילה אותי מהכיסא בתדהמה.

אבל הבחור שזרק אבן על ראשו של הסמח"ט צריך לשבת בכלא.

אני לא מצטרף למקהלה הענקית שמגנה אתכם בהיסטריה חסרת פרופורציות כאילו אתם עומדים בעוד רגע להחריב את המדינה. לא מפני שאין לי מה להעיר לכם ואפילו לכעוס עליכם, אלא בגלל ההיסטריה הקיצונית וההכללה, והיציאה מהכלים, ותופעת העדר, שבה התקשורת גוררת את כל זרועות המדינה והחברה לאיזה גל שחור, נקמני ומקארתיסטי נגדכם, שמסוכן לדמוקרטיה הרבה יותר מכל הפגנה אלימה. ארגון טרור? אלימות חסרת תקדים? הם השתגעו לגמרי. במשך שנתיים מדי יום שישי חבורה של פורעי חוק מתייצבת בבילעין ובנעלין, שוברת את הגדר שמדינת ישראל בונה, מיידה אבנים בחיילי צה"ל, מסיתה את התושבים הערבים להתפרע, מסכנת חיים וחוזרת שוב ושוב. זה רע מאוד ואני לא מציע שתלמדו מהם, אבל הדמוקרטיה לא נהרסה מזה והמדינה לא התמוטטה. ישראלים יהודים אנשי שמאל קיצוני פועלים בעולם נגד המדינה ומוסדותיה, מארגנים חרם על ישראל וצווי מאסר נגד ראשי המדינה וקציני צה"ל, ודווקא אתם הסכנה הכי גדולה והאלימות חסרת תקדים? משהו פה השתבש לגמרי. וכשאני שומע את עדר הפילים הזה צועד בתוך האבק שלו ומשמיע את הקול האחיד שלו, אני באופן כמעט אוטומטי הולך בכיוון הנגדי, ואני איתכם.

אבל הבחור שזרק את האבן על ראש הסמח"ט צריך לשבת בכלא.

וגם הצדק איתכם. ההרס הבלתי הכרחי והבלתי צודק של יישובים הוא מעשה שמנוגד למוסר האנושי, למוסר היהודי, לייעודה של מדינת ישראל, וגם לזכויות האדם הכי בסיסיות. בעיניי הלהט הזה להרוס יישובים, האש הזרה הזו, הוא משהו מהסוג של שריפת התלמוד בימי הביניים. גם שם יהודים מומרים היו הרוח החיה, מחדירי המוטיבציה, היוזמים מלאי ההתלהבות שדוחפים בעקשנות לשרוף, לשרוף, לשרוף. לא להתרשל ולא לוותר ולא לתת לעניין להיפתר בשום הידברות. ילדים שלומדים היום את ההיסטוריה של ימי הביניים לא מצליחים להבין את הדחף ההוא. ילדים שילמדו את ההיסטוריה של מדינת ישראל בעוד מאה או מאתיים שנה לא יצליחו להבין בשום אופן גם את הדחף הזה. והריסת בתים היא חורבן יותר גדול משריפת ספרים.

אבל הבחור שזרק את האבן על ראש הסמח"ט צריך לשבת בכלא.

ואגב קיצונים וגינויים, אף פעם לא שמעתי את השמאל המתון מגנה את השמאל הקיצוני. הפטנט הזה פועל רק בימין. גם לא נתקלתי מעולם במראיין שדוחק אל הקיר את ציפי לבני או את זהבה גלאון בדרישה לגנות בתוקף את קיצוני השמאל. לא שמעתי שמישהו יקשה על עמוס עוז וישאל אולי האנרכיסטים וסרבני השירות צמחו בערוגה שלך, אולי הדיבורים החריפים שלך נגד הכיבוש ונגד הממשלה הם שמצמיחים לנו את הישראלים שיורדים והופכים להיות שונאי המדינה וראשי המסיתים נגדה בעולם? את הדבר הזה כדאי לימין המתון ללמוד מהשמאל המתון. דרך הטבע היא, וכנראה כך צריך להיות, שהשמאל המתון מגנה את הימין הקיצוני והימין המתון מגנה את השמאל הקיצוני ואין קטגור נעשה סניגור או להפך.

אבל הבחור שזרק את האבן. אתם יודעים מיהו, דברו איתו. אולי יש סיכוי שהוא יתייצב בעצמו במשטרה ויאמר חטאתי, זה אני.

אתם לא ארגון טרור, לא איום על המדינה ולא סכנה לדמוקרטיה. אתם נאבקים על עניין צודק, ולמרות כל הדברים הקשים והלא יפים שעשיתם, אני בכל זאת מאמין שאתם יודעים שהמדינה והדמוקרטיה חשובים יותר מרמת-גלעד.

אבל מרגע שלקחתם על עצמכם את האחריות על המאבק הצודק, עליכם האחריות גם לקבוע את גבולותיו ולשמור עליהם. שום מבוגר אחראי לא יכול להשגיח עליכם, וגם לא צריך. אתם האחראים. אנחנו המבוגרים סומכים עליכם שתעמדו בזה, ושהאבן הזו בראש הסמח"ט לא תחזור להיזרק בשום מקרה.

גשר המוגרבים. סיפור קפקאי [פלאש 90]

גשר ללא מוצא

סיפור גשר המוגרבים ישמש בעתיד פרק מרכזי בספר שיכתוב חסן נסראללה לביסוס תיאוריית קורי העכביש שלו. קשה להפריז בעומק הכישלון של ממשלת נתניהו הגלום בסיפור הקפקאי הזה.

עבדאללה מלך ירדן היה חייב על-פי הנימוס המקובל בעולם הערבי למחות נגד בנייה מחדש של הגשר, אבל הוא לא העלה בדעתו שממשלת ישראל תתייחס ברצינות למחאה חסרת השחר שלו. אם חלילה יתמוטט הגשר וייהרגו אנשים, עבדאללה יהיה הראשון לגנות את ישראל בחריפות על הזנחתה הפושעת. אולי לא הראשון. יקדימו אותו השייח' ראאד סלאח ומקהלת השמאל הישראלי.

גם העולם המערבי ואונסק"ו יודעים שטענת הפגיעה כביכול בקודשי האיסלאם או ביסודות אל-אקצה היא טענת שקר שאין לה ידיים ואין לה רגליים, והעולם המערבי גם יודע שהחובה להחליף את המבנה המסוכן ולשמור על חיי המתפללים והמבקרים מוטלת על ממשלת ישראל. אבל הדיפלומטיה המערבית לא מחפשת אמת. היא מצפה, כמו שופט פורמליסטי, ששני הצדדים יעלו בפניה את טענותיהם. כלומר שהערבים יספרו את השקר שלהם וממשלת ישראל תהיה זו שתאמר שטענת הערבים היא שקר, ואז יוכל השופט האירופי או האו"מי לפרסם הודעה ש"קוראת לשני הצדדים לפתור את חילוקי הדעות בהידברות וללא אלימות".

גם הערבים, גם האירופים וגם אובמה יודעים שהכול משחק שבנוי על בלוף ושנועד להביך את ישראל, לערער על ריבונותה גם ברחבת הכותל, ולגרום לקצת מהומות רחוב בירושלים, שישרתו את יחסי הציבור של האינטרס הפלשתיני והמוסלמי. וכולם יודעים שהם יכולים להרשות לעצמם לשחק בגפרורים בלי חשש לאסון כי יש בשטח ריבון אחראי, ועל יד המדורה הקטנה שהם מבעירים חונה כבאית.

ופתאום מתברר, להפתעת כולם, שהכבאי פוחד להתקרב לאש. נכון שצריך להחליף את הגשר, אומר ראש הממשלה, אבל העיתוי לא מתאים. לא השבוע, כי בדיוק עכשיו מבקר פה סגן שר המלחמה הסיני, ולא בשבוע הבא כי אז יגיע עוזר ראש הוועדה האמריקנית לענייני עפיפונים, ובוודאי לא בשבוע שאחריו כי בדיוק אז ייערך דיון בבריסל בעניין שדרוג יחסי הגומלין בין ליגות הכדורסל של ישראל ושל ליכטנשטיין.

ישראל לא יכולה להבליג על פגיעה כל כך מעליבה בריבונותה. מבחינת כוח ההרתעה של ישראל ומבחינת עתידה של ההכרה הבינלאומית בלגיטימיות של מדינת ישראל, סיפור החלם הזה מזיק לא פחות מירי רקטות וטילים לתוך שטחה, או ממשטי ספינות שפורצות לתוך המים הטריטוריאליים שלה. את הגשר החדש צריך להקים בידיעה מראש שזה יהיה כרוך ביום או יומיים של מהומות בירושלים, ובשניים-שלושה גינויים רפים וצבועים מכיוון אירופה ואולי גם אמריקה. ובאשר לעיתוי המתאים, היום מתאים יותר ממחר.

פורסם במקור: יומן, מקור ראשון
תאריך:  07/01/2012   |   עודכן:  07/01/2012
אורי אליצור
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
כדאי לאהוד אולמרט לאכול הרבה גזר - כדי שיתחיל להתרגל לכתום. אתה קורא את כתב האישום עמוד אחרי עמוד ולא מאמין שאורגיית שוחד שכזו (לכאורה כמובן) התנהלה בישראל. כלומר, אתה נדהם לא מהקטע של השחיתות אלא מההפקרות.
07/01/2012  |  עו"ד יוסי דר  |   מאמרים
הם נמצאים בכל מקום שיש בו להשפיע על האזרח. על מקבלי ההחלטות לפקח ולשלוט בהם. על-פי מוצא פיהם יישק דבר. בראש הקבוצה עומד אהרן ברק, "הסנדק", מייסד הקבוצה.
07/01/2012  |  משה כהן  |   מאמרים
במרכז הדיונים של השבוע בכנסת עמדו שני חוקים הקשורים למערכת המשפט:
07/01/2012  |  רועי אורן  |   מאמרים
התפעלות-השווא מהבחירה של השופטים החדשים לבית המשפט העליון צריכה להדאיג את כל מי שחושב שהגיעה העת לגדר את יכולותיו של המוסד החשוב הזה ולהחזירו למקום שבו הוא צריך להיות בחברה דמוקרטית השוחרת איזון בין שלוש הרשויות. לא בגלל אלה שנבחרו, אלא בגלל שרוחו הרעה של אהרן ברק עדיין מרחפת מעליו - וגורמת לבחילה לרבים.
07/01/2012  |  ד"ר חיים משגב  |   מאמרים
כאשר החל הוויכוח על יוזמות החקיקה של חברי הכנסת לוין את אלקין וחבריהם אמר לי חבר יודע-דבר שהצעת החוק היחידה שללא ספק תעבור היא הצעת "חוק גרוניס" שנועדה לבטל את מגבלת אורך כהונת נשיא העליון ובכך להכשיר את מינוי השופט גרוניס כנשיאו הבא של בית המשפט. הכיצד? שאלתי. הרי זה חוק פרסונלי והמטרה הפוליטית כל-כך שקופה? דורית ביניש לא אוהבת את השופטת מרים נאור, ענה חברי. היא תשמח אם גרוניס יתמנה - הכול זה עניין אישי.
07/01/2012  |  עו"ד משה גולדבלט  |   מאמרים