יום שלישי 27 יולי 2021  01:41
פריחתו של מיכאיל פרוחורוב
מיכאיל פרוחורוב. מטרה צודקת [צילום: AP]

מצטלם טוב עם כולם
פרוחורוב מוברג היטב גם לתוך הסצנה התרבותית בניו-יורק וגם לתחום של ספורט ותרבות פופולרית, כבעלים של קבוצת הכדורסל ה'נטס'. או כפי שנכתב ב'ניו-יורק טיימס', הוא אולי היחיד מקרב האליטה הזרה בניו-יורק שיכול להצטלם גם עם ראש העירייה מייקל בלומברג וגם עם הראפר ג'יי-זי

מה סיכוייו של המועמד הרוסי העשיר והמשכיל בהתמודדות על הנשיאות נגד ולדימיר פוטין?

▪  ▪  ▪

הטמפרטורות במוסקבה הולכות וצונחות, אולם המלחמה על הנשיאות ברוסיה הולכת ומתחממת. אחרי ההפגנות והמעצרים, הטיל מיכאיל פרוחורוב, האיש השלישי בעושרו ברוסיה, פצצה נוספת בכיכר הקרמלין, כשהודיע כי בכוונתו להתמודד נגד ולדימיר פוטין במרוץ לנשיאות במארס הקרוב.

בתוך דקות מרגע ההודעה של פרוחורוב, והאינטרנט נשטף במבול של הערכות. וכמיטב המסורת הרוסית, ההערכה הראשונית הייתה שמדובר בסוג של קונספירציה, מהלך של הקרמלין שנועד בה בעת להסיט את זעם הציבור מפוטין עצמו ולייצר מצג שווא כאילו בכל זאת מדובר בהליך דמוקרטי שמתמודדים בו מועמדים אמיתיים.

מקור השמועות למיניהן הוא ההיסטוריה הקרובה של פרוחורוב עצמו, שהקים מפלגת ימין-מרכז בשם 'מטרה צודקת', ואף השקיע בה יותר מ-15 מיליון דולר. פרוחורוב, שהסביר כי הוא שואף לשקם את הכלכלה הרוסית, הספיק לעמוד פחות מארבעה חודשים בראש המפלגה. באותם ארבעה חודשי תהילה קצרים, התברר שהמפלגה נהנית, משום מה, מפופולריות בלתי מובנת, במיוחד בקרב חוגי ימין לאומניים רוסיים.

כאשר הגיע השלב המכריע של הכנס המכונן של המפלגה, התברר לפרוחורוב כי נציגי המפלגה מ-21 אזורי רוסיה השונים מתכוונים להדיחו עוד בטרם נבחר. פרוחורוב, איש סופר-אינטליגנטי, איש עסקים מבריק אך פוליטיקאי מתחיל, עשה את האנליזה המתאימה, ובמסיבת עיתונאים הסביר כי נציגי המפלגה הפכו ל"קלונים" או "שיבוטים" של עצמם מטעם הקרמלין, שהשתלט עליה. כלומר, וריאציה על מה שבפוליטיקה הרוסית מכונה מפלגת פאנטום - מפלגה שמוקמת על-ידי שלוחי הקרמלין עצמו, כדי לנקז לתוכה קנדידטים בכיוון פוליטי מסוים, וזאת במטרה לחשוף אותם, לאמוד את כוחם, ובבוא הזמן לחסל אותם פוליטית.

ככל הנראה, בקרמלין העריכו נכונה שאין טעם להשקיע זמן וכסף במפלגה של פרוחורוב, אם האיש עצמו משקיע את הזמן והאמצעים. וכך, לאחר ארבעה חודשים קצרים, פרוחורוב מצא את עצמו בחוץ.

אבל פרוחורוב בן ה-47 הוא ככל הנראה משהו שהקרמלין קצת פחות רגיל להתמודד עמו. הוא לא רק גבוה, נאה, תרבותי ומשכיל - הוא גם לא מוותר בקלות. באוקטובר האחרון הוא הצהיר שבזמן הנכון הוא ישוב לפוליטיקה. הזמן הזה מגיע כעת. ואחרי המרורים שהטעימו אותו במפלגה, פרוחורוב כנראה למד דבר או שניים על פוליטיקה. הוא עדיין בלתי מנוסה, אבל זהיר הרבה יותר.

העימות עם פוטין צפוי להיות עתיר יצרים, ולא רק בגלל הבדלי הגובה - משהו כמו ארבעים סנטימטרים. פרוחורוב האתלטי, המתנשא לגובה 2.04 מטרים, הוא ספורטאי שמול ההופעות של פוטין המכניע נמרים ורוכב על סוסים יכול להתהדר בהופעות על המגרש. ההבדל הנוסף הוא שההון של פוטין הוא עניין שנתון ללחשושים ולספקולציות, בעוד שהונו של פרוחורוב נאמד ב-18 מיליארד דולר.

אבל יש דבר אחד שהוא אולי הדבר העיקרי שמבדיל בין פוטין לבין פרוחורוב וכל שאר האוליגרכים. פרוחורוב הוא לא רק איש משכיל, הוא איש תרבותי. הקרן שהקים אחראית למגוון פעילויות תרבותיות ומדעיות ברוסיה ומחוצה לה, בהיקף וברמה גבוהים מאוד.

אחותו, אירינה פרוחורובה העומדת בראש הוצאת הספרים NLO, היא אחת הנשים החזקות ברוסיה בתחומה. ופרוחורובה, נאמר כאן במאמר מוסגר, מכירה את ישראל היטב וביקרה בה. בהוצאתה אף התפרסמו עבודות של סופרים ישראלים ברוסית כולל אנתולוגיה של כתב העת 'זרקלו'.

פרוחורוב מוברג היטב גם לתוך הסצנה התרבותית בניו-יורק וגם לתחום של ספורט ותרבות פופולרית, כבעלים של קבוצת הכדורסל ה'נטס'. או כפי שנכתב ב'ניו-יורק טיימס', הוא אולי היחיד מקרב האליטה הזרה בניו-יורק שיכול להצטלם גם עם ראש העירייה מייקל בלומברג וגם עם הראפר ג'יי-זי.

פרוחורוב לא רק סימן טריטוריה כשהודיע על מועמדותו. הוא גם סימן את לב הבעיה, כשאנשיו הודיעו שבכוונתו לרכוש את בית ההוצאה לאור 'קומרסנט'. הבעלים של 'קומרסנט', אלישר אוסמנוב, פיטר את אחד מעורכיו הבכירים בגלל דיווח על הונאת בחירות, שכלל צילום של שלט עם מילים גסות שהופנו אל פוטין.

בין אם פרוחורוב ישתלט על 'קומרסנט' ובין אם לא, חמישים עיתונאים כבר חתמו על עצומה נגד פיטורי העורך. פרוחורוב כבר השיג משהו. שתיקת הכבשים של התקשורת הרוסית נפרצה.

פורסם במקור: יומן, מקור ראשון
תאריך:  08/01/2012   |   עודכן:  09/01/2012
פזית רבינא
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
הראשון שנשא דברים בערב המכובד היה שר החינוך לשעבר אהרון ידלין, שהוא גם יו"ר מוסד ביאליק. המוסד הוקם ב-1935 בקונגרס הציוני בלוצרן, ולאחר פטירת ביאליק הוסב שם הקרן על שמו. המוסד עוסק במחקרים ובהוצאת ספרים ממיטב הספרות היהודית והעולמית. במסגרת הסדרה של ביקורת הספרות - יצא הספר "הגביש הממקד".
08/01/2012  |  עליס בליטנטל  |   כתבות
בעז גאון הינו מחזאי ועיתונאי לשעבר שהיה גם תחקירן הן בעיתון מעריב והן בתוכניות בטלוויזיה. בשנת 2006 העלה את מחזהו "בואנוס איירס" המספר על תיפקודו של שגריר ישראל בארגנטינה בתקופת ממשלת בגין כמשתמע מהמחזה -תקופה של ה"חונטה" הצבאית בארגנטינה בשנות השבעים. השנה הועלה המחזה מחדש בשינויים מסויימים בתיאטרון חיפה בשם"ארגנטינה".
08/01/2012  |  ליאון אלי  |   כתבות
יש משהו מפתיע בדמותו של ג'ון לי אנדרסון, עיתונאי ה"ניו-יורקר" שכתב את הביוגרפיה עבת-הכרס של המהפכן הדרום אמריקני צ'ה גווארה, שיצאה לאור באחרונה בהוצאת מעריב. אנדרסון, עיתונאי גבה-קומה, מאפיר ומזוקן הגיע לישראל במיוחד לרגל תרגום ספרו (שהופקד בידיו הנאמנות של אריה חשביה), מגלם באישיותו מזיגה חד-פעמית כמעט: הוא גם מעריץ ("מוקסם", הוא מתקן אותי) את צ'ה גווארה, אבל באותה מידה מייצג את השמאל הליברלי הרך של פעם; הוא גם מאוהב ברעיונות של גרילה ומאבק לחופש, אך קשה למצוא אצלו הערצה לפלשתינים (הגם שהוא מבקר את ישראל). זה עשוי אולי להסביר את את השיח שהוא בוחר לנהל: שמאלני אבל מתון, ביקורתי אך חף מכל שנאה, הוגן בביקורת על ישראל אך עם מינון דל מאוד של חד-צדדיות.
08/01/2012  |  דוד מרחב  |   כתבות
אם שאלתם את עצמכם לאחרונה מה שלומו של הח"כ לשעבר עזמי בשארה, מייסד מפלגת בל"ד שעזב את ישראל לאחר שנחשד בריגול ובסיוע לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה, הסירו דאגה מלבכם. מצבו מעולם לא היה טוב יותר. גם הפנסיה שנשללה ממנו ככל הנראה לא ממש חסרה לו.
08/01/2012  |  פזית רבינא  |   כתבות
הדרך העולה ממעבר שייח' חוסיין לכיוון רבת-עמון, בירתה של ירדן, מרשימה ביופייה. ההרים הגבוהים מאפשרים לצפות בבית-שאן ובבקעת הירדן מגובה רב, ושדה הראייה הרחב פורס לעיניך את ישראל משל היית משה רבינו.
07/01/2012  |  אסף גבור, ירדן  |   כתבות
ה"דיל" שיאפשר את חוק גרוניס  /  זאב קם
שר החינוך לשעבר עוכב בתחנה המרכזית בי-ם  /  ישי פרידמן
הרב פרומן: "לגרש מהארץ את שורפי המסגדים"  /  ישי פרידמן
החלטות  /  צור ארליך
התחרות על תואר 'אוהב ישראל'  /  סופיה רון-מוריה, וושינגטון
אבן הבוחן  /  אורי אליצור