יום חמישי 20 ינואר 2022  09:13
הלכה ומעשה
להבחין בין הלכה מחייבת לבין מנהג שאין לכפותו [צילום: AP]

נפל דבר בישראל
נפל דבר בישראל, בעוד שהציבור הוטעה לחשוב שההלכה היא כזו שאין אישה רשאית לשאת הספד ליקיריה בבית עלמין, מתברר שלא כן הדבר. כעת מתברר כי גם בעניין הספדי נשים, מבחינה הלכתית טהורה אין הדבר אסור

סוף להדרת נשים בבתי עלמין. עכשיו זה רשמי: נכון ל-3.1.2012 נשים תוכלנה לשאת הספד בבית קברות, אם תרצנה בכך וחברה קדישא לא תוכל למנוע זאת בעדן. ההחלטה נשענת על פסק הלכה של הרב הראשי האשכנזי, יונה מצגר . חסל סדר ההתנגדות של חברה קדישא להספד של אשה, כמו במקרה הידוע של רבקה לוביץ' בהלוויה של אביה, פרופ' ישעיהו צ'רלס ליבמן ז"ל

▪  ▪  ▪
בשבוע שעבר פרסמתי פוסט בעניין הדרת נשים בהקשר זה. הקביעה הרשמית, שעליה חתום השר לשירותי דת, יעקב מרגי (3.1.2012), נסמכת על חוות דעת הלכתית שנקבעה לפני מספר שנים על-ידי הרב הראשי לישראל, יונה מצגר. אותה חוות דעת שימשה גם בעתירה לבג"ץ בעניין זה. בג"ץ קבע את שקבע (ב-2007), דהיינו שיש לאפשר לנשים לשאת הספד ולהיות שותפות פעילות במסע ההלוויה של יקיריהן. אך בפועל, הדברים התנהלו מאז ועד היום אחרת. מרגע זה אין מניעה שנשים תשאנה הספד במהלך הלוויה, אף כי קיימים מנהגים שונים האוסרים זאת.

חשוב שהציבור יידע לעמוד על ההבחנה שבין הלכה מחייבת לבין מנהגים שאין לכפותם על הציבור

נפל דבר בישראל, בעוד שהציבור הוטעה לחשוב שההלכה היא כזו שאין אישה רשאית לשאת הספד ליקיריה בבית עלמין, מתברר שלא כן הדבר. כמו במקרים אחרים, שבהם קיימת הדרת נשים והפרדה בין נשים וגברים על-פי מנהג, כשציבור טועה לחשוב שההלכה היא זאת שקובעת את ההפרדה או ההדרה, כעת מתברר כי גם בעניין הספדי נשים, מבחינה הלכתית טהורה אין הדבר אסור. להלכה ולמעשה. הנחייה ברוח זאת, מתברר, לא רק תחייב את כל חברות קדישא, אלא אף תהיה תנאי לקבלת רישיון למתן שירותי קבורה.

נקודה נוספת באותו הקשר היא הטיפול הלוקה בסוגייה זאת. שכן, השאלה בעניין היתר הלכתי לנשים לשאת הספד בבית עלמין הופנתה למשרדו של הרב שלמה עמאר (הרב הראשי הספרדי) לפני שלושה חודשים ושוב, לפני שבוע. במשרד לשירותי דת הוחלט לא להמתין יותר ובמקום זאת, לאמץ פסק הלכה של הרב הראשי יונה מצגר (הרב הראשי האשכנזי) משנת 2007. האם זהו יתפתח למתח בין ספרדים לבין אשכנזים??? (מומלץ לקרא את הטוקבקים לכתבה המתפרסמת ב ynet שחלקים ממנה מצוטטים כאן).

מבחינתי האישית נסגר עוד מעגל

בזמנו, עסקתי במחקר על תופעת העלייה לקברי צדיקים, מבחינת הדינמיקה הבין אישית שנוצרת שם. תהיתי מדוע נשים מתפללות שם בנפרד מגברים. כבר אז נודע לי שלפי ההלכה אין מניעה להתפלל בצוותא אלא שמסורות מסוימות מתנגדות לכך. לאחרונה, נדונה סוגיית הדרת נשים בייתר שאת, גם בהקשר לנשיאת הספד בבית עלמין. נכחתי אישית במקרה שבו ניטלה הזכות מבת לשאת הספד על אביה. זה קרה בשנת 2003, בהלוויתו של פרופ' ישעיהו צ'ארלס ליבמן, חתן פרס ישראל לסוציולוגיה (2003). ליבמן ז"ל היה המנחה שלי לעבודת הדוקטורט בנושא "מיתוסים פוליטיים - רציפות מול שינוי". כשנפטר ב-3 בספטמבר 2003, ביקשה ביתו רבקה לוביץ', טוענת רבנית, להספידו. אולם כשניגשה למיקרופון בבית הלוויות בפתח תקוה, מנע ממנה נציג החברה קדישא לדבר, בטענה ש"בפתח תקוה נשים אינן מספידות".

יש לציין שבעניין ליבמן, הרבנות נמנעה מלהתערב ולוביץ' עתרה יחד עם ליאת בר באמצעות עו"ד אביעד הכהן ועו"ד אסף בר לבג"ץ. היא ניצחה ב-2007. בעתירה נטען שההסדר הקיים פוגע ב"כבוד האדם וחירותו", "חופש הביטוי" ו"חופש הדת". ומבקש לכפות נורמות דתיות מחמירות על כלל הציבור שאינו כפוף להן. אך למעשה, המשיכו חברות קדישא להתנהל כאילו לא קרה כלום. יש לציין שלוביץ לא אמרה נואש ושוב עוררה את הנושא במאי 2011, כשהיא קוראת להפסיק להפריד בין נשים וגברים בבתי עלמין.

ועדת השרים לקידום מעמד האישה פעלה כראוי

בעקבות ההחלטה הרשמית מים 3.1.2011 עלינו להודות לוועדת השרים לקידום מעמד האישה. זאת משום שהחלטת בג"ץ בנדון ליבמן נותרה, כאמור, "במגירה" מבחינת חברה קדישא, והגיע למצבים מביכים ממש בעת האחרונה. המהלך מבורך ומעיד על תפקוד החלטי ונחוש של הוועדה.

תאריך:  09/01/2012   |   עודכן:  09/01/2012
תרצה הכטר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
אני מתנצל מראש על הביטוי והתמימות. במדינה מתוקנת, בני גנץ היה עומד לפני מספר שעות בין שתי ברירות: התנצלות או התפטרות. אני שב ומתנצל על כך שכרכתי את ישראל עם מדינה מתוקנת באותו משפט, אבל מותר לנו עדיין לשאוף להגיע לשם.
08/01/2012  |  איתמר לוין  |   מאמרים
לפני כשנה כתבתי על וירוסים והתקפות מקוונות המיועדות למשתמשי הסמארטפונים באשר הם. באותו מאמר הוספתי גם מספר תחזיות לגבי איומים שיגיעו בעשור הקרוב בהתבסס על נתונים של חברת הסקרים "נילסן" שניסו לחזות מה יהיה אחוז המשתמשים בסמארטפונים בארה"ב עד לסוף שנת 2011. האם התחזיות התגשמו? ומה צופן בחובו עתיד הסמארטפונים?
08/01/2012  |  אמיר כרמי  |   מאמרים
מאז שנטש את המסעדנות הישראלית, הותיר אחריו דינו סרטיאני, הכהן הגדול של המטבח האיטלקי, חלל קולינרי ריק. למרבה הצער לא השכילו תלמידיו ב"פורטופינו" (עליה השלום), ב"ג'ויה" וב"רוסטיקו" (ייבדלו לחיים ארוכים) להיכנס לנעליו הגדולות, אף שבשנות שהותו בארץ הוא ממש ירק דם, ובלבד שמסעדותיו יעלו על דרך המלך של הקולינריה האיטלקית.
08/01/2012  |  ראובן לייב  |   מאמרים
"השוטרים אסף שחר, רונן אבניאלי ושלומי טובול היו במקום בעת מילוי תפקידם כחוק. בתגובה למעשיו של הנאשם, יצאו מניידת משטרתית סמויה, אשר הייתה נהוגה באותה עת על-ידי טובול. אבניאלי, אשר היה לבוש מדי משטרה, ואסף ופנו אל הנאשם תוך כדי שהם הזדהו בפניו כשוטרים באמצעות תעודת מינוי והודיעו לו כי הוא עצור. לאחר מכן, ניסו להכניסו לניידת.
08/01/2012  |  איתמר לוין  |   מאמרים
"עשרת הסוכנים הגדולים ביותר של רימקס מרוויחים בממוצע 78,000 שקל לחודש, שהם 936 אלף שקל לשנה. הם מעבירים לחברה-האם, בשליטת רסקין, 30% מהעמלה, ונשארים עם 655 אלף שקל לשנה. הסוכן הגדול ביותר מרוויח יותר ממיליון שקל לחודש. הסוכנים האחרים מגיעים להכנסה של 11,600 שקל בממוצע לחודש שהם מעבירים בדרך כלל לחברה-האם 30% מהעמלה, ונשארים עם 8,100 שקל לחודש נטו, שהם 97 אלף שקל לשנה" (News1, 2.1.12).
08/01/2012  |  יוסף קנדלקר  |   מאמרים