יום שלישי 16 אוגוסט 2022  16:58
הניצחון הקטן של המורים
בית המשפט של הסתדרות המורים פסק פסק דין כנגד הסתדרות המורים, והנשיאה רמזה על התנהלות קלוקלת בבחירות שהתקיימו לאחרונה. לא רק שביהמ"ש קבע שהסתדרות המורים מנעה מסיעת נח"ל את המימון שמגיעה לה, בפסק הדין נכתבו גם דברים קשים על תהליך הבחירות ועל היחס שניתן לסיעת נח"ל שהתמודדה נגד יוסי וסרמן. כעת עשה בית המשפט מעט צדק, והחזיר את התקווה שביום מהימים יהיו בחירות דמוקרטיות הוגנות בהסתדרות
07/03/2012  |   דניאל גיגי   |   מאמרים   |   תגובות

הסתדרות המורים. נשלטת בידי עסקנים

▪  ▪  ▪
מצבם של המורים בישראל מתדרדר, אבל הסתדרות המורים שאמורה לייצג את המורים לא ממלא את תפקידה, ומנהלי ההסתדרות הפכו למשתפי פעולה עם משרד החינוך ומשרד האוצר ברמיסת הזכויות של עובדי ההוראה. רבות נכתב על הפרטת מערכת החינוך, כאשר יותר ויותר מורים עובדים היום כמורי קבלן בלי זכויות, ונאלצים לחיות ממשכורות עלובות. מעבר לכך רפורמת "אופק חדש" שאמורה הייתה להיטיב עם המורים, רק פגעה במעמדם ולא שינתה את המציאות הבלתי נסבלת שבה הם צריכים לתפקד. בניגוד להבטחות של הסתדרות המורים, משכורתם של המורים בישראל לא השתפרה בצורה משמעותית, תנאי העבודה שלהם לא השתפרו, ואפילו ההבטחה האלמנטרית לדאוג לכיתות קטנות יותר לא קוימה.

לטענת גילה קליין, יו"ר סיעת נח"ל, הסיעה השלישית בגודלה בהסתדרות המורים, הבעיה היא שההסתדרות נשלטת על-ידי עסקנים שלא אפשרו בחירות הוגנות, ופגעו קשה בטוהר הבחירות. השבוע נעשה קצת צדק בבית המשפט של הסתדרות, טוענת קליין, כאשר השופטת שרה פריש נשיאת בית הדין של הסתדרות המורים קיבלה את התביעה המשפטית של סיעת נח"ל נגד הנהגת ההסתדרות.

קליין, מתארת מסע מתוכנן ומתוזמן של נקמה כלפיה וכלפי סיעת נח"ל, כשהמטרה של ראשי ההסתדרות הייתה לחסל כל אופוזיציה לסיעתו של וסרמן, ששולט על ההסתדרות כבר למעלה מעשור. לטענת קליין הופעלו על-ידי הסתדרות המורים לחצים כדי לפגוע בפרנסה שלה, כאשר לטענתה גופים רבים שיתפו פעולה עם וסרמן "כדי לחסל את גילה קליין".

קליין טוענת שהיא איבדה את העבודה שלה והיא מציינת שגם אחרי הבחירות שבהם היא זכתה ב-15 עשר אחוז מקולות המורים, הניסיון לפגוע בה ובסיעת נח"ל נמשכו. לטענת קליין, הנהגת ההסתדרות העבירה מסרים לנציגים של נח"ל שהיא הסיעה השלישית בגודלה בהסתדרות המורים, שהם מתכוונים לחסל את נח"ל תוך שלושה חודשים. לטענת קליין כחלק ממסע החיסול הזה הנהגת ההסתדרות סירבה להעביר לסיעת נח"ל את הכספים שהגיעו לה כחלק ממימון בחירות, וכן את הכספים השוטפים שמגיעים לסיעה כדי שתוכל לתפקד, דבר שפגע קשה במצבה הכלכלי של קליין ואילץ אותה לצבור חובות שבהם היא התקשתה לעמוד.

פסק הדין - ניצחון של כלל המורים

החלטת בית המשפט של ההסתדרות מה-14 לפברואר שופכת קצת אור על ההתנהלות של הסתדרות המורים, כאשר נשיאת בית המשפט בעצמה קיבלה את טענות סיעת נח"ל לגבי הגינות הבחירות והתבטאה בחריפות נגד הפגיע הלא מידתית בסיעת נח"ל. השופטת כתבה בפסק הדין "מתוקף זאת היה על סיעת נח"ל, מפלגה חדשה ללא תקציב, להתמודד לבדה עם רפורמת החוקה אשר הוכנסה ערב הבחירות, כמו גם עם השלכותיה וכל זאת תוך יחס לא פשוט של הסתדרות המורים כלפי סיעת נח"ל אשר הינה סיעה חלשה יותר, כפי העולה מן העתירות".

אמירה זאת מבטא את חוסר הנחת של השופטת הן ממסע הרדיפה כלפי קליין וסיעת נח"ל והן מהאופן הלא צודק שבהם התקיימו הבחירות האחרונות להסתדרות המורים. נשיאת בית המשפט החליטה באותו פסק דין שעל ההסתדרות להעביר באופן מידי לסיעת נח"ל את כל הכספים שנגרעו ממנה ומגילה קליין, וקבע שהסנקציות שהופעלו כלפי גילה קליין אינם עומדים בקנה אחד עם חוקי הסתדרות המורים או עם הצדק.

פסק הדין מהווה ללא ספק ניצחון של כלל המורים, כי בית המשפט פעל כדי לתקן את ההליך הדמוקרטי שנפגע קשות עקב ההתנהלות של הנהגת ההסתדרות. סיעת נח"ל הוקמה כדי להעניק למורים שנרמסים ייצוג הולם יותר ותקווה לעתיד טוב יותר, ולכן אין סיבה שלא יתאפשר לסיעה זאת להתמודד בהליך הוגן.

גילה קליין טוענת שכאישה שנמצאת שנים רבות במערכת החינוך היא מכירה את כל העוולות במערכת החינוך, והיא "מתחייבת להמשיך להילחם" כדי לשנות את הסתדרות המורים ולהעניק ייצוג גדול יותר לכל אותם מורות ומורים שעובדים קשה בתנאים בלתי נסבלים. בימים אלה נאבקת סיעת נח"ל מאבק עיקש כנגד הכפייה על מורים להשתמש בשעון נוכחות (ראה עצומה), וחשוב לגילה קליין לקרוא לכל המורים לא להתייאש ולהצטרף לסיעת נח"ל כדי לקדם מאבק על זכויות המורים.
פס"ד: תיק 1/011 סיעת נח"ל נגד הסתדרות המורים ואח'

עצומה נגד החתמת מורים על כרטיס נוכחות
תאריך:  07/03/2012   |   עודכן:  07/03/2012
דניאל גיגי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת