יום חמישי 27 ינואר 2022  19:41
צה"ל יבחן את החטיבה הרב-חיילית

בתחילת שנת 2006 יעשה ניסוי בשילוב כוחות שיריון, חי"ר ותותחנים תחת מפקד חטיבה אחד מדובר בניסוי במסגרת בניית צבא היבשה

▪  ▪  ▪
ניסוי ראשון של מבנה החטיבה הרב-חיילית החדשה יתקיים בתחילת 2006. כך מדווח עיתון 'במחנה' בגיליונו האחרון.

על-פי הדיווח, בניסוי ישולבו גדודים מחטיבת החי"ר גולני, מחטיבת השריון 188 ומאגד ארטילרי 282 - כולם חלק מאוגדה 36 של פיקוד הצפון. התרגיל יהווה מהלך ראשון במסגרת התוכנית להקמת חטיבות מעורבות שהגה מפקד זרוע היבשה, האלוף יפתח רון טל.

הרעיון של החטיבה הרב-חיילית נועד לאפשר גמישות בהפעלת הכוחות, ולאפשר לחטיבות לבצע משימות מגוונות יותר. המצב בצה"ל עד כה הוא, כי כל חטיבה מתמחה בתחום פעילות אחד, כמו שריון, חי"ר, או תותחנים, והחטיבות השונות משתפות פעולה רק ברמת האוגדה ומעלה.

במהלך הניסוי יוכפפו גדודים המתמחים בתחומים שונים למפקד חטיבה אחד, שיפקד על גדודים בתחומי ההתמחות השונים. הניסוי החדש בא לבחון אפשרות של שילוב הכוחות לחיטבות רב-חייליות.

במידה שהניסוי יסתיים בהצלחה, צפוי כל צבא היבשה לעבור למבנה של חטיבה רב-חיילית אורגנית, המשלבת בין שישה לשיבעה גדודים מתחומים שונים, ובכך להגביר את האפקטיביות של השת"פ הבין-חיילי. עם כניסתו לתפקיד שם לו למטרה הרמטכ"ל חלוץ לשפר את מערך צבא היבשה ולהעצימו.

מבנה אפשרי אחד לחטיבה החדשה יכלול שני גדודי שריון, שני גדודי חי"ר, גדוד הנדסה קרבית, גדוד סיוע קווי וגדוד סיור. האפשרות השנייה למבנה החטיבה היא שלושה גדודי חי"ר, גדוד שריון, גדוד הנדסה קרבית וגדוד סיוע קווי.

במסגרת התוכנית לא צפויים האימונים הבסיסיים של החיילים לעבור שינוי. ההבדל יורגש רק לאחר שלב האימון המתקדם. אז יפוזרו החיילים בחטיבות המעורבות ויתאמנו ככוח אורגני יחד עם חיילים העוסקים בתחום שונה באופן שגרתי.

כמו כן, בשלב ראשון לא יחול שינוי בסמלים אותם עונדים החיילים. אולם, לאחר שיאושר המבנה החדש יותאמו הסמלים, ככל הנראה, וחיילי גדוד שריון שיהיה כפוף לחטיבת גולני, למשל, ימשיכו לחבוש כומתה שחורה, המיועדת לחיל השריון, אבל יענדו את התג המרובע של חטיבת גולני.

מודל דומה מקובל במספר צבאות בעולם ואף בצורה מורחבת יותר. בצבא ארה"ב יש לכל זרוע יחידות במספר תפקידים. לצבא היבשה (ARMY) יש יחידות אויריות ולחיל האויר יש יחידות חי"ר.

תאריך:  16/09/2005   |   עודכן:  16/09/2005
עומר שיקלר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
בית המשפט העליון קיבל (ה', 15.9.2005) את ערעורו של חגי גודר, בן 24, אשר נעקץ בשנת 1985 על-ידי עקרב בהיותו בן 4, במסגרת סיור שנערך בגן הילדים במושב כפר רות. בעקבות העקיצה מצבו הידרדר והוא נאלץ לעבור ניתוחים רבים ושיקום ארוך שבסופו נותר עם נכות קשה.
16/09/2005  |  נוה יוסף  |   חדשות
פרשה חדשה, שבמרכזה עומד הרב שלמה אבינר, מסעירה את הציבור הדתי-לאומי. שורת רבנים הוחתמו על פסק נגד הרב אבינר, רב הישוב בית-אל וראש ישיבת עטרת-ירושלים, שאוסר עליו לפסוק בדיני טהרת המשפחה.
16/09/2005  |  עידן יוסף  |   חדשות
בחברת יחסי הציבור 'ארד תקשורת' ובלשכת ראש הממשלה יכולים לחכך הבוקר ידיים בהנאה, שכן יש מי שעושה עבורם את העבודה. שר ההסברה הפלשתיני ולשעבר שר החוץ של הרשות, נביל שעת', אומר, כי המתחרה הקשה של שרון על ראשות הליכוד, בנימין נתניהו, לחיץ יותר ממנו לתכתיבים מוושינגטון.
16/09/2005  |  מחלקה ראשונה  |   חדשות
זוג הורים מהיישוב הדתי אלעד נעצרו על-ידי המשטרה (ו', 16.9.05) בחשד שהתעללו מינית בתינוקם בן ה-11 חודשים. המשטרה חושדת, כי האם התעללה מינית בתינוק ובעלה שידע על כך לא עשה דבר בעניין. בית משפט השלום בנתניה האריך בצהריים את מעצרה של האישה, בת 30, בעשרה ימים. מאוחר יותר בית המשפט דן גם במעצרו של הבעל והחליט כי גם הוא ייעצר לעשרה ימים.
נבחרת ישראל, סיימה אמש את האימון המסכם שלה, לקראת המשחק הראשון באליפות אירופה מול לטביה היום (ו', 16.9.05). טל בורשטיין, שלא התאמן בבוקר, ערך הערב אימון מלא וישחק. האימון היה ברובו טקטי, כששרון ששון ומשה מזרחי מגלים יכולת גבוה. הנבחרת קיימה בלילה תדרוך וידאו והבוקר ביצעה אימון קליעות.
16/09/2005  |  טלספורט  |   חדשות