יום רביעי 29 יוני 2022  15:42
התנחלות בני ישראל בעבר הירדן המזרחי
חפירות ארכיאולוגיות בירדן מאשרות את העדות המקראית על התנחלות בני ישראל בעבר הירדן המזרחי. פרק שני בסדרה: חדשות המזרח הקדום
04/03/2013  |   אירית יעקב   |   מאמרים   |   תגובות
מפת מואב לפי המקרא

אחנאתון - המונותיאיסט הראשון?
אירית יעקב
הרפורמה של אחנאתון אינה אלא נקודה בזמן, שבה הצלחנו לגלות עדות למאבק על ההגמוניה והשליטה בין אלי השמש של מצרים, כאשר אל שמש אחד הצליח לתפוס את מקומו של אל שמש אחר בראש פנתיאון האלים המצריים. פרק ראשון בסדרה: חדשות העולם הקדום
לרשימה המלאה

▪  ▪  ▪
בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו במסגרת 'פרויקט מישור מידבא' בירדן חשף הארכיאולוג הקנדי פרופסור לארי הר (LARRY G. HERR) מקבץ של ישובים קטנים שקמו בדרום עבר הירדן המזרחי בסוף המאה ה-13, תחילת המאה ה-12 לפני הספירה. ההתיישבות שקדמה להם נהרסה ברעידת אדמה חזקה.

הישובים הוקמו בתחום של 18 ק"מ ובטווח ראייה זה מזה. הם היו בעלי תווים דומים, וכנראה היוו חלק מאיזושהי ישות אזורית מצומצמת. אחד היישובים האלה נחשף בשכבה 12 באתר 'תל עומיירי'
(TALL AL-UMAYRI). הוא כלל מאפיינים ייחודיים שלא היו קיימים באזור הזה לפני כן. האוכלוסיה שלו הייתה מורכבת ממספר קטן של משפחות מורחבות וזאת על-פי תוכנית הבתים. בדיקות פחמן 14 העידו כי מועד הקמתו היה בראשית תקופת הברזל I. מכאן עולה שבתקופה זו הגיעה לאזור קבוצה אתנית חדשה והתיישבה בו.

התרבות החומרית של אותה קבוצה מקבילה לתרבות החומרית של ההתיישבות הישראלית בגב ההר מצפון לירושלים (שילה, שכם, הר עיבל ועוד): כלכלה שמבוססת על גידול מקנה - צאן ובקר, אין עצמות חזיר, כלי הקרמיקה העידו על תרבות חומרית ענייה של נוודים, עשרות קנקני שפת הצווארון, חומת סוגרים, וסגנון בנייה בדוגמה של 'בית ארבעת המרחבים' האופייני להתיישבות הישראלית בהר. בתל עומיירי נתגלה דגם מוקטן של מקדש עם שני אלים הניצבים בשתי מזוזות הדלת כמו עמודים משני צידי פתח הכניסה.

האם ייתכן שמדובר בהתנחלות משפחות שבט ראובן בעבר הירדן המזרחי? יש יסוד סביר להניח שכן...

אסטלת פרעה ומצבת מישע - עדויות קדומות

עדות להופעתה של קבוצת נוודים חדשה באזור כנען מופיעה באסטלת פרעה מרנתפח ב-1204 לפנה"ס. מרנפתח, בנו של רעמסס השני, הקים מצבת ניצחון לציון כיבושיו בכנען ובין השאר התפאר כי ניצח את ישראל: "ישראל חרב, אין לו זרע". מתחת לשם 'ישראל' מופיע הסימן ההירוגליפי המצרי המציין כי מדובר בשבט/נוודים/קבוצה אתנית שאינה ישות מדינית: איש ואישה כורעים על ברכיהם, ניצבים זה מול זו.

מצבת מישע היא אסטלת ניצחון שהקים מישע מלך מואב לציון הניצחון שלו על מלך ישראל ושחרור מואב מהכיבוש שהחל בימי עומרי מלך ישראל והסתיים בימי בנו של אחאב, במאה ה-9 לפני הספירה. מישע מתפאר בכך שכבש את מידבא ובנה את עריה מחדש. העדות הזאת תואמת לעדות המקראית על המרד של מישע מלך מואב בישראל בימי יהורם, בנו של אחאב (מלכים ב, ג 4-10). בהמשך מודה מישע כי שבט גד ישב בעטרות מאז ומעולם. כלומר, קיים זיכרון קדום על שבט גד שישב באזור עטרות (בין דיבון למידבא), הרבה לפני זמנו של מישע. האסטלה מספקת הוכחה ארכיאולוגית נוספת להתיישבות הישראלית הקדומה באזור.

בספר יהושע יב 1-6, מתוארת התנחלות שבטי גד וראובן בעבר הירדן המזרחי כהתנחלות הראשונה של בני ישראל בארץ המובטחת. הם מתיישבים בחבל הארץ החדש, מנחל ארנון ועד חשבון, ממישור דיבון ועד מישור מידבא, בדרום עבר הירדן המזרחי, אחרי שהם כובשים אותו מסיחון מלך האמורי. (מפת ההתיישבות מופיעה ביהושע יג 15-22). ייתכן שההתיישבות הזאת נעשתה ללא צורך בכיבוש. בברית שכם (יהושע כד 12-13) מזכיר יהושע לעם כי ה' שלח לפניהם את הצרעה (=רעידת האדמה?) שסילקה את שני מלכי האמורי מבלי שהיה צורך להשתמש בחרב או בקשת. ה' נתן להם "ארץ אשר לא יגעת בה וערים אשר לא בניתם ותשבו בהם, כרמים וזיתים אשר לא נטעתם אתם אוכלים".

שכבה 12 בתל עומיירי נחרבה בסביבות 1200 לפני הספירה בחורבן אלים. נתגלו שרידי הרס וחורבן גדול מאוד, תוצאה של כיבוש בידי אדם. יתכן שאסטלת מרנפתח מעידה על כך (ניצחון מרנפתח על 'ישראל'). המקום נשאר בשיממונו עד המאה ה-9 לפני הספירה שאז נבנה מחדש. ייתכן שמצבת מישע מעידה על כך (מישע בונה מחדש את השטח שכבש מישראל ומושיב בו אוכלוסיה מואבית). שבט ראובן עצמו עבר, בשלב מסוים, להתיישב בתוך שטח שבט יהודה ובסופו של דבר נטמע בתוכו ונעלם מעל במת ההיסטוריה. על כך תעיד ברכת יעקב: "ראובן... אַל-תּוֹתַר" (בראשית מט 3-4).

תאריך:  04/03/2013   |   עודכן:  04/03/2013
אירית יעקב
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
מהשאלות שחתמתי בהן את פרק ח' הקודם עולה כי בצל יקום אין-סופי אתקשה להתמודד עם הגדרת המציאות, אולם המציאות עצמה מלמדת שהצלחתי לחיות בצלה ולהתמודד עם הגדרותיה במרחב היקום הסופי שאורכו 13.7 מיליארד שנות אור, ואם כן מה פשר השאלות שלעיל ומדוע אני חושש להתמודד עם הגדרת המציאות בצל יקום אין סופי. מה ההבדל בעצם בין יקום סופי ללא סופי ומדוע שהגדרתו תשפיע על המציאות שלי? בשביל להתייחס לזאת עלי לחזור לתפיסה המדעית והדתית שהאמינה ביקום הסופי והמוחלט והגדירה את ממדיו. והלכה למעשה, מהי המשמעות של יקום סופי ומוגדר שאורכו 13.7 מיליארד שנות אור?
04/03/2013  |  אלברט שבות  |   מאמרים
כששומעים על הברית הבלתי קדושה בין ה"ליברל" שרשימתו משופעת ב"אנשי שמאל" לסרבן פינוי המתנחלים ושברשימתו יושבים כהניסטים קיצוניים, הרי שההלכה מורה לברך על "שעשה ניסים לאבותינו בימים ההם ובזמן הזה". אבל מאחר שהברית הזו היא רק "אד הוק" עדיף לברך על כך בלי שם ומלכות. ממש מצמרר לראות כיצד נושאים אמיתיים של חיים ומוות הופכים לשוליים ואילו נושאים שוליים הופכים לעיקר. דעותיי על צביעות המחנה החרדי-ציוני ידועות ולא אחזור כאן באריכות עליהן אבל אלה הנלחמים נגדם אינם אלא צבועים הרבה יותר.
04/03/2013  |  הרב אליהו קאופמן  |   מאמרים
מדהים להיווכח כי אלמלא חשפה כתבת הפלילים של "קול ישראל", עדי מאירי, כי מזה מספר שנים מונחת תלונה על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אודות שופט מכהן החשוד בהכאת ילדיו, לא היינו יודעים, לעולם, על דבר הגשת התלונה ליועץ המשפטי לממשלה. היועץ המשפטי לממשלה יכול היה להמשיך "ולקבור" את התלונה, אי שם, עמוק בין הררי הניירת הרבים הנערמים על שולחנו ואנו, הציבור הרחב, לא היינו יודעים כלל וכלל, על קיומה של תלונה שכזו שהוגשה לו.
04/03/2013  |  חיים שטנגר  |   מאמרים
סערת הרגשות של משפחת ש"ד ועורכי דינו, הביאה את בתו של עד המדינה ואת עו"ד אמנון יצחקניא להטיח האשמות כבדות בחלק מן הסניגורים במשפט הולילנד. נטען נגדם שהם ניהלו חקירות נגדיות תוקפניות ומשפילות, ושהם משכו בכוונה את הזמן - בבחינת "או שהכלב ימות או שהפריץ ימות", ובסופו של דבר הטקטיקה הזאת נחלה לפחות הצלחה חלקית.
04/03/2013  |  איתמר לוין  |   מאמרים
עד מדינה הוא תוצר של המדינה לשמירת קשרים וקצוות שחיתות מסועפים בין ובתוך כל הרשויות האמונות על ייצור ושימור החוק.
04/03/2013  |  נסים גבאי  |   מאמרים