יום שלישי 11 מאי 2021  02:04
דוח תלונות הציבור: היעדר אחריות אישית
דוח תלונות הציבור. הכלבים ינבחו והשיירה תעבור

הבעיה לא טמונה במבקר המדינה (שמשמש גם כנציב תלונות הציבור), לא משרדו ואף לא במתלוננים. כל הבעיה טמונה בתרבות הניהול הקלוקלת והכושלת בשירות הציבורי שביטלה, כמעט לחלוטין, את האחריות האישית ומשכך גורמת למצב הקשה השורר בישראל

▪  ▪  ▪
שוב מתפרסם דוח נציב תלונות הציבור , דוח חשוב ביותר שמציב בפנינו תמונה קשה של פני השירות הציבורי בישראל. מהדוח עולה כי ישראל הינה שיאנית, שלילית גם בתחום זה, של תלונות שנמצאות מוצדקות. למרבה הצער נראה שגם השנה הכלבים ינבחו והשיירה תעבור.

הבעיה לא טמונה במבקר המדינה (שמשמש גם כנציב תלונות הציבור), לא משרדו ואף לא במתלוננים. כל הבעיה טמונה בתרבות הניהול הקלוקלת והכושלת בשירות הציבורי שביטלה, כמעט לחלוטין, את האחריות האישית ומשכך גורמת למצב הקשה השורר בישראל.

מהי אחריות אישית? לכל אדם העובד במגזר הפרטי ברור שאם ייכשל בתפקידו, או חלילה יעניק שירות גרוע במיוחד, מזלזל או פוגעני, או יעשה משהו אחר שיש בו להזיק ללקוחות העסק או לעסק - הרי שיפוטר. במקרים חמורים ואם ייגרם נזק של ממש הרי שהוא אפילו צפוי לתביעה אישית.

הבנה בסיסית זאת דוחפת, לפחות את העובדים הסבירים ומעלה, שלא לזלזל לא במקום עבודתם, לא במעסיקיהם ולא בלקוחות.

המגזר הציבורי הוא "קצת" שונה. מרגע שניתנה לך הקביעות (ופעמים רבות עוד הרבה קודם) מקום העבודה שלך כמעט מובטח. בכל מקרה כמעט מובטח שגם אם תפוטר זה לא יהיה בגלל תלונה מוצדקת לנציב קבילות הציבור.

למעשה, מה אכפת לו לפקיד אם תתלוננו או לא, הרי לא לו, לא למנהל שלו וסביר להניח שגם לא לאף אחד אחר הרי שלא יעשו כלום בסופו של דבר, בטוח שלא בפעם הראשונה, השנייה, העשירית או העשרים.

כמה פעמים יצא לכל אחד מאיתנו להגיע לקבל שירות מפקיד/ה במגזר הציבורי ויצאנו עצבניים לאחר שירות גרוע במיוחד. "אצלי בעבודה היו מעיפים אותו/ה ברגע" - את המשפט הזה אפשר לשמוע תמיד וכמעט בכל הדרגות - מהפקידים ועד המנהלים. אבל בשירות הציבורי נראה שלא אכפת - הרי ממילא עם התלונות האלו לא יעשו כלום.

לבטל את מנגנון הקביעות

הפתרון, האמת, מאוד פשוט ונוהג בכל מדינה מתוקנת, ובכמה שאפילו לא מתוקנות, בעולם: קביעות היא לא מנגנון הגנה מפני אחריות אישית לתלונה מוצדקת!. הגיע הזמן שזה יהיה המצב הנוהג גם בישראל.

הייתי רוצה לצפות שלפחות 50% מה"כוכבים" בדוח נציב תלונות הציבור ילכו הביתה. אם השירות שהם העניקו, או שתחת ניהולם הוענק שירות כזה - שיתכבדו ויחזירו את המפתחות לציבור שמשלם את משכורתם.

אי-אפשר גם להתפרנס על חשבון הקופה הציבורית וגם לזלזל בלקוחותייך (הציבור) ולהעניק שירות רע. במישור הזה, ועל-מנת לשפר את השירות, חייבת להיות גזירה שווה בין השוק הפרטי והשוק הציבורי - ולמעלה מכך, להיות עובד ציבור זו זכות (שמלווה בהרבה הטבות ותנאים מעבר למשכורת) - מי שלא רוצה, באמת רוצה, להעניק שירות לא חייב.

המצב הנוכחי, של היעדר אחריות אישית במגזר הציבורי, פוגע גם בעובדים המסורים בשירות הציבורי. אותם תפוחים רקובים מוציאים שם רע למגזר עובדי הציבור כולו, פוגעים בתדמיתם ומורידים את המוטיבציה של הטובים להתאמץ יותר. בשירות הציבורי ישנם עובדים מסורים ומדהימים שהשם הרע של המיעוט הבולט פוגע בהם ומאפיל על הישגיהם.

למרבה הצער השירות הציבורי בישראל חולה במחלה נוראית של ניוון יסודי שלא יהיה לו מרפא עד שלא תונהג מדיניות של ביטול הקביעות מפני מחדלים ותלונות מוצדקות והנהגת אחריות אישית - זהה לזו הנוהגת במגזר הפרטי שם ברור לכל עובד שעל מעשים חמורים משלמים בכיסא! רק אז השירות הציבורי ישתפר, יזכה גם למעמד טוב יותר בעיני הציבור וכולנו נזכה לשירות הראוי המגיע לנו.

דוח נציב תלונות הציבור, החשוב שלעצמו, אינה התרופה למחלתו הקשה של השירות הציבורי בישראל. אומנם הוא נותן פעמים רבות מזור במקרה הספציפי אבל הוא מטפל בסימפטומים ולא במחלה. דוח נציב תלונות הציבור צריך להיות הבסיס שעליו ינקטו פעולות אופרטיביות ברורות - רק כך יוצל השירות הציבורי בישראל.

הכותב הוא מומחה בניהול סיכונים משפטיים.
תאריך:  23/05/2013   |   עודכן:  23/05/2013
עו"ד רם א. גמליאל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
באוקטובר 2011, מינתה הממשלה ועדה בראשות מנכ"ל משרד המים והאנרגיה, שאול צמח, לבחון את מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי. הממשלה אמורה לאמץ את המלצות הוועדה, שפורסמו באפריל 2012 מיד עם תום דיוני התקציב. בדיון בוועדת הכלכלה ב-13 במאי 2013 הכריז יושב-ראש הוועדה, אבישי ברוורמן, כי הכנסת היא שתכריע בעתיד ההמלצות ובמיוחד בשאלת היחס בין היקף הגז שיופנה לצרכי המשק המקומי וזה שיופנה ליצוא. זאת, בהסתמך על כך שהכנסת היא זו שגם הכריעה בשאלת גובה התמלוגים שתגבה המדינה מההכנסות בגין מכירת הגז הטבעי. כך או כך, הוויכוח בנושא התלהט וחלק מן הטוענים כנגד היצוא (אפילו בשיעור נמוך), מתוך כך שהדבר יפגע בצרכן הישראלי, מפגינים בימים אלו מול בתיהם של מעורבים ישירות בנושא.
23/05/2013  |  ערן עודד  |   מאמרים
במוסף סופהשבוע של מעריב התפרסם תחקיר על התפוררותו של "קיר הברזל". איש לא הגדיר זאת כך, המילים הללו לא נכתבו שם, אך מי שיחפש את אותו קיר חסר סדקים ואת כוח המגן שלא ניתן להכניעו, לא ימצא אותו. לא כאן בכל אופן. כבר שנים שאנו מנסים להוכיח כי צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם, ומתמודדים עם דוחות גולדסטון ודומיו. הנרטיב סביב ישראל מוקיע אותה כאומה חסרת מוסר, וזה בעולם בו במלחמה שמתרחשת קילומטרים בודדים מאיתנו מתרחשים אירועי זוועה של קניבליזם, של רצח עם, של אונס וביזה, ועדיין – אנו אלו שמתמודדים עם ההאשמות המוסריות הגדולות ביותר, פעם אחר פעם.
23/05/2013  |  עקיבה לם  |   מאמרים
במדינה שבה מרבית האוכלוסיה חיה באשראי, במגזר הפרטי והעסקי כאחד, נראה כי הרצח המחריד בסניף הבנק בבאר שבע, גרם בוודאי לאנשים רבים לחוש תחושות של הבנה - וודאי לא עם הרצח, אך עם מסורב האשראי.
23/05/2013  |  עו"ד אבי זילברפלד  |   מאמרים
לא יאמינו או לא יסלחו לנו בפרשת מוחמד א-דורה המורדים בסוריה ישמחו מאוד אם נתקוף - וזה עלול להבעיר את האזור חיזבאללה ממשיך לספוג אבידות - אבל גם לצבור ניסיון לקראת הסיבוב הבא נגד ישראל וגם: לראשונה בימי חיי התביישתי במדינה
23/05/2013  |  אריאל י. לוין  |   מאמרים
לאחרונה פורסמו תקנות מס ערך מוסף המאריכות את תוקפן של הוראות השעה שלהלן עד ליום 31.12.2004 (להלן: "התקנות"):