יום שלישי 20 אפריל 2021  09:17
גזרות המיסוי: פגיעה באמון יהדות התפוצות
חוסר בהירות לכל מי ששוקל כעת לעלות [צילום: פלאש 90]

החקיקה גורמת למבוכה רבה ולחוסר בהירות לכל מי ששוקל כעת לעלות או לשוב ארצה. ביטול הטבות מסוימות ובעיקר הפטור מחובת הדיווח לעולים חדשים ולתושבים חוזרים ותיקים היא טעות חמורה שגורמת למשבר אמון

▪  ▪  ▪
בימים אלה צפויה הכנסת לאשר את התקציב ובמסגרתו גם את חוק ההסדרים הטומן בחובו גם תיקוני חקיקה שמשפיעים לרעה על העולים החדשים והתושבים החוזרים במסגרת.

החקיקה גורמת למבוכה רבה ולחוסר בהירות לכל מי ששוקל כעת לעלות או לשוב ארצה. ביטול הטבות מסוימות ובעיקר הפטור מחובת הדיווח לעולים חדשים ולתושבים חוזרים ותיקים היא טעות חמורה שגורמת למשבר אמון עם יהדות התפוצות.

בשבועות האחרונים מוצף משרדנו בפניות של עולים אשר עשרות מהם שכנענו לעלות ארצה בשנת 2007 בעקבות מתן הפטור מחובת דיווח. אומנם עבור עולים שכבר עלו ישאר בתוקף הפטור מדיווח, אולם חובת הדיווח ותשלום המס על חלוקות של נאמנויות יוצרים תושבי חוץ, יוצרת כאוס חוסר בהירות ומשבר אמון.

במסגרת טיוטת חוק ההסדרים מדינת ישראל כללה חקיקה המבטלת באופן רטרואקטיבי חלק מהטבות המס שהוענקו לעולים חדשים ולתושבים חוזרים ותיקים שהגיעו לארץ אחרי ה-1.1.07.

בין היתר נקבע כי מבוטל הפטור מחובת הדיווח במהלך 10 שנות הפטור ממס למי שעולה משנה הבאה או מה-1 לאוגוסט כבר השנה.
בנוסף, חוק ההסדרים שולל הטבות מנאמנות שבה היוצר הוא עולה חדש/תושב חוזר וותיק במידה ואף אחד מהנהנים אינו עולה חדש/תושב חוזר וותיק בעצמו וכן מנאמנות שבה היוצר העולה, נפטר במהלך 10 שנות הפטור. מדובר בסעיף מכעיס במיוחד, הגורם להשלכות מס חדשות לעולים חדשים, אשר עלו עם הבנה מלאה שלהם ושל יועציהם, שיש להם 10 שנים של פטור ממס ומדיווח על כלל נכסיהם.

החקיקה החדשה אף גורמת לאפליה חמורה בין נאמנות שבה היוצר הוא עולה חדש/תושב חוזר וותיק והנהנים תושבי ישראל, שאז החלוקות חייבות במס גם בתקופת ההטבות של עשר השנים לבין נאמנות שבה הנהנה תושב חוזר וותיק/עולה חדש, שאז החלוקות פטורות ממס.

ישראל אולי תרוויח כמה נקודות בקהיליה הבינלאומית אבל האמון בה יסדק ולכן במידה והחקיקה תעבור אמליץ ללקוחותי לשקול האם להשאר בישראל ובכלל אם לעלות מלכתחילה. הרצון של רשות המיסים לחשוף נאמנויות על-מנת לוודא תשלום מס על-פי חוק בעצם גרם למצבים אבסורדים כגון מיסוי חלוקות מנאמנות יוצר תושב חוץ כאשר בפועל אם אותם הנהנים היו מקבלים את אותם חלוקות כמתנה הן היו פטורות ממס לחלוטין.

אני מסכימה עם הצורך להלחם בהון לא מוצהר, שכן ברור לכל העוסקים בתחום כי המגמה בארץ ובעולם היא של חובת הדיווח Tax compliant.

כך למשל היום, אנחנו עדים למה שעד לא מזמן לא היה נראה אמיתי והוא שבנקים בשוויץ לא מסכימים לפתוח חשבון בנק חדש ללא הוכחה כי נהנה החשבון מדווח לרשויות המס במדינת תושבותו.
אני מבינה את עמדת רשות המיסים, אולם לטעמי מדובר בראיה קצרת ראות ואסור היה שהחקיקה בנושא או פעולות רשות המיסים יעשו בחטף וללא מחשבה מעמיקה וללא ועדות מתאימות.

הדרך שבה הוכנסו כל כך הרבה תיקוני חקיקה בנושאים רבים ומגוונים הנוגעים לתחום המס, במסגרת חוק ההסדרים, תמוהה.
חשוב לטפל בהון השחור אבל רצוי להתייחס בחקיקה מתאימה לסיטואציות השונות של אי עמידה בכללי הדיווח ולא להכניס את כולם למיטה אחת.

תאריך:  24/06/2013   |   עודכן:  24/06/2013
עו"ד שירה שיין
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
אין צורך לחפש אפליה בישראל. זה מקבל כבר 64 שנים גושפנקה ממשלתית והלכתית, שמותירה מצב בלתי נסבל משל אנחנו חיים עדיין בגלות, כל קהילה בעולמה הצר והמצומצם, בדרכי התפילה שלה, בדיני הכשרות ועוד כהנה וכהנה מנהגים שאת חלקם אימצו בקהילות היהודיות בגולה מידי המקומיים, מחוסר ברירה, והפילוג הזה נמשך בתמיכה פוליטית צינית.
24/06/2013  |  יואב לוי  |   מאמרים
אבקש לשתף אתכם בשבע עצות זהב, כיצד תפעלו ותקבלו כסף אם הקבלן בנה את בתיכם עם ליקויי בנייה:
24/06/2013  |  עו"ד ינון הדאיה  |   מאמרים
שרת הבריאות, יעל גרמן, נציגת המתיימרים לייצג את העתיד ואת כל היש הטוב שטומן בחובו העתיד, שכחה את מהות הדמוקרטיה. היא שכחה, שדמוקרטיה היא גם כיבוד דעת המיעוט.
24/06/2013  |  איתן קלינסקי  |   מאמרים
אני מתבייש על כך שציבור גדול של שומרי מצוות מתייחס בזלזול תהומי לציבור אחר של שומרי מצוות, רק משום שהאחרונים אינם חושבים כמותו. אני גאה להיות חלק מהציבור השני, שממשיך בדרכו למרות הבוז והשנאה.
24/06/2013  |  איתמר לוין  |   מאמרים
דיברנו בפרק (כ"ט) שעבר על המחלה הממארת שמכריעה בסופו של יום את האדם. בערבית, השפה העשירה הזאת, נהוגה האִמרה הזו: הרבה סיבות ועילות יש למוות אך המוות עצמו נותר אחד. אני חוזר עם האִמרה הזו אל היריד שלנו ואל הצופה- רגע לפני נטישתו את הגוף. הוא חש ריקנות תהומית לאחר יום מפרך שבסופו ראה את הריקנות בהתגלמותה: הוא עמל על דברים יקרים אך ברובם ריקים מתוכן; הכסף שלו איפוא היה למעות חסרי ערך. הוא קנה את החומר באשר הוא חומר- ביוקר, ובמקום לשמש אותו ולפרוץ דרכו את המרחב-החומר הציר את צעדיו והגבילם; והדברים נכונים גם למרכבתו, לגוף החומרי והמוגבל שקנה אותו תא אחר תא.
24/06/2013  |  אלברט שבות  |   מאמרים