יום חמישי 30 יוני 2022  10:45
חובת הדיווח גם אם העסקה פטורה ממס
חובת ההצהרה על עסקה במקרקעין אינה מותניה בקיומו של חיוב במס שבח, על מוכר זכות במקרקעין חלה חובת הגשת הצהרה במועד, גם אם הוא פטור ממס שבח
29/08/2013  |     |   מאמרים   |   תגובות
איחור בדיווח מונע בדיקה ראויה של העסקה. קנס הוטל על החברה [צילום: פלאש 90]

   רשימות קודמות
  גודל החניה כן קובע
  פינוי בינוי - ההתנגדות עלתה ביוקר
  חנייה ברכוש המשותף
  החניה, השכן ועץ הלימון
  צמצום היקף חובת הגילוי של מוכר מקרקעין

▪  ▪  ▪
בית המשפט המחוזי בחיפה דחה ערר על החלטת מנהל מיסוי מקרקעין, אשר דחה את השגת החברה בנוגע לקנס שהוטל עליה בגין איחור בהגשת הצהרה על מכירת זכות במקרקעין.החברה מכרה מחסן אשר היה בבעלותה ולא הגישה הצהרה על מכירתו במועד כנדרש על-פי סעיף 73 לחוק מיסוי מקרקעין. הצהרתה הראשונה הוגשה רק לאחר 149 ימים מהמועד.

מנהל מס שבח הוציא לחברה שומה בה חויבה בתשלום מס שבח וכן חויב אותה בתשלום קנס בשל האיחור בהגשת ההצהרה, לפי סעיף 94א לחוק מיסוי מקרקעין. החברה הגישה השגה על השומה בטענה כי המחסן שימש מלאי עסקי ועל כן מכירתו נתונה לשומה על-פי פקודת מס הכנסה. מנהל מיסוי מקרקעין קיבל את ההשגה וביטל את החיוב במס שבח ואולם הותיר על-כנו את החיוב בקנס. על החלטה זו הגישה החברה ערר.

לטענת החברה, הואיל ומדובר בעסקה הפטורה מתשלום מס שבח הרי שלא חלה עליה כל חובה להגיש הצהרה על העסקה וכי ההצהרה שהגישה נעשתה רק למען הזהירות ומבלי שהייתה חייבת לכך. על כן ביקשה לבטל את הקנס שהושת עליה בגין האיחור בהגשת ההצהרה. מנהל מיסוי מקרקעין חדרה קיבל את טענת העוררת ולפיה עסקת מכירת הנכס פטורה מתשלום מס שבח וביטל את החיוב. עם זאת הותיר את הקנס שהושת על העוררת בגין האיחור בהגשת ההצהרה. בית המשפט המחוזי דחה את הערר ופסק שחובת ההצהרה על עסקה במקרקעין אינה מותניה בקיומו של חיוב במס שבח. בין אם המוכר פטור ממס ובין אם המוכר חייב במס חלה עליו חובת הגשת הצהרה במועד, שהרי חובת ההצהרה כוללת גם את החובה לפרט את טענת הזכאות לפטור.

תכלית הגשת ההצהרה, קובע ביהמ"ש הינה לאפשר למנהל לבחון את העסקה, לבדוק קיומה של חבות במס לאחד הצדדים ולהעריך נכון את שווי העסקה. לפיכך, איחור בדיווח מונע בדיקה ראויה של העסקה ומקשה על המנהל במתן החלטה נכונה בשומות מס השבח ומס הרכישה. בית המשפט המחוזי קבע כי גם הגשת הצהרה ע"י אחד הצדדים לעסקה אינה פוטרת את הצד האחר מהגשת הצהרה. כמו-כן, קבע בית המשפט כי הקנס המנהלי אשר הוטל על העוררת על-ידי רשות המס בשל האיחור בהגשת ההצהרה נועד להרתיע ולדרבן את הנישומים לפעול על-פי הוראות הדין. הקנס הינו כלי לייעול האכיפה ולא עונש, לפיכך, בית המשפט המחוזי דחה את הערר ופסק לחברה הוצאות בסך של 2,500 שקלים.

ו"ע 6116-01-13 עונות חטיבת הפנאי נ' מנהל מיסוי מקרקעין חדרה , פ"ד מיום 30.05.13.

משרדם של עוה"ד רונן מנור ועוה"ד יניב כהנוביץ עוסק, בין היתר,בנדל"ן, אגודות שיתופיות וממ"י.
תאריך:  29/08/2013   |   עודכן:  29/08/2013
עו"ד יניב כהנוביץ, עו"ד רונן מנור
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
כל פעם שמתקרב איזה חג מחגי ישראל אנחנו מוצאים את עצמנו תחת מתקפה פרועה וזדונית. לא מצד אויבינו מבחוץ - דווקא מתוכי תוכנו.
29/08/2013  |  יורי מור  |   מאמרים
ב-1.8 נכנסו לתוקף ההוראות החדשות בתחום מיסוי הנדל"ן ששולבו במסגרת חוק ההסדרים. מדובר בשינוי דרמטי בכל הנוגע למס הרכישה ולמס שבח הנוגעים לכל מי שבבעלותו דירה ובעיקר למשקיעי הנדל"ן בין אם אזרחי ישראל או תושבים זרים המחזיקים בנדל"ן בישראל.
29/08/2013  |  עו"ד עמית שגב  |   מאמרים
גם כשבית המקדש היה קיים לא היו ישראל עולים לרגל בראש השנה, מפני שאינו חג כחג המצות וכחג הביכורים וכחג האסיף שחגים בהם בממש ובמושאל סביב למזבח, אלא יום הזיכרון. זה שמו, על כל הנגזר ממנו, וזו זהותו וזה טיבו, לא רק אחד מתאריו.
29/08/2013  |  יצחק מאיר  |   מאמרים
אני בהחלט בעד סיוע לכל משפחה שאינה מצליחה להתמודד עם יוקר המחיה המינימלי. אבל הדבר חייב להיעשות בצורה פרטנית ולפי מבחן ההכנסה והמאמץ להשיג הכנסה. אסור שיהיו בארץ אנשים רעבים. זו דאגה של משרד הרווחה ולא של ביטוח לאומי
29/08/2013  |  יהודה דרורי  |   מאמרים
בשעה טובה ומוצלחת נפתחה שנת הלימודים בבתי הספר. לכאורה, יום זה היה צריך להיחשב לחגיגה אמיתית והתרוממות רוח, אלא שהמערכת מדכאה, מנוונת ובלתי יעילה, לכן יש לשמור על פרופורציות. שר החינוך החדש בהחלט זיהה את הכשלים האיומים של המערכת, ולפי מיטב התרשמותי, הוא מנסה וינסה להצילה מקריסתה המוחלטת.
29/08/2013  |  ד"ר צ'לו רוזנברג  |   מאמרים